Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.08.2007, 15:13:42
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit


De ce o viata cu Domnul? De ce o viata crestina? Ce-mi aduce in plus o astfel de viata? De ce nu e buna viata pe care o am?
Sunt niste intrebari pe care si le poate pune oricare dintre noi, traim intr-o lume moderna o lume tehnologizata si profound secularizata, ne-am obisnuit sa criticam tot ce misca insa fara sa aducem solutii! Incercam sa ne revoltam pe tot si pe toate intretinandu-ne atitudinea cu tot felul de nimicuri de prin ziare, televiziune si colturi de forume, este la moda sa apari si sa critici este la moda sa darami nu sa zidesti este la moda sa acuzi nu sa ierti, toate aceste lucruri din pricina lipsei lui Dumnezeu din vietile noastre,
Ce-ti aduce Dumnezeu? S-ar putea pune intrebarea?
Dumnezeu iti aduce dragoste in loc de ura, iertare in loc de razbunare, ascultare in loc de critica, liniste in loc de framantare, siguranta in loc de nesiguranta, speranta in loc de deznadejde, harniciie in loc de lene, etc.
Cautam tot timpul ceva nou ceva ce sa ne satisfaca setea noastra de experimentare, ne place sa privim ceea ce avem ca pe ceva invechit, rau, corupt, fara sens,
Iubitii mei, avem un Hristos, un Hristos care se deosebeste de toti ceelalti pt ca insusi El ne-a rascumparat, n-a platit pe nimeni sa ne rascumpere, n-a trimis un cec cu plata rascumpararii, ci, chiar daca noi nu ne-am mai cunoscut Tatal, El a venit si ni l-a facut cunoscut, chiar daca noi l-am rastignit, El ne-a iubit si ne-a pregatit un loc in Inparatia Cerurilor , un loc pe care noi il respingem si azi, o jertfa pe care noi o desconsideram si azi, o dragoste la care noi nu luam aminte, ne place lumea in care traim, ne place sa fim consumisti ne place sa fim roboti care produc si consuma, nimic mai mult, ne place sa credem ca suntem doar niste umbre trecatoare pe acest pamant, dar Dumnezeu vrea mai mult de la noi, vrea sa fie mandru de fii Sai, vrea sa ne facem demni de chipul pe care-l purtam in noi si de suflarea data noua de El
Ce-mi aduce lumea de azi? Ce ma face sa ma lipsesc de Dumnezeu? Imi place sa cred ca Dumnezeu e o poveste frumoasa si atat? Greu de crezut, fiecare om oricat de ateu s-ar considera, are in anumite perioade din viata, tendinta de a cadea pe genunchi si a striga “Doamne ajuta-ma” sentimentul religios exista in fiecare din noi conteaza doar cum il intretinem, nimic nu e la voia intamplarii, totul are un rost si un scop, iar atata timp cat stim ca ceea ce-ti ofera lumea de azi, nu-ti aduce pace, nu-ti aduce fericire ci te conduce la aceeasi plictiseala si rutina, cand te saturi de bani de femei de masini de droguri etc, ajungi sa spui “o viata de nimic” asa si este dintr-o perspective pur profana, si al exclude pe Dumnezeu din viata noastra inseamna a exclude sensul vietii si a ne cobora la un nivel de primate
O viata crestina iti ofera siguranta grijii lui Dumnezeu si nadejdea invierii si a vietii cele vesnice, ceea ce pentru unii pare o fabulatie, pentru cei care se cred mai mult decat niste animale coborate din copaci, este drumul normal al vietii spre Viata Amin!

Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.08.2007, 15:59:16
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Daca nu ai o relatie cu El, este greu de raspuns. Iar daca te bucuri de aceasta relatie iti dai seama ca multe cuvinte, daca nu toate, raman "incapabile" sa descopere aceasta viata intru Domnul.
Ca sa ofer un raspuns - am nevoie de o viata intru Domnul, pentru ca imi doresc sa vad si sa traiesc la nesfarsit chipurile celorlalti.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.08.2007, 16:06:32
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

danyel,
de curind am auzit un parinte (imi pare rau, dar nu pot sa zic sigur cine e) care a afirmat urmatoarele (relatez din memorie):
"dupa Jertfa Mintuitorului nu mai putem afirma ca exista atei, ci doar antihristi."
eu nu cred ca exista pe pamint o fiinta care in esenta ei sa fie rupta de Divinitate.


Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.08.2007, 16:31:19
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrurar
danyel,
de curind am auzit un parinte (imi pare rau, dar nu pot sa zic sigur cine e) care a afirmat urmatoarele (relatez din memorie):
"dupa Jertfa Mintuitorului nu mai putem afirma ca exista atei, ci doar antihristi."
eu nu cred ca exista pe pamint o fiinta care in esenta ei sa fie rupta de Divinitate.

Exact cum spuneam, la un momentdat in viata, ai nevoie sa-i spui cuiva durerea si necazul tau si nu oricui, ci unei persoane care sti ca poate totul si este intru toti, acea persoana o numim Dumnezeu
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.08.2007, 13:02:17
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

De ce o viata cu Domnul? Pai cine altcineva ar putea sa ne faca pe noi fericiti decat Dumnezeu?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.08.2007, 20:44:29
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

foarte frumos spus, stefan...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.08.2007, 23:10:04
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sunt chip al Domnului, de ce ar trebui sa ma "inrudesc" cu altcineva sau altceva?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.08.2007, 23:31:42
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

deoarece asa cum zice si Apostolul "Doamne unde ne vom duce de la Tine?"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.08.2007, 23:38:48
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Si stiu ca Dumnezeu nu ne da noua binecuvantari pentru ca am avea ravna si traim in infranarea poftelor, ci pentru ca el vede ca noi vrem asta si ne place sa traim dupa cum vrea el, chiar daca noi nu prea reusim in totalitate, dar aratm interes pentru voia Lui. Este ca un fel de testare, vrea sa vada cata dorinta avem sa traim dupa poruncile Lui. Spun asta pentru ca in ultimul an mi s-au indeplinit niste dorinte,(achizitii materiale), chestii la care nu credeam ca o sa ajung sa mi le iau pentru ca sunt relativ scumpe pentru mine, dar uite ca totusi le-am luat, si asta nu pentru ca le-as merita, ci pentru ca Dumnezeu mi-a demonstrat ca El imi poate da chiar daca sunt un pacatos notoriu, dar eu nu ii dau nimic Lui dupa toate cate imi da El! De asta imi pare mie rau, ca Dumnezeu mi-a dat si pe cele care le doream si uite ca am ajuns la concluzia ca nu am nici o mangaiere sufleteasca in urma achizitionarii acelor obiecte, mi-am dat seama de fapt ca imi trebuie altceva mie, mai putin cele materiale, dar pe primul loc este sa am puterea sa pot trai dupa voia Lui, si asta nu trebuie decat sa o dobandesc de unul singur prin vointa mea si cu ceva efort, pentru ca aici Dumnezeu nu imi mai poate da pe tava cum mi le-a dat pe celelalte.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.08.2007, 01:38:23
ilma ilma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2007
Mesaje: 121
Implicit

In viata de zi cu zi,nu ne apropiem de persoane care se poarta urat cu noi,ci cautam tot timpul oameni care ne inteleg si ne iubesc.Chiar si un caine evita oamenii care il gonesc si prefera compania unui stapan iubitor si bland.
Cum sa nu alegi o viata cu Dumnezeu,cand El ne iubeste nespus de mult...cand Si-a trimis in lume Unicul Fiu,ca sa ne mantuiasca pe noi? Eu nu cred ca noi vom intelege vreodata dragostea Domnului,caci daca am reusi acest lucru,nimic nu ne-ar mai putea indeparta de langa El.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum impacam viata duhovniceasca si viata lumeasca? sophia Biserica Ortodoxa Romana 40 28.12.2012 19:53:52
Cum sa procedez cu ai mei ca ei sa-L primeasca pe Domnul? teodoraianys Generalitati 4 04.04.2012 23:55:18
A Nadajdui spre Domnul! Sanduu Generalitati 2 09.04.2011 12:08:31
Viata duhovniceasca vs Viata sanatoasa razvan90 Generalitati 4 08.12.2010 23:54:23
Lauda pe Domnul ! iustin10 Rugaciuni 9 19.10.2010 15:02:14