Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.02.2009, 04:28:27
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit CARTILE - Bucuria mea!

....atat de mult imi place sa citesc... si citesc din copilarie... Citeam si citesc si acum cel mai mult Vietile Sfintilor! Nu numai cea a Sfintilor de fiecare zi, ci si vietile sfintilor din cartile aparute la diferite edituri!
Cartile in care se povestesc Cum petrceau acesti minunati placuti ai Domnului! NUMAI INTARIRE GASESC!!! Dar simt rugaciunile fiecarui sfant...

Imi place sa citesc indeosebi invataturile Sfintii Parinti... cand eram mic, "fugeam" de ele, pt ca nu intelegeam... si citeam numai instorioare si vieti de sfinti! Patericele si nu numai... Citeam pana la 3-4 chiar 5 dimineata... mama ma certa dar eu nu o luam in seama... zicea ca nu o sa fiu hodinit pt la scoala! Ba eram, ca simteam AJUTORUL Sfintilor!

Toti banutii mei, mergeau numai pe carti... ca si acum! NU mai am loc unde sa le pun... necesita un nou corp de biblioteca acasa... ai mei spun ca "nu sunt sanatos! altceva nu stiu sa cumpar???" (bine, spun nu cu rautate, ci se mira de "hobby-ul" meu...)

...nu ma rezum numai la Vieti de Sfinti, ci in deosebi cartile Sf.Parinti si cele de Teologie... pe care, din MILA Domnului, abia acum incep sa le inteleg... de ex: am citit in Seminar Filocalia 1... NU am inteles mai nimik... Dar acum, incep sa inteleg si sa valorific minunatele invataturi! Da, fiecare lucru la timpul sau!

Literartura laica, am citit dar foarte putin... nu ma simteam atras de ele... In seminar fiind, NU AM PUTUT citi la Literatura Romana :Cel mai iubit dintre pamanteni" - de ce??? NU AM SUPORTAT SA CITESC ATATEA HULE SI INJURII LA ADRESA LUI DUMNEZEU!!! M-am dus la Profesorul de Romana (dirigintele meu) si i-am marturisit ca EU NU POT CITI CARTEA!!! i-am spus ca am citit numai 18 pagini in care m-am INGROZIT!!! El a incercat sa ma incurajeze, dar i-am spus ca pote sa ma lase corigent, EU NU MAI CITESC CARTILE... cand a trebuit sa ma asculte, m-a intrebat ce mi-a placut din carte! Si ca raspuns am spus aceasi DURERE din inima mea... (caci incepusem sa plnag cand am inceput lecturarea cartii) ca NU pot citi cartea cu argumentele respective, am spus SINCER tot, dar am si povestit ce se petrecuse in primele 18 pagini! si mi-a dat 9... Am inaltat inima la Dumnzeu si la Bunicutul meu si LE-am multumit cu lacrimi... Nici in ziua de azi nush ce se petrece in acele pagini... NICI NU VREAU!!!

Sunt atras in preznt de scrierile Athonite... sau de vietile acelor sfinti ce s-au nevoit in Sf.Munte... PAtericul Athonit... File de pateric din Imparatia Monahilor... Flori din Gradina Maicii Domnului.. etc.!

Dar citesc si Colectia de Carti "Parinti si Scriitori Bisericesti" (PSB) de unde ma hranesc mult...

Dar am si Licenta care este la LITURGICA despre "EVolutia Anaforalei Crestine" - adica Evolutia Sf.Liturghii de la Cina cea de Taina pana la Sf.Liturghie de AZI!


FRATIILE VOASTRE AVETI BUCURIA CARTILOR????
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.02.2009, 09:40:44
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Si mie imi place sa citesc. Imi amintesc ca in clasele V-VIII am inceput a doua fisa de imprumut de la biblioteca. Tot la doua zile mergeam sa imi iau carte noua. Dar in ultimul timp nu am mai avut timp sa citesc; imi placeau fffffff mult istorioarele acelea duhovnicesti si minunile facute de Sfinti, de Maica Domnului;am acasa o carte cu Minunile Maicii Domnului, scrisa de Nicodim Mandita;are vreo 300 si ceva de pagini.Pe langa astea, am mai citit de la prietenele mamei carti din astea ziditoare. Si am mai citit din literatura. Imi amintesc ca in clasa mea, la liceu, eu eram de multe ori singura care citea operele ce ni se dadeau, si tot eu le povesteam. Rasfoind albumul de final, cam 80% din colegi mi-au scris despre acest lucru. Imi placeau povestirile despre satul romanesc, nuvelele lui Slavici, romanele lui Rebreanu, romanele istorice a lui Sadoveanu..... Dar acum timpul e scurt, mai citesc din Noul Testament cand mai am timp, ca il port cu mine, si mai am ceva salvat in calculator, mai citesc de acolo.
Doamne ajuta
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.02.2009, 11:58:58
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca ai bucuria de a citi beletristica, trebuie sa fi deprins una din calitatile de baza ale cititorului: aceea de a face diferenta intre personaj si autor, in special in cazul operelor in care unul din personaje nareaza, cum este cazul Celui mai iubit dintre pamanteni.

Dupa parerea mea, acest roman este opera de varf a lui Marin Preda, din pacate si ultima. Candva, cand eram mic si nestiutor, m-am intrebat ce editura ar fi permis publicarea acestei opere in plin comunism, avand in vedere ca romanul nu este nimic altceva decat o critica lipsita de orice inhibitie a regimului. Abia apoi am aflat ca Marin Preda era editor la Cartea Romaneasca, editura care a publicat cartea. Ce s-a intamplat apoi stim cu totii. Retragerea cartii din librarii, moartea extrem de suspecta a lui Preda la scurt timp dupa aceea si scoaterea cartii de sub cenzura dupa revolutie.

Ce trebuie sa intelegi tu, ca un cititor veritabil, este ca autorii pot alege sa-si portretizeze personajele in fel si chip, iar uneori limbajul folosit poate ajunge la 18+, ca sa zic asa. Asta nu inseamna ca daca incropesc o lista de invective si o numesc carte se va numi opera literara sau ca va fi studiata in licee peste 30 de ani. Injuriile si sudalmile nu sunt gratuite, ci caracterizeaza personajele. Prin limbaj ne dam seama de framantarile lor interioare, de motivatii, de starea psihica si emotionala.

Bineinteles, nimeni nu este obligat sa citeasca nici o carte. Insa daca ai fi fost un cititor si un crestin veritabil, te-ai fi revoltat la regimul comunist si ai fi ramas cu gura cascata la geniul si curajul nebun al lui Marin Preda.

Ai fi abandonat cartea pentru naturalismul ce rasare pe alocuri, ai fi abandonat cartea pentru ca la un moment dat chinul personajului principal aproape ca se instaureaza si in cititor, dar nu pentru ca un personaj injura pe Dumnezeu! Pentru ca injuriile alea, repet, nu sunt gratuite. Totul se incadreaza intr-o anume structura a romanului, structura care-i confera pana la urma autenticitate, soliditate si valoare.

Un film facut exact dupa carte n-ar fi chiar pe gustul publicului (s-a facut un film dar este mult restrans fata de carte). Si nu e nici o problema, nu ar obliga nimeni pe nimeni sa intre in sala de cinema. Si nu ar fi nici o nenorocire daca majoritatea gasesc cartea de necitit. Dar motivatia pe care o dai miroase de la o posta. Echivaleaza cu falsa pudoare.

Daca Dumnezeu exista, stie ce e in mintea ta, stie cat de mult il pretuiesti si ca n-ai gandi niciodata ca un personaj ce-l injura intr-o carte, nu? In locul tau sa fiu as citi cartea cu draga inima, pentru ca nimic din ce-ar scrie cineva, undeva, nu m-ar face sa cred altfel decat cred. Si in plus mi-as fi imbogatit biblioteca cu unul din cele mai bune romane romanesti din ultimii 50 de ani.

Daca veneai si ne ziceai ca n-ai putut sa citesti cartea din cauza ca te deprima, sa stii ca te-as fi crezut.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.02.2009, 13:04:30
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Daca veneai si ne ziceai ca n-ai putut sa citesti cartea din cauza ca te deprima, sa stii ca te-as fi crezut.
...bine, am citit si beletristica, dar ma axez mai mult pe Teologie, UNDE IMI GASESC ODIHNA!!! Te cred si ai dreptate in ce priveste cartea lui Preda! Dar uite ca io nu am putut sa o patrund... poate daca as citi-o acum, in virtutea faptului ca "am mai crescut" si percep altfel, poate nu as mai fi la fel... dar prefer sa imi pastrez LINISTEA!!!
Legat de "anunt" in 2004 nu stiam de existenta forumului... din intamplare am dat de el... in vara anului trecut!
Doamne ajuta!!! Numai bucurii iti doresc!!!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.02.2009, 14:43:33
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

imi este foarte drag sa citesc....si am descoperit linistea pe care ti-o da cartile Parintelui Cleopa sau ale Parintelui Arsenie Boca.....le citesc in miez de noapte ptr ca uneori nu reusesc sa dorm....la celelalte am renuntat...mai ales ziarele....ma manii si stiu ca nu e bine.....prefer cele de religie....pe unele nu le inteleg pe deplin dar cine stie poate ca intro zi o sa reusesc....numai rabdare sa am.....Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.02.2009, 00:17:15
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Cartile duhovnicesti sunt si bucuria mea...

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
....atat de mult imi place sa citesc... si citesc din copilarie... Citeam si citesc si acum cel mai mult Vietile Sfintilor! Nu numai cea a Sfintilor de fiecare zi, ci si vietile sfintilor din cartile aparute la diferite edituri!
Cartile in care se povestesc Cum petrceau acesti minunati placuti ai Domnului! NUMAI INTARIRE GASESC!!! Dar simt rugaciunile fiecarui sfant...

Imi place sa citesc indeosebi invataturile Sfintii Parinti... cand eram mic, "fugeam" de ele, pt ca nu intelegeam... si citeam numai instorioare si vieti de sfinti! Patericele si nu numai... Citeam pana la 3-4 chiar 5 dimineata... mama ma certa dar eu nu o luam in seama... zicea ca nu o sa fiu hodinit pt la scoala! Ba eram, ca simteam AJUTORUL Sfintilor!

Toti banutii mei, mergeau numai pe carti... ca si acum! NU mai am loc unde sa le pun... necesita un nou corp de biblioteca acasa... ai mei spun ca "nu sunt sanatos! altceva nu stiu sa cumpar???" (bine, spun nu cu rautate, ci se mira de "hobby-ul" meu...)

...nu ma rezum numai la Vieti de Sfinti, ci in deosebi cartile Sf.Parinti si cele de Teologie... pe care, din MILA Domnului, abia acum incep sa le inteleg... de ex: am citit in Seminar Filocalia 1... NU am inteles mai nimik... Dar acum, incep sa inteleg si sa valorific minunatele invataturi! Da, fiecare lucru la timpul sau!

Literartura laica, am citit dar foarte putin... nu ma simteam atras de ele... In seminar fiind, NU AM PUTUT citi la Literatura Romana :Cel mai iubit dintre pamanteni" - de ce??? NU AM SUPORTAT SA CITESC ATATEA HULE SI INJURII LA ADRESA LUI DUMNEZEU!!! M-am dus la Profesorul de Romana (dirigintele meu) si i-am marturisit ca EU NU POT CITI CARTEA!!! i-am spus ca am citit numai 18 pagini in care m-am INGROZIT!!! El a incercat sa ma incurajeze, dar i-am spus ca pote sa ma lase corigent, EU NU MAI CITESC CARTILE... cand a trebuit sa ma asculte, m-a intrebat ce mi-a placut din carte! Si ca raspuns am spus aceasi DURERE din inima mea... (caci incepusem sa plnag cand am inceput lecturarea cartii) ca NU pot citi cartea cu argumentele respective, am spus SINCER tot, dar am si povestit ce se petrecuse in primele 18 pagini! si mi-a dat 9... Am inaltat inima la Dumnzeu si la Bunicutul meu si LE-am multumit cu lacrimi... Nici in ziua de azi nush ce se petrece in acele pagini... NICI NU VREAU!!!

Sunt atras in preznt de scrierile Athonite... sau de vietile acelor sfinti ce s-au nevoit in Sf.Munte... PAtericul Athonit... File de pateric din Imparatia Monahilor... Flori din Gradina Maicii Domnului.. etc.!

Dar citesc si Colectia de Carti "Parinti si Scriitori Bisericesti" (PSB) de unde ma hranesc mult...

Dar am si Licenta care este la LITURGICA despre "EVolutia Anaforalei Crestine" - adica Evolutia Sf.Liturghii de la Cina cea de Taina pana la Sf.Liturghie de AZI!


FRATIILE VOASTRE AVETI BUCURIA CARTILOR????
[SIZE=4]Da, Geo...cartile duhovnicesti sunt si bucuria mea. Fara de ele mi-as simti sufletul ca un pamant arid...(Sper sa nu intru vreodata intr-o librarie in ziua in care mi-am primit salariul... Cand vine vorba de carti nu pot sa fiu cumpatata )[/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Copil fiind am plans citind "Singur pe lume", "Dumbrava minunata" (si lista ar putea continua...), m-au bucurat, in general, cartile copilariei. Eram de-a dreptul vrajita de povestile cu zane si cele in care BINELE invingea intotdeuna RAUL, am citit fascinata si carti SF, ...cu sufletul la gura -carti de aventura...am fost de-a dreptul daramata cand am citit Romeo si Julieta (Shakespeare) si raman si acum uimita de talentul si maiestria cu care scriitorii, poetii stiu sa dea viata cuvintelor...[/SIZE]
[SIZE=4][COLOR=darkred]Dar , dincolo de frumusetea cuvintelor, a expresiilor folosite in beletristica...ramanea un gol imens in sufletul meu...[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4][COLOR=darkred]Citeam...imi placea...si ATAT ! Ceva parca lipsea......[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4][COLOR=darkred]Cand insa am inceput sa citesc si sa recitesc Sfanta Scriptura, pagini din Pateric, din Vietile Sfintilor si alte carti duhovnicesti...totul avea SENS ...ESENTA!!! Emotiile traite si lacrimile inghitite si ne-inghitite nu le-am putut compara cu nimic de pana atunci.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4][COLOR=darkred]E atata intelepciune, atata frumusete, atat de multa lumina in paginile acestor carti (scrise atat de simplu...fara expresii pompoase...) incat... oricat de ORB ai fi, nu ai cum sa nu vezi,...nu ai cum sa nu intelegi...ce taina se ascunde in ele... N-ai cum sa nu-ti auzi gemand sufletul chinuit de patimi... si in acelasi timp sa nu te umpli de bucurie duhovniceasca...de pace...[/COLOR][/SIZE]
[COLOR=darkred][SIZE=4]Ma uit in urma si ma cutremur la gandul[/SIZE][SIZE=4]ca as fi putut sa nu citesc vreodata o astfel de carte si sa raman OARBA pe veci, ca as fi putut sa nu-mi vad vreodata nimicnicia, uratenia, mandria, slava desarta, galagia sufletului meu impatimit...[/SIZE][/COLOR]
[SIZE=4][COLOR=darkred]In paginile acestor carti L-am gasit pe Dumnezeu...si mintea mi-am albit-o...si sufletul l-am linistit ...[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=4]Iti multumesc ,Doamne al meu, ca mi-ai deschis ochii si inima sa te gasesc si aici...in paginile acestor minunate carti odihnitoare...[/SIZE]
[SIZE=4]SLAVA TIE PENTRU TOT SI PENTRU TOATE!!![/SIZE]
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.02.2009, 04:48:28
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Am atatea carti duhovnicesti ca imi mai trebuie o viata sa le descopar, sa le termin, toate religiose, despre ortodoxie etc.
Minunate!!!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.02.2009, 06:53:35
14carol06's Avatar
14carol06 14carol06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2009
Locație: galati
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru 14carol06
Post Cartile...

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
....atat de mult imi place sa citesc... si citesc din copilarie... Citeam si citesc si acum cel mai mult Vietile Sfintilor! Nu numai cea a Sfintilor de fiecare zi, ci si vietile sfintilor din cartile aparute la diferite edituri!
Cartile in care se povestesc Cum petrceau acesti minunati placuti ai Domnului! NUMAI INTARIRE GASESC!!! Dar simt rugaciunile fiecarui sfant...

Imi place sa citesc indeosebi invataturile Sfintii Parinti... cand eram mic, "fugeam" de ele, pt ca nu intelegeam... si citeam numai instorioare si vieti de sfinti! Patericele si nu numai... Citeam pana la 3-4 chiar 5 dimineata... mama ma certa dar eu nu o luam in seama... zicea ca nu o sa fiu hodinit pt la scoala! Ba eram, ca simteam AJUTORUL Sfintilor!

Toti banutii mei, mergeau numai pe carti... ca si acum! NU mai am loc unde sa le pun... necesita un nou corp de biblioteca acasa... ai mei spun ca "nu sunt sanatos! altceva nu stiu sa cumpar???" (bine, spun nu cu rautate, ci se mira de "hobby-ul" meu...)

...nu ma rezum numai la Vieti de Sfinti, ci in deosebi cartile Sf.Parinti si cele de Teologie... pe care, din MILA Domnului, abia acum incep sa le inteleg... de ex: am citit in Seminar Filocalia 1... NU am inteles mai nimik... Dar acum, incep sa inteleg si sa valorific minunatele invataturi! Da, fiecare lucru la timpul sau!

Literartura laica, am citit dar foarte putin... nu ma simteam atras de ele... In seminar fiind, NU AM PUTUT citi la Literatura Romana :Cel mai iubit dintre pamanteni" - de ce??? NU AM SUPORTAT SA CITESC ATATEA HULE SI INJURII LA ADRESA LUI DUMNEZEU!!! M-am dus la Profesorul de Romana (dirigintele meu) si i-am marturisit ca EU NU POT CITI CARTEA!!! i-am spus ca am citit numai 18 pagini in care m-am INGROZIT!!! El a incercat sa ma incurajeze, dar i-am spus ca pote sa ma lase corigent, EU NU MAI CITESC CARTILE... cand a trebuit sa ma asculte, m-a intrebat ce mi-a placut din carte! Si ca raspuns am spus aceasi DURERE din inima mea... (caci incepusem sa plnag cand am inceput lecturarea cartii) ca NU pot citi cartea cu argumentele respective, am spus SINCER tot, dar am si povestit ce se petrecuse in primele 18 pagini! si mi-a dat 9... Am inaltat inima la Dumnzeu si la Bunicutul meu si LE-am multumit cu lacrimi... Nici in ziua de azi nush ce se petrece in acele pagini... NICI NU VREAU!!!

Sunt atras in preznt de scrierile Athonite... sau de vietile acelor sfinti ce s-au nevoit in Sf.Munte... PAtericul Athonit... File de pateric din Imparatia Monahilor... Flori din Gradina Maicii Domnului.. etc.!

Dar citesc si Colectia de Carti "Parinti si Scriitori Bisericesti" (PSB) de unde ma hranesc mult...

Dar am si Licenta care este la LITURGICA despre "EVolutia Anaforalei Crestine" - adica Evolutia Sf.Liturghii de la Cina cea de Taina pana la Sf.Liturghie de AZI!


FRATIILE VOASTRE AVETI BUCURIA CARTILOR????
Cine nu iubeste cartile,acum nu mai conteaza,ca sunt pentru suflet sau din alte domenii,poate ramane la stadiu de animal biped.Parintele Argatu m-a intrebat odata daca-mi place sa citesc ,i-am raspuns ca da.Pe vremea aia era mai greu cu cartile duhovnicesti si parintele(Dumnezeu sa-l ierte!),ne mai dadea la cei dornici cate o carticica strecurata pe sub sutana sa nu-l vada toata lumea,ca era pericol.Insa tot parintele Argatu ne-a invatat sa citim orice ,pentru ca asa ni se dezvolta cultura .Nu, vedeti!Cate orori nu vedem pe la stiri,prin ziare reviste ,etc,si asta din ce cauza? Eu consider,si asta e parerea mea, ca din lipsa de educatie ,care implicit vine din faptul ca parintii nu-si mai intreaba copiii daca au ceva de citit in vacante sau ca teme obligatorii.Si daca i-ar intrba tot degeaba,ca oricum profesorii zilelor noastre nu mai dau lecturi obligatorii.Oricum trecand peste aspectul asta al problemei ma bucur foarte mult cand aud ca sunt persoane care mi citesc o carte sau cel putin o rasfoiesc. felicitari!
__________________
Copii,nu va temeti de viata!E frumoasa atunci cand savarsesti binele si cunosti adevarul si dragostea! Dulce sa fii si amar,si gingas,dar si aspru cu cei pe care-i iubesti si cu cei ce te urasc ,sau cu cei ce-ti slujesc.nu-i uita ,insa,si pe vecini!Vizitati http://www.youtube.com/user/carolzaharia
http://www.trilulilu.ro/14carol06
http://14carol06.blogspot.com/

[COLOR=#ff0000]Mi-am luat ratiunea si-am raspandit-o peste tot,unde mai ramasese lo[COLOR=red]c[/COLOR] liber.[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Si apoi,m-am dus sa ma razboiesc cu viata![/COLOR]
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.02.2009, 08:23:12
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si mie imi place/ placea mult sa citesc... e adevarat insa ca in copilarie si adolescenta citeam muuult mai mult decat acum, cand mai tot timpul il am ocupat cu serviciul, casa si un minim de socializare.

imi aduc aminte cand eram f. mica si inca nu stiam sa citesc, seara inainte de culcare, frate-meu (cu doar 1 an mai mare ca mine!) imi citea "Povesti nemuritoare" --- ce mult imi placeau cartile acelea de povesti, oare de ce nu se mai gasesc si acum? ar fi mai indicate decat tot felul de bazaconii care se pun azi in circulatie pentru bietii copii.

da, iar in privinta literaturii obligatorii de scoala, la un moment dat ma specializasem in a comenta carti pe care le citeam pe diagonala... noroc ca mai vorbeam si eu cu colegii si ma mai puneam in tema, de luam numai note mari la lucrarile de control. totusi, ca sa nu zic ca eram chiar pe dinafara, am citit da capo al fine unele carti din programa scolara; cartile lui Camil Petrescu mi-au placut cel mai mult.

da, apoi au venit anii studentiei la Iasi, oras cu pretentii culturale in care mai gaseai si carti bune chiar daca nu aveai relatii pe la librarii. si apoi anii de dupa Revolutie, cand se tiparea la greu si apareau tot felul de titluri pe care in vechiul regim nu credeai ca ai sa le vezi vreodata pe piata. In perioada aceea mi-am cumparat prima Biblie (a lui Cornilescu, nu cea ortodoxa, dar pe vremea aceea nu reuseam sa fac diferenta) si am primit de la mama unei bune prietene "Pelerinul roman", cartea care mi-a deschis gustul spre cele ale sufletului, nebagate in seama pana atunci.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.02.2009, 09:19:27
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Uite mie acuma imi place sa citesc - si am si postat aici citate- Faramiturile Ospatului.
O recomand oricui, este nemaipomenita, desi este mai mult pentru calugari, insa deschide ochii la multe lucruri la care priveam cu o alta optica inainte.

Daca este cineva doritor s-o citeasca, sa ma contactati, o voi trmite pe e-mail cu siguranta.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bucuria lumeasca jenica Pocainta 17 22.11.2011 02:39:04
Bucuria postului Marius22 Generalitati 22 21.06.2011 21:54:21
Bucuria crestinului Rodica50 Intrebari utilizatori 1 27.03.2011 00:14:21
Bucuria crestina NECTARIE Generalitati 8 06.01.2011 19:54:50
Bucuria Craciunului!... silverstar Generalitati 152 26.12.2008 13:43:05