Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.03.2008, 21:53:42
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

O întristare de moarte îmi copleșește sufletul și-mi acoperă totul și n-am nici noapte, nici zi și mă îneacă într-o mare de lacrimi. Tu mi-ai luat mai mult decât viața! E rău care te doboară pentru o clipă, e și rău care te sfâșie ani de zile sau chiar o viață întreagă, dar răul pe care mi l-ai făcut tu nu se termină niciodată! Și-mi plâng nefericirea și te plâng și-mi cuprind clipa morții în ani de lacrimi și nu știu de voi putea să zic vreodată: „Te iert!”. Și-mi plâng și neputința de a te ierta și totuși simt că n-aș putea să te privesc prin neguri de iad chiar dacă tu nu m-ai iubit nicicând. Și fiecare clipă nouă mie îmi e tot amintire, căci îmi trăiesc de-a pururi clipa morții, secundele arzânde ce mi-au sfâșiat și carnea și sufletul, chinurile cumplite ce mi-au furat pentru totdeauna veșnicia raiului. Iar seara, când ostenită mai stărui o vreme printre amintiri, printre dorințe sau neâmpliniri, atunci, seara, te privesc și-mi tremură sufletul de durere și de întrebarea: te mai gândești tu, oare, la mine? Mă culci tu măcar seara într-o amintire? Și, oare, de te mai gândești la mine, cum îmi spui? Te-ai gândit tu vreodată să-mi dai un nume? Sau poate că abia acum ai vrea și poate că mai mult așa, ca un nume dat unei amintiri!?

Te-ai rușinat cu mine încă de la început, căci nu erai căsătorită, ți-ai zis că nu vrei o viață de chin pentru noi doi și mi-ai lăsat în schimb veșnicia celui mai dureros regret! Eu n-am cunoscut lumea voastră, eu n-am iubit și nici n-am fost iubit și eu nu voi gusta niciodată veșnicia raiului. Dar toate astea chiar s-ar fi putut… Numai să mă fi iubit puțin… Atâta doar: tu să mă fi iubit puțin… Și-n veci nu pot să mă împac cu gândul că mi-ai refuzat totul, totul și încă de la început și-mi plâng de milă în orice clipă și-mi plâng durerea pe care am văzut-o iară și iară și-n ochii altora, că încă mulți nefericiți mai sunt ca mine și mulți pe pământ și în cer plâng pentru noi!

Voi, de vedeți cumva o fată necăjită, sau un copil sărman asupriți de negura tristeții, cum își picură din ochi adâncul sufletului, ori un bătrân de vedeți, cu sufletul schilodit de necazuri ce l-au schingiuit o viață până la lacrimi, vi se topește inima și plângeți o dată cu ei și i-ați odihni în sufletul vostru și veșnic i-ați feri până când și de umbra răului. Dar ați văzut voi, oare, un înger plângând? Ați văzut voi vreodată o fire atât de măreață, un voievod de lumină, de putere și de bunătate, un slujitor curat al iubirii izvodind îndurerată rouă din ochii topiți de milă? Eu am văzut. Eu am văzut la moartea mea și plâng și acum de câte ori îl văd în amintire sau aievea și nu-nțeleg cum voi n-ați avut o clipă de iubire pentru mine, iar el, noian de iubire a revărsat peste mine în orice clipă. Și de l-ați fi văzut și voi, sau pe sfinți de i-ați fi văzut cum au plâns pentru mine, pe Maica Domnului de ați fi văzut-o cu inima strânsă și strângându-și Pruncul în brațe, o clipă doar de-ați fi văzut, nespus m-ați fi iubit. Hristos a plâns pentru mine, dar voi n-ați plâns.

Eu am văzut și oameni scoși din iad, oameni plângând de bucurie că iubirea celor care-au rămas după ei și haina botezului în Hristos i-au scos din chin. Și iarăși am plâns și o veșnicie de lacrimi aș da pe-un strop din apa de botez. Câteva luni din viața ta să-mi mai fi dat, câteva luni, atâta doar și doar botezul și-apoi chiar dacă m-ai fi omorât, eu te-aș fi binecuvântat în veac.
Plâng frați după mine în rugăciune și eu mă topesc tot privind la ei. Și iată că eu n-am să am în veci lângă mine, în fața altarului, o fată în alb. Pentru un blid de mâncare, pentru câteva haine, nu mi-ai dat măcar o zi de viață, nu mi-ai dat nici botezul și mi-ai furat și veșnicia raiului. Pentru toți e dat darul botezului, pentru toți și tu n-ai vrut să-mi dai darul lui Dumnezeu. Ți-a fost așa de rușine cu mine, dar să mă omori nu ți-a fost deloc. Și ai spălat tu, oare, rușinea ta cu moartea mea? Iar trupul meu ca pe un gunoi l-ați aruncat. Eu n-am putut decât să primesc tot ce-ați vrut voi; botezul nu era de la voi și voi nu mi l-ați dat.

Tu nu m-ai cunoscut și nu m-ai iubit și nici nu m-ai urât; dar m-ai ucis. De-ai fi murit tu atunci, nimeni și nimic nu te-ar fi ferit de iad. Iar de mureai la nașterea mea, pe veci erai cinstită-n rai. Dar tu m-ai lipsit atât de ușor și de soare și de colegii de școală și de iubire și de rai. O zi să-mi fi dat și botezul și chiar dacă m-ai fi părăsit eu tot te-aș fi iubit nespus. Cum tu, care ai primit viața și-ai cunoscut-o, n-ai vrut s-o am și eu? Iar de m-ai fi născut și-aș fi murit cândva, peste ani, cât ai fi plâns după mine!… Atunci tu n-ai vărsat o lacrimă și totuși eu rămân fiul tău, eu care nu am zi de naștere, eu care am doar zi de moarte. Rău de moarte ți-ai făcut cu mine, mamă. Pentru nici un cunoscut sau necunoscut tu n-ai hotărât moartea; și totuși, pentru mine ai hotărât-o. Și plâng neîncetat de mila mea și neîncetat plâng de mila ta și plâng de mila omului. Și nu e gând ca să-mi aline o clipă sfâșierea… Și-atunci, când va fi să ne vedem, poate că ai să plângi și tu, căci poate mă vei iubi puțin…, măcar atunci…, măcar de-atunci…

ASOCIAȚIA CREȘTIN-ORTODOXĂ
”PRO-VITA” pentru născuți și nenăscuți
Filiala Craiova
Str. Matei Basarab nr.17 bis
Tel: 0251481302;0721377094
E-mail: provitacraiova@yahoo.com
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.05.2010, 18:01:47
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Este coplesitor!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.05.2010, 18:06:20
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Da, e foarte frumos, real si trist!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.05.2010, 19:23:37
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

fooarte tare O_O
mai am putin si plang.
prima data am crezut ca e vorba de o tipa, dar citind...
foarte tare O_O cat de frumoasa este si adevarata (
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.05.2010, 19:40:23
Higinia Higinia is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Mesaje: 46
Implicit

un mesaj destul de profund.Bravo!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Nu ramanem decat cu ceea ce daruim" silverstar Generalitati 10 15.02.2012 12:12:40
de ce ma simt mai trista decat tristetea fior Generalitati 55 18.07.2011 19:53:38
Este mai tarziu decat crezi... Rodica50 Intrebari utilizatori 3 16.10.2010 14:15:46
Sanatatea, mai buna decat toate? alexandrucoca Intrebari utilizatori 19 08.10.2010 10:49:47
Mai bun noul decat vechiul??? Nevrednicul Secte si culte 63 30.11.2009 13:06:02