Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.09.2011, 12:13:45
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Doctorul fara de arginti, Pesamosca Alexandru

A plecat la ceruri doctorul copiilor.
Dumnezeu sa-l ierte, sa-l odihneasca si sa-l mantuiasca!

Am citit candva marturii ale copiilor (acum adulti) tratati sau ale parintilor acestora, operati de doctorul Pesamosca, in care se vorbea de niste interventii incredibile pentru perioada respectiva, pentru dotarea de care se dispunea la acea vreme, pentru cunoasterea medicala de la acele timpuri...

Am citit de curand, viata Sfantului Luca al Crimeei, un doctor daruit in intregime oamenilor, atat pentru ajutorul trupesc cat si sufletesc.

Nu pot sa nu fac o asemanare intre cei doi.

Dumnezeu sa-l odihneasca!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.09.2011, 20:51:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
A plecat la ceruri doctorul copiilor.
Dumnezeu sa-l ierte, sa-l odihneasca si sa-l mantuiasca!

Am citit candva marturii ale copiilor (acum adulti) tratati sau ale parintilor acestora, operati de doctorul Pesamosca, in care se vorbea de niste interventii incredibile pentru perioada respectiva, pentru dotarea de care se dispunea la acea vreme, pentru cunoasterea medicala de la acele timpuri...

Am citit de curand, viata Sfantului Luca al Crimeei, un doctor daruit in intregime oamenilor, atat pentru ajutorul trupesc cat si sufletesc.

Nu pot sa nu fac o asemanare intre cei doi.

Dumnezeu sa-l odihneasca!
Dumnezeu sa-l odihneasca in Imparatia Sa !
Da , un mare OM ! L-am cunoscut in urma cu 15 -17 ani , cand am avut nevoie de un sfat , si nu numai pentru baietelul meu de atunci , acum ditamai baiatul ! Un OM intre Oameni ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.09.2011, 20:58:27
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

L-am cunoscut acum multi ani,in imprejurari dramatice.Exact cum spune titlul articolului:un doctor fara de arginti.Un om extraordinar, un ,,inger al copiilor". Iesea iubirea si lumina din el.Dumnezeu sa-l odihnesca-n pace.

,,Cel mai bun pediatru de la noi din țară, medicul care și-a dedicat întreaga viață meseriei pe care și-a ales-o, a decedat în noaptea de miercuri spre joi, la Spitalul "Marie Curie", din București, a anunțat Gabriel Smarandache, managerul unității sanitare.

Alexandru Pesamosca locuia efectiv în spitalul "Marie Curie" și asta pentru că niciodată nu a avut timp să se ocupe de el și să-și cumpere o casă, fiind preocupat în permanență de pacienții săi. De câțiva ani era imobilizat la pat. Din anul 1984, profesorul Pesamosca nu a mai ieșit din Spitalul de Copii "Marie Curie", până acum câteva zile când fusese transferat la Spitalul Floreasca din cauza faptului că starea sa de sănătate se înrăutățise grav. După evaluare el fusese internat în clinica de terapie intensivă fiind necesară susținerea funcției respiratorii.

Doctorul Pesamosca și-a dorit, însă, să sfârșească în locul în care și-a petrecut întreaga viață. "Dorința profesorului Pesamosca a fost să se sfârșească în locul pe care l-a iubit foarte mult, în locul lui de muncă, care-i devenise și casă", a declarat un apropiat al soctorului.Decesul a avut loc în jurul orei 2.00, în Clinica de ortopedie din cadrul spitalului, potrivit unor apropiați ai familiei profesorului.

Gabriel Smarandache, managerul spitalului "Marie Curie", a declarat, pentru MEDIAFAX, că trupul profesorului va fi depus, joi, în capela bisericii Cuviosul Stelian și Sfântul Nicolae-Brâncoveanu din curtea spitalului, iar vineri în sala de consiliu a Facultății de Medicină "Carol Davila"."De-a lungul timpului, în sala de consiliu a facultății au fost depuse toate personalitățile lumii medicale, după ce au trecut în neființă, astfel încât să li se poată aduce un ultim omagiu", a spus Smarandache.În prezent, nu sunt cunoscute alte detalii în legătură cu funeraliile, de acestea ocupându-se familia profesorului Pesamosca, a mai spus medicul.

Alexandu Pesamosca s-a născut în 14 martie 1930, la Constanța, unde a urmat școala primară și Liceul "Mircea cel Bătrân". A absolvit Facultatea de Medicină Generală la București în anul 1954 și a fost repartizat la Niculești-Jianu, un sat de lângă Fetești, unde a profesat timp de 3 ani (1954-1957). A profesat ca chirurg pediatru la Spitalul de Copii "Grigore Alexandrescu" și apoi la "Marie Curie", fost Budimex. Doctorul Alexandru Pesamosca a fost ctitor al Bisericii Cuviosul Stelian si Sfantul Nicolae-Brancoveanu, aflata in curtea spitalului Marie S. Curie si presedinte al Asociatiei ,,Asezamantul Social Sfintii Martiri Brancoveni”.

El a muncit 60 de ani în "Marie Curie", fost Budimex, ajutând zeci de mii de copii în stare foarte gravă să ducă o viață normală.Vreme de 52 de ani, profesorul Pesamosca a spus că imposibil nu există. Din toată țara veneau la el părinți disperați cărora alți medici le spuseseră că nu se mai poate face nimic pentru copiii lor. Profesorul îi punea să aștepte. Căuta în manuale, în revistele de medicină, inventa și nu refuza niciun pacient. Pentru lama bisturiului său niciun caz nu era de neoperat. Mulți l-au criticat pentru că n-a făcut avere, că nu și-a luat o casă. Lor, direct, profesorul nu le-a răspuns niciodată, însă de câte ori avea ocazia, chirurgul spunea:

Nu vile, mașini sau mai stiu eu ce prostii. Să repari un copil-paianjen, care merge în patru labe, să-i înnădești și să-i cârpești tendoanele și ligamentele și să-l faci biped și sănătos tun, să alerge la tine și să te strângă în brațe, asta înseamnă fericire!.

Last edited by Scotland The Brave; 02.09.2011 at 22:22:02.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.09.2011, 00:41:16
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Dumnezeu sa il ierte
Attached Images
File Type: jpg Wallpaper_cu_Lumanari__Poze_la_Lumanare.jpg (7,5 KB, 3 views)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.09.2011, 21:22:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Dumnezeu sa il ierte
Astazi curtea Spitalului Budimex a fost neancapatoare pentru cei care au venit sa-si ia ramas bun de la cel care a salvat viata a mii de copii prin darul primit de la Dumnezeu !
Attached Images
File Type: jpg 1315046651311495489.jpg (68,7 KB, 10 views)
File Type: jpg 13150695002917398693.jpg (60,3 KB, 13 views)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.09.2011, 21:39:05
Adanna Adanna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.08.2011
Mesaje: 52
Implicit

Omenia inainte de toate!

P.S. Nu se poate experima in cuvinte ce a facut acest OM!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.09.2011, 21:44:03
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
A plecat la ceruri doctorul copiilor.
Dumnezeu sa-l ierte, sa-l odihneasca si sa-l mantuiasca!

Am citit candva marturii ale copiilor (acum adulti) tratati sau ale parintilor acestora, operati de doctorul Pesamosca, in care se vorbea de niste interventii incredibile pentru perioada respectiva, pentru dotarea de care se dispunea la acea vreme, pentru cunoasterea medicala de la acele timpuri...

Am citit de curand, viata Sfantului Luca al Crimeei, un doctor daruit in intregime oamenilor, atat pentru ajutorul trupesc cat si sufletesc.

Nu pot sa nu fac o asemanare intre cei doi.

Dumnezeu sa-l odihneasca!
Exact la acest titlu m-am gândit și eu când am auzit veste morții acestui minunat doctor care și-a onorat jurământul pe care l-a făcut când și-a început slujirea de doctor. Astfel de oameni sunt extrem de rari și sunt de neprețuit.
Cu ceva timp în urmă am urmărit o emisiune la un post de telviziune și am rămas profund impresionată de modestia sa. Atunci era tare mâhnit deoarece voiau să-l mute din spitalul unde a muncit și trăit cea mai mare parte din viața sa.
Nu a avut casă dar cred că îl așteptă un palat acolo sus în ceruri lângă Dumnezeu și lângă sfinți. Astăzi am vărsat o lacrimă izvorâtă direct din suflet.
Dumnezeu să-l odihnească și să-l scrie în Carea celor Vii.
Acei pe care i-a ajutat vor avea un înger în ceruri, pe doctorul fără de arginți Pesamosca.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.09.2011, 10:24:07
Padureanca Maria's Avatar
Padureanca Maria Padureanca Maria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2011
Mesaje: 25
Implicit Dumnezeu sa-i mangaie sufletul

Dumnezeu sa-l ierte si sa-i mangaie sufletul, sa-i daruiasca bucuria cea fara de sfarsit !
__________________
Cand esti trist - gandeste-te ca totul e trecator , viata buna sau rea curge....iar noi suntem calatori prin ea....
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.09.2011, 10:58:59
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Padureanca Maria Vezi mesajul
Dumnezeu sa-l ierte si sa-i mangaie sufletul, sa-i daruiasca bucuria cea fara de sfarsit !

Dumnezeu sa-l ierte si cu sfintii sa-l numere...Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.09.2011, 12:43:02
Constanta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Profesor Doctor Alexandru Pesamosca, omul care sfinteste locul

Ma bucur ca am gasit atat de multe mesaje omagiu pentru o mare personalitate, crestin desavarsit si atat de putin mediatizat.Nu l-am cunoscut si nici nu am stiut despre marile sale biruinte din activitatea sa lunga de peste 50 de ani.

Am gasit pe pagina de web de mai jos foarte multe detalii despre viata de medic devotat si de ctitor al Bisericii Cuviosul Stelian si Sfantul Nicolae-Brancoveanu.

http://isabellelorelai.wordpress.com...dru-pesamosca/

Cateva fragmente de pe blog :

„Am iubit mult copiii, toata viata m-a urmarit zambetul lor de dinaintea unei operatii. Zambeau intr-un fel pe care mi-e greu sa-l descriu. Cam toti aveau aceeasi reactie. Zambeau cu lacrimi in ochi. Spaima, durere, resemnare, speranta. Si mila, cu zambetul ala imi cereau toata mila din lume. Cum sa nu te tulbure imaginea asta? Si totusi, n-aveam voie sa gresesc, eram obligat sa ignor orice emotie”. – Prof.Dr. Alexandru Pesamosca.

"S-a apropiat de iconita din peretele cabinetului, acolo unde isi regasea mereu tihna si nadejdea. Si-a impreunat mainile, a soptit o rugaciune numai de el stiuta si-apoi s-a pregatit de operatie.
A intrat in sala total relaxat, desi n-avea inca nici cea mai vaga idee despre ce-avea de facut ca sa salveze bietul copil. „O sa zici, poate, ca sunt teatral sau patetic, dar in momentul in care l-am deschis am simtit asa, ceva, ca un fior venit de deasupra mea, ca o mangaiere calda pe crestet. Ce putea sa fie chestia asta daca nu o influenta divina, o inspiratie providentiala? Dumnezeu mi-a dat atunci forta sa iau poate cea mai grea hotarare din viata mea. I-am inlaturat tot organul bolnav si-am inceput sa reconstruiesc altul, dintr-un cadru de colon. Adica, i-am luat un segment de colon din care i-am facut un esofag nou-nout. Totul intr-o singura operatie. Asa ceva nu s-a mai facut niciodata. Si n-o spun deloc cu mandrie, ci dimpotriva, cu o mare smerenie, pentru ca operatia asta a fost opera lui Dumnezeu. Eu n-am fost decat instrumentul lui sau, cum s-ar zice, mijlocitorul. Astazi, Radu se apropie de 20 de ani. Duce o viata normala, are o iubita, conduce o masina, totul ca si cum atunci, cu 12 ani in urma, s-ar fi nascut a doua oara. Si totusi, desi a fost vorba de-o premiera mondiala, nimeni nu a catadicsit sa recunoasca oficial ori sa promoveze acest mare succes”.

"Academicianul, profesorul Alexandru Pesamosca, beneficiarul unei pensii de 6 milioane de lei vechi, își petrece 90% din viață într-o cămăruță de șase metri pătrați. Cu baie! Nu se plânge, fiindcă a fost alegerea lui. Niște tineri manageri au încercat să-l evacueze și de aici. Din spitalul pe care l-a condus și pe care l-a înscris în circuitul mondial al chirurgiei infantile."

" - Stimate domnule profesor, am citit in presa cu o enorma indignare faptul ca niste oameni de nimic vor sa va alunge din spital. In momentele cele mai triste ale vietii mele, dumneavoastra ati reusit sa faceti dintr-un copil pierdut, pe care nimeni n-a avut curajul sa-l opereze, un copil sanatos tun, care a adus numai bucurii in familia noastra. Astazi, el este macaragiu sef aici, la Oravita. Mai am doua fete, avem o casa mare, cu tot ce trebuie, si noi toti ne-am gandit, pentru a nu mai suferi atata umilinta de pe urma unor oameni care ar trebui sa-si aplece umerii in fata dumneavoastra, sa va propunem cu toata sinceritatea, ca de azi inainte, sa veniti aici, sa locuiti la noi acasa. Avem camere multe, nu ducem lipsa de absolut nimic, iar pentru noi, dar si pentru toata Oravita, ar fi cea mai mare cinste sa va avem aici, in casa noastra. Va rog din suflet sa acceptati invitatia noastra. Nu va trebuie nimic, veti avea tot ce va trebuie, fara absolut nici o obligatie, nu trebuie decat sa veniti aici si veti avea toata grija si dragostea noastra… "

E de prisos sa spun ca tot ce am citit despre acest om deosebit m-a impresionat pana la lacrimi.
Slava Domnului!
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!

http://www.biserica-sfstelian-branco...ro/istoric.htm (istoricul bisericii si Asezamantului Social Sfintii Martiri Brancoveni)

Last edited by Constanta; 04.09.2011 at 13:29:30.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotul sau doctorul ? Metal Despre Biserica Ortodoxa in general 54 19.01.2021 09:50:38
Iubitorul de arginti cozia Reguli in Biserica 23 25.07.2011 10:10:35
Hristos - Vindecătorul lumii și Doctorul cel veșnic NECTARIE Generalitati 1 25.01.2011 16:31:57
Sfintii doctori fara de arginti Cosma si Damian Ion Zamfir Intrebari utilizatori 1 01.11.2010 16:56:20
Sfintii Doctori fara de arginti Cosma si Damian mirelat Diverse Sarbatori 6 08.11.2009 15:38:21