Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.04.2012, 18:17:59
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://deveghepatriei.wordpress.com/...acov-tsalikis/


""„Odată a venit unul cu învățătură multă cu in*tenția să rămînă la mănăstire. în timpul discuției mi-a spus că dorește să se împărtășească a doua zi la Sfîn*ta Liturghie. Eu am văzut însă că nu trebuia să se împărtășească, pentru că era nemărturisit și păcatele lui nu-i îngăduiau să ia Sfînta împărtășanie. Am încercat prin discuția cu el să-l fac să se mărturisească. A fost imposibil.

Toată noaptea nu am dormit gîndindu-mă cum să-1 împărtășesc dacă nu trebuie, dar cum să fac să nu-1 resping din calea de întoarcere către Dumnezeu, pe care abia a început să pășească.

Cînd a venit ora și s-a apropiat nevrednicul să se împărtășească, cineva virtuos din biserică a văzut o rază de aur, o lumină, că a plecat din Sfînta Lingu*riță, a trecut peste umărul preotului și s-a așezat pe Sfîntul Disc de pe Sfînta Masă. A fost Sfînta Părtici*că care a plecat. Astfel omul nu s-a împărtășit în mod firesc, deoarece era în păcate”.""
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.04.2012, 18:20:39
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
http://deveghepatriei.wordpress.com/...acov-tsalikis/


""Starețul spunea:

„Nu este permis ca un duhovnic să schimbe ca*nonul altui duhovnic. A venit la mine o bătrînă și s-a mărturisit. I-am dat canon să nu se împărtășească trei ani.

Preotul și duhovnicul parohiei a întrebat-o pe bătrînă de ce nu se împărtășește. Ea i-a răspuns:

- Mi-a dat canon Părintele Iacov să nu mă îm*părtășesc trei ani.

- Pentru ce ți-a dat asemenea canon?

Și cînd bătrînă i-a spus motivul, preotul i-a răs*puns:

- Nu, bunico, nu fi supărată. Părintele Iacov este un călugăr neînvățat. Ce știe el despre aceasta? Eu sînt cu învățătură și îți dezleg canonul. Să vii Du*minică să te împărtășești.

Cînd bătrîna s-a dus să se împărtășească a sim*țit în gura ei sfînta linguriță goală și rece. «O lingu*riță goală și rece», după cum mi-a spus. Nici nu a simțit gustul Dumnezeieștii împărtășanii în gura ei. Aceasta a impresionat-o mult.

Cînd s-a întîmplat același lucru și în următoa*rele două Duminici, ea s-a neliniștit și a venit din nou la mănăstire și mi-a mărturisit ce i s-a întîmplat.

- Copilul meu, canonul nu se șterge. Trebuie să faci canonul pe care ți l-am dat. Canoanele trebuie să ne vindece”.""
Da , este corecta si buna , prompta , interventia dar sora a marturisit ca are deslegare sa mearga si in alta parte pt. ,,asistenta religioasa".
Am pus in ghilimele deoarede ma refer la o realitate dar printr-un termen neortodox.
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.04.2012, 18:30:02
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
http://deveghepatriei.wordpress.com/...acov-tsalikis/

""„Odată a venit unul cu învățătură multă cu in*tenția să rămînă la mănăstire. în timpul discuției mi-a spus că dorește să se împărtășească a doua zi la Sfîn*ta Liturghie. Eu am văzut însă că nu trebuia să se împărtășească, pentru că era nemărturisit și păcatele lui nu-i îngăduiau să ia Sfînta împărtășanie. Am încercat prin discuția cu el să-l fac să se mărturisească. A fost imposibil.

Toată noaptea nu am dormit gîndindu-mă cum să-1 împărtășesc dacă nu trebuie, dar cum să fac să nu-1 resping din calea de întoarcere către Dumnezeu, pe care abia a început să pășească.

Cînd a venit ora și s-a apropiat nevrednicul să se împărtășească, cineva virtuos din biserică a văzut o rază de aur, o lumină, că a plecat din Sfînta Lingu*riță, a trecut peste umărul preotului și s-a așezat pe Sfîntul Disc de pe Sfînta Masă. A fost Sfînta Părtici*că care a plecat. Astfel omul nu s-a împărtășit în mod firesc, deoarece era în păcate”.""
era o povestire ... nu mai stiu de unde am auzit-o. era acum multi ani.
zice ca era la o manastire, parca din Athos, un calugar evlavios, ce ramanea deseori in biserica pentru a se ruga dupa slujbe.
o data a avut o vedenie.
a vazut cum din pardoseala s-au ridicat mai multe fiinte hidoase.
totusi radiau o lumina incredibila.
di altar a iesit un inger, care se ducea la fiecare si il lovea puternic in ceafa.
imediat ii sarea pe gura un margaritar luminos.
dupa ce a strans toate margaritarele, ingerul a plecat, iar acele fiinte s-au intors sub pamant.
tulburat de intamplare, calugarul a cercerat arhivele manastirii.
si a aflat ca in urma cu multe sute de ani se petrecuse ceva.
calugarii acelei manastiri fiind prea preocupati cu renovarea manastirii si cu alte treburi lumesti, incepuse-ra sa neglijeze cele duhovnicesti.
si au ajuns ca.multi ani, sa se impartaseasca fara a fi vrednici.
ei primise-ra lumina. aceasta era in ei. care i-a parasit la un moment dat.
dar sufletul to hidos le era.

Last edited by Dumitru73; 20.04.2012 at 18:32:55.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.04.2012, 18:31:08
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Da , este corecta si buna , prompta , interventia dar sora a marturisit ca are deslegare sa mearga si in alta parte pt. ,,asistenta religioasa".
Am pus in ghilimele deoarede ma refer la o realitate dar printr-un termen neortodox.
Poate am gresit postand acum si aici povestea spusa de fericitul Iacov Talikis.
Eu am postat doar spre stiinta, nu ca un raspuns la intrebarea Petrutei.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.04.2012, 21:00:35
petruta12 petruta12 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Multumesc tuturor! Sper din suflet sa gasesc duhovnicul potrivit care sa ma ajute cu adevarat.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.04.2012, 22:34:55
linistea's Avatar
linistea linistea is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 53
Implicit

eu zic sa te duci si la doctor poate sa-ti faci niste analize,cine stie sa fie o lipsa de calciu,fier,etc
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.04.2012, 00:15:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu stiu daca doar mie imi miroase a trolareala.
Povestea n-are nici cap nici coada.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.04.2012, 11:02:21
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu stiu daca doar mie imi miroase a trolareala.
Povestea n-are nici cap nici coada.
Teoretic este posibil orice . 'Om vedea unde duce !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.04.2012, 14:01:31
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu stiu daca doar mie imi miroase a trolareala.
Povestea n-are nici cap nici coada.
Nu stiu daca este asa... Om vedea.
A trolareala (as folosit alt termen, caci acesta nu e foarte potrivit deoarece scopul mi se pare altul, revitalizarea forumului, dar nu-l gasesc acum...) imi pare actiunea asta pe care o vad de la un timp, doi trei-useri noi care, cu o propozitie sau o fraza scurta, readuc in discutie subiecte inchise cu ani in urma, inofensive altfel, dar parca, depasite de timp.
Dupa doi ani nu cred ca cineva mai asteapta un nou raspuns la intrebarea pusa, mai ales ca le-a primit pe toate posibile.... Tot un fel de troll revitalizant...
Iar cand cauti subiectele in discutie la momentul acesta ai de facut sapaturi pana dai de ele, caci au reaparut cele retrezite....
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.04.2012, 14:24:42
petruta12 petruta12 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Fiecare e liber sa creada ce vrea despre "poveste". Analizele mi le-am facut, sunt in regula. Imi pare rau ca n-am mai gasit un link pe care il postase cineva aici pe forum si in care scria ceva f.asemanator cu ce simt eu..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce stiti despre cele 12 vineri? totalsistem Generalitati 11 06.06.2017 00:56:31
ce stiti despre?.. candles in the wind Generalitati 0 23.10.2011 18:03:34
ce stiti despre o persoana materialista? ingeras78 Generalitati 22 18.12.2009 00:28:08
Ce stiti despre... quasar Generalitati 2 27.01.2008 14:01:36
ce stiti despre Parintele Nicodim Bujor? cornelpr Generalitati 1 15.03.2007 21:57:22