Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.09.2007, 19:07:58
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Sa nu exageram! Nu a ajuns propovaduitor.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.09.2007, 19:16:34
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

chiar si tu esti propovaduitor, krabu. (poate fara binecuvantare :D )
a propovadui inseamna a raspandi conceptii, dogme, canoane etc.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.09.2007, 19:22:14
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

eu cred ca oricine care vorbeste si impartaseste o credinta celorlalti este propovaduitor.parerea mea.....:)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.09.2007, 19:24:50
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.547
Implicit

Pe mine sincer m-a impresionat si mi-a placut cum a vorbit despre monahii romani de la muntele Athos si cum s-a hotarit acolo pe loc sa le lase o caruta de bani pentru a reconstrui sfintele lacasuri ale lor, mentionind ca este o rusine nationala sa-i lasam de izbeliste in niste darimaturi si fundaturi in timp ce restul de monahi greci , rusi, sirbi, etc au tot ce le trebuie si comfortul minim dar decent necesar vietuirii monahale.

No fi el super-evlavios dar pina la urma faptele bune conteaza cel mai mult!

Ce ziceti de milioanele de euro impartite la bolnavi? parca la Nashu impartea "caramizi" in toate directiile
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.09.2007, 20:51:15
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

o face pentru imagine,faptele bune fara credinta curata=o
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.09.2007, 20:52:58
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

gestul de a imparti bani este grotesc,ca la nunta ...fara numar doar nu le lipeste cu saliva in frunte bancnotele de verzisori..si gestica lui e caraghioasa:D
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.09.2007, 21:00:09
ilma ilma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2007
Mesaje: 121
Implicit

Iti dau dreptate Urzicuta...:).Inteleg,face omul un bine celor de langa el,dar nu e nevoie sa vada toti cate fapte bune a realizat.Prea mult se discuta pe aceasta tema.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.09.2007, 22:15:35
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Sunt complet socata de ce ati spus. Am mai zis eu pe un topic ca peste cateva sute de ani(cred ca am fost optimista, trebuia sa zic zeci) va ajunge sfant. Trecem peste faptul ca fiecare aparitie a lui la tv este un circ, o mizerie, este evident ca tot ce face o face pentru opinia publica. Mai ridica o casa, mai da bani pt operatie si gata il iubeste poporul. Dumnezeule, si cand se lauda cu mareata si unica sa carte citita Alchimistul, imi vine sa arunc tv-ul pe geam(sau mai usor schimb canalul). Este de cea mai joasa speta. Daca si el e crestin practicant emigrez in congo
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.09.2007, 10:20:32
Maria_Sofia Maria_Sofia is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
ma bucur de prezenta lui becali la televizor pentru ca el este la sufletul oamenilor de rand,al tinerilor,al celor care isi petrec viata pe stadioane iar faptul ca el,care sa recunoastem,este un idol pentru multi,vorbeste de Dumnezeu,de Biserica ortodoxa,de patimi ,de diavol-lucruri care pentru majoritatea au devenit povesti pentru copii,influenteaza pe multi,exact pe aceia care au nevoie de astfel de lucruri.
cred ca becali a avut cea mai mare influenta atunci cand L-a adus pe Dumnezeu in prim plan,cel putin pentru cei fara de Dumnezeu.un preot nu este atat de ascultat cum este becali.
desi comportamentul lui lasa de dorit de multe ori,nu cred ca ar trebui sa fim atat de aspri cu el,cum sunt majoritatea pe la tv,pentru ca este doar un mirean care se chinuie cu propriile patimi sa se apropie de Dumnezeu.iar ispitile lui sunt inzecite decat ale noastre.
poate nu este un exemplu pentru crestinii in adevaratul sens al cuvantului,dar cu siguranta este un exemplu pentru cei care inca nu L-au cunoscut pe Dumnezeu.
pentru mine este o speranta ca si oamenii bogati si oamenii interesati de cele materiale pot gandi crestinste.
bai voi aveti grave probleme dak credeti ca gigi becali,un icult,semianalfabet,scarbos care injura ca la usa cortului,scuipa jurlnalistii,nu poate lega 2 fraze si cand reuseste sa scoata niste onomatopee alea spun ca ceasul lui costa cat casa moderatoarei emisiunii la care fusese invitat,asta da modestie.Acte de caritate?sunteti mult prea creduli,aia se numeste campanie,reclama,poza,la cati bani are(facuti necurat)amaratii aia pe care ii da saracilor valoreaza cam cat val 10 mii de lei pt mine(sau poate mai putin).Iar legat de credinta...asta e orice dar nu crestin...dak asta e crestinul contemporan o nonvaloare,analfabeta care arunca niste bani saracilor asa cum dai resturi cainilor,si care isi etaleza credinta cu un exhibitionism grotesc atunci eu voi adera la cultul lui zalmolxis,sau imi fac harakiri,sau doar imi trag un glont in cap....sa fie asta destinul tarii,al crestinismului,sa ajungem la mana unui gunoi cu bani,sa ne vindem viata pe aceste meleaguri votand o scursoare doar pt ca vezi doamne e credincios.Aici se vede gradul maxim de incultura si nonvaloare la care se afla poporul roman.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.09.2007, 10:27:40
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

daca ar fi fost atat de.....cum spui tu,nu ar mai fi fost atat de laudat si de prieten cu toti preotii,inclusiv cu cei de la athos....care sunt de fapt calugari...adevarati calugari.sau si ei arata gradul de incultura ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parastas la 55 de ani de la moartea lui George Enescu cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 06.05.2010 18:30:35
Despre creationism, evolutie si design inteligent cu George Coyne si Richard Dawkins scrabble Teologie si Stiinta 179 30.10.2009 10:13:07