Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.03.2013, 22:00:41
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit Muzica,cantatul in Biserica

Salutare.Am o intrebare,ce parere aveti ,parerea mea este ca se canta PREA MULT in Sf.Biserica,adica nu ca ar fi un lucru rau,dar totusi e prea mult ,nu mai degraba ar trebui sa fie PREDICA mai mult?sa dureze mai mult?Consider ca predica parintelui daca o a asculti cu atentie INVETI MULTE din ea.Dar sa fie cu har.De ce dureaza atat de mult cantarile care cateodata sunt cantate fals sau ''lalait''.Am auzit multi ca se plang de durata cantarilor.Nu zic ca trebuie scoasa muzica,cantatul Doamne fereste dar sa se reduca.O gramada de timp iti ia sa canti cand poti sa tii PREDICA!Ce parere aveti?E posibil sa ma insel dar e doar parerea mea.Nu vreau sa supar pe mine.Haideti sa discutam despre durata cantatului si scopul acesteia.SCOR BINEFACATOR ARE dar ca durata lasa de dorit..Numai bine!Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.03.2013, 03:05:42
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

NU se inghesuie nimeni?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.03.2013, 05:37:32
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Cantarile in Biserica se fac in timpul Sf.Liturghii de ex. Cu alte cuvinte ar trebui sa scurtam Sf.Liturghie? Nu se poate sa o scurtam. Si este mai mult decat o cantare, este rugaciune. De ce sa nu fim atenti si sa simtim ce se canta in loc sa numaram minutele?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.03.2013, 09:05:55
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
NU se inghesuie nimeni?
Te plictisești?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.03.2013, 10:37:05
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Salutare.Am o intrebare,ce parere aveti,parerea mea este ca se canta PREA MULT in Sf.Biserica,adica nu ca ar fi un lucru rau,dar totusi e prea mult ,nu mai degraba ar trebui sa fie PREDICA mai mult?sa dureze mai mult?Consider ca predica parintelui daca o a asculti cu atentie INVETI MULTE din ea.Dar sa fie cu har. De ce dureaza atat de mult cantarile care cateodata sunt cantate fals sau ''lalait''. Am auzit multi ca se plang de durata cantarilor. Nu zic ca trebuie scoasa muzica,cantatul Doamne fereste dar sa se reduca.O gramada de timp iti ia sa canti cand poti sa tii PREDICA!Ce parere aveti?E posibil sa ma insel dar e doar parerea mea.Nu vreau sa supar pe mine.Haideti sa discutam despre durata cantatului si scopul acesteia.SCOR BINEFACATOR ARE dar ca durata lasa de dorit. Numai bine!Doamne ajuta!
Cantarea si predica ni-L vestesc pe Acelasi Hristos. Nu trebuie sa le privim concurential, ci sa cautam a ne folosi duhovniceste de fiecare, dupa locul si timpul stabilit fiecareia in cadrul liturgic de Sfintii Parinti si sfintitii slujitori din biserici.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.03.2013, 10:43:03
NICULA TRAIAN NICULA  TRAIAN is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2011
Mesaje: 1
Post cintarile in biserica

Cintarile si raspunsurile in biserica sint rugaciuni care in unele biserici se fac de catre toti credinciosii prezenti. Este foarte frumos .
Este foarte frumos cind da raspunsuri la liturghie si corul . Dar la intonerea unor pricesne
de catre cor nu mai intelegi nimic din textul pricesnei. ( PATRIARHIA ROMANA).
Cred ca in biserica raspunsurile si cintarile se fac ,clar lin si sa se inteleaga cuvintele.
Rugaciunea nu este concert cu diferite inflexiuni vocale datorita carora textul nu-l mai
intelegi.
Slujba este ascultata de feluriti oameni care poate nu au o cultura muzicala aleasa.
Daca am gresit cu ceva Dumnezeu sa ma ierte + AMIN
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.03.2013, 12:01:30
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Nu vreau sa eliminam de tot cantarile ci doar sa se mareasca PREDICA!Consider ca e foarte foarte foarte folositoare predica daca e spusa cu har,cu inima!Ce parere aveti?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.03.2013, 22:35:52
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Nu vreau sa eliminam de tot cantarile ci doar sa se mareasca PREDICA!Consider ca e foarte foarte foarte folositoare predica daca e spusa cu har,cu inima!Ce parere aveti?
Ca asta fac sectantii.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.03.2013, 00:15:00
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Nu vreau sa eliminam de tot cantarile ci doar sa se mareasca PREDICA!Consider ca e foarte foarte foarte folositoare predica daca e spusa cu har,cu inima!Ce parere aveti?
Sunt de parere ca, daca mai vrei sa te faci preot, trebuie sa inveti sa canti. Sa canti si sa te rogi impreuna cu cantaretii si cu toti oamenii din biserica, de la tanarul intelectual pana la ultima baba afona.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.03.2013, 00:38:56
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Ca asta fac sectantii.

Nu imi pasa ce fac sectantii eu spun ce ar fi bine sa facem noi ortodocsii,acum serios nu ar fi buna PREDICA?Nu e frumoasa?si folositoare?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare