Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 30.06.2011, 20:37:45
al200000lea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

popoarele care au istorie si cultura nu se lasa calcate in picioare cum ne lasam noi.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 30.06.2011, 20:44:10
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Geaba va plangeti. Nu puteti afirma distant ca neamul romanesc nu face si nu drege, de parca voi faceti ! Suntem cu totii parte din acelasi marasm. Voi asteptati sa faca altii ! Cand o sa va schimbati psihologia veti face toti ca unul !
Reply With Quote
  #93  
Vechi 30.06.2011, 20:54:58
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb Drama grecilor relatata chiar de ei

Pt dl.Mihnea Dragomir: yep,sarabanda va continua pana la un glorios ,,downfall".Cand populismul iti intuneca mintea si cand credulitatea este speculata in prima linie a malaxorului manipularii poate ca fiecare care are un dram de luciditate,cand se uita la unul de la tribuna,ar trebui sa-si aduca aminte ca in Imperiul Roman,din ce imi aduc aminte,un imparat avea un servitor care il insotea mereu cand multimile il aclamau si ii soptea la ureche: ,,Aminteste-ti ca esti doar un om".

In timp ce drama grecilor,nu atat de glorioasa precum cele din antichitate,isi mai consuma o scena usor previzibila,imi revin in cap cuvintele dintr-un articol financiar,inainte ca urmasii lui Ulysee sa inceapa sa ia cu asalt pietele publice: ,,Uniunea monetară europeană nu era pur și simplu pregătită "pentru vremea rea", este de părere Janis Emmanouilidis, analist la European Policy Center din Bruxelles, precizând că nu există niciun mecanism de gestionare a unor probleme ca datoriile sau incapacitatea de plată a acestora în cazul unui stat membru."Sistemul nu a avut backup si Calul Troian din legeda a devenit realitate.

Acum ceva vreme am citit un comunicat interesant al Sinodului Bisericii Ortodoxe Elene.Este o valoroasa lectie,spusa chiar de cei de acolo,despre cauzele si efectele unor greseli majore.Asa ca la intrebarea ,,De ce ies grecii in strada" o parte a raspunului il gasiti mai jos.

,,In fata acestei situatii, orice om rational se intreaba: de ce nu s-au luat mai devreme toate aceste masuri drastice, care astazi sunt considerate atat de necesare? De ce nu s-au tratat la timpul lor toate aceste simptome ale crizei societatii si economiei pe care azi le traim in un mod brutal? Persoanele de pe scena politica din tara noastra sunt, de decenii, aceleasi. Oare cum au socotit atunci costurile politice, cu toate ca stiau ca duc tara la catastrofa, iar azi se cred la adapost, actionand tot de pe pozitia celor care dau porunci? Suntem martorii unor rasturnari radicale pentru care altadata se revolta intreaga Grecie, iar azi sunt impuse aproape fara nici o impotrivire.

In cuvinte foarte simple, criza noastra economica se datoreaza diferentei dintre productie si consum, mai exact dintre ritmul lent al productiei pe care il atingem si nivelul ridicat de confort cu care ne-am invatat sa traim. Cand ceea ce se consuma este cu mult mai mult decat ceea ce se produce, atunci balanta economica inclina spre partea cheltuielilor. Tara noastra, pentru a face fata acestei situatii, este nevoita sa se imprumute, sperand ca balanta dezechilibrata se va restabili. Insa, atunci cand acest lucru nu se mai intampla, iar debitorii cer returnarea imprumuturilor, plus dobanda, se ajunge la criza si la faliment. Criza care domina tara noastra si provoaca atata suferinta nu este insa decat varful aisbergului. Este urmarea, este rodul unei alte crize – duhovnicesti. Disproportia dintre productie si consum nu are doar o dimensiune economica, ci, in primul rand, este un fapt duhovnicesc. Este indiciul crizei duhovnicesti, care priveste nu doar conducerea tarii, ci si poporul. O conducere care nu a fost capabila sa aiba o atitudine responsabila fata de popor, care nu a putut – sau nu a vrut – sa vorbeasca pe limba adevarului, care a promovat modele eronate, care a cultivat relatiile clientelare, numai si numai pentru ca scopul sau a fost detinerea puterii. O conducere care, in fapt, se vadeste a fi subminat interesele reale ale tarii si ale poporului.

Si, pe de alta parte, un popor, adica noi, care ne-am purtat iresponsabil. Ne-am lasat prada bunastarii, imbogatirii facile si traiului bun, ne-am dedat castigului usor si inselaciunii, fara a ne mai pune problema adevarului lucrurilor. Revendicarea arbitrara a drepturilor de catre bresle si grupuri sociale si desavarsita nepasare fata de coeziunea sociala au contribuit in mare masura la situatia actuala.
Esenta crizei duhovnicesti este lipsa de sens a vietii si inchiderea omului intr-un prezent rectiliniu, adica in instinctul lui egoist. Un prezent fara viitor, fara perspectiva. Un prezent condamnat la plictis si monotonie. Viata a ajuns doar un interval de timp nedeterminat intre doua date, a nasterii si a ingroparii.

Intr-o asemenea perspectiva, desertaciunea se ia la intrecere cu absurdul, iar lupta o castiga totdeauna tragicul. Cand te adresezi tinerilor si ii intrebi: „de ce iei droguri, fiule?” si iti raspund: „spuneti-mi dumneavoastra de ce sa nu iau? Nu mai sper nimic, nu mai astept nimic, singura mea bucurie o am atunci cand infig injectia si calatoresc (in alte lumi)”. Sau atunci cand atragi atentia unui tanar ca luand droguri va muri, iar el iti raspunde cu un zambet tragic: „nu intelegeti ca eu iau droguri tocmai ca sa traiesc”, atunci intelegi cat de incredibil de adevarate si de adecvate in tragismul lor sunt cuvintele de mai sus. Pentru ca, in loc sa cautam sensul vietii, noi am urmarit bunastarea, traiul bun, puterea economica. Cand insa nu exista alta perspectiva in afara consumului, cand puterea economica si afisarea ei ostentativa devine unicul mod al recunoasterii sociale, atunci imoralitatea ajunge singurul cale de viata, pentru ca altfel, daca esti moral, esti prost. Asa au gandit si au faptuit multi si astfel am ajuns la decaderea morala atat a puterii, cat si a poporului nostru in buna parte. Intrebarea-dilema a lui Dostoievski – „libertate sau fericire?” – o traim acum in tot tragicul ei.

Am ales bunastarea contrafacuta si am pierdut Libertatea persoanei noastre, am pierdut Libertatea tarii noastre. Astazi, omul, in mod justificat tremura mai degraba pentru micsorarea veniturilor, dar nu se nelinisteste pentru deficientele educatiei care ii privesc pe copiii sai si nu se ingrijoreaza de injosirea persoanei umane. Aceasta deci este esenta adevaratei crize si sursa crizei economice pe care atat de nemilos o exploateaza actualii „negustori de popoare”.

Last edited by Scotland The Brave; 30.06.2011 at 21:40:44.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 30.06.2011, 21:44:16
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Nu am impresia ca grecii "se piaptana cand tara le arde", dimpotriva, au lasat casa, masa, piaptanul si au iesit toti in fata celor de la putere.
Asa, si, asta e semn de responsabilitate? Anul trecut (sau anul asta, nu mai tin minte), cand erau deja cu un picior in groapa, s-au apucat sa faca greva pe partea de turism. Pe turism! Care era unul din putinele domenii de unde faceau bani!
Mii de straini au ramas blocati pe te miri unde, doar pentru ca grecii vroiau sa traiasca in continuare din banii altora.

Vrei sa iti aduc aminte de greva cand au blocat granita cu Bulgaria cu tractoare? Si televiziunile i-au gasit pe marii protestatari in birturile de pe langa granita, dupa ce isi lasasera tractoarele in drum, in timp ce transportatori care nu erau nici macar greci pierdeau bani in fiecare zi?

Citat:
Pentru imprumuturile de acum nu oamenii din strada sunt raspunzatori. Ei trag doar ponoasele unei conduceri subordonate UE si FMI, poate si altora (asa cum rezulta din ceea ce striga oamenii aceia in strada).
Ba oamenii din strada sunt raspunzatori, pentru ca la fel ca votantii PSD de la noi, au votat in continuu pe aia care au promis salarii, pensii, etc., fara sa mentioneze ca mai e nevoie si de munca. Cat de naiv poti sa fii sa crezi ca poti sa fentezi Statul pe partea de taxe, sa primesti bani fara sa lucrezi, si treaba asta o sa tina la nesfarsit? Foarte naiv. Adica asta au fost grecii. Ei bine, a sunat trezirea.

Pana la conspiratii orchestrate de FMI si UE, datele te contrazic: grecii sunt campioni la evaziune fiscala! Sau si asta e ordin de la FMI, ajuns in fiecare gospodarie greaca, ca trebuie sa fure Statul cu trei maini?
Au furat Statul (un Stat slab, evident) cat au putut, si acum a venit nota de plata.

Sunt convins ca UE a manevrat toate treaba asta, abia asteptau sa pompeze vreo 200 miliarde de euro in Grecia, ca sa poate trai grecii tot asa, trai pe vatrai. Si tot UE a aranjat ca grecii sa minta cu nerusinare pe partea de indicativi economici in rapoartele catre UE, nu?

Spune-mi, te rog, Germania nu e tot in UE? Sau Anglia? Cum de in tarile alea lumea plateste taxe, si nu au avut nevoie de bani de la nimeni ca sa se salveze de la faliment, ba mai mult, ii salveaza acum pe greci, si probabil si pe altii in urmatorii doi ani?

Apropo, salariul mediu in firma (de Stat) care se ocupa de metroul Atenei e de 60000 de euro pe an. Adica de vreo 3 ori mai mare decat la privat, in conditiile in care metroul e subventionat de Stat de ani de zile (si merge pe pierdere), ca nah, grecul nu plateste bilet.

E bine ca ii admirati ca sunt ortodocsi, de parca asta s-ar si traduce in ceva calitati de admirat. Sunt muncitori? Nu. Sunt patrioti? Da, cu vorba si cand vine vorba de batutul cu pumnul in piept, mai putin cand e vorba de platit taxe. In schimb, au un mare merit: se mobilizeaza repede la iesit in strada, unde hotul striga "hotii!". Intr-adevar, admirabil popor.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 30.06.2011, 22:19:25
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit De ce?

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Asa, si, asta e semn de responsabilitate? Anul trecut (sau anul asta, nu mai tin minte), cand erau deja cu un picior in groapa, s-au apucat sa faca greva pe partea de turism. Pe turism! Care era unul din putinele domenii de unde faceau bani!
Mii de straini au ramas blocati pe te miri unde, doar pentru ca grecii vroiau sa traiasca in continuare din banii altora.

Vrei sa iti aduc aminte de greva cand au blocat granita cu Bulgaria cu tractoare? Si televiziunile i-au gasit pe marii protestatari in birturile de pe langa granita, dupa ce isi lasasera tractoarele in drum, in timp ce transportatori care nu erau nici macar greci pierdeau bani in fiecare zi?



Ba oamenii din strada sunt raspunzatori, pentru ca la fel ca votantii PSD de la noi, au votat in continuu pe aia care au promis salarii, pensii, etc., fara sa mentioneze ca mai e nevoie si de munca. Cat de naiv poti sa fii sa crezi ca poti sa fentezi Statul pe partea de taxe, sa primesti bani fara sa lucrezi, si treaba asta o sa tina la nesfarsit? Foarte naiv. Adica asta au fost grecii. Ei bine, a sunat trezirea.

Pana la conspiratii orchestrate de FMI si UE, datele te contrazic: grecii sunt campioni la evaziune fiscala! Sau si asta e ordin de la FMI, ajuns in fiecare gospodarie greaca, ca trebuie sa fure Statul cu trei maini?
Au furat Statul (un Stat slab, evident) cat au putut, si acum a venit nota de plata.

Sunt convins ca UE a manevrat toate treaba asta, abia asteptau sa pompeze vreo 200 miliarde de euro in Grecia, ca sa poate trai grecii tot asa, trai pe vatrai. Si tot UE a aranjat ca grecii sa minta cu nerusinare pe partea de indicativi economici in rapoartele catre UE, nu?

Spune-mi, te rog, Germania nu e tot in UE? Sau Anglia? Cum de in tarile alea lumea plateste taxe, si nu au avut nevoie de bani de la nimeni ca sa se salveze de la faliment, ba mai mult, ii salveaza acum pe greci, si probabil si pe altii in urmatorii doi ani?

Apropo, salariul mediu in firma (de Stat) care se ocupa de metroul Atenei e de 60000 de euro pe an. Adica de vreo 3 ori mai mare decat la privat, in conditiile in care metroul e subventionat de Stat de ani de zile (si merge pe pierdere), ca nah, grecul nu plateste bilet.

E bine ca ii admirati ca sunt ortodocsi, de parca asta s-ar si traduce in ceva calitati de admirat. Sunt muncitori? Nu. Sunt patrioti? Da, cu vorba si cand vine vorba de batutul cu pumnul in piept, mai putin cand e vorba de platit taxe. In schimb, au un mare merit: se mobilizeaza repede la iesit in strada, unde hotul striga "hotii!". Intr-adevar, admirabil popor.
De ce atata ura impotriva lor?
(in paranteza fie spus, si impotriva unui alt membru al forumului caruia i-ai dat un raspuns asemanator de acid in aceasta seara, IonelS, parca...referitor la neamul romanesc.Ce ai impotriva neamurilor acestora? ).
Eu nu i-am vazut lenesi, dimpotriva, acolo unde am fost erau amabili, serviabili, prietenosi, si culmea, mai si munceau. Evaziunea? Modul lor de impozitare difera de al nostru. Si nu am auzit sa comenteze impotriva impozitului ce li se stabilea.
Si da, faptul ca isi pastreaza, respecta, apara si iubesc credinta ortodoxa, pentru mine reprezinta o mare calitate!
Reply With Quote
  #96  
Vechi 30.06.2011, 22:21:28
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

E dreptul lor sa iasa in strada, dar din cate am inteles eu o sa fie implementat oricum, oricat de mult am protesta. Pecetea va veni oricum, treaba noastra e sa nu o acceptam.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 30.06.2011, 22:45:07
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
De ce atata ura impotriva lor?
Nu e vorba de ura, dar ma deranjeaza sa vad cum lumea le plange de mila, si invoca diverse conspiratii, cand de fapt, si-au facut-o cu mana lor.

Citat:
(in paranteza fie spus, si impotriva unui alt membru al forumului caruia i-ai dat un raspuns asemanator de acid in aceasta seara, IonelS, parca...referitor la neamul romanesc.Ce ai impotriva neamurilor acestora? ).
Nu am nimic impotriva neamurilor respective. Dar nu poti judeca un neam la pachet, la modul: "e ortodox, deci e bun / avem biserici, asa ca e bine sa traiesti aici".
Atata noi, cat si grecii, avem plusuri si minusuri, si e naiv sa vezi doar plusurile. Pe langa asta, daca vezi citi cateva pagini mai in spate pe respectivul thread, vei observa ca Ionel merita toti bobarnacii virtuali care ii sunt adresati.

Citat:
Evaziunea? Modul lor de impozitare difera de al nostru.
Haha. Frumos eufemism. Cateva exemple, pe scurt:

Citat:
Cateva dintre motivele pentru care Grecia a ajuns in situatia in care se afla acum:

- grecii care au o locuinta cu piscina trebuie sa plateasca o taxa, iar in nordul Atenei, numarul piscinelor declarate in 2009 a fost de 324. Folosind imagini luate prin satelit, autoritatile au numarat 16,974 piscine in zona respectiva, de unde rezulta ca mai putin de 2% au fost declarate;

- au fost verificati 150 de doctori ce aveau cabinete intr-o zona scumpa a Atenei: mai mult de jumatate dintre acestia au declarat venituri mai mici de $40.000 anual, iar 34 au declarat venituri mai mici de $13.300, respectiv sub plafonul minim de taxare. Problema este ca aceste sume nu acopera nici macar costul chiriei pentru cabinetele amplasate in zona respectiva, iar multi dintre doctori inregistrau venituri reale de sute de mii de euro;

- “Only the stupid pay tax” one eye surgeon told a Greek state radio;

- economistii greci considera ca 2 milioane de angajati din sectorul privat duc greul platii taxelor (despre situatia din RO gasiti detalii aici), in timp ce 1 milion de bugetari si 1,3 milioane de liber-profesionisti platesc taxe foarte mici;

- doar 5.000 de greci (din 11 milioane) declara venituri mai mari de 100.000 euro pe an, desi unele studii arata ca peste 60.000 de familii au investitii mai mari de 1,1 milioane euro;

- in 2007, ponderea economiei negre in PIB a fost de 25,1%, Grecia situandu-se pe primul loc in randul tarilor dezvoltate (o urmeaza Italia, Spania si Portugalia). Prin neplata taxelor se pierd anual incasari bugetare in valoare de peste 15 miliarde euro, bani cu care guvernul grec si-ar putea rezolva multe dintre probleme;

Ce arata aceste exemple? Arata faptul ca neplata taxelor in Grecia reprezinta un lucru obisnuit, iar in aceste conditii nu ar trebui sa ne mai miram ca grecii sunt presati sa implementeze noi si noi masuri prin care sa aduca mai multi bani la buget.

Acum, sa ne amintim cum s-a comportat poporul sud-coreean in 1998, atunci cand Coreea de Sud se afla in criza – pentru a isi salva tara de la faliment, milioane de oameni au stat ore intregi la rand pentru a isi dona bijuteriile, detalii aici.

Au grecii ceva de invatat din aceasta experienta?

Bonus: salariul mediu anual in sectorul cailor ferate (puternic sindicalizat si cu pierderi uriase) este de 66.000 euro, triplu fata de media din sectorul privat, mai multe detalii intr-un articol excelent aparut recent in Daily Mail.

PS: din punctul de vedere al respectului pentru lege, situatia nu este cu mult diferita nici in Romania – ponderea economiei subterane este mai mare decat in Grecia, iar prin neplata taxelor, incasarile la buget sunt cu 11 miliarde euro mai mici.
Sursa aici:

http://businessday.ro/06/2011/cum-is...grecii-taxele/

Citat:
Si nu am auzit sa comenteze impotriva impozitului ce li se stabilea.
Pai tu ai comenta, avand in vedere ca stii ca nu trebuie platit, si e doar o hartie, nu si o lege care se aplica?

Citat:
Si da, faptul ca isi pastreaza, respecta, apara si iubesc credinta ortodoxa, pentru mine reprezinta o mare calitate!
E o calitate atata timp cat are un efect benefic clar observabil. Oamenii astia au facut din evaziunea fiscala sport national. Stii ce se intampla in tari civilizate cand te prind cu asa ceva? Platesti niste amenzi usturatoare, si mai ajung si prin inchisoare. De ce? Pentru ca e furt.

Acum, te rog sa imi explici cum se potriveste ortodoxia aparata cu dintii cu furtul (si mai ales cu o anume porunca din cele 10).
Si poate vei intelege de ce apararea ortodoxiei nu inseamna nimic in contextul actual al Greciei.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 30.06.2011, 23:05:26
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ma opresc

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Pe langa asta, daca vezi citi cateva pagini mai in spate pe respectivul thread, vei observa ca Ionel merita toti bobarnacii virtuali care ii sunt adresati.


Si poate vei intelege de ce apararea ortodoxiei nu inseamna nimic in contextul actual al Greciei.
Nu vreau dispute, un forum CRESTIN ORTODOX nu e nicidecum locul potrivit (nici un loc nu e potrivit pentru asa ceva cu atat mai putin acesta) si dupa felul in care raspunzi, asta deduc ca doresti...
Nu stiu ce a scris IonelS, sper insa ca nu a incercat sa jigneasca... de unde atata ravna de a lua piatra si a da?
Apararea ORTODOXIEI reprezinta INTOTDEAUNA una din datoriile noastre, a celor botezati in Numele Sfintei Treimi!
Reply With Quote
  #99  
Vechi 30.06.2011, 23:10:10
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Nu vreau dispute, un forum CRESTIN ORTODOX nu e nicidecum locul potrivit (nici un loc nu e potrivit pentru asa ceva cu atat mai putin acesta) si dupa felul in care raspunzi, asta deduc ca doresti...
Depinde ce intelegi prin dispute. Eu nu ma cert, ci sunt angajat intr-un schimb de idei, bazate pe argumente (cel putin ale mele). Nu vad nimic rau in asta.

Citat:
Nu stiu ce a scris IonelS, sper insa ca nu a incercat sa jigneasca... de unde atata ravna de a lua piatra si a da?
Pai si daca nu stii, de ce dai cu piatra dupa mine? Citeste, tot ce a scris e pe thread-ul respectiv.

Citat:
Apararea ORTODOXIEI reprezinta INTOTDEAUNA una din datoriile noastre, a celor botezati in Numele Sfintei Treimi!
Depinde ce mai faci si intre timp. Din nou, vezi Grecia. Si Romania, de altfel.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 30.06.2011, 23:11:38
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Acum, te rog sa imi explici cum se potriveste ortodoxia aparata cu dintii cu furtul (si mai ales cu o anume porunca din cele 10).
Si poate vei intelege de ce apararea ortodoxiei nu inseamna nimic in contextul actual al Greciei.
Ia vezi cate porunci din cele 10 calci tu .Dupa ce le respecti pe toate vii si te acceptam in unanimitate ca "observator" plenipotentiar al pacatelor altora si analist al ortodoxiei .Pana una alta inca n-ai trecut de prima porunca macar.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atitudine crestina fata de ceilalti iustin10 Generalitati 35 18.02.2013 20:17:39
Haideti sa luam atitudine! Crestin_Simona Stiri, actualitati, anunturi 256 13.12.2010 21:07:35
Să luam atitudine impotriva reclamei Red Bull ce huleste Nasterea Domnului colaps Generalitati 16 10.12.2010 21:17:27
Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele? tigerAvalo9 Secte si culte 443 04.08.2010 14:38:35
Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele? tigerAvalo9 Generalitati 5 03.05.2010 14:24:13