Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.10.2008, 10:07:01
Fryn Fryn is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2007
Mesaje: 9
Implicit Filmul Zeitgeist

Imi cer scuze dar nu stiu unde puteam sa postez un astfel de subiect. Sincer discutiile pe marginea acestui film sunt dupa parerea mea, deosebit de importante. Spun asta deoarece, acest film cu tenta satanica loveste in credinta noastra crestina si in Domnul si Mnatuitorul nostru Iisus Hristos. Pe baza unor similaritati (multe invetate) intre crestinism si religiile pagine, se incearca demoleaza crestinismul aducandu-l la stadiul de cum spun ei "plagiat de credinta" si unealta de manipulare a maselor. Eu am vazut filmul, sincer am fost tulburat, dar ce m-a intristat si mai tare este faptul ca multi, chiar cred ca este adevarat tot ce se prezinta in acest film. Cred ca avem obligatia sa lamurim aceasta problema, mai ales ca s-a ajuns la o asa de degradare spirituala si pentru ca foarte multi dintre noi nu cunosc ADEVARUL.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.10.2008, 17:15:55
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Thumbs up

[SIZE=3][COLOR=red]filmul acela contzine multe inexactitati, in partea unde este atacat crestinismul, daca vrei mai multe detalii urmareste filmul Zeitgeist refuted[/COLOR][/SIZE]
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.10.2008, 11:13:18
Fryn Fryn is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2007
Mesaje: 9
Implicit Eu stiu

Eu stiu acest lucru. Dar ar trebui facute discutii si aratate aceste inexactitati si pentru cei care nu stiu sau pentru cei care i-au drept adevar ce este spus acolo. Foarte multi tineri au cazut in capcana acestui film. Si as mai spune acest lucru: crestinismul a avut dusmani mai redutabili in trecut, iar acum in prezent daca un asemenea film poate produce atita tulburare, demonstreaza departarea noastra de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.10.2008, 12:47:38
ionela7 ionela7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 65
Implicit

Ar fi o discutie interminabila pentru cei obisnuiti sa creada dupa ce cerceteaza. Spre rusinea mea am facut parte dintre ei si stiu. Argumentele aduse in acest film sunt foarte puternice si foarte greu de inlaturat, iar pentru ei ratiunea este cea care guverneaza. Doar Dumnezeu singur ii poate scoate din aceasta minciuna. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.10.2008, 08:34:28
Fryn Fryn is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2007
Mesaje: 9
Implicit Nedumerit

Tocmai ca argumentele lor nu mi se par asa de solide. Daca filmul se dorea a fi serios se dadeau si versetele sau sursele care sa sustina ceea ce spun ei. Se spune o poveste fara sustinere, iar noi trebuie sa si credem, dar cind este vorba despre Iisus se cer dovezi solide. Filmul te ghideaza automat spre o concluzie deja impusa. De aceea, daca argumentele sunt subtiri, de ce este atit de apreciat acest film? Cind in 10 minute poti distruge relativ usor afirmatiile de acolo.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.10.2008, 09:05:36
ionela7 ionela7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 65
Implicit

Draga Fryn e drept sa fii "nedumerit"... Incerc sa iti dau o bruma de raspuns. Exista doua tabere mari:
1) cei care cred in Iisus, care sau nascut crestini si au fost botezati, deci veniti din neam, nascuti crestini - ei au, vor nu vor, o legatura cu Hristos iar Hristos ii asteapta sa se coaca spiritual, la minte, sa-l primeasca in inimile lor, ii lasa sa rataceasca daca vor, plange dupa ei, ii cauta, ii cheama, ei cu urechile surde la glasul Lui asculta orice alta voce sau chemare, numai pe El nu.
2) cei care nu s-au nascut crestini - aici intra multe categorii, unii dintre ei poate nu au auzit in viata lor de Hristos.

Eu o sa ii impart asa, pe cei care il au cat de cat pe Hristos, o sa le spun din "interior" iar pe cei care nu au legatura cu Iisus o sa le spun "din afara".
Tinta atacurilor necurate sunt acesti asa zisi din "interior". Eu va pot spune in calitate de "fiu ratacitor" ce am fost ca am ascultat toate ereziile posibile si cum era ceva care avea o explicatie cat de cat credibila pentru mintea mea rationala, nu as fi dat doi bani pe argumente biblice, scripturistice. Si stii de ce? Pentru ca circula ideea asta, mai ales printre rataciti, ca Biblia a fost modificata, tradusa in fel si chip, denaturata, ca au fost scoase texte edificatoare si introduse altele, etc...
In plus este foarte important si va spun asta din tot sufletul, cei rataciti si fara Hristos sunt foarte, foarte bolnavi si nu stiu asta, habar nu au cat sunt de bolnavi, iar Hristos nu a venit pentru cei sanatosi (iar ei se cred sanatosi) ci pentru cei bolnavi si pacatosi. Nu stiu ce s-ar putea face pentru astfel de oameni, sa fie judecati prin judecata omeneasca e ceva fara sens, nu ajuta pe nimeni, ratacitii sunt demni de toata mila posibila si nu de judecata omeneasca, si-asa vor avea judecata destula dincolo.
Degeaba le-ar spune oricine orice, degeaba li se dau argumente biblice, nimic nu are valoare, boala lor este foarte avansata, va spun asta ca una care si-a vazut boala si care spera in insanatosire de la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.10.2008, 10:22:39
Fryn Fryn is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2007
Mesaje: 9
Implicit 2

Ai foarta multa dreptate in tot ceea ce spui. In primul rind toti suntem demni de mila, niciunul dintre noi nu este vrednic de nimic, iar faptele nostre bune sunt cirpe in fata lui Dzeu. Ne mintuim doar prin mila lui Dzeu si nu prin vreo mare vrednicie. Pentru ca noi sa puten sa ne mintuim, insusi Dzeu s-a intrupat, s-a umilit si a murit in locul nostru pe Cruce. Adevarat este ca Dumnzeu s-a facut om, pentru ca noi sa ne facem Dumnezei. Nu intentionez sa fac vreo confesiune dar am avut o perioada de zbucium, ajungind pina aprope la satanism. Un calugar m-a luminat si asa am fost adus pe linia de plutire. Totusi daca s-a ajuns la filme gen Zeitgeist sau codul lui Da Vinci, iar pe Discovery foarte multe timpenii sunt prezentate ca adevar, atunci noi cei care macar incercam sa fim buni crestini, ce atitudine trebuie sa luam?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.10.2008, 10:53:19
ionela7 ionela7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 65
Implicit

Fryn, perioade de zbucium avem toti, si cu cat incercam sa ne tinem mai aproape de Dumnezeu si de rugaciune cu atat satana ne da tarcoale mai mult. Nici eu nu intentionez sa fac confesiuni gratuite, in sensul ca nu stiu daca isi au rostul , totusi as vrea sa punctez un lucru. Inainte sa ma leg tare de drumul asta, de calea asta ortodoxa care este cea adevarata, am umblat pe foarte multe drumuri. Si eram foarte linistita, incepusem sa ma cred de-a dreptul un inger de om, bunatatea si generozitatea intruchipata, nu mai reuseam nici sa ma mai supar, pe nimeni, nimic nu ma mai tulbura din adancul pacii si linistii mele. Lucrurile care se intamplau mi se pareau minore fata de "puterea" mea interioara, simteam ca pot orice, in plus ma incredeam foarte tare in charisma mea, ma vedeam irezistibila. Lucrurile au mers pana la un punct cand Dumnezeu m-a trantit din varful semetiei mele si mi-am vazut netrebdnicia ca sa-i spun asa. Dupa ce m-am spovedit, duhovnicul mi-a dat un canon, am niste rugaciuni, niste psalmi si paraclisul Maicii Domnului de citit dimineata si seara. Ma tin de canon, il fac zilnic dar starile mele interioare fluctueaza, cand sunt invadata de o liniste protectoare si simt efectiv dragostea lui Dumnezeu inconjurandu-ma, cand ma simt parasita si disperata si in pragul deznadejdii. Uneori nu stiu cum sa citesc mai repede paraclisul ala care parca nu se mai termina, ma dor genunchii si imi vine sa-l las balta si parca nici nu inteleg nimic din el... Mi-am dat seama singura ca nu Maica Domnului are nevoie de rugaciunile astea ci noi, paraclisul e ca o scara pe care se urca sufletul catre Ea. Citind rugaciuni noi intindem scara catre cer, ne inaltam sufletul catre Dumnezeu. I-am spus duhovnicului despre starile astea ale mele si mi-a zis "tu citeste acolo, chiar daca nu intelegi, diavolii inteleg si stiu". Stiu ca sunt ispitita sa nu-mi spun rugaciunile din canon, ba mi se inghesuie treburi foarte multe pe care le termin pe la 12 noaptea dar nu ma culc pana nu fac canonul. La fel dimineata, ma scol mai devreme sa fac canonul. cateodata imi vin ganduri urate, parca rad (ele gandurile) de mine, ma fac proasta si credula, dar eu merg mai departe. Cateodata imi soptesc la ureche ca era mai bine inainte, eram libera, eram stapana mea, nu sinteam frica de nimic si dorintele mi se implineau, totul era usor iar acum toate sunt din ce in ce mai grele... dar alung toate aceste ganduri. Am avut in cateva randuri o deznadejde cumplita, simteam ca mai am putin si innebunesc... in astfel de momente m-a ajutat rugaciunea inimii. Duhovnicul mi-a zis sa o spun cat mai des si o spun mai ales cand nu am ceva special de lucru, cand fac treburile casnice, cand merg spre servici, cand gatesc... In timpul acestei rugaciuni cateodata mi se lumineaza sufletul de intelegere, incep sa inteleg unele lucruri, e ca si cum intelegerea vine peste mine, nu caut eu sa inteleg ceva anume...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.10.2008, 11:40:24
Fryn Fryn is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2007
Mesaje: 9
Implicit Foarte adevarat

Tot ce ai descris, parca m-ai descris pe mine si starile mele. Lucru care dovedeste inca odata starea de decadere a nostra, iar cind incercam sa ne ridicam ispititorul imediat isi face simtita prezenta. NU degeaba ne-a spus AP Pavel : Neincetat va rugati.
Sa tinem de Sf Scriptura si de rugaciune. Sa veghem neincetat la starea noastra sufleteasca, iar Dumnezeu ne va ajuta si ne va rasplati la fiecare dupa rivna si truda noastra.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.11.2008, 00:57:24
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am vazut si eu filmul si nu mi s-a parut atat de revolutionar pe cat li s-a parut tuturor celor care mi l-au recomandat.

Dupa ce am terminat de vizionat am stat si m-am intrebat pe ce se bazeaza multe din teoriile prezentate si au fost de ajuns cateva cautari pe internet sa-mi dau seama ca multe sunt absolut nefondate sau se bazeaza pe idei scoase din contextul din care fac parte si apoi prezentate ca fapt incontestabil.

Un posibil defect sau calitate de-a mea este ca imi este de-ajuns sa gasesc intr-o opera literara sau film ce se presupune a fi autentic o cat de mica inexactitate sau interpretare malitioasa sau rastalmacire pentru a discredita total credibilitatea autorului.

Teoriile conspirationiste nu mi-au fost niciodata dragi si ii detest in general pe cei care le vehiculeaza. Asa ca indiferent de cateva din ideile oarecum interesante din Zeitgeist, filmul ma lasa rece.

Succesul filmului cred ca se bazeaza pe alte principii. Multa lume este in mare neinformata despre religia sub care se inchina, iar vehicularea unor idei mai putin cunoscute si rastalmacite are impact asupra acestor oameni.

Daca mai adaugam caracterul independent al filmului si bugetul sau redus (folosit de autor ca un avantaj, pentru ca filmele cu buget redus sunt de multe ori bune iar productiile independente sunt de multe ori de o calitate mai buna decat cele hollywoodiene), constructia simpla si escaladanta a discursului, folosirea de imagini si afisarea de texte pe ecran, logica grabita a naratorului, care nu lasa loc de dezbatere interioara privitorului, spectaculozitatea si ineditul ideilor, folosirea unei structuri proprii filmului documentar (in speranta inducerii puternice a senzatiei de autenticitate), avem, per ansamblu, o opera maiastra de progaganda... si cam atat, pentru ca dupa cum am spus mai sus, e de ajuns putina documentare dupa vizionarea filmului pentru a-i nega total valoarea.

Exista si un Zeitgeist 2, preocupat mai mult de sistemul economic american si cel mondial.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Zeitgeist - Erori de Istoria si Filozofia Religiilor alexmatei Stiri, actualitati, anunturi 0 01.05.2012 19:36:50
Zeitgeist sau spiritul vremurilor Gabriela4ever Intrebari utilizatori 4 11.07.2010 23:35:29
ZEITGEIST saccsiv Generalitati 41 11.07.2010 23:34:45
Filmul 2012 dumitrucelmare2000 Resurse ortodoxe on-line 11 14.01.2010 12:17:00
Filmul MOST TeoH Generalitati 6 25.09.2008 01:38:14