Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.03.2009, 22:23:11
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit Adam si Eva nu mancau in Rai

Ca tot e azi Duminica Sfintei Cruci si suntem in Sfantul si Mare post al Pastilor .

Iata ce zice Sfantul Ioan Damaschinul in sa Dogmatica referitor la acestea:
"Caci, dupa cum am istorisit, omul locuia cu trupul intr-un loc cu totul dumnezeiesc si foarte frumos, iar cu sufletul locuia intr-un loc foarte inalt si incomparabil de frumos. Dumnezeu, Care locuia in el, era casa lui; Dumnezeu era imbracamintea lui stralucitoare; harul lui Dumnezeu il invesmanta; se desfata ca un alt inger cu singurul fruct prea dulce, al contemplarii lui Dumnezeu; cu acesta contemplare se si nutrea; aceasta pe buna dreptate a fost numita pomul vietii. Dulceata impartasirii dumnezeiesti da celor ce se impartasesc cu ea viata neintrerupta de moarte. Si aceasta este ceea ce a numit Dumnezeu "tot pomul" zicand: "Din tot pomul care este in paradis, veti manca". Dumnezeu este totul, in El si prin El se tine totul. "


De exemplu Sfanta Maria Egipteana a trait atatia ani nutrindu-se numai cu putine paini, Sfantul Ioan Botezatorul a trait mancand putine lacuste sau/si miere si totusi a crescut ca cel mai mare Sfant nascut din femeie; sau cum Sfantul Antonie cel Mare mancand foarte putin totusi era normal dezvoltat la trup sau cum Sfantul Macarie cel Mare a trait un intreg post al Pastilor numai cu putina varza inmuiata in apa si nici macar nu a prea dormit.
Caci atunci cand se impartaseste omul de har acesta ii este si hrana spre intretinerea in buna functionare a trupului.
Cat despre Maica Domnului nici nu ar trebui sa indraznesc sa vorbesc eu cel la fel de intunecat si de rau ca diavolii.
Dar oare nu se vede in vietile Maicii Domnului ca Preasfanta si Preabinecuvantata noastra Stapana Nascatoarea de Dumnezeu si pururea fecioara Maria se zice ca a mancat la sederea ei in templu "paine ingereasca"?
Sfantul Ioan Damaschinul iar zice caci ingerii vad pe Dumnezeu si aceasta este hrana lor. (si desfatarea lor normal).
Adica nu a mancat vreo hrana creata ci hrana necreata.(Maica Domnului)


Nu cred ca Sfantul Ioan Damaschinul zicea de la el ci zicea ce s-a descoperit noua prin Sfintii Parinti de Duhul Sfant.

Eu pentru argumentele de mai sus cred ca Adam si Eva nu mancau in Rai si ca mancarea lor era Dumnezeu adica legatura cea stransa cu Dumnezeu care ii tinea in viata.
Cand legatura aceea s-a rupt prin pacatul facut Adam si Eva ar fi murit de urgenta. Dar acum li s-a dat pare-se hranirea prin hrana cea materiala pentru a le intretine trupurile in viata.
Tot Sfantul Ioan Damaschinul zice:
"In chip natural mancarea sensibila este o completare a ceea ce se pierde, ea se da afara si se distruge. Este deci cu neputinta sa ramana nestricacios cel care se impartaseste de mancarea sensibila."

Acum nicidecum nu zic ca sa tinem cine stie ce posturi exagerate fara binecuvantare.
Ei zic si eu asa spre osanda mea ca eu am nevoie sa mananc mancare materiala spre a trai si totusi sunt slab trupeste datorita pacatoseniei mele cele multe prin care sunt despartit de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.03.2009, 21:25:50
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

De ce spui despre tine ca esti rau si intunecat ca diavolii? De ce spui despre tine ca esti despartit de Dumnezeu? Dragul meu, toti suntem pacatosi in fata lui Dumnezeu, dar nimeni nu stie cam care este pozitia lui in "clasamentul pacatoseniei". Te rog sa ma ierti dar ati pune cenusa in cap mai multa decat se cuvine, mi se pare un semn de fatarnicie. Cat despre hrana cu care s-au hranit in Rai Adam si Eva, ce sa spun, cu siguranta s-au hranit cu ceva din moment ce li s-a dat lor sa se hraneasca, iar daca sfintii parinti spun ce ai scris tu, asa o fi.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Adam si Eva calatorul Generalitati 13 02.01.2013 00:18:39
Adam si Eva... Thor01 Generalitati 286 03.08.2011 09:47:12
Caderea lui Adam si Eva Danut7 Generalitati 102 02.03.2011 20:57:25
Adam Mihai-g Din Vechiul Testament 78 08.07.2008 14:21:06