Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.09.2007, 16:28:46
albinuta albinuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2007
Mesaje: 17
Implicit

Ecumenismul este impus cu politia la Sibiu

Data: 07.09.2007
Sursa: Claudiu Tarziu

Un fapt desprins din Kafka s-a intimplat astazi dimineata la Sibiu: o studenta a fost retinuta ilegal de politistii din localitate pentru ca distribuia gratuit materiale informative despre ecumenism. Tinara, a carei identitate nu sint abilitat sa o fac publica, se afla cu alte doua colege la catedrala din Sibiu si dadea credinciosilor interesati brosuri cu extrase din scrierile Sfintilor Parinti ai Bisericii despre erezii si schismatici si din mari duhovnici romani despre ecumenism, precum si CD-uri cu un film documentar pe acelasi subiect, film in care apar Pr. Cleopa, Pr. Iustin Parvu, Pr. Arsenie Papacioc, Pr. Arsenie Boca. Scandalul a inceput cind citiva preoti au citit ce scria in brosura si au decis ca este nepotrivita pentru marele moment pe care il traieste "capitala culturala europeana", recte adunarea ecumenica. Ei au incercat sa le alunge pe fete, dar n-au reusit si atunci au chemat politia. Tinerele au aratat ca este un punct de vedere ortodox si nimic mai mult si ca nici o lege din tara asta nu le interzice sa-l faca public, cu atit mai mult cu cit se intemeiaza pe scrierele si spusele unor stilpi ai Bisericii. La care unul dintre preoti (ii voi da si numele dupa o verificare mai amanuntita) a replicat stupefiant: "Ce, sint mai credibili Sfintii Parinti decit mitropolitul nostru (IPS Laurentiu Streza, mitropolitul Ardealului - n. mea)? Ca doar mitropolitul a organizat adunarea ecumenica..." Garcea a pus mina pe una dintre fete si a bagat-o scurt in duba, fara nici un drept, ca pe vremea Securitatii. Timp de 6 - 7 ore, politista Lenuta Neagu a tinut-o ilegal la sediul Politiei Sibiu pe studenta, a anchetat-o, a obligat-o sa dea declaratie scrisa - fara sa beneficieze de asistenta unui avocat -, a amprentat-o. La urma,i-a confiscat, tot fara temei legal, materialele antiecumeniste. Unde e dreptul la opinie si libertatea de exprimare? Cit va mai dura pina va inceta Politia practicile abuzive deprinse in comunism? Faptul ca politia cenzureaza, intr-o tara altfel, vezi bine, democrata, un punct de vedere mi se pare extrem de grav. Ministrul de interne insusi ar trebui sa ordone o ancheta la Sibiu, pentru a stabili cite prevederi legale au incalcat politisti in acest caz si pentru a stabili masuri exemplare. Sper ca aceasta informatie va fi luata in considerare de presa si tratata asa cum se cuvine. In masura posibilului, voi furniza date suplimentare tuturor celor care imi vor solicita.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.09.2007, 16:29:02
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

nun este decit inceputul durerilor ,caci cei care vor sa traiasca conform ortodoziei se zica ca vor fi prigoniti.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.09.2007, 22:23:02
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

pur si simplu ma lasa fara cuvinte persoanele care tin cu barbatie de demnitatea lor... niste copile au umilit "inaltii prelati" ai Bisericii...
si mi se mai pare ciudat ca de cate ori intervine politia in numele/trimisa de BOR se lasa cu astfel de acte de-a dreptul jenante... si inca au scapat ieftin fetele fata de altii... a avut grija Dumnezeu de ele.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.09.2007, 09:18:05
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
pur si simplu ma lasa fara cuvinte persoanele care tin cu barbatie de demnitatea lor... niste copile au umilit "inaltii prelati" ai Bisericii...
si mi se mai pare ciudat ca de cate ori intervine politia in numele/trimisa de BOR se lasa cu astfel de acte de-a dreptul jenante... si inca au scapat ieftin fetele fata de altii... a avut grija Dumnezeu de ele.
Ma apuca rasul.... Fetelor, dar de legi ati auzit? Stiati ca pentru o manifestatie de acest gen (raspandirea "manifestelor" antiecumeniste) este nevoie de autorizatie? ca sa nu mai zic de bunul-simt.

Este ca si cum parintii invita niste prieteni la un ceai la ei in casa, apoi iese copchilul din camera si urla la ei ca nu sunt bineveniti!

Ce ai vrut sa zici cu "si inca au scapat ieftin fetele fata de altii"?

Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.09.2007, 09:49:02
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Sunt curioasa: ce legi, ce aprobari? De unde? S-ar da aprobare pentru asemenea manifestare? Mai ales ca pozitia BOR inteleg ca e pro ecumenism.
Mirean, daca stii, spune pana la capat.
Sunt curioasa ce grad de libertate a opiniei avem in momentul asta.
Ce parere aveti?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.09.2007, 15:28:45
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Mirene, fa tu rost de o astfel de autorizatie si pe urma mai vorbim...
si DACA totusi exista o portita... atunci exista numai cu pile si cascaval greu. crede-ma ca stiu ce zic... si pana la urma, oricum ai lua-o, tot trebuie sa incalci legea... pamanteasca.
chiar imi pare rau ca pui legea pamantenilor inaintea celei Ceresti.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.09.2007, 19:42:33
flory25 flory25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2007
Mesaje: 25
Implicit

sincer mi se pare aberant si de necrezut ceea ce se intampla in ultimii ani in BOR.inainte aveam(din punct de vedere personal) o oarecare liniste pentru ca aveam un patriarh aproape perfect.insa cu toata stima...cel nou ales...ma lasa pe ganduri...si mai ales modul in care a fost ales(fiind incalcate regulile BOR).ceea ce e celmai drastic insa e ca acest nou patriarh,este pro ecumenism...oare incotro ne indreptam? mirean,oare chiar trebuie sa ne lasam condusi orbeste fara sa ne punem intrebari daca e bine sau nu? noi de cine trebuie sa ascultam:de oameni mai mult decat de Hristos?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.09.2007, 22:10:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Nimeni si nimic nu ne obliga a asculta de ceva sau de cineva. Viata si trairea mea de crestin ortodox decurge intru totul la fel, indiferent de vremea de afara sau mai stiu eu, altceva.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.09.2007, 22:27:49
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

mirean mie mi-se pare ca tu tot timpul esti pus pe cearta, iar in ceea ce le priviste pe fete, cred ca nu faceau altceva decat sa arate punctul de vedere ortodox cu privire la ecumenism

Ecumenism= Panerezia secolului 20
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.09.2007, 22:51:56
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.565
Implicit

Mirean, legile pamintesti nu mintuiesc ci numai cele ceresti
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O stire de senzatie mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 0 09.11.2012 21:39:40
Stire despre Muntele Sfant Athos in presa mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 0 03.10.2012 18:54:25
Stire importanta, cenzurata de televiziuni ancah Stiri, actualitati, anunturi 9 03.01.2008 13:41:00
O STIRE GEORGIANA22 Stiri, actualitati, anunturi 0 07.09.2007 20:35:09
stire Andrei_sunt Stiri, actualitati, anunturi 0 31.05.2006 22:29:58