Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.08.2009, 18:12:55
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit Pacatul cu gandul

Ziua buna tuturor,

Vreau sa va intreb de ce gandurile - produs imaterial al mintii noastre - pot fi considerate pacate. Sa ma explic: inteleg ca a huli pe Dumnezeu in gandul tau este un lucru foarte rau si, ca atare, un pacat mare. Insa daca gandesti despre un om in sinea ta... "ah, ce i-ar trebui astuia un bat pe spinare ca sa nu mai minta / fure" insa nu pui mana pe bata ca sa-l altoiesti, de ce se considera ca ai pacatuit deja?
Eu as zice ca gandurile rele directionate impotriva unei alte persoane dar nematerializate in fapte (te scoate cineva din minti si-l blagoslovesti doar in gand insa nu pui in practica "scenariul" din cap) sunt dovezi de stapanire de sine, o cale de refulare a unor sentimente negative pe care le putem nutri la un moment dat. Insa in credinta ortodoxa, nu numai ca nu ni se "recunosc meritele" pentru faptul ca ne-am abtinut de la a face rau, ba chiar suntem taxati ca am gandit "pe aratura".

Voi ce credeti despre aceste pacate comise cu gandul? Pot fi ele eliminate complet din viata noastra (sau reduse la minim)?

Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.08.2009, 18:18:09
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

De ce ne tot gandim la "ce zic preotii" si uitam de "ce spune Hristos"?

"Ați auzit că s-a zis celor de demult: "Să nu ucizi"; iar cine va ucide, vrednic va fi de osândă. 22. Eu însă vă spun vouă: Că oricine se mânie pe fratele său vrednic va fi de osândă; și cine va zice fratelui său: netrebnicule, vrednic va fi de judecata sinedriului; iar cine va zice: nebunule, vrednic va fi de gheena focului." (Matei, 5)
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.08.2009, 22:17:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Ziua buna tuturor,

Vreau sa va intreb de ce gandurile - produs imaterial al mintii noastre - pot fi considerate pacate. Sa ma explic: inteleg ca a huli pe Dumnezeu in gandul tau este un lucru foarte rau si, ca atare, un pacat mare. Insa daca gandesti despre un om in sinea ta... "ah, ce i-ar trebui astuia un bat pe spinare ca sa nu mai minta / fure" insa nu pui mana pe bata ca sa-l altoiesti, de ce se considera ca ai pacatuit deja?
Eu as zice ca gandurile rele directionate impotriva unei alte persoane dar nematerializate in fapte (te scoate cineva din minti si-l blagoslovesti doar in gand insa nu pui in practica "scenariul" din cap) sunt dovezi de stapanire de sine, o cale de refulare a unor sentimente negative pe care le putem nutri la un moment dat. Insa in credinta ortodoxa, nu numai ca nu ni se "recunosc meritele" pentru faptul ca ne-am abtinut de la a face rau, ba chiar suntem taxati ca am gandit "pe aratura".

Voi ce credeti despre aceste pacate comise cu gandul? Pot fi ele eliminate complet din viata noastra (sau reduse la minim)?

Doamne ajuta!
Dragă Carolina am să-ți redau ceva de mult folos spuse odată de Părintele Teofil Părăian , și te rog să meditezi la spusel lui : <<Trebuie să fi cu luare-aminte la gânduri, să le selectezi, să vezi care-s bune și care-s rele. Care-s bune ? Cele care se potrivesc cu voia lui Dumnezeu, pe care-o știm noi.Când veneau la mine tineri mai demult , înainte de Revoluția din 1989- și-i întrebam , la spovedit, de păcatele pe care eventual le-ar fi putut face, câte unul îmi spunea că n-a știut că un anumit lucru e păcat. Și - atunci, eu întotdeauna căutam să-l îndrum să considere că GÂNDURILE CARE NU POT FI SCOASE LA IVEALĂ, ÎN AFARĂ, ÎN TOATE ÎMPREJURĂRILE, ÎN FAȚA LUI DUMNEZEU ȘI ÎN FAȚA OAMENILOR, NU SUNT GÂNDURI BUNE . >>
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.08.2009, 18:18:26
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Ziua buna tuturor,

Vreau sa va intreb de ce gandurile - produs imaterial al mintii noastre - pot fi considerate pacate. Sa ma explic: inteleg ca a huli pe Dumnezeu in gandul tau este un lucru foarte rau si, ca atare, un pacat mare. Insa daca gandesti despre un om in sinea ta... "ah, ce i-ar trebui astuia un bat pe spinare ca sa nu mai minta / fure" insa nu pui mana pe bata ca sa-l altoiesti, de ce se considera ca ai pacatuit deja?
Eu as zice ca gandurile rele directionate impotriva unei alte persoane dar nematerializate in fapte (te scoate cineva din minti si-l blagoslovesti doar in gand insa nu pui in practica "scenariul" din cap) sunt dovezi de stapanire de sine, o cale de refulare a unor sentimente negative pe care le putem nutri la un moment dat. Insa in credinta ortodoxa, nu numai ca nu ni se "recunosc meritele" pentru faptul ca ne-am abtinut de la a face rau, ba chiar suntem taxati ca am gandit "pe aratura".

Voi ce credeti despre aceste pacate comise cu gandul? Pot fi ele eliminate complet din viata noastra (sau reduse la minim)?

Doamne ajuta!
Nu platesti nici o amenda si nu faci puscarie daca nu-ti strunesti gândurile, dar pierzi dragostea lui Dumnezeu. Dragostea se dobândeste prin efortul de a fi placut lui Dumnezeu în cele mai mici fapte.

Apoi, faptul ca dai frâu liber unor gânduri de ura are asupra ta un efect negativ. Noi, personalitatea noastra suntem produsul tuturor faptelor noastre, inclusiv sau mai ales la nivel mintal. Sfântul Siluan spune ca daca avem un singur gând de ura (se refera la gânduri voluntare) nu suntem mântuiti în acel moment. Dumnezeu ne cere sfintenia absoluta: "Nimic necurat nu va intra în Împaratia cerurilor".

Deci lucrurile se reduc la relatia ta cu Dumnezeu.

Însa vad ca esti influentata si de teoriile psihologiei contemporane. Priveste cu relativitate aceste teorii si în general ce spune stiinta. Trebuie sa pleci în judecarea lucrurilor de la Dumnezeu ca Principiu absolut. Nu exista lucruri care sa fii aparut singure iar singura lege din universul material este voia divina.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.12.2009, 16:31:54
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Pacatele considerate mici sunt periculoase, pentru ca ne conduc spre cele mari. Deci, cel ce va fi atent la pacatele mici, nu va fi biruit de cele mari. De aceea se recomanda sa ne pazim mai intai gandurile, ca sa nu ajungem la fapta.

Chiar daca nu am ajuns la faptuire, o minte care se insoteste cu ganduri pacatoase, nu mai este capabila de o rugaciune curata. Asa se face ca si pacatul din gand e un pacat, caci aduce despartire de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.12.2009, 16:43:20
suntanar suntanar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2009
Mesaje: 11
Implicit

Cred ca mai bine ar fi sa-i dai cuiva o palma ca sa nu mai greseasca a doua oara,din dragoste,pentru a-l indrepta,decat sa dai mana cu el,iar in mintea ta sa-l urasti de moarte.
Cred ca este mai bine sa te exteriorizezi decat sa tii in tine URA-ceea ce iubeste mai mult dracul.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.12.2009, 16:57:45
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

,,Fericiti cei curati cu inima , ca aceia vor vedea pe Dumnezeu.ŽŽ Cam inspre directia asta ar trebui sa se indrepte un crestin. Faptele rele sunt in mare parte materializarea gandurilor noastre rele. Abtinerea de la a face o fapta urata inaintea lui Dumnezeu ( desi in mintea noastra am vrea sa o facem) eu zic ca e un lucru bun , dar e numai o treapta inspre desavarsire. Dumnezeu vede si apreciaza efortul nostru, lupta cu noi insine si daca perseveram si ne rugam sa ne ajute, putem sa trecem la urmatoarea treapta, adica eliminarea gandurilor rele.
Apoi, adevarata smerenie tine mai ales de felul in care gandim despre noi insine, despre noi in raport cu ceilalti si despre aproapele nostru. Putem fi niste oameni foarte corecti in societate , apreciati de cei din jurul nostru pentru ,,smereniaŽŽ noastra, dar numai Dumnezeu stie ce putregai de mandrie zace in mintea noastra.
Tot de felul cum gandim depinde si cum ii vedem pe ceilalti . Daca nu esti stapanit de duhul desfranarii, o sa ii vezi pe toti in mod curat, in caz contrar insa o sa ai inchipuiri necurate . Daca te macina mereu gandul razbunarii, o sa vezi dusmani peste tot. Si exemplele pot continua.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.12.2009, 17:04:22
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Imi amintesc despre o intamplare din Pateric( sper sa nu ma insel) despre un pustnic care de ani de zile petrecea in curatie, rugaciune si post. Si Dumnezeu ii daduse un dar ales. In fiecare zi un inger ii aducea o paine proaspata.
Intr-o zi, mergand in vizita la un alt pustnic, a vazut pe camp un barbat si o femeie pacatuind si i-a judecat in gand . Nu a spus nici o vorba rea, nu a barfit( nu a mai spus nimanui) , ci pur si simplu i-a judecat in gand.
A doua zi, a gasit painea pe masa, ca de obicei, insa era mucegaita. A stat si s-a cercetat pe sine , gandindu-se cu ce Il suparase pe Dumnezeu. Si dandu-si seama de pacatul osandirii in gand, s-a cait plangand cu lacrimi, pana ce Dumnezeu l-a iertat si i-a redat acel dar.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.02.2010, 17:13:01
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Pacatul a adus in lume moartea. Hristos a adus pacatului moartea, "cu moartea pe moarte calcand". De aceea, viata noastra in Biserica, impreuna cu Hristos, trebuie sa fie una "omoratoare" de patimi, iar nu de suflet, trup sau de semeni.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.02.2010, 20:04:10
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
,,Fericiti cei curati cu inima , ca aceia vor vedea pe Dumnezeu.ŽŽ Cam inspre directia asta ar trebui sa se indrepte un crestin. Faptele rele sunt in mare parte materializarea gandurilor noastre rele. Abtinerea de la a face o fapta urata inaintea lui Dumnezeu ( desi in mintea noastra am vrea sa o facem) eu zic ca e un lucru bun , dar e numai o treapta inspre desavarsire. Dumnezeu vede si apreciaza efortul nostru, lupta cu noi insine si daca perseveram si ne rugam sa ne ajute, putem sa trecem la urmatoarea treapta, adica eliminarea gandurilor rele.
Apoi, adevarata smerenie tine mai ales de felul in care gandim despre noi insine, despre noi in raport cu ceilalti si despre aproapele nostru. Putem fi niste oameni foarte corecti in societate , apreciati de cei din jurul nostru pentru ,,smereniaŽŽ noastra, dar numai Dumnezeu stie ce putregai de mandrie zace in mintea noastra.
Tot de felul cum gandim depinde si cum ii vedem pe ceilalti . Daca nu esti stapanit de duhul desfranarii, o sa ii vezi pe toti in mod curat, in caz contrar insa o sa ai inchipuiri necurate . Daca te macina mereu gandul razbunarii, o sa vezi dusmani peste tot. Si exemplele pot continua.
Foarte bine spus.
Pacatul in inima e radacina tuturor pacatelor faptuite real.
Asa cum esti in interiorul tau,esti si in afara.
In afara esti vazut de cei te inconjoara,iar in interiror esti vazut doar de Dumnezeu.
De oameni ne mai putem ascunde,dar de Dumnezeu niciodata.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cu gandul sau cu fapta? Bunl Despre Biserica Ortodoxa in general 17 06.04.2011 01:28:37
Gandul la moarte VLAHOPOL Intrebari utilizatori 0 21.02.2011 16:02:19
Gandul cel bun MARIA777 Intrebari utilizatori 1 12.04.2010 16:50:30
Pacatul global si pacatul personal patinina34 Din Noul Testament 3 28.12.2008 01:50:58
Dumnezeu ne stie gandul silverstar Generalitati 3 02.11.2006 19:05:00