Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.03.2007, 19:20:23
rentea rentea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2007
Mesaje: 2
Implicit

nu este nici o diferenta amandoua categoriile au acelasi har dar perotii de la oras sunt mai ocupati
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.03.2007, 21:33:26
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rentea
nu este nici o diferenta amandoua categoriile au acelasi har dar perotii de la oras sunt mai ocupati
ce parere ai de faptul ca unii preoti de oras au "in grija" cateva mii de credinciosi. Asta in conditiie in care posturi de preot in oras nu prea mai sunt?
Dar de faptul ca unii preoti au si alte activitati (didactice, culturale, etc). Crezi ca mai au timp si de pastoratie?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.05.2007, 12:45:00
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Intamplarea face, ca am ajuns in Saptamana Mare undeva la tara, unde am intampinat si Invierea Domnului. Nu mai fusesem intr-o biserica la tara si atentia mi-a fost forte treaza. Am putut observa ca preotul cunostea pe fiecare om care intra in biserica si li se adresa pe numele mic. unii s-au mai spovedit in ultima clipa, ii astepta.
Apoi la sfarsitul slujbei, femeile care se aflau la intrarea in biserica au inceput sa vorbeasca de era un murmur continuu. Preotul a luat cuvantul dupa slujba (era la denii) si le-a admonestat foarte sever. La slujba Invierii nu s-a mai intamplat asa ceva. Tot satul a participat, cu mic cu mare. Stiau cantecele, aveau carti cu prohodul, astfel incat toata lumea a participat activ la slujba. Pot sa spun ca am avut o traire cum nu am mai avut pana atunci, datorita acestui preot de tara si datorita oamenilor. Iisus Hristos a fost cu noi.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.07.2007, 16:52:59
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

exista o poveste cu soarecele de oras si cel de tara,o poveste cu talc...preoti de tara si de oras...nu aveti idee cat va inselati fratilor cand va grabiti sa judecati.Va dau exemplul meu personal:sotul este preot de oras,un fel de suplinitor calificat,slujeste pe unde este acceptat(fara parohie),primeste de la preotul paroh sume modice pentru o slujba 2-3 sute de mii.Nu are salariu,nu are alte venituri,eu sunt in invatamant,salariul meu ne depaseste 650 ,parintii ne ajuta foarte mult financiar asa incat desi cu salarii f.mici,doi copii in intretinere,noi o ducem f.bine slava lui Dumnezeu...dar nu exista zi in care sa nu aud comentarii rautacioase,priviri ciudate,scenarii despre cat fura sotul meu din Biserica despre traiul nostru indestulat.Insa m-am obisnuit,iar acum m-am simtiti obligata sa postez pentru aceia care sustin ca preotul de oras are averi..v-ati pus vreodata intrebarea daca nu cumva le-o fi mostenit?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.07.2007, 17:07:15
ilma ilma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2007
Mesaje: 121
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Intamplarea face, ca am ajuns in Saptamana Mare undeva la tara, unde am intampinat si Invierea Domnului. Nu mai fusesem intr-o biserica la tara si atentia mi-a fost forte treaza. Am putut observa ca preotul cunostea pe fiecare om care intra in biserica si li se adresa pe numele mic. unii s-au mai spovedit in ultima clipa, ii astepta.
Apoi la sfarsitul slujbei, femeile care se aflau la intrarea in biserica au inceput sa vorbeasca de era un murmur continuu. Preotul a luat cuvantul dupa slujba (era la denii) si le-a admonestat foarte sever. La slujba Invierii nu s-a mai intamplat asa ceva. Tot satul a participat, cu mic cu mare. Stiau cantecele, aveau carti cu prohodul, astfel incat toata lumea a participat activ la slujba. Pot sa spun ca am avut o traire cum nu am mai avut pana atunci, datorita acestui preot de tara si datorita oamenilor. Iisus Hristos a fost cu noi.
Am impresia ca in fiecare sat se intampla asa.Toata lumea participa la slujba,si nu numai ca stiau cantecele,dar si rugaciunile.E placut,mai ales de Craciun sau Inviere.:)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.08.2007, 09:03:02
maria_ioana maria_ioana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2007
Mesaje: 1
Implicit

exista o poveste cu soarecele de oras si cel de tara,o poveste cu talc...preoti de tara si de oras...nu aveti idee cat va inselati fratilor cand va grabiti sa judecati.Va dau exemplul meu personal:sotul este preot de oras,un fel de suplinitor calificat,slujeste pe unde este acceptat(fara parohie),primeste de la preotul paroh sume modice pentru o slujba 2-3 sute de mii.Nu are salariu,nu are alte venituri,eu sunt in invatamant,salariul meu ne depaseste 650 ,parintii ne ajuta foarte mult financiar asa incat desi cu salarii f.mici,doi copii in intretinere,noi o ducem f.bine slava lui Dumnezeu...dar nu exista zi in care sa nu aud comentarii rautacioase,priviri ciudate,scenarii despre cat fura sotul meu din Biserica despre traiul nostru indestulat.Insa m-am obisnuit,iar acum m-am simtiti obligata sa postez pentru aceia care sustin ca preotul de oras are averi..v-ati pus vreodata intrebarea daca nu cumva le-o fi mostenit?


Urzicuta, povesti de la popi si preotese care se plang ca nu au suficienti bani am auzit de prea multe ori. Cum se face ca toti popii (pentru a-i numi parinti sau preoti trebuie sa merite)au mostenit averi? Ce preot e ala care se plange ca are un salariu de 4,5 mil si se plimba cu super masini? O sa-mi spuii ca pe toti ii ajuta parintii? Unde e smerenia la care ne indeamna pe noi? Nu neg facptul ca sunt si slujitori ai Bisericii care au un suflet curat si merita sa fie numiti preoti. Stiu ca fiecare padure are uscaciunile ei, dar... Sunt cadru didactic si in scoala in care predau orele de religie sunt tinute de un popa care nu se gandeste decat la bani. Dovada acesti lucru? A facut tot ce i-a stat in putinta de a da afara absolventul de romana-engleza care ocupase orele respective prin concurs, el fiind, dupa spusele lui, deasupra celorlalti si ne putand sa se injoseasca pt a sustine un examen pt orele respective.Si exemplele pot continua.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.08.2007, 10:56:33
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Spunea IPS Serafim Joanta: fericiti cei care reusesc sa treaca peste "nevrednicia" preotului si inteleg ca se afla in biserica pentru propriile pacate:)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.08.2007, 02:13:47
ilma ilma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2007
Mesaje: 121
Implicit

Asa este...Daca am fi preocupati de multele noastre pacate,nu am mai avea timp sa observam asa-zisa nevrednicie a preotului.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.10.2008, 02:44:28
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rentea Vezi mesajul
nu este nici o diferenta amandoua categoriile au acelasi har dar preotii de la oras sunt mai ocupati
da, e mai greu pentru preotii de la oras. chiar daca poate au o situatie financiara mai buna, au alte lupte de dus... mai grele!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.10.2008, 05:15:59
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Iubiti crestini si frati intru Hristos!

Pentru preoti, este bine sa nu ne ingrijim, ca noi in loc sa ne rugam pentru ei, sa ii ajute Bunul Dumnezeu sa ne pastoreasca, ii judecam...si vrem sa ne asculte Dumnezeu rugaciunile!
Nu stiu cum se face ca tot subiecte de "discutii muieresti" sunt pe forum... Niciun subiect care sa ne uneasca pe toti si sa facem dintr-un subiect o cateheza pt vizitatori, din care sa invete! Aici sunt numai barfe si si osandiri! Lasa sa fie preotii asa "slabi" cum sunt ca prin "judecatile" noastre Dumnezeu le iarta pacatele, ei se mantuiesc si noi ramanem cu judecata si ne osandim!!! e bine asa?
De ce sa nu ne vedem fiecare de pacatele noastre?
[COLOR=red]Voi stiti ce inseamna sa fii PREOT???[/COLOR] Ati citit de curiozitate tratatul "Despre Preotie" al Sf,Ioan Gura de Aur?
[COLOR=red]Preotul raspunde nu numai de oamenii incredintati ci si de [/COLOR][COLOR=red]SfTrup si Sange, ce I S-a incredintat la Hirotonie, caci la Judecata Domnul Hs ii va cere sa Ii arate ce a facut cu El, cum a lucrat...[/COLOR] (cine a participat la Hirotonia unui Preot vede ce misiune EXTREM de grea are...) Injugandu-se la o astfel de misiune, crezi ca satana doarme??? nu cauta el sa distruga si monahi si monahii si ierarhi si pe sfinti, cum dar sa nu lupte si impotriva Preotilor?
Chiar daca reuseste sa ii "insele" cu averi sau lux, NU NOI RASPUNDEM PT EI! CI DACA NE-AM RUGAT PT EI, SA II MILUIASCA DUMNEZEU SI SA II INDREPTE!!!
ASA NE ESTE IMPLINIREA LEGII CELEI NOI??? ASA NE IUBIM PASTORUL SUFLETESC??? JUDECANDU-L???
NU VA DATI SEAMA CE [COLOR=red]JUDECATA GREA[/COLOR] AVEM CA AM BARFIT SI CLEVETIT UN PREOT!!!

[COLOR=red]STIE CINEVA CE IN SUFLETUL UNUI PREOT???? [COLOR=darkred]NU[/COLOR] VETI STI NICIODATA!!! [/COLOR]
[COLOR=red][/COLOR]
[COLOR=red]STIE CAREVA CE POCAINTA FACE IN TAINA, IN FATA SFINTEI MESE AVANDU-L PE HRISTOS IN MANA SA CAND SE IMPARTASESTE???[/COLOR]

[COLOR=darkred]CINE SE IMPARTASESTE MAI DES CA UN PREOT???[/COLOR]
[COLOR=#8b0000][/COLOR]
[COLOR=black]Ar trebui sa va fie jena sa discutati de rau sluga lui Hristos!!! [/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]E SINGURUL OM DE FATA PAMANTULUI CE ARE MISIUNEA CEA MAI GREA!!! E SINGURUL OM CARE INTAMPINA CELE MAI DUFICILE GREUTATI!!! Voi ce stiti? Ati discutat vreodata cu vreun preot sa va marturiseasca deschis ce e in sufletul lui??? sunt sigur ca nu...[/COLOR]

Voi stiati ca daca vezi un preot in sant cazut de betie si mergi si ii saruti mana PRIMESTI HARUL DUHULUI SFANT??? Pt smerenia ta il va indrepta si pe el Dumnezeu! Dar cine face asa??? cine se smereste? Dati cu bata si pietre in el si chemati televiziunea sa faca Biserica de ras si sa rada sectantii: uite si astia cica ortodocsi cum isi fac de ras pastorul!!!

[COLOR=red]Habar n-aveti ce judecata grea va asumati prin atata clevetire!!![/COLOR]
[COLOR=#ff0000][/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Un preot este judecat tot timpul chiar de face bine chiar de face rau! GURA LUMII NICI PAMANTUL NU O ASTUPA!!! [/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
Stie cineva Viata Sf.Nectarie din Eghina? Cititi in amanunt cartea scrisa de Sotos Hondropoulos, Ed.Bunavestire Bacau-2001! Si o sa intelegeti mai bine despre un preot, sau situatia unui preot!!!

Va rog sa ma iertati pt duritate, dar subiectul asta si cel cu "calugarii moderni" m-au durut ingrozitor!!!

[COLOR=red]VAI DE CREDINTA NOASTRA!!! NE NUMIM DEGEABA "CRESTINI"!!![/COLOR]
[COLOR=red]ESTE EDEVARATA NESIMTIRE SI BLESTEMATA INDRAZNEALA SA VORBESTI UN PREOT DE RAU!!![/COLOR]
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preoti de tara sau preoti de oras? paulac Preotul 38 26.06.2013 10:55:03
La Multi Ani..Tara mea de lacrimi,tara mea de dor Scotland The Brave Generalitati 15 25.01.2012 05:24:16
Preotii din tara, cu parohii minuscule bmd Preotul 46 24.02.2010 17:16:11
Cum reusesc preotii din tara sa construiasca biserici? sophia Preotul 37 18.02.2010 11:34:27
cununia religioasa la tara sau la oras? crista Nunta 2 02.06.2009 12:20:44