Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 13.08.2010, 23:21:49
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 246. Pucioșii pretind că cel mai mare păcat este cârtirea

246. Pucioșii pretind că cel mai mare păcat este cârtirea (I)

În ultimul lor „Cuvânt”, liderii pucioși lansează axioma că „cel mai mare păcat este cârtirea”:

“Am spus celor din porți că e mai mare păcatul cârtirii decât păcatul călcării zilei de post sau al oricărui păcat, sau decât păcatul pentru nelucrul dat de Mine să-l împlinească omul cel credincios, căci este scris în Scripturi despre pedeapsa poporului Israel pentru cârtire, și să învețe din Scripturi să se vindece de cârtire cel ce păcătuiește prin acest păcat, care aduce moarte grea și mare durere lui Dumnezeu.” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 9-08-2010)

Care este explicația acestei neașteptate opțiuni? Biserica ne învață că sunt alte zeci de păcate grele, zise “de moarte” sau “strigătoare la cer”, care ar putea aspira cu mai multă legitimitate la primul loc din listă.
Liderii pucioși sunt însă atât de încrâncenați ca să se răzbune (fie și prin cuvinte usturătoare, dacă nu pot altfel), pe cei care i-au părăsit în ultima vreme, încât sunt dispuși să facă până și rabat de la calitate în predicile lor moralizatoare, intitulate pompos “Cuvântul lui Dumnezeu”. Ei se arată a fi încă puternic marcați de “trădarea” unora dintre cei mai apropiați acoliți ai lor, care au decis să părăsească definitiv secta de la Pucioasa, reîntorcându-se de unde au plecat ( în “lume”, zic liderii pucioși, ca să le minimalizeze gestul lor curajos; în Ortodoxie, spunem noi, ca să subliniem importanța acestei evadări în grup din marasmul sectar al pucioșilor). Planul liderilor pucioși Mihaela și Nicușor este simplu: dezertorii din “raiul pucios” trebuie acum rapid maculați în ochii celorlalți adepți, pentru ca nu cumva gestul lor să devină contagios. Liderii pucioși au găsit repede soluția: împroșcarea cu noroi a celor care până nu de mult le erau sfetnici credincioși și împlinitori ai tuturor capriciilor stăpânilor lor de la Glodeni. Ei au conceput un scenariu pe care l-au hiperbolizat și l-au demonizat cu măiestrie: pasă-mi-te, cei care au părăsit “raiul pucios” (în frunte cu soții Zidaru și cu Iliuță Bunea) se umpluseră de invidie față de cei doi lideri absoluți Mihaela și Nicușor, îi bârfeau prin spate cu răutate și cârteau necontenit la adresa lor. Presupunând că acuzele de cârtire sunt adevărate, ar fi interesant de știut cam ce nemulțumiri îi împingeau pe cârtitori la acest păcat; dar liderii pucioși se feresc ca de foc să le și exemplifice, ca să vedem și noi cam ce i-a tulburat într-un asemenea hal pe cei care, după zeci de ani de conviețuire pașnică, au ajuns până la urmă la gestul disperat de a renunța la totul și, doar cu hainele de pe ei, și-au luat picioarele la spinare și au fugit unde au văzut cu ochii.

Cârtirea este scoasă așadar pe tapet ca fiind cel cel mai greu păcat față de marele Dumnezeu (cităm) : “e mai mare păcatul cârtirii decât [...] sau al oricărui păcat”, și totodată cea mai grea încălcare a fidelității față de liderii pucioși care se autointitulează “dumnezeii cei micuți”, care rămân fideli, fără cârtire și fără despărțire de “Dumnezeul cel mare” de la Pucioasa:

“Eu sunt Cel ce sunt și Cel ce rămân și sunt cu cei ce rămân lângă Mine, purtându-Mi sarcina Mea ca niște dumnezei micuți ai Mei sub mâna Mea cea tare pentru ei, mâna Domnului cu cei micuți ai Săi, care-L iubesc pe El fără de murmur, fără de cârtire, fără despărțire sub greu.” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 9-08-2010)

Sunt pucioșii consecvenți măcar, în inovațiile lor?

Prin anul 1974, pucioșii pretindeau că cel mai mare păcat săvârșit de creștini (unul dintre cele șapte păcate capitale), este acela că, deși ei aud noile învățături aduse de “Cuvântul de la Pucioasa”, pregetă în a le și împlini:

“... Fiilor, cel mai mare păcat din cele șapte păcate este păcatul pe care-l faceți: că auziți cuvântul lui Dumnezeu și nu-l împliniți.” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 24-05-1974)
Așadar, pe vremea aceea era vorba de un alt “cel mai mare păcat” capital, zis “unul dintre cele șapte”. De fapt și asta este o gravă neconcordață cu Sfânta Tradiție, care stabilește că cele șapte păcate sunt altele: mânia, mândria, lenea, lăcomia, desfrânare, arghirofilia și pizma. Așadar, rezultă un nonsens: cârtirea ar fi “al optulea păcat dintre cele șapte”, căci printre cele șapte statornicite de către Biserică, ea nu se prea regăsește.
Un an mai târziu, pucioșii stabilesc o altă ierarhie a păcatelor capitale, iar pizma trece pe locul întâi:

Pizma e cel mai greu păcat, e în ascuns, și nu știe unul ce are celălalt în inimă. Pentru un singur păcat, cum e pizma, nu vă veți putea ține pe cale, că e cum este un car pe drum, fără o roată, adică nu ai viață plăcută.” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 3-04-1974).

Peste încă un an, alt păcat trece pe locul întâi la pucioși: dărâmarea (vânzarea, trădarea)Dumnezeului de la Pucioasa:

“Cel ce dărâmă, dărâmă, dar răspunde de dărâmare, și nici un păcat nu este mai mare ca acesta, și nu are seamăn pe pământ. Ce muncă să vă plătească Dumnezeu? Trădarea? Vânzarea? Dărâmarea și necredința?” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 13-11-1975).

Anul 1993 le aduce adepților pucioși o nouă paradigmă a celui mai mare păcat: neascultarea de “Cuvântul lui Dmnezeu “ de la Pucioasa:

“Iată cel mai mare și cel mai bătrân păcat! Neascultarea este acum ca o brățară pe care creștinul poporului Meu o poartă cu el în toată vremea, și această brățară se va desface în două și îți va prinde amândouă mâinile, măi creștine, și vei fi dus acolo unde nu voiești. Și dacă nu voiești să fii dus la locul neascultării, aruncă de la tine, aruncă brățara cumpărată de la străinii lui Dumnezeu, și cumpără de la Mine salbă de nuntă și haină de nuntă și nu umbla pe drumul neascultării de cuvântul lui Dumnezeu; nu umbla în tine cu acest înger rău, că el te pică din cer, fiule, te trage din cer. Nu fi nepăsător, nu fi azi nepăsător, că mâine nu vei putea să te tragi de la plata nepăsării.” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 21-11-1993).

Doi ani mai târziu este proclamat ca “cel mai mare păcat” abandonul noii învățături de la Pucioasa:

“Ce păcat, măi Israele, ce păcat de fiul cel care a auzit și a gustat din masa aceasta și n-a stat până la împărțirea darurilor mesei! Ce păcat de cel ce a cunoscut acest sân și n-a stat să mănânce pe veci din el! Ce păcat! Și de ce spun așa? Pentru că acesta e cel mai mare păcat. Și de ce e cel mai mare păcat? Pentru că nu mai este cu ce să fie spălat, căci sulul se strânge, și drumul se împăturește, și timpul se face sul, și cel necredincios piere pe veci.” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 2-08-1995).

În 1997 se formulează “abandonul lui Dumnezeu” (Dumnezeul Pucioasei, evident) ca fiind cel mai greu păcat pe care-l pot săvârși adepții sectei “Noul Ierusalim” (“cei care L-au cunoscut pe El”):

“Dar să nu rămână cineva neîmpăcat cu Duhul Sfânt, Verginico, fiindcă acest păcat rămâne împotriva celui ce-l face. Cine L-a cunoscut pe Dumnezeu, și apoi s-a despărțit de El părăsindu-L, acela are acest păcat asupra sa. Acesta este cel mai greu păcat pe care-l face omul cel cunoscător de Dumnezeu...” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 13-12-1997).

Un an mai târziu se stabilește că “fățărnicia” este cel mai greu păcat în care pot cădea oamenii:

“Voi căuta să Mă vindec de durere zdrobind fățărnicia de pe pământ, căci fățărnicia oamenilor, și mai ales a slujitorilor bisericii, care Mă slujesc pe Mine, zic ei, fățărnicia este cel mai greu păcat prin care oamenii cad în păcatele lor. Pe pământ e numai fățărnicie și goană după vânt. Nimic nu mai este adevărat pe pământ decât poporul Meu.”(Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 19-04-1998).
În anul 2001 se revine la paradigma din 1974: cel mai mare păcat este neîmplinirea Cuvântului lui Dumnezeu” de la Pucioasa:

“...că am mai spus o dată peste poporul lui Verginica, am spus că "cel mai mare păcat este să auzi cuvântul lui Dumnezeu și să nu-l împlinești" dacă acei de atunci n-au voit să-l împlinească, împliniți-l voi azi, căci tot cuvântul Meu este pentru împlinire, și se va împlini. Amin.” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 29-10-2001).


Reply With Quote
  #82  
Vechi 13.08.2010, 23:26:44
heorhe heorhe is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2010
Mesaje: 84
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Necredincios Vezi mesajul
Cel mai groaznic, cel mai periculos?
Cel mai periculos pacat este cel care este cel mai aproape de tine.

TINE MINTE ASTA, si toti care ati scris aici sa tineti minte, vorba lunga ce sunteti

Last edited by heorhe; 13.08.2010 at 23:28:48.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 13.08.2010, 23:30:54
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heorhe Vezi mesajul
Cel mai periculos pacat este cel care este cel mai aproape de tine.

TINE MINTE ASTA, si toti care ati scris aici sa tineti minte, vorba lunga ce sunteti
Deacord,ai dreptatea ta. Insa am mai spus-o si o repet: asta e ceva relativ,difera de la om la om,nu se refera la modul general.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 13.08.2010, 23:30:59
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 246. Pucioșii pretind că cel mai mare păcat este cârtirea

246. Pucioșii pretind că cel mai mare păcat este cârtirea (II)

În anul 2003 se proclamă: cel mai mare păcat al oamenilor este neiubirea învățăturii de la Pucioasa:

“Mai mare păcat între păcate nu are omul, ca păcatul că nu iubește învățătura Mea, ca să vadă apoi și să umble în lumină, fiindcă Eu sunt Lumina lumii, la început și la sfârșit, iar lumina este cuvântul, minunea Mea cu care Eu înviez pe cei morți. Amin.” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 1-06-2003).

În anul 2008 se proclamă că păcatul judecății este cea mai mare cădere spirituală a omului:
“... feriți-vă de păcatul judecății, că nu este cădere mai mare la om ca și aceea prin păcatul judecății, păcat care-l pedepsește pe om cu aceeași măsură.” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 2-08-2008).

Dar cel mai mare păcat, și de nouă ori mai mare decât oricare alte păcate mari pe care omul le poate săvârși, este păcatul invidiei:

“O, dacă Eu lucrez mai mult printr-un ucenic, și lucrez altceva decât cu tine, lucrez așa după măsura Mea și după alegerea cea din vecii, iar tu să nu ridici păcat de invidie în inima ta împotriva Mea și a fratelui tău, căci acesta este de nouă ori păcat mai mare decât orice păcat mare pe care-l poate omul săvârși, căci prin păcatul invidiei a venit moartea pe pământ, și iată, omul care face păcatul invidiei poartă în el moarte.” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 3-06-2008).

În anul 2009 se proclamă a fi cel mai greu păcat necredința în Duhul Vorbitor și în Cuvântul Lui de la Pucioasa”:

“O, cel mai greu păcat este necredința cu care omul lovește în Duhul lui Dumnezeu, în Cuvântul lui Dumnezeu, care a grăit și grăiește prin prooroci și prin gura Mea pe pământ.”(Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 26-04-2009).

Tot în anul 2009 se proclamă a fi cel mai greu păcat hula și necredința oamenilor în A Doua Venire A lui Hristos de la Pucioasa”:

“...și se scrie hulă necredința, și iată, cel mai greu păcat se încearcă să doboare pe mulți, după ce atâtea păcate are omul, de care ar fi să se îngrijească el, dacă n-ar veni peste el păcatul hulei asupra venirii Mele pe pământ acum cu cuvântul învierii...” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 22-7-2009).

În fine, în același an se proclamă cel mai doborâtor pentru om a fi păcatul desfrânării în însuși trupul lui:

“...că nu este păcat mai doborâtor pentru om ca și desfrânarea în însuși trupul lui... (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 19-12-2009).

Însușirea păguboasă a liderilor pucioși, de a uita de la o predică la alta ceea ce le-au vorbit adepților ca din partea lui Dumnezeu, nu este o excepție, ci un obicei. Iată spre exemplu, ce proclamau ei în ianuarie 2005 despre nesupunere: că este ascultare de sine, deci neascultare de Dumnezeu, iar neascultarea este mai mare decât vrăjitoria și este mai mult decât închinarea la idoli:

“Am rostit prin proorocul Samuel, și iarăși amintesc acum că Duhul Meu a spus prin el că neascultarea este mai mare ca vrăjitoria, căci ea este diavol și dă loc și viață diavolului în om împotriva lui Dumnezeu prin duhul de sine al omului, iar nesupunerea înseamnă om fără Dumnezeu, om care se închină la sine și pe sine se ascultă și de aceea nu se supune, și se numește închinare la idoli aceasta, și se numește mai mult decât aceasta.” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 14-01-2005).

Trei luni mai târziu, uitând de la mână pân’la gură, liderii pucioși procalmă că nesupunerea este la fel ca vrăjitoria și împotrivirea este la fel ca închinarea la idoli:

“Ai grijă ca David și nu ca Saul, căruia Samuel, ieșind din pământ, întristat de neascultarea și de rătăcirea lui Saul, i-a răspuns acestuia că nesupunerea este un păcat la fel ca vrăjitoria, iar împotrivirea este la fel ca închinarea la idoli și la terafimi.” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 24-04-2005).

Zece luni mai târziu, liderii pucioși revin la prima construcție retorică, stabilind că neascultarea și nesupunerea sunt păcate mai grele ca vrăjitoria și ca închinarea la idoli:

“O, poporule, poporule, cu dor și cu durere te învăț să stai sub învățătura Mea și s-o pui peste tine cu frică de Dumnezeu, cu credință și cu iubire, fiule, căci Eu, Domnul, am spus prin prooroci că neascultarea și nesupunerea sunt păcate mai grele ca vrăjitoria și ca închinarea la idoli și sunt chiar rodul acestora.” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 8-11-2005).

De asemenea, definiția păcatului suferă și ea modificări de substanță de la un an la altul. În 2008, despre păcat se spunea că “păcatul este om”:

“...mulți oameni sunt pe pământ, dar au de tată pe diavolul, fiindcă stau împotriva Mea cu viața lor aceștia, căci viața de pe pământ a omului e numai păcat, iar păcatul este om.” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 8-12-2008)

În 2009 se propune o altă axiomă, radical diferită: păcatul“este diavol”:

“...căci păcatul este diavol, este satană în om încă de la început, de când omul a pierdut pentru păcat raiul.” (Citat din “Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa” din data de 24-4-2009).

Inconsecvențele pucioșilor sunt așadar o boală cronică și nevindecabilă, o dovadă în plus că așa-zisul “Cuvânt al lui Dumnezeu” este o fraudă calificată: el este un biet “Cuvânt Omenesc”, meșteșugit, ce-i drept, dar supus imperfecțiunilor și greșelilor de tot felul.

Lucrurile însă nu se opresc aici. Consecințele acestui păcat al cârtirii sunt prezentate a fi atât de dezastruoase și de criminale, încât (cităm din nou) “[...] acest păcat, [...] aduce moarte grea [...] lui Dumnezeu”.

Ne întrebăm așadar: Este Dumnezeu atât de vulnerabil, încât să primească “moarte grea” de la niște pigmei de oameni? În mod excepțional și cu motive sublime, care țin de mântuirea omenirii întregi, Persoana Fiului lui Dumnezeu a suferit o moarte (o singură moarte!) pe cruce, la plinirea vremii. Liderii pucioși ne zugrăvesc însă acum o a doua moarte, o “moarte grea”, care vine din banala dezertare a unui pumn de oameni din lagărul de concentrare spirituală de la Noul Ierusalim-Pucioasa.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 13.08.2010, 23:32:36
heorhe heorhe is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2010
Mesaje: 84
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Deacord,ai dreptatea ta. Insa am mai spus-o si o repet: asta e ceva relativ,difera de la om la om,nu se refera la modul general.
Nu Raoule, pentru toti e la fel. Cel mai apropiat pacat, adica ala care vine primul, face cele mai mari ravagii. Dupa el vin celelalte.

Raoul , cine e preafericitul din avatarul tau ?

Last edited by heorhe; 13.08.2010 at 23:37:51.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 14.08.2010, 00:33:00
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heorhe Vezi mesajul
Nu Raoule, pentru toti e la fel. Cel mai apropiat pacat, adica ala care vine primul, face cele mai mari ravagii. Dupa el vin celelalte.
Stiu si sunt constient de asta,n-am spus ca nu ai zis bine. Dar eu prefer sa-mi mentin parerea: la modul general sinuciderea e cel mai mare pacat. Desi astea apropiate de care ai spus tu ne macina cel mai mult in general si trebuie sa le purtam mare grija. Eu am raspuns insa mai obiectiv. Dar cautand mai departe si mai aproape de fiinta noastra,intr-adevar,cele mai mari pacate (pentru noi) sunt cele care ne sunt cel mai aproape.

Citat:
În prealabil postat de heorhe Vezi mesajul
Raoul , cine e preafericitul din avatarul tau ?
Sfantul Irodion,primul staret al manastirii Lainici,duhovnicul Sfantului Calinic de la Cernica. El a incheiat sirul sfintilor din sec. XIX,trecand la cele vesnice in anul 1900.

Last edited by Raoul; 14.08.2010 at 00:45:52.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 14.08.2010, 17:34:17
heorhe heorhe is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2010
Mesaje: 84
Implicit

Hei pipălși,

Intrebarea din topic era care e cel mai periculos sau groaznic pacat, nu cel mai mare.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 14.08.2010, 18:18:22
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Hula impotriva Duhului Sfant.Cel mai mare dintre pacate si de neiertat.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 14.08.2010, 18:43:13
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Hula impotriva Duhului Sfant.Cel mai mare dintre pacate si de neiertat.
Se iarta,de ce nu ai citit ce am scris mai sus putin? In fine,eu ma retrag.

Intr-adevar,cel mai grav pacat este cel care il facem,cat de mic ar fi! Ca pacatele sunt ca picaturile de ploaie: par mici si neinsemnate,dar cand vin multe fac ravagii.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 14.08.2010, 22:52:25
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Se iarta,de ce nu ai citit ce am scris mai sus putin? In fine,eu ma retrag.

Intr-adevar,cel mai grav pacat este cel care il facem,cat de mic ar fi! Ca pacatele sunt ca picaturile de ploaie: par mici si neinsemnate,dar cand vin multe fac ravagii.
Dacă ar fi așa n-ar mai exista: "păcate de moarte" (care nu se iartă, ci se ispășesc!), "păcate strigătoare la cer", "păcate capitale", ci toate păcatele ar fi la fel, o apă și un pământ. Asta ar alimenta dezorientarea unor personalități mai slabe, cade ar cădea în deznădejde, crezând că toate păcatele, și cele mici , și cele mari, sunt atât de grave, încât nimic nu mai e de făcut.

Biblia diferențiază păcatele, arătând că nu sunt la fel (nu sunt "toate grave", așa cum susțin unii pe aici). Dimpotrivă, unele nu sunt grave, și pentru acestea există speranță de îndreptare prin rugăciuni stăruitoare:
"Dacă vede cineva pe fratele său păcătuind – păcat nu de moarte – să se roage, și Dumnezeu va da viață acelui frate, anume celor ce nu păcătuiesc de moarte. Este și păcat de moarte; nu zic să se roage pentru acela."(Ioan 5,16)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce este pacatul? Definitia ortodoxa vs. romano-catolica si protestanta Eugen7 Dogmatica 80 08.02.2013 09:24:46
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 16:55:07
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
Ce este pacatul? Rodica50 Intrebari utilizatori 0 23.11.2010 13:11:18
Ce este pacatul? iosif Generalitati 77 24.03.2007 03:24:51