Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1181  
Vechi 08.07.2010, 09:53:48
trifiacob
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
SI Hristos unde e? Nu apare nicaieri vad.
nu mai pune intrebari copilaresti,citeste bine si nu ne mai fa de rusine.
  #1182  
Vechi 08.07.2010, 09:59:00
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit Ce partasie are lumina cu intunericul?

Voi cei ce stai impotriva invataturii ortodoxe, "rataciti nestiind scripturile si nici puterea lui Dumnezeu" (Matei 22,19).
Sfanta Scriptura este foarte clara, sufletul Domnului nostru Iisus Hristos s-a coborat in iad atunci cand a murit pe cruce. Psalmisul si Sfantul Petru arata fara echivoc aceasta!

„Doamne, scos-ai din iad sufletul meu, mântuitu-m-ai de cei ce se coboară în groapa.” Psalmul 29,3.

“Dar Dumnezeu va izbăvi sufletul meu din mana iadului, când mă va apuca.” Psalmul 48,16.

"Văzut-am mai înainte pe Domnul înaintea mea pururea, ca de-a dreapta mea este ca să nu mă clatin. Pentru aceasta s-a veselit inima mea și s-a bucurat limba mea, dar încă și trupul meu va sălășlui intru nădejde. Că nu vei lăsa sufletul meu in iad, nici nu vei da pe cel cuvios al Tău să vadă stricăciunea. Cunoscute mi-ai făcut caile vieții; umplea-mă-vei de veselie cu fata Ta, și la dreapta Ta de frumuseți veșnice mă vei sătura " Psalmul 15,8-11.

“Căci David zice despre El: ‘Totdeauna am văzut pe Domnul înaintea mea, căci El este de-a dreapta mea, ca sa nu mă clatin. De aceea s-a bucurat inima mea și s-a veselit limba mea; chiar și trupul meu se va odihni intru nădejde. Căci nu vei lăsa sufletul meu în iad, nici nu vei da pe cel sfânt al Tău să vadă stricăciune. Făcutu-mi-ai cunoscute caile vieții; cu înfățișarea Ta mă vei umple de bucurie’. Bărbați frați, cuvine-se a vorbi cu îndrăznire către voi despre strămoșul David, ca a murit și s-a îngropat, iar mormântul lui este la noi, până în ziua aceasta. Deci el, fiind prooroc și știind ca Dumnezeu i S-a jurat cu jurământ să așeze pe tronu-i din rodul coapselor lui, mai înainte văzând, a vorbit despre învierea lui Hristos: ca n-a fost lăsat în iad sufletul Lui și nici trupul Lui n-a văzut putreziciunea. Dumnezeu a înviat pe Acest Iisus, Căruia noi toți suntem martori. Deci, înălțându-Se prin dreapta lui Dumnezeu și primind de la Tatăl făgăduința Duhului Sfânt, L-a revărsat pe Acesta, cum vedeți și auziți voi. Căci David nu s-a suit la ceruri, dar el a zis: ‘Zis-a Domnul Domnului meu: șezi de-a dreapta Mea, până ce voi pune pe vrăjmașii Tai așternut picioarelor Tale’." Faptele Apostolilor 2,25-35
  #1183  
Vechi 08.07.2010, 10:12:21
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de trifiacob Vezi mesajul
nu mai pune intrebari copilaresti,citeste bine si nu ne mai fa de rusine.
Am citit destul de bine si nu apare nicaieri in enumerarea respectiva.
  #1184  
Vechi 08.07.2010, 10:51:15
dalia11 dalia11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
Imi place cum un Sfant Parinte a incercat sa ne ajute sa intelegem cum poate fi Dumnezeirea, una singura dar din trei persoane. Pentru aceasta a folosit o imagine: soarele. Soarele este Tatal, razele sale sunt Domnul Iisus Hristos iar caldura sa este Duhul Sfant. Nu putem vorbi despre soare fara acestea trei la fel cum nu putem vorbi despre Dumnezeire fara Tatal, Fiul sau Duhul Sfant.

P.S. Nu mai stiu cum se numea Sfantul Parinte care a adus aceasta frumoasa explicatie.
Foarte frumoasa si sugestiva explicatia. Comparatia cu soarele este cea mai potrivita pentru a fi inteleasa de toata lumea. Mai ales ca Dumnezeu este Lumina, asa cum este si Fiul Sau, care ne-a lasat indemnul: Trait in Lumina, ca sa fiti fii ai Luminii! Doamne ajuta!
__________________
Domnul este ajutorul meu, nu ma voi teme de ce-mi va face mie omul.(Psalmul 117)
  #1185  
Vechi 08.07.2010, 12:05:26
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Avraam, Isaac și Iacov erau morți. Cartea Ieșirii descrie moartea fiecăruia în parte, iar Hristos nu se "coborâse încă în Iad (conform dogmei ortodoxe)să le scoată sufletele" de acolo. Claro?
Scripura spune foarte clar ca Sfantul Moise este viu. La Schimbarea la Fata a vorbit cu Hristos si l-au vazut si uncenicii. Moartea lui Moise este si ea descrisa in Scriptura: "După moartea lui Moise, robul Domnului" (Iosua Navi 1,1; Deuteronom 33,1) si iata ca Moise este viu!

Nu spune clar Biblia, Cuvantul Lui Dumezeu ca Hristos s-a coborat la iad (cu sufletul) si de acolo a slobozit pe cei drepti (unii dintre acestia au inviat cu trupul exact in acel moment)?
"Iar Iisus, strigând iarăși cu glas mare, Și-a dat duhul. .... Mormintele s-au deschis și multe trupuri ale sfinților adormiți s-au sculat. Și ieșind din morminte, după învierea Lui, au intrat în cetatea sfântă și s-au arătat multora." Matei 27,50-53.

Voi cei ce stai impotriva invataturii ortodoxe, "rataciti nestiind scripturile si nici puterea lui Dumnezeu" (Matei 22,19).
Sfanta Scriptura este foarte clara, sufletul Domnului nostru Iisus Hristos s-a coborat in iad atunci cand a murit pe cruce. Psalmistul si Sfantul Petru arata fara echivoc aceasta!

„Doamne, scos-ai din iad sufletul meu, mântuitu-m-ai de cei ce se coboară în groapa.” Psalmul 29,3.

“Dar Dumnezeu va izbăvi sufletul meu din mana iadului, când mă va apuca.” Psalmul 48,16.

"Văzut-am mai înainte pe Domnul înaintea mea pururea, ca de-a dreapta mea este ca să nu mă clatin. Pentru aceasta s-a veselit inima mea și s-a bucurat limba mea, dar încă și trupul meu va sălășlui intru nădejde. Că nu vei lăsa sufletul meu in iad, nici nu vei da pe cel cuvios al Tău să vadă stricăciunea . Cunoscute mi-ai făcut caile vieții; umplea-mă-vei de veselie cu fata Ta, și la dreapta Ta de frumuseți veșnice mă vei sătura " Psalmul 15,8-11.

“Căci David zice despre El: ‘Totdeauna am văzut pe Domnul înaintea mea, căci El este de-a dreapta mea, ca sa nu mă clatin. De aceea s-a bucurat inima mea și s-a veselit limba mea; chiar și trupul meu se va odihni intru nădejde. Căci nu vei lăsa sufletul meu în iad, nici nu vei da pe cel sfânt al Tău să vadă stricăciune. Făcutu-mi-ai cunoscute caile vieții; cu înfățișarea Ta mă vei umple de bucurie’. Bărbați frați, cuvine-se a vorbi cu îndrăznire către voi despre strămoșul David, ca a murit și s-a îngropat, iar mormântul lui este la noi, până în ziua aceasta. Deci el, fiind prooroc și știind ca Dumnezeu i S-a jurat cu jurământ să așeze pe tronu-i din rodul coapselor lui, mai înainte văzând, a vorbit despre învierea lui Hristos: ca n-a fost lăsat în iad sufletul Lui și nici trupul Lui n-a văzut putreziciunea. Dumnezeu a înviat pe Acest Iisus, Căruia noi toți suntem martori. Deci, înălțându-Se prin dreapta lui Dumnezeu și primind de la Tatăl făgăduința Duhului Sfânt, L-a revărsat pe Acesta, cum vedeți și auziți voi. Căci David nu s-a suit la ceruri, dar el a zis: ‘Zis-a Domnul Domnului meu: șezi de-a dreapta Mea, până ce voi pune pe vrăjmașii Tai așternut picioarelor Tale’." Faptele Apostolilor 2,25-35

Last edited by Eugen7; 08.07.2010 at 13:52:37.
  #1186  
Vechi 08.07.2010, 14:11:29
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Scripura spune foarte clar ca Sfantul Moise este viu. La Schimbarea la Fata a vorbit cu Hristos si l-au vazut si uncenicii. Moartea lui Moise este si ea descrisa in Scriptura: "După moartea lui Moise, robul Domnului" (Iosua Navi 1,1; Deuteronom 33,1) si iata ca Moise este viu!
Normal că era viu din moment ce a fost înviat. Petru a vrut să facă trei colibe: pentru Iisus, Ilie și Moise. Pentru Iisus și Ilie e de înțeles: nu muriseră niciodată, erau "în carne și oase". Dacă Moise era doar o fantomă, o arătare fără trup (mort fiind și neînviat) de ce mai avea nevoie de o colibă?

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Nu spune clar Biblia, Cuvantul Lui Dumezeu ca Hristos s-a coborat la iad (cu sufletul) si de acolo a slobozit pe cei drepti
Nu Biblia spune așa ceva, ci dogma ortodoxă.

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Sfanta Scriptura este foarte clara, sufletul Domnului nostru Iisus Hristos s-a coborat in iad atunci cand a murit pe cruce.
Nu s-a coborât nici un suflet în nici un iad. Termenul grecesc [hades] desemnează "locuința morților", groapa, mormântul; iar nu Hadesul păgând, Infernul, în care Charon căra sufletele morților peste apa Styxului. Teoria păgână a nemuririi sufletului s-a împletit atât de strâns cu creștinismul încât nu mai faceți deosebire între mitologia crecească și antropologia biblică. Nu e de mirare că tradiția cere să se pună un ort ("a dat ortul popii") în gura mortului pentru trecerea dincolo (exact așa făceau grecii păgâni ca taxă pentru barcagiul Charon).
  #1187  
Vechi 08.07.2010, 14:36:52
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Nu s-a coborât nici un suflet în nici un iad.
Sa ascultam de voi sau de Sfanta Scriptura? Nu scrie clar si Psalmistul si Sfantul Petru ca sufletul lui Hristos s-a pogorat in IAD?
Nu spune clar Scriptura ca Moise este invitat in trup? Nu spune clar Scriptura ca Hristos a scos din iad pe cei drepti si pe multi i-a inviat in trup, chiar atunci la Invierea Sa? Nu spune clar Scriptura ca "Dumnezeu este Dumnezeul viilor nu al mortilor"?

Voi ce ce Spuneati "Sola Scriptura" nu ati adus nici un argumnet din Sfanta Scriptura care sa arate ca Hristos nu s-a coborat la iad cu sufletul... dovada ca "rataciti nestiind scripturile"(Matei 22,19).


Nu spune clar Biblia, Cuvantul Lui Dumezeu ca Hristos s-a coborat la iad (cu sufletul) si de acolo a slobozit pe cei drepti (unii dintre acestia au inviat cu trupul exact in acel moment)?
"Iar Iisus, strigând iarăși cu glas mare, Și-a dat duhul. .... Mormintele s-au deschis și multe trupuri ale sfinților adormiți s-au sculat. Și ieșind din morminte, după învierea Lui, au intrat în cetatea sfântă și s-au arătat multora." Matei 27,50-53.

Voi cei ce stai impotriva invataturii ortodoxe, "rataciti nestiind scripturile si nici puterea lui Dumnezeu" (Matei 22,19).
Sfanta Scriptura este foarte clara, sufletul Domnului nostru Iisus Hristos s-a coborat in iad atunci cand a murit pe cruce. Psalmistul si Sfantul Petru arata fara echivoc aceasta!

„Doamne, scos-ai din IAD SUFLETUL meu, mântuitu-m-ai de cei ce se coboară în groapa.” Psalmul 29,3.

“Dar Dumnezeu va izbăvi SUFLETUL meu din mana IADULUI, când mă va apuca.” Psalmul 48,16.

"Văzut-am mai înainte pe Domnul înaintea mea pururea, ca de-a dreapta mea este ca să nu mă clatin. Pentru aceasta s-a veselit inima mea și s-a bucurat limba mea, dar încă și trupul meu va sălășlui intru nădejde. Că nu vei lăsa SUFLETUL meu in IAD nici nu vei da pe cel cuvios al Tău să vadă stricăciunea . Cunoscute mi-ai făcut caile vieții; umplea-mă-vei de veselie cu fata Ta, și la dreapta Ta de frumuseți veșnice mă vei sătura " Psalmul 15,8-11.

“Căci David zice despre El: ‘Totdeauna am văzut pe Domnul înaintea mea, căci El este de-a dreapta mea, ca sa nu mă clatin. De aceea s-a bucurat inima mea și s-a veselit limba mea; chiar și trupul meu se va odihni intru nădejde. Căci nu vei lăsa sufletul meu în iad, nici nu vei da pe cel sfânt al Tău să vadă stricăciune. Făcutu-mi-ai cunoscute caile vieții; cu înfățișarea Ta mă vei umple de bucurie’. Bărbați frați, cuvine-se a vorbi cu îndrăznire către voi despre strămoșul David, ca a murit și s-a îngropat, iar mormântul lui este la noi, până în ziua aceasta. Deci el, fiind prooroc și știind ca Dumnezeu i S-a jurat cu jurământ să așeze pe tronu-i din rodul coapselor lui, mai înainte văzând, a vorbit despre învierea lui Hristos: ca n-a fost lăsat în IAD SUFLETUL Lui și nici trupul Lui n-a văzut putreziciunea. Dumnezeu a înviat pe Acest Iisus, Căruia noi toți suntem martori. Deci, înălțându-Se prin dreapta lui Dumnezeu și primind de la Tatăl făgăduința Duhului Sfânt, L-a revărsat pe Acesta, cum vedeți și auziți voi. Căci David nu s-a suit la ceruri, dar el a zis: ‘Zis-a Domnul Domnului meu: șezi de-a dreapta Mea, până ce voi pune pe vrăjmașii Tai așternut picioarelor Tale’." Faptele Apostolilor 2,25-35

Last edited by Eugen7; 08.07.2010 at 14:41:24.
  #1188  
Vechi 08.07.2010, 15:22:45
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Sa ascultam de voi sau de Sfanta Scriptura? Nu scrie clar si Psalmistul si Sfantul Petru ca sufletul lui Hristos s-a pogorat in IAD?
NU. Nu scrie "clar". Asta este doar interpretarea voastră. Să ascultăm de interpretarea voastră sau de Sfânta Scriptură?

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Nu spune clar Scriptura ca Moise este invitat in trup?
Este inviat în trup*. Da, asta spunem și noi (punct comun).

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Nu spune clar Scriptura ca Hristos a scos din iad pe cei drepti si pe multi i-a inviat in trup, chiar atunci la Invierea Sa?
Ești puțin confuz. Pe cine i-a scos din Iad (nu sunt de acord cu această terminologie, dar fie...)? Pe toți drepții sau doar pe unii (mulți)?

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Voi ce ce Spuneati "Sola Scriptura" nu ati adus nici un argumnet din Sfanta Scriptura care sa arate ca Hristos nu s-a coborat la iad cu sufletul... dovada ca "rataciti nestiind scripturile"(Matei 22,19).
Voi credeți că menirea noastră este să demonstrăm cu Scriptura tot ce NU a făcut Hristos?. Nici nu e posibil să găsești în Scriptură tot ce NU a făcut Hristos, în ea găsești doar tot ce a făcut Hristos. Tu-mi poți demonstra cu Scriptura că Hristos nu S-a dus pe Câmpiile Elizee, sau orice altă bazaconie?

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
„Doamne, scos-ai din IAD SUFLETUL meu, mântuitu-m-ai de cei ce se coboară în groapa.” Psalmul 29,3.

“Dar Dumnezeu va izbăvi SUFLETUL meu din mana IADULUI, când mă va apuca.” Psalmul 48,16.
Tu poți face vreo diferență între limbajul figurativ și cel direct? IADUL are mână? Mda, probabil are și coadă, copite și coarne... Termenul folosit de psalmist este sheol și reprezintă locuința morților, groapa, mormântul nu vreun loc mitic unde tartorul Infernului ține înlănțuite sufletele morților. David nici măcar nu murise, ci fusese vindecat de Dumnezeu, fusese "pe pragul mormântului". Citește te rog și versetul anterior (Ps. 29,2), nu mai scoate din joben versete rupte din context pentru a demonstra fantasmagorii!
  #1189  
Vechi 08.07.2010, 15:23:53
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Normal că era viu din moment ce a fost înviat. Petru a vrut să facă trei colibe: pentru Iisus, Ilie și Moise. Pentru Iisus și Ilie e de înțeles: nu muriseră niciodată, erau "în carne și oase". Dacă Moise era doar o fantomă, o arătare fără trup (mort fiind și neînviat) de ce mai avea nevoie de o colibă?
.
Cum si cand a fost inviat Moise? Ia arata-ne cu Sfanta Scriptura !
  #1190  
Vechi 08.07.2010, 15:26:44
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kesarion_breb Vezi mesajul
Cum si cand a fost inviat Moise? Ia arata-ne cu Sfanta Scriptura !
citește Iuda 1.9.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noi avem nou martir mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 9 07.11.2012 19:51:45
BOR, rabinii si cooperarea pentru "binele comun" Decebal Biserica Ortodoxa Romana 4 10.09.2012 21:07:28
Ce au miscarea legionara si musulmanismul in comun? mihailt Generalitati 14 02.11.2010 21:35:34
Avem Patriarh danyel Stiri, actualitati, anunturi 34 11.02.2009 22:03:42