Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1011  
Vechi 24.02.2017, 13:00:15
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Pr. Pruteanu:

Deși Biserica Ortodoxă n-a mai avut Sinoade serioase de mult timp și ar avea multe de spus credincioșilor săi și lumii întregi, Sinodul din Creta nu a reușit să spună nici măcar ceea ce și-ar fi dorit. Biserica Ortodoxă se laudă cu trecutul (fără să fi învățat lecțiile din trecut), vorbește într-un limbaj de lemn și se luptă pentru teritorii și scaune. Foarte multe probleme au rămas și vor rămâne nerezolvate pentru mult timp înainte. Iată, de exemplu, și anul acesta nou-calendariștii vor ține 2 zile de post în cinstea Apostolilor (contrar Tipicului), iar vechi-calendariștii – 15 zile…

În altă ordine de idei, este foarte probabil ca patriarhii și episcopii care au avut curajul să se adune la Sinod și să spună ceva, vor fi considerați de unii ca „trădători ai Ortodoxiei”, iar cei care au lipsit de la Sinod, deși anterior au semnat toate documentele, acum vor fi tentați să se dea „mari apărători ai credinței”, atrăgând simpatia „conservatorilor”. La moment, chiar dacă Sinodul n-a fost panortodox, Ortodoxia nu este dezbinată și nu avem schisme vizibile între cele 14 Biserici Autocefale. Dar dacă ispita polarizării între „conservatori” și „liberali” va fi acceptată de unii ierarhi (în special dintre cei care au lipsit), aceasta ar putea deveni o mare problemă pentru unitatea și sinodalitatea Bisericii noastre.
Reply With Quote
  #1012  
Vechi 24.02.2017, 13:02:55
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Pr. Pruteanu:

Deși Biserica Ortodoxă n-a mai avut Sinoade serioase de mult timp și ar avea multe de spus credincioșilor săi și lumii întregi, Sinodul din Creta nu a reușit să spună nici măcar ceea ce și-ar fi dorit. Biserica Ortodoxă se laudă cu trecutul (fără să fi învățat lecțiile din trecut), vorbește într-un limbaj de lemn și se luptă pentru teritorii și scaune. Foarte multe probleme au rămas și vor rămâne nerezolvate pentru mult timp înainte. Iată, de exemplu, și anul acesta nou-calendariștii vor ține 2 zile de post în cinstea Apostolilor (contrar Tipicului), iar vechi-calendariștii – 15 zile…

În altă ordine de idei, este foarte probabil ca patriarhii și episcopii care au avut curajul să se adune la Sinod și să spună ceva, vor fi considerați de unii ca „trădători ai Ortodoxiei”, iar cei care au lipsit de la Sinod, deși anterior au semnat toate documentele, acum vor fi tentați să se dea „mari apărători ai credinței”, atrăgând simpatia „conservatorilor”. La moment, chiar dacă Sinodul n-a fost panortodox, Ortodoxia nu este dezbinată și nu avem schisme vizibile între cele 14 Biserici Autocefale. Dar dacă ispita polarizării între „conservatori” și „liberali” va fi acceptată de unii ierarhi (în special dintre cei care au lipsit), aceasta ar putea deveni o mare problemă pentru unitatea și sinodalitatea Bisericii noastre.
Exact. Eu mi-am dat seama inca inainte de sinod ca nu are cum sa iasa un lucru bun si nu doar acum. Nu se poate intampla un asemenea lucru nici in viitor. Mai mult avem de pierdut decat de castigat.
Reply With Quote
  #1013  
Vechi 24.02.2017, 13:10:49
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Mno, dar tu badea din deal și eu lelea din vale (mai nou voce stridentă în biserică) ar trebui să ne vedem de nasul nostru și să lăsăm problemele astea pe seama ierarhilor. Eu când văd țațele alea cum se răstesc la un preot îmi vine să-mi iau câmpii. :)
Reply With Quote
  #1014  
Vechi 24.02.2017, 13:14:01
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Mno, dar tu badea din deal și eu lelea din vale (mai nou voce stridentă în biserică) ar trebui să ne vedem de nasul nostru și să lăsăm problemele astea pe seama ierarhilor. Eu când văd țațele alea cum se răstesc la un preot îmi vine să-mi iau câmpii. :)
Ar fi si o parte buna in toata treaba asta. Ca nu mergea totul perfect si singura problema erau astia care s-au rasculat acum. Poate se schimba totusi ceva.
Reply With Quote
  #1015  
Vechi 24.02.2017, 15:49:21
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Am găsit problema legată de căsătoriile mixte, amintește de canoane și Creta. Părintele precizează că nu este adeptul căsătoriilor mixte, aveam emoții că iarăși bagă una specifică lui. :)

https://www.youtube.com/watch?v=Z3LxKebZYXs&t=1h23m16s
Reply With Quote
  #1016  
Vechi 24.02.2017, 16:34:42
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Dar ai fost acolo in sala ? Spune-ne si noua cum a fost. Cine era femeia aia ? Parca a fost si la Bucuresti una cand s-au adunat la catolici acolo.
Nici măcar în sala nu am fost, spre rușinea mea!
Reply With Quote
  #1017  
Vechi 24.02.2017, 17:46:25
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Lancelot,

Pe mine Dumnezeu m-a resuscitat prin vocea, lucrarea acestui "schizofrenic". Cele ce pentru tine par porcării, pentru mine au fost, la momentul oportun, literă de lege. Uite aici o altă mărturie:https://www.youtube.com/watch?v=Wb6UWEhwJ3g
Eii, pentru mine sau omul acesta care dă mărturie, eventualele greșeli făcute de Părintele cântăresc prea puțin puse în balanță cu minunea pe care a făcut-o Dumnezeu cu noi prin acest om. :)
Reply With Quote
  #1018  
Vechi 24.02.2017, 18:40:15
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Lancelot,

Pe mine Dumnezeu m-a resuscitat prin vocea, lucrarea acestui "schizofrenic". Cele ce pentru tine par porcării, pentru mine au fost, la momentul oportun, literă de lege. Uite aici o altă mărturie:https://www.youtube.com/watch?v=Wb6UWEhwJ3g
Eii, pentru mine sau omul acesta care dă mărturie, eventualele greșeli făcute de Părintele cântăresc prea puțin puse în balanță cu minunea pe care a făcut-o Dumnezeu cu noi prin acest om. :)
mai bine nu puneai, am dat peste altele... uite, multi oameni buni si cumsecade il apreciaza, printre ei si tu, asa ca nu mai am de gand sa va supar, dar ceea ce am citat in mesajul respectiv nu poate fi decat rodul unei minti bolnave. insa e foarte posibil ca acele fraze sa nu-i apartina.
Reply With Quote
  #1019  
Vechi 24.02.2017, 21:03:09
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ar fi si o parte buna in toata treaba asta. Ca nu mergea totul perfect si singura problema erau astia care s-au rasculat acum. Poate se schimba totusi ceva.
Mitropolitul Augustin : „creștinii laici pot încă să afurisească sinoade locale și ecumenice, când sinoadele acestea nu exprimă adevărul Credinței Ortodoxe”
Împotrivire
de dl Theodoros Gheorgopoulos, teolog
Fostul Mitropolit al Florinei, Augustin Kandiotis, prin deceniile 1950 și 1960 slujea ca predicator al Arhiepiscopiei Atenei. Predica în fiecare duminică și sărbătoare mare la diferite biserici din zona Arhiepiscopiei. Însă în seara fiecărei duminici predica în săli ale unor asociații religioase („Trei Ierarhi”, Menadru 4 și la cele două asociații religioase ale lui).
Predicile din sfintele Biserici începeau de obicei de la pericopa evanghelică. La predicile de duminică seara dezvolta cu o rară putere a cuvântului, bogăție de sensuri și combativitate înflăcărată diferite teme religioase și moralo-sociale.
Condamna obișnuințe și evenimente păcătoase (carnavalurile, concursuri de frumusețe, spectacole și publicații imorale etc.), diferite erezii (precum ecumenismul), scandaluri bisericești, trădări ale Credinței Ortodoxe, fapte anticanonice ale Episcopilor, trufia clericilor, probleme naționale etc.
Ca student, eram pe atunci un ascultător fidel al predicilor sale care provocau un adevărat seism duhovnicesc. După fiecare predică a părintelui Augustin, mă simțeam nemulțumit cu mine însumi.
Cândva l-am întrebat:
„Părinte Augustin, credeți că prin marile lupte pe care le duceți, va veni momentul când vor înceta carnavalurile, concursurile de frumusețe, spectacolele imorale, cărțile și revistele anticreștine, scandalurile din spațiul bisericesc și că clericii noștri vor deveni asemenea Sfinților Părinți ai Bisericii?”

Mitropolitul Augustin ( primul din stanga imaginii) aflat la una dintre primele conferințe ale Uniunii Grecilor Ortodocși de Pretutindeni ( P.O.E ) împreună cu conducătorul duhovnicesc al P.O.E. și alOrtodoxos Typos ( O.T. ) Arhimandritul Haralambos Vasilopulos (al treilea din stanga imaginii), Starețul Mănăstirii Moni Petrachi a Sfântului Sinod al Greciei.

Eram foarte curios ce va răspunde.
Și părintele Augustin, un om prin excelență realist, mi-a răspuns.
„Nu sunt atât de naiv să cred că răul cu multe chipuri din societate și din Biserică va înceta, oricât de multe predici am ține.
Altul este scopul meu:
Prin predică, oral și în scris, mă lupt să trezesc conștiința religioasă a credincioșilor și săînțeleagă că au drepturi și în societate, și în Biserică. Trebuie să învețe, spre exemplu, căau dreptul să ceară ca clericii și mai ales episcopii să fie aleși prin votul clerului și al poporului.
Să învețe că au dreptul și datoria de a striga «nevrednic»la hirotonia unui nevrednic. Săconștientizeze că în spațiul Bisericii creștinii nu sunt o masă mută de oi necuvântătoare, ci au cuvânt în alegerea păstorilor lor și în administrarea Bisericii. Să învețe că trebuie să îi combată pe trădătorii credinței și să se lupte pentru curățirea Bisericii.
Creștinii laici pot încă să afurisească sinoade locale și ecumenice, când sinoadele acestea nu exprimă adevărul Credinței Ortodoxe.
Avem mari sinoade locale și ecumenice care au fost afurisite de poporul credincios ca tâlhărești.
Cu alte cuvinte, urmăresc prin predici și prin luptele împotriva răului ca poporul evlavios să dobândească o vie conștiință bisericească și să învețe că nu este responsabil să-și mântuiască doar «suflețelul său», dar este împreună-răspunzător cu toți credincioșii, clerici și laici, pentru ce se întâmplă în Biserică. Adică, este nevoie stringentă ca poporul evlavios să învețe să se împotrivească! (Acesta a fost răspunsul părintelui Augustin, însă nu cuvânt cu cuvânt).”
O, dacă această sfântă durere și intenție a marelui Episcop Augustin ar deveni reale în spațiul bisericesc, mulți trădători ai credinței și provocatori de scandaluri ar fi scoși afară din Biserică și nu ar putea să vatăme pliroma Bisericii. Avem exemple de asemenea rezistență și în epoca noastră.
DIN CADRUL ACELEIAȘI CONFERINȚE P.O.E.
Clerici nevrednici și chiar Mitropoliți ar fi nevoiți să demisioneze și să plece din pricina împotrivirii poporului credincios.
În octombrie 2009 în Pafos (Cipru), papistași și filopapiști ai diferitelor Biserici Ortodoxe au discutat despre primatul Papei. Aproape 100 de clerici ortodocși și laici au protestat afară.
Împotrivire! Rezultatul?
S-au amânat discuțiile și s-a anunțat pentru mai târziu o altă întâlnire la Viena (20-27 septembrie 2010). Episcopii filopapiștii ai Ciprului însă și-au arătat despotismul față de clericii jurisdicției lor care au participat la manifestații: s-au tăiat salarii și s-au făcut destituiri. Dacă însă în afara sălii unde aveau loc discuțiile și rugăciunile cu papistașii s-ar fi adunat nu 100 de credincioși, ci 100 000, ce ar fi făcut Episcopii filopapiști? Atunci s-ar fi rugat ei să nu-și piardă tronul și să nu fie caterisiți.
Patriarhul Ecumenic Bartolomeu a ajuns la culmea sincretismului ecumenist și a oferit directorului Coca-Cola „Sfântul Coran”!
Dacă Sfântul Munte ar fi întrerupt pomenirea patriarhului și ierarhia Bisericii Grecești ar fi înștiințat că încetează dialogurile ecumenice eterodoxe și inter-religioase, atunci este sigur că nu ar îndrăzni să-și continue tactica de azi.
În loc de asta însă mulți Mitropoliți ai Bisericii Grecești l-au invitat la Mitropoliile lor și împreună cu primarii i-au acordat distincții și l-au ridicat în slăvi.
Pentru ceea ce face Patriarhul Ecumenic nu este doar el responsabil: sunt coresponsabili și Episcopii tuturor Bisericilor Ortodoxe și mai ales ai Bisericii Greciei.
Arhiepiscopul Hristodul l-a adus pe Papa în Grecia. Dacă s-ar fi adunat în afara arhiepiscopiei câteva, să zicem, zeci de mii de credincioși și i-ar fi dezaprobat zgomotos pe Papă și pe Arhiepiscop, ce ar fi făcut acești domni?
Dacă în următoarele Duminici credincioșii l-ar fi dezaprobat pe Arhiepiscopul Hristodul, ar fi fost nevoit să demisioneze sau, cel puțin, nu ar mai fi îndrăznit să facă ulterior o vizită la Vatican. De ce se întâmplă acestea? Pentru că poporul credincios, păzitor al Ortodoxiei nu se împotrivește. Cei care se împotrivesc sunt puțini.
Cei mulți sunt indiferenți sau au ideea eronată că trebuie să ne luptăm doar ca să mântuim sufletul nostru. Ce fac ceilalți și mai ales clericii, nu este treaba noastră să îi judecăm. Astfel zic și se liniștesc.
Cu o asemenea mentalitate și fără împotrivire, răul se va întinde ca o cangrenă. Ecumeniștii își vor impune voința peste tot și puținii credincioși vor fi ponegriți ca talibani, ca limitați, fanatici și oameni ai urii etc. Și nu e de mirare: „Dacă pe stăpânul casei l-au numit Beelzebul, cu atât mai mult pe casnicii lui?” (Mt. 10, 25).
Câțiva credincioși și preoți tradiționaliști s-au adunat și au publicat o „Mărturisire de credință împotriva ecumenismului”. Au semnat-o câteva mii de preoți și laici credincioși. Nu este suficient. Semnează și tu acumpalimpce@otenet.gr . Dacă ar fi semnat-o toți Mitropoliții Bisericii Grecești, toți stareții Mănăstirilor Athonite și ai celorlalte Mănăstiri din Grecia, toți teologii, atunci ecumeniștii ar fi tăcut și Biserica s-ar fi liniștit de orăcăielile lor.
Acum însă cei ce se opun sunt puțini, o minoritate. De aceea, ecumeniștii, sprijinindu-se pe mulțimea lor și pe sprijinul conducătorilor lumești ai acestui veac, nu se retrag și își continuă lucrarea lor de surpare. Ce se va întâmpla?
Se pare că e nevoie de Mărturisitori și Mucenici.
Ὀρθόδοξος Τύπος, 30-7-2010, pp. 1, 7.
Traducere Anna Theodorou (G.O.)
Graiul Ortodox
__________________
Reply With Quote
  #1020  
Vechi 24.02.2017, 21:05:56
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

raspunsul era pt SIMPLU ,iertare
__________________
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare