Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.05.2010, 09:05:30
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
dar sunt destule femei care intra frecvent in Sf. Altar pt. a face curatzenie (de ex. femeile de serviciu etc), mai ales in bisericile de mir (cel putin in Bucuresti, si nu numai); am mai vazut 'practica' asta si prin alte parti... si in Atena, spre ex. o femeie de serviciu batrana si grasa, si care avea capul descoperit, parul tuns si vopsit roscat inchis spre mov, si 'tare-n clantza' ('cu o gura cat o shura') din pacate, a intrat buzna, pur si simplu, in Sf. Altar, fara nici o jena, urland amenintzator (si tot gesticuland disperata, mai-mai sa-i si iasa ochii aia bulbucatzi din orbite, si amenintzator cu briceagul de la curatzat ceara de la lumanari in mana) la preotul aflat in rugaciune (preot care era tanar, calm si linistit, cu parul strans in coada, cu o figura asemanatoare cu a Mantuitorului, precum cele intalnite in unele icoane; si multumesc Domnului ca preotul respectiv nu era nici pe departe atat de isteric precum era femeia de serviciu, adica babaciunea aia grasa, needucata si ridicola si care sper ca a fost concediata intre timp - lol - cata diferentza!), fiindca 'indraznisem' eu sa 'atentez' sa fac o amarata de fotografie (si din spatele bisericii, si fara blitz, fara sa deranjez pe nimeni ori sa afectez in vreun fel sf. icoane, iar preotul respectiv imi daduse in prealabil permisiunea dansului)... dar asta intr-un incident nefericit intamplat in trecutul nu prea indepartat, anul trecut etc... in sfarsit, incidentul respectiv nu cred ca m-a afectat/marcat prea tare (decat poate, atunci pe moment), ci mai mult m-a shocat o asa de mare nesimtzire, indrazneala si prostie crasa (si alte asemenea 'atribute personale'), dar multumesc lui Dumnezeu, am trecut peste.
nu crezi ca vorbesti prea dur la adresa unui "zavod"care apara ceia ce ia fost incredintat de unde sti ce prerogative avea.iar la aspectul fizic multumeste lui Dumnezeu ca puteai sa arati si mai rau ca ea.Dumnezeu nu se uita la fizic sti bine ci doar ce si cum facem pt.Domnia Sa.de ce o judeci asa dur pe acea femeie iart-o si nu mai arunca otrava in jur aceasta emana din ceia ce scoti din visteria sufletului si sa ma ierti si pe mine ca am intervenit doar am vrut sa oblojesc ranele ce le-ai provocat acelei fiinte, incearca si lasa trufia la o parte smereste-te ca mai bine iese la portretul tau.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.05.2010, 09:56:29
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit cherub nu mai face atata pe deshteptu', ca nu-ti sta bine, nu ti se potriveste

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
dragutza, nu mai face atata pe deshteptu', ca nu prea e cazul (sa ne rupem in fitze si talente de superioritate pe-aici)... in plus, nu-ti sta bine si nu tzi se protiveshte, musiu... pacat ca nu prea intelegi unele chestii, esti cam greu de cap din cate s-ar parea, la unele capitole, si ai unele lacune cam grave, dar ce sa-i faci, se mai intampla... sper sa-ti revii tu, intre timp...
sorry ca adoptai tonul asta, da'ti raspunsei pe masura atitudinii tale (dupa cum reiese din postarea ta de mai sus), cam impertinente la adresa mea...
Iaca-ta ca ai dat cu mucii'n geam, ca nu era la adresa ta, era la adresa lu' domn' profesor, care pune o intrebare, la care si raspunde in aceeasi zsecunda, ori, are raspunsu'n maneca ca asu', si numa' se "monologheaza" singurel, acuma ce sa zic, nimeni nu-i perfect...cu greutatea capului, insa, sa ma ierti...ca ii tocma' invers...de data asta...iar despre "unele lacune cam grave" depinde, unde, cand, cum si in ce fel, dragutza. Si mai sper asemeni tie, sa-ti revii in timp, prietene. Uite ca "tonu" meu a fost cu o octava mai jos, totusi.

Unde dai si unde crapa......probabil ca barda'i stirba, ori spanchi...hm...ca sa fac si io ca domn' profesoru', io pun intrebarea io raspund...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...

Last edited by eodor nastasa; 31.05.2010 at 10:23:58.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.05.2010, 15:48:49
innocentul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

parintele Staniloaie zice ca altarul este un loc unde se sacrifica Pruncul iar femeile sunt din fire nascatoare de prunci.. este impotriva firii lor.. asta nu are legatura cu menstruatia..
dar intrebarea este tendentioasa, savu dan mihai vrea sa insinueze ca biserica are reguli medievale.. nu cunoaste teologie, e orbit de niste idei new age-iste si rau e ca sunt multe femei care imediat se indreptatesc si cauta vreo buba ca sa se ia de biata noastra maicuta , singura neantinata pe lumea asta, Biserica Ortodoxa, care e asa de "misogina" ca Maicuta Domnului e cea mai inalta decat cerurile... nu tine dom'le mihaisavudanieleretic..
Reply With Quote
  #14  
Vechi 31.05.2010, 16:30:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
dragutza, nu mai face atata pe deshteptu', ca nu prea e cazul (sa ne rupem in fitze si talente de superioritate pe-aici)... in plus, nu-ti sta bine si nu tzi se protiveshte, musiu... pacat ca nu prea intelegi unele chestii, esti cam greu de cap din cate s-ar parea, la unele capitole, si ai unele lacune cam grave, dar ce sa-i faci, se mai intampla... sper sa-ti revii tu, intre timp...
sorry ca adoptai tonul asta, da'ti raspunsei pe masura atitudinii tale (dupa cum reiese din postarea ta de mai sus), cam impertinente la adresa mea...
Ce bine, credeam ca sunt singurul.

OnTopic: intrebarea este reeditarea unei probleme care s-a mai ridicat si pe alte topice.

Nici un vartos aparator al ideii de necuratie (spirituala de fapt???) a femeii in acea perioada a lunii n-a fost in stare sa ofere referinte solide la canoane ortodoxe care pun astfel de interdictii.

Deci pana una alta putem considera ca este o traditie care are mai putin de a face cu mesajul NT.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 31.05.2010, 20:27:36
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ce bine, credeam ca sunt singurul.
....
.
Ce faci mai Aline, ganguresti ? Da ce te-ai crezut singuru' detinator de "adevar absolut" ? Hm, nu-i frumos, nu-i frumos, atata mandrie dom'le !
Eu stiu "citatu'" si nimeni nu-i ca mine !
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 31.05.2010, 23:16:26
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit eodor nasta, imi cer iertare pt. greseala de interpretare, mea culpa

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Iaca-ta ca ai dat cu mucii'n geam, ca nu era la adresa ta, era la adresa lu' domn' profesor, care pune o intrebare, la care si raspunde in aceeasi zsecunda, ori, are raspunsu'n maneca ca asu', si numa' se "monologheaza" singurel, acuma ce sa zic, nimeni nu-i perfect...cu greutatea capului, insa, sa ma ierti...ca ii tocma' invers...de data asta...iar despre "unele lacune cam grave" depinde, unde, cand, cum si in ce fel, dragutza. Si mai sper asemeni tie, sa-ti revii in timp, prietene. Uite ca "tonu" meu a fost cu o octava mai jos, totusi.

Unde dai si unde crapa......probabil ca barda'i stirba, ori spanchi...hm...ca sa fac si io ca domn' profesoru', io pun intrebarea io raspund...
ouupppsss!... greseala de interpretare din partea mea, atunci!... iae am facut o gafa!... poate ca n-ar fi trebuit sa ma simt 'cu musca pe caciula' si sa cred ca cele scrise in postarea respectiva imi erau adresate mie personal etc... ok, imi cer ierare acuma, pt. tonul cam 'intzepat' (si posibil 'intzepator') si impertinent etc, pe care l-am adoptat ca raspuns...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 31.05.2010, 23:33:53
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
ouupppsss!... greseala de interpretare din partea mea, atunci!... iae am facut o gafa!... poate ca n-ar fi trebuit sa ma simt 'cu musca pe caciula' si sa cred ca cele scrise in postarea respectiva imi erau adresate mie personal etc... ok, imi cer ierare acuma, pt. tonul cam 'intzepat' (si posibil 'intzepator') si impertinent etc, pe care l-am adoptat ca raspuns...
Lasa, ca nu-i bai, toti mai facem cate una mica.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.05.2010, 23:34:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu se potriveau nici macar autorului topicului...

El a pus o intrebare si a dat si o directie de raspuns care nu e obligatoriu sa fie urmata de toata lumea.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.05.2010, 23:37:28
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu se potriveau nici macar autorului topicului...

El a pus o intrebare si a dat si o directie de raspuns care nu e obligatoriu sa fie urmata de toata lumea.
Fie precum zici, Aline.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.05.2010, 23:54:47
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit replica pt. gibilan

Citat:
În prealabil postat de gibilan Vezi mesajul
nu crezi ca vorbesti prea dur la adresa unui "zavod"care apara ceia ce ia fost incredintat de unde sti ce prerogative avea.iar la aspectul fizic multumeste lui Dumnezeu ca puteai sa arati si mai rau ca ea.Dumnezeu nu se uita la fizic sti bine ci doar ce si cum facem pt.Domnia Sa.de ce o judeci asa dur pe acea femeie iart-o si nu mai arunca otrava in jur aceasta emana din ceia ce scoti din visteria sufletului si sa ma ierti si pe mine ca am intervenit doar am vrut sa oblojesc ranele ce le-ai provocat acelei fiinte, incearca si lasa trufia la o parte smereste-te ca mai bine iese la portretul tau.
sa oblojesti ranele ce le-am provocat eu (dupa parerea ta complet aiuristica si imaginara) acelei fiinte? care rani, prietene, trebuie ca glumesti!... asemenea pers. de o asa incultura si prostie crasa sunt imune si chiar daca cineva ar incerca sa le spuna/arate adevarul despre ele insele verde-n fatza!... crezi ca le doare pe alea undeva ('fix in cot', ca sa ma exprim asa mai 'cu perdea' - lol - si pardon de expresie) de ce 'rani' imaginare mentzionezi tu acolo, complet aiurea!... dar cum ramane cu 'ranile' (moral-psihologice, emotionale etc) pe care ea mi le-a provocat mie (si poate si altora in aceeasi situatzie etc?) si cu otrava aruncata de ea, atunci pe moment, poate?! crede-ma, ca nu si-a pus vreodata intrebarea sau macar sa-i fi pasat vreun pic, altfel n-ar fi facut asa ceva atunci, n-ar fi avut asemenea reactzii mai mult decat crizate!... ca sa nu mai mentzionez ca lumanarile de acolo, deloc ieftine, nici macar nu erau lasate sa arda nici jumate (ce sa mai vbim de complet), ca sa nu-i faca prea multa ceara si sa-i dea prea mult de lucru, de razuit ceara etc (ceea ce era, de fapt, platita sa faca)!... sa nu care cumva sa slabeasca de atata efort, mai stii?!... de cum intorceai spatele dupa ce aprindeai o lumanare (sau mai multe), vaca aia grasa, proasta si inculta, ti le si arunca la gunoi! cum numesti tu asta respect si consideratzie (pe care orice crestin ar fi dator sa le aiba catre altii, cu atat mai mult cu cat lucreaza in staff-ul unei bis. ortodoxe) s.a.m.d.?! ca sa nu mai vbim aici de rabdare si/sau intelegere!... asemenea fiintza probabil ca nici n-a auzit de astfel de notziuni, d'apoi sa incerce sa le mai si cultive in ea insasi!... probabil ar fi prea mult!...
in primul rand, dupa parerea mea, asemenea elemente nu au ce cauta intr-o bis. ortodoxa, ca facand parte din personalul (si salariat!), dar, in sfarsit... trecem si peste... poate ca si asta a fost tot o ispita, o incercare, atat pt. ea, cat si pt. mine... acuma, sper sa ne ierte Bunul Dumnezeu!... si da, nu te contrazic, poate ca ar trebui sa ma smeresc mai mult, dar cateodata prea ma 'scot din sarite' anumite chestii!... dar totusi, sa nu confundam smerenia cu alte chestii si astfel sa ne expunem abuzurilor unora si/sau lasam abuzati (in numele falsei smerenii si cand nu ar fi cazul) de tot felul de pers. cu tot felul de atitudini etc... caci pana si tolerantza cred ca are o limita... vba ceea englezeasca: 'enough is enough'.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inima omului poate fi altar sau iad Marius22 Spiritualitatea ortodoxa 8 23.04.2012 14:21:30
Avatonul. De ce nu au voie femeile in Sfantul Munte Athos? Intrebari utilizatori 28 19.01.2011 21:50:24
Intrarea femeilor in altar si a barbatilor care ajuta preotul sophia Biserica Ortodoxa Romana 203 26.07.2010 01:08:35
ce sa aduci si ce sa nu aduci la sfantul altar dulcineea Biserica Ortodoxa Romana 0 06.12.2007 17:24:10