Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #561  
Vechi 04.02.2017, 23:10:41
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nouneim Vezi mesajul
Nu stiu cum să încep,dar mi se pare că acest forum CRESTIN,nu este deloc a fi unul crestin,având în vedere polemicile,discutiile contradictorii între anumite persoane.După mine a fi CRESTIN înseamnă iubire,a te confunda cu dragostea ptr cel de lângă tine,a-l ajuta,a te jertfi,al mangaia,a vorbi frumos si cumsecade,"Pe aproapele tău să îl iubesti ca pe tine însuti"iar din ce observ nici nu ne există fărâmă de asa ceva.Certuri,discutii,"esti praf,nu stii,eu cunosc,am fost eu acolo,am văzut eu,sunt mirean dar vorbesc despre dogme,nu imi cercetez constiinta sa vad daca sunt in masura sa vorbesc despre lucruri care ma depasesc,am citit eu,de unde stii tu,habar nu ai,esti varza,faci sminteala etc."iată!unde am ajuns.Un Sfant Parinte spunea astfel:"Orice tulburare este de la drac."Se pare ca cu ocazia acestui Sinod,dracul încă odată a găsit un mijloc de a dezbina crestinii.S-au facut doua tabere:cei care spun ca nu mai putem merge la Biserica cutare ptr ca acolo preotii pomenesc ierarhul(Atunci ce fac?Unde ma duc?Cum ma mai mantuiesc?Cum aflu unde e Biserica unde nu se pomeneste ierarhul?Ceilalti sunt osanditi?Sunt oare in masura sa fac asta?Constiinta ce imi dicteaza?Daca simt tulburare,e un singur raspuns.)Numai dracul il opreste pe om de a nu se mai duce la Biserica,Nu Ziditorul.Imi pare rau,am crezut ca pe acest forum voi intalni crestini iubitori care se vor ajuta intre ei si atunci cand cineva e tulburat sa il linisteasca,nu sa puna gaz pe foc.
Draga domnule, imi asum mustrarea dvoastra si-mi recunosc iesirile si nestiinta. Dar ceea ce nu intelegeti este faptul ca aceste domnite nu doresc dialog, nu doresc intelegere ci doresc impunere. Credeti ca veti reusi ceva palpabil? Va doresc succes.
Reply With Quote
  #562  
Vechi 04.02.2017, 23:16:37
nouneim nouneim is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.02.2017
Mesaje: 38
Implicit

Lancelot,

Îmi cer iertare dacă s-a înțeles greșit,nici pe departe nu doream așa ceva.Nu este o mustrare,nu este un atac la persoană,nu cert pe absolut nimeni,ci pur și simplu mi-am spus părerea.De aici înainte,fiecare cum consideră!Numai bine!

Nu pot să spun că anumite persoane doresc impunere,nu sunt în măsură să spun așa ceva.Dar și eu la rândul meu am fost tulburat datorită acestui Sinod,încât am fost atât de neliniștit de simțeam din măduva oaselor că nu mă voi mai mântui.Ulterior,tulburarea a trecut și am ajuns la concluzia că nu sunt în măsură să judec acest Sinod și trebuie să îmi văd de păcatele mele.

Last edited by nouneim; 04.02.2017 at 23:20:58.
Reply With Quote
  #563  
Vechi 04.02.2017, 23:18:18
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nouneim Vezi mesajul
Lancelot,

Îmi cer iertare dacă s-a înțeles greșit,nici pe departe nu doream așa ceva.Nu este o mustrare,nu este un atac la persoană,nu cert pe absolut nimeni,ci pur și simplu mi-am spus părerea.De aici înainte,fiecare cum consideră!Numai bine!
Nu conteaza, o meritam.
Reply With Quote
  #564  
Vechi 04.02.2017, 23:23:01
nouneim nouneim is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.02.2017
Mesaje: 38
Implicit

Lancelot,

Cum să nu conteze?Ptr orice cuvânt voi da socoteală.Încă odată,repet,de am greșit cu ceva,iartă-mă!Nu am mustrat,nu am atacat pe nimeni!e părerea personală.Toți greșim,important e să ne ridicăm!Nădăjduiesc că vei înțelege.
Reply With Quote
  #565  
Vechi 04.02.2017, 23:25:56
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

In conceptia catolica, elementul cheie care face ca o comunitate de credinciosi sa fie o Biserica este descendenta apostolica. Prin urmare, o Biserica poate fi schismatica sau poate fi eretica. Are descendenta apostolica, asa cum e cazul Bisericilor Ortodoxe, celor pre-calcedoniene, unei parti din Biserica Anglicana, "vechilor catolici", "ramurii Thuc", sedevacantistilor, etc, etc ? Atunci vorbim de Biserici.

In cazul unei casatorii mixte (adica al unei casatorii dintre un catolic si un botezat acatolic), precum si al unei casatorii cu disparitate de cult (intre un catolic si un nebotezat) nu se pune problema Impartasaniei. Sacramentul Impartasaniei este diferit de Sacramentul Casatoriei.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #566  
Vechi 04.02.2017, 23:38:27
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Căsătoria mixtă impune cumva condiția ca eventualii copii să fie botezați la catolici?
Reply With Quote
  #567  
Vechi 05.02.2017, 00:02:40
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Căsătoria mixtă impune cumva condiția ca eventualii copii să fie botezați la catolici?
Da! Cel putin partea catolica trebuie sa promita ca va face tot ce-i sta in putinta pentru ca eventualii copii sa primeasca Botezul in Biserica Catolica.

Iata ce spune canonul 1125 din CIC (=Codex Iuris Canonici)

Ordinariul locului (adica episcopul, n.m) poate concede aceasta permisiune (a casatoriei mixte) daca exista o cauza justa si rezonabila; el nu o va concede decat daca sunt indeplinite conditiile urmatoare:
1. Partea catolica va declara ca este gata sa indeparteze pericolele parasirii credintei si va promite cu sinceritate sa faca tot ce este posibil pentru ca toti copiii sa fie botezati si educati in Biserica Catolica
2. Cealalta parte va fi informata din timp de aceste promisiuni pe care trebuie sa le faca partea catolica, astfel incat sa fie statuat ca este in tema cu promisiunile si obligatiile partii catolice
3. Cele doua parti trebuie sa fie instruite asupra scopurilor si proprietatilor esentiale ale casatoriei, care nu trebuie excluse nici de unul, nici de celalalt contractant.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #568  
Vechi 06.02.2017, 14:36:53
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit Tara se prabuseste, si pe astia ii doare in pragul casei!

http://sinodultalharesc.tk/sanctiona...irea-continua/

Trebuie sa fii lobotomizat sa nu vezi ca e un atac concertat asupra Bisericii, pri cozi de topor dinlauntrul ei. Pina si Vulcanescu recunoaste ca faimoasa nepomenire e ultima masura care se ia in caz de cica erezie. Deci unde fura vitejii pluii acide cind se semnau acorduri care ii oftica pe antiecumenisti!?
(Folosesc propria lor logica (!!!) si pozitie, si tot da cu virgule). Deci nici macar cu ei insisi nu sint coerenti.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #569  
Vechi 06.02.2017, 17:05:05
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
http://sinodultalharesc.tk/sanctiona...irea-continua/

Trebuie sa fii lobotomizat sa nu vezi ca e un atac concertat asupra Bisericii, pri cozi de topor dinlauntrul ei. Pina si Vulcanescu recunoaste ca faimoasa nepomenire e ultima masura care se ia in caz de cica erezie. Deci unde fura vitejii pluii acide cind se semnau acorduri care ii oftica pe antiecumenisti!?
(Folosesc propria lor logica (!!!) si pozitie, si tot da cu virgule). Deci nici macar cu ei insisi nu sint coerenti.
Tara se prăbușește mai ales din cauza trădării credinței. De mine, de tine, in particular, si de ierarhi, la Creta. Noi suntem cozile de topor. Toti. Iar Dumnezeu ne da ce meritam. Nimic fără Dumnezeu!
Ne arata Dumnezeu cât de infailibili suntem! Înapoi la ortodoxie așa cum a fost ea lasata de Sfinții Părinți! Fără ecumenisme!
Reply With Quote
  #570  
Vechi 06.02.2017, 17:17:38
nouneim nouneim is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.02.2017
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Tara se prăbușește mai ales din cauza trădării credinței. De mine, de tine, in particular, si de ierarhi, la Creta. Noi suntem cozile de topor. Toti. Iar Dumnezeu ne da ce meritam. Nimic fără Dumnezeu!
Ne arata Dumnezeu cât de infailibili suntem! Înapoi la ortodoxie așa cum a fost ea lasata de Sfinții Părinți! Fără ecumenisme!


Da,și acesta este unul din motive,dar sunt altele,cum ar fi:nu ne pocăim,nu facem roade vrednice de pocăință,nu ne rugăm,nu avem dragoste ptr.aproape,nu ne jertfim ptr.cel de lângă noi,nu postim,nu ne îndreptăm,am uitat de Ziditor,suntem tot mai lumești,credem în Univers,ne lipim de cele lumești,nu ne mai aducem aminte de Ziditor,suntem pro Uniunea Europeană,sunt din ce în ce mai mulți atei,lista poate continua...

Last edited by nouneim; 06.02.2017 at 17:20:02.
Reply With Quote
Răspunde