Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1091  
Vechi 26.02.2017, 01:28:57
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
De ce imi dai idei? Nu am timp sa scriu pe toate blogurile. Vrei sa ma alunge barbatul de acasa?
Ai sot? Sa iti traiasca si casa de piatra in continuare! Omul asta e un erou, daca te-a luat de nevasta. Rambo si Outlander sint larve neintarcate pe linga dinsul.
Cum sint un eu un non-evlavios, alintat ca " ortodox relativist" de vechi prieteni care sint credinciosi-pe-bune, si dat fiind ceea ce fratele Mihnea amintea cindva ca fiind "umorul lui Dumnezeu", sper sa nu ma cuplez cu o bisericoasa. As fi in stare sa mimez ateismul, ca sa o fac sa plece.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1092  
Vechi 26.02.2017, 07:56:39
alin ny alin ny is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.12.2016
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
va rog sa ne punem la punct in legatura cu acest sinod si cu miscarile ortodoxiei in lume ,noi mirenii ,cit si cu miscarile din biserica ortodoxa romana ,noi mirenii ,pentru ca vin zile grele zile in care trebuie sa marturisim credinta ortodoxa aceea a sfintilor parinti si nu ceea ce se propovaduieste in zilele noastre
DESPRE SINODUL DIN CRETA
PARERI

Daca urmariti site-ul cu sinodul tilharesc http://sinodultalharesc.tk/ puteti trage o concluzie .Acesta a fost profetit de sf.KUSCA AL ODESEI ,prigoana a fost profetita de duhovnivi romani cel putin doi.

A mai spus ca in Ardeal nu va mai fi ortodoxie ci numai catolici .
Nu iti fie grija.

Uite cum a "oranduit" pana la urma Dumnezeu lucrurile. Poate Ortodoxia nu va supravietui, dar nici ei nu o vor face.

S-a anunțat DISPARIȚIA CREȘTINISMULUI! "Europa o să fie ISLAMICĂ"

Islamismul urmează să devină religia cu cei mai mulți adepți! Afirmația îi aparține unuia dintre cei mai buni lideri de companii care au legătură directă cu bănci și guverne.

Hardy Schloer este CEO al companiei SCG, care are divizii de analiză în Europa și Asia de Sud-Est și livrează rapoarte și prognoze economice și geopolitice unor guverne, bănci și mari companii din întreaga lume. Compania SCG este colaborator Thompson Reuters.

”Ce putem spune este că în 25-30 de ani, cultura creștină va dispărea aproape complet. Vom deveni o minoritate insignifiantă”, spune el și explică și de ce – pentru că rata natalității popoarelor europene este foarte mică în comparație cu cea a imigranților. ”Prin imigrație aducem în Europa o cultură complet diferită.

Imigranții care vin în Europa sunt de religie islamică. În aproximativ 15-22 de ani, Europa va fi o țară islamică. De fapt, peste tot vom avea mai multe moschei decât biserici. De data asta pot să spun sigur că copii noștri nu o vor duce mai bine decât părinții noștri”, este previziunea sumbră a lui Hardy Schloer într-un interviu acordat pentru infopinia.ro.

evz.ro
Reply With Quote
  #1093  
Vechi 26.02.2017, 14:36:25
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Ai sot? Sa iti traiasca si casa de piatra in continuare! Omul asta e un erou, daca te-a luat de nevasta. Rambo si Outlander sint larve neintarcate pe linga dinsul.
Cum sint un eu un non-evlavios, alintat ca " ortodox relativist" de vechi prieteni care sint credinciosi-pe-bune, si dat fiind ceea ce fratele Mihnea amintea cindva ca fiind "umorul lui Dumnezeu", sper sa nu ma cuplez cu o bisericoasa. As fi in stare sa mimez ateismul, ca sa o fac sa plece.
Mulțumesc. Azi e duminica iertării, iar dacă am iertat tot și am fost iertați, contează doar viitorul.

Pai, dacă nu ești însurat, îți recomand sa te ferești de ,,omul necuratului", ca altminteri ca e de rău. Roaga-te mult sa iti scoată Dumnezeu în cale o fata care are un pic de frica de Dumnezeu. O sa vezi cât contează.
Reply With Quote
  #1094  
Vechi 26.02.2017, 14:45:03
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alin ny Vezi mesajul
Nu iti fie grija.

Uite cum a "oranduit" pana la urma Dumnezeu lucrurile. Poate Ortodoxia nu va supravietui, dar nici ei nu o vor face.

S-a anunțat DISPARIȚIA CREȘTINISMULUI! "Europa o să fie ISLAMICĂ"

Islamismul urmează să devină religia cu cei mai mulți adepți! Afirmația îi aparține unuia dintre cei mai buni lideri de companii care au legătură directă cu bănci și guverne.

Hardy Schloer este CEO al companiei SCG, care are divizii de analiză în Europa și Asia de Sud-Est și livrează rapoarte și prognoze economice și geopolitice unor guverne, bănci și mari companii din întreaga lume. Compania SCG este colaborator Thompson Reuters.

”Ce putem spune este că în 25-30 de ani, cultura creștină va dispărea aproape complet. Vom deveni o minoritate insignifiantă”, spune el și explică și de ce – pentru că rata natalității popoarelor europene este foarte mică în comparație cu cea a imigranților. ”Prin imigrație aducem în Europa o cultură complet diferită.

Imigranții care vin în Europa sunt de religie islamică. În aproximativ 15-22 de ani, Europa va fi o țară islamică. De fapt, peste tot vom avea mai multe moschei decât biserici. De data asta pot să spun sigur că copii noștri nu o vor duce mai bine decât părinții noștri”, este previziunea sumbră a lui Hardy Schloer într-un interviu acordat pentru infopinia.ro.

evz.ro
,,Scapă cine poate." În aceasta lume, se mantuiesc cei care fac voia lui Dumnezeu. Religia islamica a fost creată pentru a-I permite barbatului în mod legal sa aibă mai multe neveste. E o religie antihristice din start., o falsa religie. Vai de musulmani, ca li se ascunde lumina InvieriI!
Reply With Quote
  #1095  
Vechi 26.02.2017, 18:53:16
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

sfintii spun ca nu trebuie sa ne lasam ,Dumnezeu este cel e rinduieste dar nu vrea sa poata fara noi a ne-a dat libertate si trebuie sa se aleaga neghina de griu acuma la sfirsitul vremurilor.Daca vrem sa mergem la rai trebuie sa staruim in credinta.
De vei trăi să vezi acel veac, bucură-te, căci în vremea aceea cei credincioși care nu au alte virtuți, vor primi cununi numai pentru stăruința în credință, după cuvântul Domnului: „Oricine Mă va mărturisi înaintea oamenilor, mărturisi-l-voi și Eu înaintea Tatălui Meu celui Ceresc. (Sfântul Anatolie de la Optina].
__________________
Reply With Quote
  #1096  
Vechi 26.02.2017, 18:56:30
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit 2. Sfântul maxim mărturisitorul și definirea adevăratei biserici sobornicești

„Domnul Hristos a numit Sobornicească Biserică pe aceea care păzește adevărata și mântuitoarea
mărturisire de credință.” Sfântul Maxim Mărturisitorul
Pentru că cei din Patriarhia Română ne condamnă că am fi ieșit în afara Bisericii Ortodoxe trecând la
„sectarii stiliști”, găsim din nou necesar să lămurim ce înseamnă Biserica Ortodoxă și cât de importantă este
comuniunea cu o ierarhie cu adevărat ortodoxă în Biserică.
Iată contextul în care Sfântul Maxim Mărturisitorul a definit Biserica Sobornicească:
„Atunci când toți patriarhii, din convingere sau de frica împăratului, au devenit monoteliți, Sfântul
Maxim, care era simplu monah, nu a primit să se împărtășească cu ei. Pentru el problema nu era aceea a
„canonicității” acestor biserici, ci înainte de toate aceea a Ortodoxiei lor.
Fără credința cea dreaptă, la ce ar folosi presupusa lor „canonicitate”? Când trimișii patriarhului
au venit la el în temniță, au încercat să-l facă să creadă că este în afara Bisericii, căci toate bisericile
locale erau oficial monotelite:
– De ce Biserică ții? L-au întrebat trimișii. De cea de Constantinopol, de Roma, de Antiohia, de
Alexandria sau de Ierusalim? Fiindcă toate aceste Biserici, cu părțile cele ce se află sub ele, sunt unite. Deci,
de ești fiu al Bisericii sobornicești, intră neîntârziat în comuniune cu noi, ca să nu te trezești pe cine știe ce
drum străin sau nou, care te va face să cazi acolo unde nu te aștepți!
Iar sfântul a grăit:
– Domnul Hristos a numit Sobornicească Biserică pe aceea care păzește adevărata și mântuitoarea
mărturisire de credință. Pentru această mărturisire El l-a numit pe Petru fericit și a spus că va zidi Biserica
Sa pe această mărturisire. Totuși, eu vreau să cunosc mărturisirea voastră, pe care se întemeiază, ziceți voi,
unitatea întregii Biserici. Dacă ea nu se împotrivește Adevărului, nu voi mai rupe comuniunea cu voi.
Apoi, văzând că această mărturisire a lor se îndepărta de Adevăr, Sfântul Maxim nu a primit să
semneze.”
Observați așadar că și în acea vreme majoritatea ”ortodocșilor” se uniseră cu erezia. Oare Bisericile
oficiale nu-l numeau pe Sfântul Maxim, ca și pe noi, ”eretic” și ”sectar”? -n.n.
„Mai apoi, când patriarhul Romei care era încă ortodox, în ciuda spuselor trimișilor Patriarhatului, a
condamnat monotelismul patriarhilor răsăriteni, Sfântul Maxim a mărturisit că, fiind lipsiți de credința
ortodoxă, patriarhii acestor așezări și-au pierdut continuitatea apostolică, deci și „puterea de a lega și a
dezlega”.
Sfântul a mai spus:
– Au fost depuși și lipsiți de treapta preoției în sinodul local ce s-a întrunit de curând la Roma. Ce
Taine mai pot ei săvârși? Sau ce duh va coborî asupra celor ce sunt hirotoniți de ei?
Vrăjmașii lui au încercat să-l facă să spună vorbe de prisos, întrebându-l astfel:
– Atunci, doar tu te vei mântui, în timp ce toți ceilalți se vor pierde?
Iară Sfântul, cu mare înțelepciune de la Duhul Sfânt care se odihnea întru el, răspunse:
2
– Dumnezeu mă oprește să osândesc pe cineva sau să pretind că doar eu mă mântuiesc! Acestea fiind
zise, voi alege mai degrabă să mor decât să apostaziez în vreun fel de la credința cea adevărată și să sufăr
apoi chinurile conștiinței.”
Zis-au lui:
– Dar ce vei face, de vreme ce cei din Roma sunt uniți cu cei din Constantinopol? Căci aseară au
sosit de la Roma două delegații și mâine dimineață, în ziua duminicii, se vor împărtăși cu Patriarhul din
Preacuratele Taine.
Cuviosul răspunse:
– Chiar dacă tot universul va fi în comuniune cu patriarhul, eu nu voi fi în comuniune cu el.
Precum știu că Sfântul Duh prin Apostolul Pavel spune că îngerii înșiși vor fi anatema dacă ar
propovădui într-alt chip, aducând ceva nou la credință”.
Or, prin aceste cuvinte Sfântul Maxim spune clar că fiind anatema și îngerii, dacă ar propovădui
altceva, cu atât mai mult cei ce debitează erezii nu se mântuiesc.
„Cu alt prilej, Eparhul Constantinopolului l-a întrebat pe Sfântul Maxim:
– Vei intra în comuniune cu Biserica noastră sau nu?
– Nu voi intra, a răspuns Sfântul.
– De ce? a întrebat Eparhul.
Deoarece a încălcat hotărârile Sinoadelor Ortodoxe, a spus Sfântul Maxim.
Eparhul a continuat:
– Dacă este așa, cum se face că părinții acelor sinoade rămân în dipticele Bisericii noastre?
– Ce câștigați pomenindu-i, dacă vă lepădați de învățăturile lor? l-a contrazis Sfântul.”
Întrebarea este valabilă și astăzi pentru Bisericile oficiale: ”Ce câștigați pomenindu-i, dacă vă
lepădați de învățăturile lor?” Credibilitate? Poziție? Tronuri? Bani mulți? Grade? -n.n.

Cum se vede, poziția Sfântului Maxim este clară, de unde și numele de Mărturisitorul: deci
criteriul Ortodoxiei este credința apostolică, scripturistică și patristică, iar nu patriarhii, nici Bisericile
locale prin ele însele. Dacă ele încetează să mai mărturisească credința transmisă până atunci, trebuie
să ne rupem de ele, trebuie să ne îngrădim, pentru că au încetat să mai aibă autoritatea dată de Hristos
Apostolilor și urmașilor lor, episcopii.” (textele de mai sus sunt luate din cartea Părintelui Patric Ranson
Prigonirea monahilor din Muntele Athos de către Patriarhia de Constantinopol și din cuvântul susținut de
Părintele Maxim Maretta la Conferința Interortodoxă cu titlul Ortodoxia și Ecumenismul Modern).
Iată și marea deosebire dintre ei: Sfântul Maxim a mustrat numai, din zel pentru mântuire, iar ceilalți
s-au purtat drăcește: viclean, fățarnic, vrăjmășește, crud, antihristic.
„După ce a refuzat pentru a treia oară să se supună poruncii împărătești, Sfântul Maxim a fost
anatematizat și torturat. După aceea, a fost aruncat în temniță pe jumătate mort, iar a doua zi i s-a tăiat
limba de-Dumnezeu-înțelepțită cu care a mustrat rătăcirile ereticilor. Dar Dumnezeu, Cel ce ‹‹nebuni arată
a fi pe cei înțelepți›› și ‹‹din gura pruncilor săvârșește laudă››, i-a dat credinciosului Său mărturisitor darul
de a vorbi, mai presus de fire, chiar și fără limbă – mai limpede decât înainte. Umplându-se de rușine și
mânie, ereticii i-au tăiat și mâna cea dreaptă, apoi l-au târât așa prin toată cetatea, spre batjocura tuturor.
După aceea, l-au trimis iarăși în surghiun, fără purtare de grijă, fără haine și mâncare. În cele din urmă, lau
închis într-o temniță din cetatea Shimaris. După trei ani de suferințe, Sfântul Maxim și-a dat cu bucuriesufletul în mâinile lui Hristos, pe Care L-a iubit din tinerețile sale și pentru Care a suferit chinuri atât de grele.
3
__________________
Reply With Quote
  #1097  
Vechi 26.02.2017, 19:03:14
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Анафема Меморандуму о новой мировой религии - о.Евстратий

(Anatema Memorandum-ului privind noua religie mondială)


https://www.youtube.com/watch?v=pU52SMFujvk
Reply With Quote
  #1098  
Vechi 26.02.2017, 20:11:31
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Анафема Меморандуму о новой мировой религии - о.Евстратий

(Anatema Memorandum-ului privind noua religie mondială)


https://www.youtube.com/watch?v=pU52SMFujvk
сколько денег, чтобы отправить Афон Владимирович Путин ежегодный?

(cati bani trimite putin vladimirovici la muntele athos anual?)
Reply With Quote
  #1099  
Vechi 26.02.2017, 20:57:47
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
сколько денег, чтобы отправить Афон Владимирович Путин ежегодный?

(cati bani trimite putin vladimirovici la muntele athos anual?)
This is a bloody good question. Follow the fuckin' money, and you will find out the real culprit.
V. V. Putin s-a dat în bărci cu atoniții, anul trecut. În consecință, neoțarul a fost așezat în jilțul imperial, în timp cela demnitarul grec preacuvioșii (majoritatea greci!) se uitară cu ocelu' din vîrful cotului. Așa că e clar că e o vrăjeală geostrategică la mijloc, cu staniol de evlavie. Wtf, am lepădat și eu ceva exuvii la viața mea, așa că aiurelile cipofob-stilist-kaghebiste nu au efect asupra mea.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1100  
Vechi 26.02.2017, 21:17:15
alin ny alin ny is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.12.2016
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
,,Scapă cine poate." În aceasta lume, se mantuiesc cei care fac voia lui Dumnezeu. Religia islamica a fost creată pentru a-I permite barbatului în mod legal sa aibă mai multe neveste. E o religie antihristice din start., o falsa religie. Vai de musulmani, ca li se ascunde lumina InvieriI!
Iarta-ma ca te-am tulburat.

Frumos raspuns. Foarte probabil isi dadeau si ei seama ca nu pot ramane politeisti in Arabia lor asa s-au facut monoteisti dar tot cu obiceiurile lor stravechi.

Multi spun ca este de fapt un mod de guvernare, un fel de a modifica si cucerii alte popoare.

Doar cartea lor sfanta nu este voie sa fie tradusa in alte limbi, numai in araba. Asa au devenit unul din cel mai mare popor al pamantului.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare