Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.05.2010, 20:39:49
ToaderValentin's Avatar
ToaderValentin ToaderValentin is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2010
Locație: Ploiești.
Religia: Ortodox
Mesaje: 42
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ToaderValentin
Implicit Buna ziua prieteni

Buna ziua, am si eu o intrebare pentru dumneavoastra: Cum pot face sa intru si eu la un liceu Teologic, sunt un baiat bun si vreau cu adevarat sa intru la un asemenea liceu. Drept spun ca la scoala nu prea invat, am note de 5 de 6 de 7, mai am si mai mari. Sunt clasa aVIII-a si am venit sa ma interesez ce trebuie sa fac inainte, unde sa ma duc, cum sa fac ?
Domnul Dumnezeu cu noi cu toti !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.05.2010, 20:58:43
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ToaderValentin Vezi mesajul
Buna ziua, am si eu o intrebare pentru dumneavoastra: Cum pot face sa intru si eu la un liceu Teologic, sunt un baiat bun si vreau cu adevarat sa intru la un asemenea liceu. Drept spun ca la scoala nu prea invat, am note de 5 de 6 de 7, mai am si mai mari. Sunt clasa aVIII-a si am venit sa ma interesez ce trebuie sa fac inainte, unde sa ma duc, cum sa fac ?
Domnul Dumnezeu cu noi cu toti !
1. Faci o lista cu scolile la care vrei sa mergi
2. te duci la secretariatele lor si ceri lista cu acte pentru inscriere, date despre examenele de admitere, informatii suplimentare.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.05.2010, 22:07:26
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ToaderValentin Vezi mesajul
Buna ziua, am si eu o intrebare pentru dumneavoastra: Cum pot face sa intru si eu la un liceu Teologic, sunt un baiat bun si vreau cu adevarat sa intru la un asemenea liceu. Drept spun ca la scoala nu prea invat, am note de 5 de 6 de 7, mai am si mai mari. Sunt clasa aVIII-a si am venit sa ma interesez ce trebuie sa fac inainte, unde sa ma duc, cum sa fac ?
Domnul Dumnezeu cu noi cu toti !
Nu ne-ai spus din ce localitate esti.
Am cautat pentru tine ce se cere pentru a putea intra la seminarul teologic din Bucuresti. Iata: http://www.seminarortodoxbucuresti.r...tere_2010.html
Sa te ajute Dumnezeu sa-i devii slujitor, daca asta este calea pe care trebuie sa mergi!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.05.2010, 22:36:48
ToaderValentin's Avatar
ToaderValentin ToaderValentin is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2010
Locație: Ploiești.
Religia: Ortodox
Mesaje: 42
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ToaderValentin
Implicit

glykys iti multumesc foarte mult, nu stiu daca am minim 7.00, unde mai sunt licee teologice in afara de Bucuresti care cer si o medie putin mai mica, pentru ca nu prea am invatat si chiar imi pare rau, as face orice pentru a intra la un liceu teologic, vreau sa devin un slujitor al Domnului.

Last edited by ToaderValentin; 04.05.2010 at 22:40:31.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.05.2010, 22:47:32
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ToaderValentin Vezi mesajul
glykys iti multumesc foarte mult, nu stiu daca am minim 7.00, unde mai sunt licee teologice in afara de Bucuresti care cer si o medie putin mai mica, pentru ca nu prea am invatat si chiar imi pare rau, as face orice pentru a intra la un liceu teologic, vreau sa devin un slujitor al Domnului.
Nu mi-ai spus din ce localitate esti. In general, vad ca se cere examen la religie si multe probe orale. Bucurestiul cere si medie peste 7. Tastezi pe google seminar ortodox, apoi orasul in care cauti. Iata ce am gasit si eu:

http://www.seminarulteologicbuzau.ro/ADMITERE.html
http://www.seminarortodoxbrasov.ro/i...ini-patrimoniu
http://www.seminarul-teologic-ortodo.../admitere.html
http://semin-ar.uv.ro/admiterea.html

Sa te ajute Dumnezeu, dar daca intri, sa pui mana sa inveti, sa iei note mari! Un preot trebuie sa fie inteligent si evlavios, ca sa poata aduce cat mai multi oameni pe calea lui Dumnezeu!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.05.2010, 22:59:23
ToaderValentin's Avatar
ToaderValentin ToaderValentin is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2010
Locație: Ploiești.
Religia: Ortodox
Mesaje: 42
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ToaderValentin
Implicit

glykys eu am spus ca nu am 7.00 as dori undeva sa fie o medie mai mica, oriunde in Romania. Eu locuiesc la tara la Cocorastii Colt. La religie am invatat foarte mult de la orele predate la scoala, de la biserica de la sfaturile duhovnicului si am citit si foarte multe carti.

Last edited by ToaderValentin; 04.05.2010 at 23:02:00.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.05.2010, 23:01:46
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Te-ai gandit cam tarziu. Poate ar fi mai bine sa intre la ce liceu ai sa poti sa intri cu media ta, apoi sa inveti bine, te instruiesti, nu mai lasi scoala agatata in gard, si dai la facultate la teologie peste patru ani.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.05.2010, 23:58:58
ToaderValentin's Avatar
ToaderValentin ToaderValentin is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2010
Locație: Ploiești.
Religia: Ortodox
Mesaje: 42
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ToaderValentin
Implicit

Multumesc Noesisaa asa o sa fac.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.05.2010, 09:37:44
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ToaderValentin Vezi mesajul
Multumesc Noesisaa asa o sa fac.
Uite, la Buzau nu se spune nimic despre medie - http://www.seminarulteologicbuzau.ro/ADMITERE.html

Eu una as spune sa incerci sa dai admiterea la un seminar teologic, care sa nu iti ceara si media, cum este cel din Buzau. Vad ca se asigura masa si cazare. Scuze, nu stiam despre acest aspect si de aceea te-am intrebat unde locuiesti. Nu se stie ce va fi peste 4 ani. Daca nu reusesti, nu ai decat varianta dificila, adica sa pui mana pe carte la liceu, ca sa poti intra la Facultatea de Teologie. Sa te ajute Dumnezeu!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.05.2010, 11:55:18
ToaderValentin's Avatar
ToaderValentin ToaderValentin is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2010
Locație: Ploiești.
Religia: Ortodox
Mesaje: 42
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ToaderValentin
Implicit

Iti multumesc foarte mult, Dumnezeu sa ne binecuvinteze!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Buna ziua savelmona Umanitare 6 30.12.2011 08:50:52
buna ziua drexler_justin Generalitati 9 23.07.2010 21:08:15
buna ziua sunsray Preotul 7 06.04.2010 12:35:19
Buna ziua ditech22 Generalitati 22 14.02.2010 18:52:40
buna ziua... militaru_diana Vrajitoria 11 07.11.2009 19:06:29