Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #601  
Vechi 09.02.2017, 19:56:26
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Si daca afli la Judecata ca ei sunt cei sanatosi spiritual, ce faci?
Păi și tu dacă afli la judecată că de fapt catolicii erau cei sănătoși spiritual, ce faci ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #602  
Vechi 09.02.2017, 20:30:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Păi și tu dacă afli la judecată că de fapt catolicii erau cei sănătoși spiritual, ce faci ?
Aruncă vina pe cipuri , indiferent de situație :)))
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #603  
Vechi 09.02.2017, 20:56:22
nouneim nouneim is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.02.2017
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cei din primele veacuri nu faceau prea multa teorie. Ei aplicau teoria. ,,Da", era ,,da", iar ,,nu" era ,,nu". Nu cautau sa-i faca parte dreapta si lui Dumnezeu si celui rau, cum fcem noi. Ecumenismul cam cu asta se ocupa. Cei care au curajul sa fie crestini asemenea celor din primele veacuri au sanse de a se mantui, chiar daca vor fi inchisi sau dati afara din manastiri. Cand jertfesti totul pentru Hristos, se apropie Dumnezeu de tine, daca tu nu te-ai apropiat prin nevointe de El. Iar frica e de la cel rau.
Da,dar de unde stim noi exact cum a fost la Sinod?Suntem in masura sa judecam?Suntem induhovnici,indreptati,pocaiti precum crestinii primelor veacuri?Frica,tulburarea,cam starile astea sunt imprastiate datorita celor care spun unele lucruri despre Sinod.Poate o fi cum spun ei sau poate nu,eu nu am de unde sa stiu,ptr ca nu pot discerne precum ei,dar prin asta ne abatem de la esential,anumite roade vrednice de pocainta.De asta nu se vorbeste.Oare cum ar fi la Judecata sa spuna Creatorul:bine ai facut sluga,te-ai lepadat de cei care au semnat la Sinodul din Creta,dar tigara nu ai lasat-o,pacatele nu le-ai lasat.E lasa,hai vino de-a dreapta!Oare asa o sa fie?
Reply With Quote
  #604  
Vechi 09.02.2017, 21:43:24
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nouneim Vezi mesajul
Oare cum ar fi la Judecata sa spuna Creatorul:bine ai facut sluga,te-ai lepadat de cei care au semnat la Sinodul din Creta,dar tigara nu ai lasat-o,pacatele nu le-ai lasat.E lasa,hai vino de-a dreapta!Oare asa o sa fie?
Pr. Conf. Univ. Dr. Constantin Necula de la facultatea de Teologie Ortodoxă „Andrei Șaguna” din Sibiu, acesta a dat un răspuns neașteptat la întrebarea dacă fumatul este sau nu un păcat.

„Nu, mă, luați amendă. Nu e păcat. Închipuiți-vă dacă Biserica făcea ea proiectul ăsta de lege. Ce ne auzeam: Nenorociții de popi! Nu le mai ajunge tămâia, ne-au luat și țigările. Prăpădiții de ei. Fumatul este un păcat pentru că miroase. Pute. Pe mine mă termină, acum, când văd că au ieșit toți disperați pe străzi. S-au umplut străzile de fumători. Am văzut într-o zi o doamnă nervoasă, pipa ca...aveam eu un coleg în armată de nu-i mai deosebeai degetele de filtru.... pătimaș acolo. M-a pufnit râsul. În sine, fumatul este un act de intimitate. Nu-i așa simplu să fii fumător. Mie îmi pare rău că tata a fumat. În numele tatălui meu, vă rog să vă lăsați de fumat. Se moare greu de plămâni. Se moare foarte greu”, a declarat părintele Constantin Necula în fața tinerilor.
Reply With Quote
  #605  
Vechi 09.02.2017, 21:49:25
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cei din primele veacuri nu faceau prea multa teorie. Ei aplicau teoria. ,,Da", era ,,da", iar ,,nu" era ,,nu". Nu cautau sa-i faca parte dreapta si lui Dumnezeu si celui rau, cum fcem noi. Ecumenismul cam cu asta se ocupa. Cei care au curajul sa fie crestini asemenea celor din primele veacuri au sanse de a se mantui, chiar daca vor fi inchisi sau dati afara din manastiri. Cand jertfesti totul pentru Hristos, se apropie Dumnezeu de tine, daca tu nu te-ai apropiat prin nevointe de El. Iar frica e de la cel rau.
Ce sa zic, hai sa vedem ce faceau ei.
Uite ce zice nenea asta:

Cu totii urmati pe episcop, după cum urmează Iisus Hristos pe Tatăl, iar pe preoti ca pe Apostoli; pe diaconi respectati-i ca pe porunca lui Dumnezeu. Nimeni să nu facă fără episcop ceva din cele ce apartin Bisericii. Acea Euharistie să fie socotită bună, care este făcută de episcop sau de cel căruia episcopul i-a îngăduit. Unde se vede episcopul, acolo să fie si multimea credinciosilor, după cum unde este Iisus Hristos, acolo este si Biserica universală. Fără episcop nu este îngăduit nici a boteza, nici a face agapă; că este bineplăcut lui Dumnezeu ceea ce aprobă episcopul, ca tot ce se săvârseste să fie sigur si întemeiat -Ignatiu al Antiohiei, (Epistola catre Smirneni 8:2, 110 D.Hr)

În acelasi fel, toată lumea să respecte pe diaconi în felul in care l-ar respecta pe Iisus Hristos, si la fel cum respecta episcopul ca un tip al Tatălui, si presbiterii precum Consiliul lui Dumnezeu si colegiul Apostolilor. Fără acestea, ea nu poate fi numită o biserică. Sunt convins că sunteti de acord cu acest lucru, pentru că eu am primit modelul dragostei tale si o am împreună cu mine în persoana episcopului dumneavoastră. Insasi comportamentul său este o mare lectie si blândetea lui este tăria lui. Eu cred că, chiar si cei fara Dumnezeu il respecta (Scrisoare către Traliani 3: 1-2, 110 D.Hr.)

Si nu prea poti sa zici ca nu era crestin al primelor veacuri, ca mai devreme de atat nu prea se poate mai mult, sau ca nu era crestin adevarat, ca l-au papat leii, si a ajung in calendar, si pe rafturile Parintilor Bisericesti.

"Dar daca episcopul e infectat de erezie?" cineva ar putea sa intrebe.
Ehei, asta-i alta discutie, una pe care un anumit Sf. Vincentiu a explicat-o acum mult timp.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.

Last edited by Patrie si Credinta; 09.02.2017 at 21:55:30.
Reply With Quote
  #606  
Vechi 09.02.2017, 22:40:40
nouneim nouneim is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.02.2017
Mesaje: 38
Implicit

[quote=Lancelot;643449]Pr. Conf. Univ. Dr. Constantin Necula de la facultatea de Teologie Ortodoxă „Andrei Șaguna” din Sibiu, acesta a dat un răspuns neașteptat la întrebarea dacă fumatul este sau nu un păcat.

eu am dat un exemplu
Reply With Quote
  #607  
Vechi 09.02.2017, 23:57:57
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de GMihai
Păi și tu dacă afli la judecată că de fapt catolicii erau cei sănătoși spiritual, ce faci ?
Sunt multe lucruri tainice care vor fi descoperite atunci,dar nu mai e nici o taina de descoperit in plus despre catolici.Se stie deja.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #608  
Vechi 10.02.2017, 07:20:05
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Păi și tu dacă afli la judecată că de fapt catolicii erau cei sănătoși spiritual, ce faci ?
Tu ai de partea afirmațiilor tale politica, eu, însă, am Lumina sfanta. Politicienii pot sa minta, pot sa aibă oarece interese lumești. Lumina Sfânta îmi adeverește ca mă aflu pe drumul cel bun.
Reply With Quote
  #609  
Vechi 10.02.2017, 07:26:00
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
Pr. Conf. Univ. Dr. Constantin Necula de la facultatea de Teologie Ortodoxă „Andrei Șaguna” din Sibiu, acesta a dat un răspuns neașteptat la întrebarea dacă fumatul este sau nu un păcat.

„Nu, mă, luați amendă. Nu e păcat. Închipuiți-vă dacă Biserica făcea ea proiectul ăsta de lege. Ce ne auzeam: Nenorociții de popi! Nu le mai ajunge tămâia, ne-au luat și țigările. Prăpădiții de ei. Fumatul este un păcat pentru că miroase. Pute. Pe mine mă termină, acum, când văd că au ieșit toți disperați pe străzi. S-au umplut străzile de fumători. Am văzut într-o zi o doamnă nervoasă, pipa ca...aveam eu un coleg în armată de nu-i mai deosebeai degetele de filtru.... pătimaș acolo. M-a pufnit râsul. În sine, fumatul este un act de intimitate. Nu-i așa simplu să fii fumător. Mie îmi pare rău că tata a fumat. În numele tatălui meu, vă rog să vă lăsați de fumat. Se moare greu de plămâni. Se moare foarte greu”, a declarat părintele Constantin Necula în fața tinerilor.
Doamne, ferește! Cum sa nu fie păcat? Bietul de el, răspunde pentru sminteala!
Reply With Quote
  #610  
Vechi 10.02.2017, 07:36:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Doamne, ferește! Cum sa nu fie păcat? Bietul de el, răspunde pentru sminteala!
Citeste încă odată mesajul si apoi JUDECĂ -L pe Părintele Necula , caci tu esti cea care ne smintesti zi de zi cu nalucirile tale
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde