Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.07.2010, 21:49:06
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu-cristina83 Vezi mesajul
La invatat foarte bine duhovnicul. Si Pr. Papacioc din cate stiam eu tot asta recomanda. Asa ca Doriana nu stiu daca mai ai curajul sa spui ca i-ai sugera si pr. Arsenie sa isi schimbe meseria.

Cristina, te respect si pe tine si pe pr Arsenie Papacioc. Dar mai mult Il respect pe Dumnezeu si Cuvantul Lui. Orice preot/pastor care sfatuieste oamenii sa arda Cuvantul lui Dumnezeu Il desconsidera pe Dumnezeu si isi face slujba de rusine .

Sper totusi ca parintele nu se referea la Biblii cand spunea de ars carti. L-am cunoscut personal pe parintele Papacioc si il apreciez; nu as vrea sa cred ca nu are respect pentru Cuvantul lui Dumnezeu.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #12  
Vechi 06.07.2010, 23:51:13
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Nu am inteles eu bine sau parintele ti-a spus sa arzi Biblii? Daca a facut asa ceva eu i-as sugera sa-si schimbe meseria...
Citat:
În prealabil postat de eu-cristina83 Vezi mesajul
La invatat foarte bine duhovnicul...
Stimata Cristina, puneti benzina pe foc, scoateti sabia la atac, spuneti prostii cat roata carului si, in caz ca vi se raspunde, incepeti si vaicariti-va in felul urmator:
Citat:
În prealabil postat de eu-cristina83 Vezi mesajul
... Ce ma deranjeaza cel mai tare este ca avem membri noi adventisti, penticostali, etc. si atei care se tot baga sg. in seama, atunci cand se incepe o discutie posteaza si ei
Deci ceea ce doriti dumneavoastra este sa tacem sau eventual sa incurajam arderea Sfintelor Scripturi...
Imi pare rau, dar, eu unul imi voi rezerva dreptul de a spune mereu: A arde Biblia este o fapta de inspirata de vrasmasul omenirii..
Si o voi spune chiar daca pe dumneavoastra va va „deranja cel mai tare”.
  #13  
Vechi 06.07.2010, 23:55:22
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

" Ajungand la intelepciunea cea adevarata se facuse calugar".-" Nebunul", Savatie Bastovoi;
"O, om ce mari raspunderi ai
De tot ce faci pe lume,
De tot ce spui in scris sau grai
De pilda ce la altii dai,
Caci ea, mereu, spre iad sau rai
Pe multi o sa indrume."-"O, om", Sf. Ioan Iacob Hozevitul;
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
  #14  
Vechi 07.07.2010, 00:01:14
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Omule! Trecut-au de-atunci milenii pe-aripa vremii
De cand, intr-o gradina ce Eden se numea,
Eu ti-am sadit samanta, te-am binecuvantat
Faptura mainii Mele, cu un chip minunat.


Iubirea Mea cea mare cu rau mi-ai rasplatit
Si suferinta grea tu ai nesocotit;
N-am sa mai vin nicicand sa mai bat la usa ta,
Dar am sa vin odata si-atunci te-oi intreba:

Omule! Ce-ai facut, omule?
Mi-ai luat in desert Numele!...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #15  
Vechi 07.07.2010, 00:27:19
rainbow rainbow is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de justine Vezi mesajul
O prietena de alta confesiune mi-a cumparat ca dar de ziua mea o Biblie. Ca sa nu o supar am acceptat-o. Este bine sa o pastrez? Ce facem daca avem in casa carti de la alte culte (ramase de la bunici, etc). Le putem arunca?
Putem avea prieteni de alte religii, evitand discutiile pe teme religioase? Daca asistam intamplator (de ex. in masina sau autobuz) la convorbiri de ale lor care de multe ori critica credinta ortodoxa ce trebuie sa facem? E indicat sa ne facem cruce cand calatorim alaturi de ei, stiu ca se simt jigniti? Daca a murit o ruda sau un vecin de alta credinta e bine sa mergem la inmormantarea acestuia?
Eu cred ca asa cum tu ii respecti pe ei si nu le jignesti credinta, nici ei nu ar trebui sa o faca, daca se intampla sa asisti la o discutie in masina cum ai zis, poti pur si simplu sa le spui ca te simti jignita si ca ai prefera sa incheie subiectul, macar de fata cu tine. Faptul ca tu iti faci cruce nu are nici o legatura cu ceilalti de langa tine, daca nu le place, pot sa te ignore. Pana la urma prietenii nu se judeca intre ei...
  #16  
Vechi 07.07.2010, 01:05:12
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de justine Vezi mesajul
O prietena de alta confesiune mi-a cumparat ca dar de ziua mea o Biblie. Ca sa nu o supar am acceptat-o. Este bine sa o pastrez? Ce facem daca avem in casa carti de la alte culte (ramase de la bunici, etc). Le putem arunca?
Nu este păcat nici dacă le păstrăm, nici dacă le aruncăm. Eu personal le păstrez o vreme, apoi, periodic, când îmi fac ordine prin bibliotecă (cam la 2 ani, nu vă gândiți că mai des !) de obicei le pun în mormanul de cărți la vânzare. Ce nu cumpără samsarii de cărți duc la hârtie veche.

Citat:
Putem avea prieteni de alte religii, evitand discutiile pe teme religioase?
Sigur că da. Discuțiile pe teme religioase nu trebuie evitate nici cu ateii, nici cu sectanții, decât dacă ne dăm seama că e un caz de indurație a inimii: în asemenea cazuri discuțiile nu aduc rod, în schimb se poate pierde prietenia. Dacă, însă, simțim că celălalt Îl caută pe Dumnezeu, este foarte bine să discutăm.

Citat:
Daca asistam intamplator (de ex. in masina sau autobuz) la convorbiri de ale lor care de multe ori critica credinta ortodoxa ce trebuie sa facem?
Eu nu am întâlnit astfel de critici generale ale credinței ortodoxe. Ce am întâlnit au fost critici ale câte unui ierarh, sau obicei etc. Acuma, nu trebuie să ne simțim datori să răspundem, fiindcă în cel mai bun caz iese o discuție inutilă tuturor. Mediul autobuzelor nu este chiar optim pentru apologetică.

Citat:
E indicat sa ne facem cruce cand calatorim alaturi de ei, stiu ca se simt jigniti?
Dacă în absența lor am face cruce, atunci trebuie să facem și în prezența lor. Dacă se simt jigniți, e problema lor. Noi nu trebuie să ne rușinăm de Cristos.

Citat:
Daca a murit o ruda sau un vecin de alta credinta e bine sa mergem la inmormantarea acestuia?
Da, este foarte bine. Un om cobora de la Ierusalim la Ierihon, și a căzut între tâlhari... continuarea aici: http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=48&cap=10
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #17  
Vechi 07.07.2010, 01:18:38
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Foarte interesantă reacția (neo)protestanților la chestia cu ars Biblii. Și când te gândești că motivul pentru care ei resping cultul icoanelor este ca să nu se închine la idoli !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #18  
Vechi 07.07.2010, 01:19:52
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Justine, cred ca cea mai buna solutie este de a nu a mai primi astfel de "cadouri" de la sectanti. Simplu, ca sa nu mai fii pusa in situatia de a le arunca sau de a le arde. Daca tii neaparat sa ai "prieteni" sectanti (desi eu tare ma indoiesc ca poti accepta ca prieten pe un om care nu iti impartaseste cele mai scumpe convingeri), evita astfel de prilejuri pentru cadouri asa-zis duhovnicesti, facand o conventie cu ei: nici eu nu va mai vorbesc voua despre credinta ortodoxa, nici voi nu imi pomeniti mie de credinta voastra, care o fi ea! Echitabil. Nu te lasa exploatata si intimidata, tu sa nu poti face nici macar semnul Crucii de gura lor, dar, in schimb, sa le accepti campania prozelita! Daca nu le convine, noroc bun!

Cat despre marturisirea lui Hristos cand treci pe langa o biserica, cand stai la masa sau oricand altcandva o cere imprejurarea, nu incape nici o discutie legat de felul in care trebuie sa procedezi, iar reactiile adverse nu sunt decat ingradirea dreptului tau la libertate de exprimare. Ia incearca sa le impui si tu restrictii , sa vezi cum se vor ridica de la masa! pana l urma, problema asta se reduce la respectul si la bunul simt al fiecaruia. Iti spun din proprie experienta ca poti sta la masa cu un om, care sa accepte ca tu iti faci semnul Crucii si el nu, ca tu mananci de post si el nu. Un prieten se accepta asa cum este el, cu caracterul si cu credinta lui. Dar daca lucrul acesta nu este reciproc, degeaba te tot framanti tu cum sa faci sa nu ii superi, cand ei nici macar nu se gandesc in ce situatie jenanta pun pe altcineva de alta confesiune, invitandu-l la slujbele / activitatile lor.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #19  
Vechi 07.07.2010, 01:48:52
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Foarte interesantă reacția (neo)protestanților la chestia cu ars Biblii. Și când te gândești că motivul pentru care ei resping cultul icoanelor este ca să nu se închine la idoli !
Asta e o ironie interesanta...
Care ar fi reactia dvs cand e vorba de arsul Bibliilor?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #20  
Vechi 07.07.2010, 02:37:00
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Asta e o ironie interesanta...
Care ar fi reactia dvs cand e vorba de arsul Bibliilor?
Nu este nici o ironie. Mi se pare foarte OK să arzi cărți cu care nu ai ce face. Nu vedeți că faceți confuzie între Cuvântul lui Dumnezeu și hârtia pe care l-au tipărit la tipografie ? În cazul dv, într-adevăr, cultul icoanelor este periculos, fiindcă se poate să ajungeți să vă închinați lemnului. Ați înlocuit cultul icoanelor cu cultul foilor de hârtie și i-ați zis "Reformă".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Subiect închis

Tags
doamne ajuta

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cartile lui Charles Diehl si alte citate sophia Resurse ortodoxe on-line 7 08.04.2014 02:34:51
Cartile sfinte! miti29 Morala Crestina 3 30.10.2011 18:37:10
Cartile penticostalilor Neonila Generalitati 183 30.10.2010 00:55:46
Hristos a inviat! si pentru membri altor confesiuni crestine mihailt Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 6 09.04.2010 02:20:01
CARTILE - Bucuria mea! geo.nektarios Stiri, actualitati, anunturi 23 24.02.2009 02:00:06