Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.09.2010, 17:45:29
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

poate a vrut sa nu astepte banarea,pentru ca in ultimele zile sunt sterse foarte multe postari ale celor de alta credinta.

bravo sire..
  #22  
Vechi 22.09.2010, 18:51:20
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Scot, chiar daca forumul asta nu e vreo Castalia Teologica unde un gentleman cu eleganta, cultura ta rafinata si simtirea ta sa-si exploreze potentialul, sper sa te razgandesti si sa-ti faci alt cont.

o mica dedicatie:Lacrimosa din requiem-ul lui Mozart, your fav.
http://www.youtube.com/watch?v=KWqvjDX1R6o (poate pune Herbert von Karajan vreo pila pt. noi )
cu multumiri, tristete si admiratie
God bless you, Scot wherever you are!
  #23  
Vechi 22.09.2010, 19:43:26
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Si mie imi pare rau ca a plecat, era un om de valoare si avea niste opinii destul de ortodoxe, in ciuda confesiunii sale.
Dar nu a murit, oameni buni, doar ca nu mai este langa noi. Sa-l ajute Dumnezeu si Maica Domnului oriunde ar fi!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #24  
Vechi 22.09.2010, 21:12:23
heorhe heorhe is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2010
Mesaje: 84
Implicit Simpatic baiat

Scotianul asta era un individ inocent si chiar prea imatur pentru un forum atat de intens ca acesta. Cred ca in inocenta lui s-a lovit de prea multe bariere si s-a dat batut.

Sper sa nu faca vreo prostie.

Last edited by heorhe; 22.09.2010 at 21:17:18.
  #25  
Vechi 22.09.2010, 21:17:35
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heorhe Vezi mesajul
Scotianul asta era un individ inocent si chiar prea imatur pentru un forum atat de intens ca acesta. Cred ca in inocenta lui s-a lovit de prea multe bariere si s-a dat batut.

Sper ca nu o sa faca vreo prostie.
Eu nu cred că e cuviincios să-l faci pe Scoțianul imatur. Replicile sale dovedesc exact contrariul.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
  #26  
Vechi 22.09.2010, 21:20:31
heorhe heorhe is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2010
Mesaje: 84
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Eu nu cred că e cuviincios să-l faci pe Scoțianul imatur. Replicile sale dovedesc exact contrariul.
Categoric e inteligent si cult. Dar emotional imatur.
  #27  
Vechi 22.09.2010, 23:00:56
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heorhe Vezi mesajul
Scotianul asta era un individ inocent si chiar prea imatur pentru un forum atat de intens ca acesta. Cred ca in inocenta lui s-a lovit de prea multe bariere si s-a dat batut.

Sper sa nu faca vreo prostie.
Vorbești aiurea!
Și acest topic este aiurea.Lasați omul în pace.este liber să facă orice și la cât de discret este nu cred că îi face plăcere să fie în centrul atenției.
  #28  
Vechi 22.09.2010, 23:09:37
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heorhe Vezi mesajul
Dar emotional imatur.

Heorhe, ti-as recomanda ca inainte sa pui etichete de genul asta sa lasi la o parte siguranta pe care ti-o poate da numai ignoranta.
Oricat de intuitiv ai fi, nu-i stii tu trairile ca sa-ti arogi o asemenea superioritate si sa afirmi ca ar fi imatur emotional.
Eu chiar am vorbit mult cu el si am sesizat o sensibilitate sufleteasca, profunzime si finete pe care nu le-am intalnit des. Si nici intr-un caz la imaturi emotionali.

Acuma n-o sa-i fac aici un panegiric (dar totusi... sorry Scot), dar poti sa-ti dai seama dincolo de cuvintele unui om si dincolo de modul in care percepe el lumea exterioara cat de dezvoltat ii este universul launtric.

Dincolo de inteligenta si rafinamentul lui, pe mine m-a surprins de cateva ori cu niste trairi greu de pus in cuvinte pe care un imatur emotional nici in vis nu le viseaza. Un traitor profund al credintei care a vazut destule la viata lui si a citit mult din domenii foarte diverse a depasit stadiul asta iar eu am mai invatat si din asta cat de nepregatite sunt cuvintele pentru a ne exprima trairile din adancuri.

Ca e inocent -cu asta sunt de acord- in sensul ca are o naturalete a celor curati cu inima iar daca atmosfera ar fi uneori mai relaxata pe aici, ne-ar fi aratat poate mai mult si latura asta ingenua: „de nu veti fi ca si copiii acestia inocenti, nu veti intra in imparatia cerurilor”.
dar nu confunda asta cu imaturitatea emotionala, cu lipsa de profunzime a trairilor.

Prioritatea ta ar trebui sa fie mai degraba ce/cum esti tu si nu cum e sau nu e altul, mai ales daca nu il cunosti decat fragmentar.
A piece of advice, Heorhe:
Nu lasa o impresie obscura sa decida imaginea pe care ti-o faci despre cineva,
pastreaza in inima ta fiecare persoana
pt. ca intr-o zi s-ar putea sa-ti amintesti
si sa-ti dai seama ca ai pierdut un diamant
pentru ca erai foarte ocupat sa aduni pietre.
  #29  
Vechi 23.09.2010, 14:48:52
joseph_ben_iacob joseph_ben_iacob is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.09.2010
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Referitor la faptul ca "s-a strigat contra protestantilor"...si asta ar fi un posibil motiv ca el sa plece...iar mi se pare neconcordant pentru un om cu coloana verticala care isi cunoaste si isi asuma responsabilitatea pentru el si faptele sale...eu consider ca e normal sa fim obiectivi, nu exista padure fara uscatura...ce trebuie sa faca romanii corecti si cinstiti cand vad si aud cum sunt apostrofati de mai toate tarile vestice si bagati in aceeasi oala cu tiganii si infractorii???...ce trebuie sa faca fiecare credincios sincer in parte cand datorita unora care au pangarit numele religiei sale, este apostrofat si jignit???
Ce vina au protestantii de pe forum ca sunt romanii bagati in aceeasi oala cu tiganii si infractorii? Pentru tine a apostrofa si a goni protestantii de pe forum inseamna sa faci dreptate romanilor care sunt judecati gresit din cauza tiganilor si infractorilor?Ce legatura are una cu alta?
Uita-te la tara in care traim, la ce conducere avem, nu stie care cum sa fure mai mult. Coruptia se stie in romania, nu degeaba ne-au tot pus cei din ue clauza pe justitie.
Dupa tine asta e vina protestantilor si trebuie goniti de pe forum?

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Pana la urma ar trebui sa fim cu dreapta socoteala si sa nu luam decizii la manie, emotie, bucurie sau suparare...


Eu nadajduiesc ca altele au fost motivele lui si el va decide ce va face in viitor....important este sa stie ca a fost apreciat si iubit aici.
Motivatia cea mai probabila e faptul ca protestantii au fost huliti non stop aici, banati fara motiv(vezi penticostalulmantuibil la care ai avut un aport deosebit in a fi banat). De ce-ar fi ramas?Maine poimaine poate l-ar fi banat si pe el pe motiv ca s-a simtit lezat un ortodox de vre-o postare de-a lui.
  #30  
Vechi 23.09.2010, 15:14:13
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joseph_ben_iacob Vezi mesajul
Motivatia cea mai probabila e faptul ca protestantii au fost huliti non stop aici, banati fara motiv(vezi penticostalulmantuibil la care ai avut un aport deosebit in a fi banat). De ce-ar fi ramas?Maine poimaine poate l-ar fi banat si pe el pe motiv ca s-a simtit lezat un ortodox de vre-o postare de-a lui.
Prietene, de ce esti rau?

Exista o scuza, insa: pe acest forum nu sunt postate regulile de utilizare a lui (ori poate eu nu le gasesc). Totusi, cred ca este de la sine inteles ca, fiind un spatiu ortodox, nu poate fi acceptat prozelitismul sectar sau atacul repetat si rautacios la adresa Bisericii, acestea pe langa altele. Si eu mi-am pus intrebarea de ce administratorul a ales sa-l baneze pe Iacob (parafrazandu-l zic: singurul penticostal de pe acest forum pe care-l cunosteam si eu in realitate!). Raspunsul a fost ca adminul stie el ce face, este dreptul lui nu? Si ca sa ma dumiresc mai bine, am revazut unele din postarile fratiei sale si am inteles ca incet, incet, dadea sfaturi si sfaturi, nu la modul general ci in concret-penticostal. Daca a fost rau sau mai putin rau, Adminul a considerat (cred) ca este oarecum prozelitism si gata!

Acum sa trec si eu in concret, fara supozitii: imi permit sa-l rog pe Administrator sa analizeze necesitatea ca regulile de folosire a acestui spatiu virtual sa fie cat mai vizibile si il mai rog sa ne ajute sa intelegem ce-a facut penticostalulmantuibil de a fost exilat !

Iarta-ma de indrazneala frate Admin!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii? tigerAvalo9 Generalitati 84 05.09.2011 08:32:49
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Mesaj pentru userul "moment31" sophia Generalitati 0 12.11.2009 19:06:03