Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.01.2013, 14:35:51
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit La revedere maestre

Trenul destinului a sosit alaturi de clipa despartirii.Nu ma voi numara printre cei care cu siguranta va vor judeca viata,suntem atat de eroi dupa bataliile noastre meschine,doar vreau sa va multumesc pt filmele care mi-au insotit copilaria si poate ea este cea care vrea cel mai mult sa-si ia la revedere de la dvs.Stiu ca nu va placeau discursurile moarte si v-ati fi dorit o simpla strangere de mana si un zambet.Mergeti in pace si fie ca Cel de Sus sa va calauzeasca pasii dincolo de scena vietii noastre.La revedere maestre.
  #2  
Vechi 03.01.2013, 15:27:47
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Trenul destinului a sosit alaturi de clipa despartirii.Nu ma voi numara printre cei care cu siguranta va vor judeca viata,suntem atat de eroi dupa bataliile noastre meschine,doar vreau sa va multumesc pt filmele care mi-au insotit copilaria si poate ea este cea care vrea cel mai mult sa-si ia la revedere de la dvs.Stiu ca nu va placeau discursurile moarte si v-ati fi dorit o simpla strangere de mana si un zambet.Mergeti in pace si fie ca Cel de Sus sa va calauzeasca pasii dincolo de scena vietii noastre.La revedere maestre.
Dumnezeu sa odihneasca cu dreptii Lui in Imparatia Cerurilor, sufletul celui care a fost marele cineast Sergiu Nicolaescu.Amin!
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
  #3  
Vechi 03.01.2013, 18:12:29
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Unhappy

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in pace pe acest mare regizor al nostru,al romanilor.....mare pacat de aceasta pierdere,ptr.cultura romaneasca.....
  #4  
Vechi 03.01.2013, 18:59:00
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Și mai păcat că va fi incinerat. Cel puțin așa ziceau pe la tv.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #5  
Vechi 03.01.2013, 19:38:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Generatia mea s-a bucurat din plin de filmele lui , si pentru asta-i multumesc , si ma rog Bunului Dumnezeu sa-l ierte dupa marea mila a Sa !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #6  
Vechi 03.01.2013, 19:41:14
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Și mai păcat că va fi incinerat. Cel puțin așa ziceau pe la tv.
Asta a fost dorinta lui, dintotdeauna. Pentru el, Dumnezeu nu exista!... L-am vazut cu vreun an-doi in urma intr-un interviu special, si am ramas dezgustat total despre cum poate gandi un roman de varsta si conditia lui. (Tocmai turnase ultimul lui film si unde a lipsit foarte putin sa nu sfarseasca calcat de tren, fiindca cochetase mult, in ascuns, cu aceasta idee). Din partea mea, Dumnezeu sa-l ierte, si nu numai El, ci si cei carora le-a adus multa suferinta de-a lungul vietii. Si eu am copilarit cu filmele lui, ba chiar cascam gura pe sub Podu' Grand la filmari, dar de cand am vazut (de fapt am citit mai pe larg) ce i-a facut lui Ilarion Ciobanu, am considerat ca este un personaj extrem de pervers!
Daca nu s-a rusinat si nu a regretat faptele sale si daca nu s-a apropiat macar in al doispe-lea ceas de Dumnezeu, putem sa spunem noi mult si bine "Dumnezeu sa-l ierte", ca nu-l ajuta cu absolut nimic...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
  #7  
Vechi 03.01.2013, 19:50:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Și mai păcat că va fi incinerat. Cel puțin așa ziceau pe la tv.
Decizia soției lui Sergiu Nicolaescu ca acesta să fie incinerat a determinat ca Biserica Ortodoxă Română să afirme, prin vocea purtătorului său de cuvânt al Patriarhiei, că marele regizor și actor nu va beneficia de o slujbă de înmormântare.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #8  
Vechi 03.01.2013, 20:00:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Banul si necredinta . . .!

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Asta a fost dorinta lui, dintotdeauna. Pentru el, Dumnezeu nu exista!... L-am vazut cu vreun an-doi in urma intr-un interviu special, si am ramas dezgustat total despre cum poate gandi un roman de varsta si conditia lui. (Tocmai turnase ultimul lui film si unde a lipsit foarte putin sa nu sfarseasca calcat de tren, fiindca cochetase mult, in ascuns, cu aceasta idee). Din partea mea, Dumnezeu sa-l ierte, si nu numai El, ci si cei carora le-a adus multa suferinta de-a lungul vietii. Si eu am copilarit cu filmele lui, ba chiar cascam gura pe sub Podu' Grand la filmari, dar de cand am vazut (de fapt am citit mai pe larg) ce i-a facut lui Ilarion Ciobanu, am considerat ca este un personaj extrem de pervers!
Daca nu s-a rusinat si nu a regretat faptele sale si daca nu s-a apropiat macar in al doispe-lea ceas de Dumnezeu, putem sa spunem noi mult si bine "Dumnezeu sa-l ierte", ca nu-l ajuta cu absolut nimic...
Iti dau dreptate , dar parca cand pleaca cineva din lumea asta nu=i bine sa-l vorbesti de "rau" , indiferent cine a fost aici !
Iata niste vorbe pe care pe mine m-au socat in astfel de momente , venite din partea unui artist extrem de cunoscut , vorbe care nici in gura ultimului om nu credeam ca pot sa le aud !
Iertare dar asa este textul reprodus dupa vorbele unui "om ":
Nu ma dau batut. Sper sa ma auda de unde este acum. Am sa ii atac firmele”, a afirmat Nicu Covaci, cand a aflat de moartea maestrului. Liderul trupei Phoenix a afirmat ca Nicolaescu ii datora 800.000 de euro, din drepturile de autor, iar faptul ca marele regizor a parasit lumea celor vii nu va fi un impediment in recuperarea acestor bani.
Sa il ia mama dracului. Cata iubire i-am purtat de-a lungul anilor, cu atat mai mult m-am convins ca a fost un om lipsit de caracter. Am sa ii atac firmele! Trebuie sa vorbesc cu avocatii mei, pentru ca nu obisnuiesc sa ma dau batut. Omul asta imi datora 800.000 de euro. Fiind securist, in gasca cu marlanii si mitocanii care conduc tara, nici cei de la Finante nu au reactionat. Am trimis experți care au descoperit ca are sa imi dea drepturile de autor pe 40 de ani de zile. A fost mana in mana si cu avocatii, m-au scos de pe genericul filmului, un film de succes, de altfel. Nu mai continui… Mesajul meu este ca nu ma dau batut!”, a declarat Nicu Covaci
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #9  
Vechi 03.01.2013, 20:02:07
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Decizia soției lui Sergiu Nicolaescu ca acesta să fie incinerat a determinat ca Biserica Ortodoxă Română să afirme, prin vocea purtătorului său de cuvânt al Patriarhiei, că marele regizor și actor nu va beneficia de o slujbă de înmormântare.
Nu stiu daca sotia lui poarta vreo vina in situatia data. Sunt convins insa ca Biserica are cunostinta foarte bine despre propriile lui dorinte, mai ales ca ele au fost difuzate pe larg la acea vreme. Sotia nu a facut decat sa-i respecte ultimile lui... rataciri!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
  #10  
Vechi 03.01.2013, 20:09:54
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fraților, dacă zicem „Dumnezeu să-l ierte”, hai să încercăm să-l iertăm și noi, măcar acum, căci dacă a făcut rele, nu-i este deloc ușor în clipele astea, și nu de pomenirea faptelor sale discutabile duce lipsă, ci de rugăciune pentru sufletul său.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare