Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #791  
Vechi 20.10.2010, 21:44:58
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit citate

Omul este cea mai putin el însusi, atunci cand vorbeste în propria persoana. Da-i o masca, și el va va spune adevarul. " Oscar Wilde "

A thing is not necessarily true because a man dies for it.(un lucru nu e neaparat adevarat pt a murit cineva pt el) Oscar Wilde
Reply With Quote
  #792  
Vechi 20.10.2010, 21:48:11
DAMIAN DAMIAN is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Locație: BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 168
Implicit

M-a copleșit o lumină orbitoare asemănătoare unei raze de soare. Când mi-am întors ochii către această lumină nespus de frumoasă, l-am văzut pe Domnul nostru Iisus Hristos în slava sa, având înfățișarea unui fiu al omului, înconjurat de oștile cerești: îngeri, arhangheli, heruvimi și serafimi. Cât despre mine, am primit o binecuvântare specială.
Reply With Quote
  #793  
Vechi 20.10.2010, 21:50:35
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit despre iubire

Unul dintre cele mai grele lucruri in viata este sa ai cuvinte in inima pe care nu le poti pronunta ( James Earl Jones)
Reply With Quote
  #794  
Vechi 20.10.2010, 21:53:12
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit citate "floralel"

Chiar si printre ghimpi se nasc trandafiri...
Nu exista nici un trandafir fara spini.
Pentru dragostea unui trandafir, trebuie sa suporti spinii. (Proverb turc)

Optimistul nu vede spinii din cauza trandafirului, iar pesimistul nu vede trandafirul din cauza spinilor. ( Kahlil Gibran )
Reply With Quote
  #795  
Vechi 20.10.2010, 21:58:14
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit cu dragoste frateasca

," Când furtunile vieții uneori îți întunecă seninul din ochii tăi , lăsându-ți privirile ațintite spre pământ, iar sufletul obosit își oprește pentru o clipă zborul spre cer , când privești în jur și observi că florile tinereții se scutură încet ,iar stâncile din cale își răsucesc pasul ușor fără să poți face ceva,aruncă-ți ancora pe țărmul iubirii. Îndreaptă-ți pasul spre cer și ochii spre țărmul veșniciei .

Acolo unde durerile pier și lacrimile dispar,acolo te așteaptă IUBIREA… Adu-ți aminte aici , acum de cuvintele Iubirii Divine : ,,Am suferit întristările tale , am trecut demult prin ceea ce treci tu acum , prin luptele și ispitele tale , am gustat durerea și suferința din plin.Cunosc lacrimile tale; și Eu am fost lovit ;și Eu am fost adeseori singur. Să nu crezi că ești singură și părăsită. Eu care pentru tine am ales să mor , nu te voi părăsi niciodată, cu nici un chip…,,

Pot să se mute munții , pot să se clatine dealurile , dar dragostea Mea nu se va îndepărta de la tine și nici legământul meu nu se va clătina, zice Domnul care are milă de tine…” Cerul nu poate dărui nimic mai mult decât a dăruit El!! Ai încredere! Și această iubire care-ți este oferită , niciodată , o..niciodată nu te va dezamăgi ! Ea va fi puterea vieții tale , puterea sufletului tău , puterea credinței tale ..Pentru că Iubirea….Iubirea este….ISUS …”

Cu multă dragoste ,
Reply With Quote
  #796  
Vechi 21.10.2010, 00:17:09
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit ziceri de Par. Arsenie Boca

...din 'zicerile' Par. Arsenie Boca:
'Cât asculti de Dumnezeu, atât ascultã si Dumnezeu de tine.'
'Pãcatele se înregistreazã in codul genetic al fiecãruia.'
'Mai bine o rugãciune pentru cel care înjurã decât observatie.'
'Nu da cu bâta in viespile sectare.'
'În zilele noastre se vãd multi cãlãtori la iad cu Scriptura in mânã.'
'Asa-i firesc omului pãcãtos, cînd îi lovesti dracii, zice cã tu esti drac.'
'Iertând, stergi ce ierti. Ce ierti la altul, tie ti se sterge. Judecata aceasta te scoate de sub judecatã.'
'Nu toti din lume se prãpãdesc, nici toti din mãnãstire se mântuiesc.'
'Unii dintre cãlugãri nu sunt cãlugãri, ci cuiere de haine cãlugãresti.'
'Iisus a tãmãduit orbirea ochilor, dar n-a putut tãmãdui orbia rãutãtii. Orbia rãutãtii nu are leac, dar are pedeapsã.'
'Nimic mai greu, mai periculos decât sã te lupti cu îngustimea si cu formalismul.'
'Din cauza avorturilor românilor ne vor stãpâni tiganii.'
'Nu suntem din maimutã, dar mergem cu pasi repezi spre ea.'
'Crestinismul reînvie in raport invers proportional cu încercãrile de a-l stinge.'
'Crestinismul nu e numai o afacere de Duminicã, ci e o strãdanie de toate zilele.'
'Însusirile copilului atârnã de gradul de pervertire la care a ajuns instinctul maternitãtii la femeie.'
'Mare este acela care numai de mãrimea lui nu se ocupã.'
'Neghinele vrãjmasului vor sãlbãtici oile împotriva pãstorilor.'
'Când ti-a gãsit Dumnezeu vreo treabã pentru Împãrãtia Sa între oameni, ai isprãvit toate obligatiile lumii.'
Sursa: http://www.miscarea.net/1-boca-ziceri.htm
Reply With Quote
  #797  
Vechi 24.10.2010, 18:42:20
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

" Priveste in morminte si vezi, oare poti deosebi cine a fost sluga si cine a fost stapan ?"
Sf. Vasile cel Mare
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #798  
Vechi 24.10.2010, 18:59:36
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

" Daca cineva n-ar avea picioare si ar implini intocmai ce spune parintele Arsenie Boca, omului aceluia i-ar creste picioarele la loc!"
Reply With Quote
  #799  
Vechi 24.10.2010, 19:10:19
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
" Daca cineva n-ar avea picioare si ar implini intocmai ce spune parintele Arsenie Boca, omului aceluia i-ar creste picioarele la loc!"
Sau aripi...
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #800  
Vechi 25.10.2010, 23:49:22
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit arsenie boca

,,Nu vei intra in imparatia in care nu ai trait pe pamant''
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poezii preferate... silverstar Generalitati 878 10.10.2023 21:27:07
Cugetari din Dharma florin.oltean75 Alte Religii 1983 10.01.2018 10:08:51
Cugetari ORTODOXE ! cristiboss56 Pocainta 80 02.07.2015 22:05:47
Cugetari si Citate Ortodoxe adorcrysti Generalitati 90 12.11.2014 22:55:18
Vorbe de duh mena2376 Intrebari utilizatori 6 27.06.2012 02:45:50