Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 15.02.2011, 03:03:10
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
...

1. Dupa moarte nu mai are nici o valoare stiinta pentru individul care a murit, caci pleca cu buzunare goale din aceasta lume.

2. Acolo conditiile le impune Dumnezeu. Stim ca nimic necurat nu va avea acces in rai.

3. Si cei mai mari oameni de stiinta mor si lasa totul in aceasta lume. Asta nu iti spune nimic?!?
1. Nici religia de care vorbesti nu mai are nici o valoare pentru cel care a murit, si el pleaca cu buzunarele goale, preot , episcop, Papa. Pai cind te transformi in ingrasamint de flori la ce-ti mai trebuiesc?

2. Si de unde stii ce conditii impune Dumnezeu ACOLO? S-a intos cineva de acolo si ti-a spus numai tie?
Cine hotaraste ce-i curat si necurat?...niste evrei care au facut niste liste de necuratii pentru mIha-anca? :)))) si te astepti sa ii cred?...pe evrei?.....asta-i cel mai bun banc! :)))))))))
In foarte multe alte culturi lista lor nu valoreaza nici doi bani...asta oare nu-ti da de gindit...sau aia sunt SUB-tine, suboameni, cica , necurati, eretici( ce termen convenabil)

2. Absolut nimic nu-mi spune, identic si la fel mor si episcopii! :)))
Reply With Quote
  #42  
Vechi 15.02.2011, 03:08:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ortodox

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
1. Nici religia de care vorbesti nu mai are nici o valoare pentru cel care a murit, si el pleaca cu buzunarele goale, preot , episcop, Papa. Pai cind te transformi in ingrasamint de flori la ce-ti mai trebuiesc?

2. Si de unde stii ce conditii impune Dumnezeu ACOLO? S-a intos cineva de acolo si ti-a spus numai tie?
Cine hotaraste ce-i curat si necurat?...niste evrei care au facut niste liste de necuratii pentru mIha-anca? :)))) si te astepti sa ii cred?...pe evrei?.....asta-i cel mai bun banc! :)))))))))
In foarte multe alte culturi lista lor nu valoreaza nici doi bani...asta oare nu-ti da de gindit...sau aia sunt SUB-tine, suboameni, cica , necurati, eretici( ce termen convenabil)

2. Absolut nimic nu-mi spune, identic si la fel mor si episcopii! :)))
Religia de care vorbește Anca , este cea pe care tu ți-ai trecuto în profil , adică :ORTODOXĂ ! Iar ai dat cu bâta-n baltă, băiete !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 15.02.2011, 09:08:48
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

ATENTIE: Interpretarea de mai jos este proprie nu trebuie luata ca fiind parerea bisericii!

Mie imi pare destul de simpla problema, si plec de la ideea ca niciodata creatia nu poate lua locul Celui care a creat-o. Oricat si-ar dori creatia acesta este un lucru imposibil si aici se vede amagirea sarpelui si greseala: sarpele a mintit ca ei vor ajunge ca si creatorul iar greseala este ca desi stia ca este creat totusi si-a imaginat ca poate deveni si el creator desavarsit. Ok, creatia poate fi la randul ei creatoare dar niciodata la nivelul Creatorului ei. Daca omul ar fi devenit la fel atunci care mai era rolul creatorului? De aici este clar ca DUmnezeu ar fi fost inlocuit in acest caz.
Cred ca Dumnezeu a pus acel pom pentru ca avea exeperienta anterioara cu diavolul care si el la randul lui a gandit ca poate lua locul creatorului, din acel moment creatia este supusa la un test: felul cum isi foloseste liberul arbitru. Noi nu suntem pedepsiti pentru ce nu am facut ci suntem pusi la acelasi test usor inversat: noi nu am aparut in rai ca sa fim izgoniti, ci pentru ca ne-am nascut in afara raiului trecerea testului ne va obtine biletul de intrare in Rai. Noi nu suferim din acuza pacatului stramosesc, ci alegem: daca vrem sa suferim ne indepartam de Dumnezeu, daca alegem sa traim in rai il cautam pe Dumnezeu.
Nu cred ca pomul in sine era rau cred ca era un pom oarecare, ci neascultarea poruncii era de fapt rea. Cand Adam spune "Am auzit glasul Tău în rai și m-am temut, căci sunt gol, și m-am ascuns" nu trebuie sa ne imaginam ca se rusina de goliciunea trupeasca, ci de faptul ca lepadase porunca data, era gol sufleteste. El a gresit spunand "sunt gol" in loc sa spuna "doamne am gresit iarta-ma". Si nici a doua oara nu si-a recunoscut greseala, ci a pasat vina catre femeie.
La fel si aceasta: "Atunci li s-au deschis ochii la amândoi și au cunoscut că erau goi, și au cusut frunze de smochin și și-au făcut acoperăminte." Eu zic ca frunzele de smochin nu arata ca goliciunea lor fizica era problema, cred ca este ceva de genul celor care dupa ce fac un lucru rau se spala, crezand ca stergand numai urmele fizice constiinta lor este curata.
Mai departe cand se spune "Și a zis Domnul Dumnezeu: "Iată Adam s-a făcut ca unul dintre Noi, cunoscând binele și răul. Și acum nu cumva să-și întindă mâna și să ia roade din pomul vieții, să mănânce și să trăiască în veci!..."" eu interpretez cam asa:
Cuvintele cheie in aceasta fraza sunt s-a făcut ca unul dintre Noi pentru ca cunoscând(cunoaste) binele și răul. Deci si Adam a cunoscut cine este Dumnezeu si cine este diavolul. Pentru ca Adam nu cunostea moartea, era nemuritor, daca ar fi ramas asa, ar fi fost ca si diavolul: unul ce s-a impotrivit lui Dumnezeu si este nemuritor. In dragostea lui fata de creatie Dumnezeu a mai acordat o sansa: i-a dat moartea. (De aici si ideea ca plata pacatului este moartea. Nu in sensul ca noi platim pacatele cu moartea cu in sensul ca noi pacatuind vom muri. Nu noi platim pacatele, ci noi suntem platiti cu moartea pentru ca pacatuim.) Dar aceasta moarte nu este cum cred multi o pedeapsa, ci este intradevar o PLATA. Noi suntem niste privilegiati ca ni s-a dat acest timp, pana la moarte, sa ne putem recastiga raiul, si daca l-am pierdut prin neascultare, il putem castiga prin ascultare. Iar Domnul nostru Iisus Hristos a venit sa ne arata ce trebuie sa ascultam: ni s-au dat exemple, pilde, fericirile, recunoasterea greselilor prin spovedanie(sa nu fim deci ca si Adam si Eva sa aruncam vina pe altii si nici cand suntem intreabti de ce ne ascundem sa dam alt motiv decat cel real) si multe altele. Dumnezeu nu a abandonat creatia, ci din timp in timp a trimis prooroci sa o indrepte. Pentru ca omul a persistat in rau Dumnezeu a hotarat sacrificiul suprem: sa intrupeze El si sa discute direct cu omul. Iar pentru ca omul persista inca in rau va veni apocalipsa.
„Și de nu s-ar fi scurtat zilele acelea, nu s-ar fi mântuit tot trupul, ci pentru cei aleși se vor scurta zilele acelea”.
Cam asta am inteles eu.
Astept corectiile celor mai in tema...
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #44  
Vechi 15.02.2011, 09:17:54
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Excelentă postare! Ați surprins foarte bine esența problemei. Oamenii caută tot felul de hermeneutici encriptate asupra a ce ar putea reprezenta acel pom. Ei se complică în tot felul de volute teologice, uitând esențialul. În realitate, a fost un simplu test de ascultare.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 15.02.2011 at 09:18:38. Motiv: tot gramatica...
Reply With Quote
  #45  
Vechi 15.02.2011, 17:35:12
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
... chiar cu pretul pierderii vietii vesnice in Imparatia lui Dumnezeu?
Danut, nu uita un lucru: legea este valabila doar in lumea aceasta. Dupa moarte nu mai are nici o valoare stiinta pentru individul care a murit, caci pleca cu buzunare goale din aceasta lume.
Credinta este o pregatire a sufletului nostru pentru cealalta lume, in care vom fi fara trupul cel stricacios. Acolo conditiile le impune Dumnezeu. Stim ca nimic necurat nu va avea acces in rai. In aceata directie trebuie sa mearga preocuparea noastra inca din timpul vietii: curatirea de pacate, ca sa avem acces la rai.
Si cei mai mari oameni de stiinta mor si lasa totul in aceasta lume. Asta nu iti spune nimic?!?
da, mai bine decat o viata vesnica in imparatia in ignoranta... si nu ma refeream la stiinta lumii acesteia, sau numai la ea... ci la stiinta suprema... cred ca aceasta merita toate sacrificiile, chiar si a imparatiei cerului... cred ca asta e de fapt imparatia ... stiinta suprema si totala..
Reply With Quote
  #46  
Vechi 15.02.2011, 18:04:48
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Ooooooopppssssssssssssssss!!

ps. Dincolo de inocenta e alunecare....
Reply With Quote
  #47  
Vechi 15.02.2011, 18:08:58
vicentiu68's Avatar
vicentiu68 vicentiu68 is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Locație: CLUJ
Religia: Ortodox
Mesaje: 41
Implicit

Înainte de a păcătui, trupul lui Adam si al Evei <spun Sf.Părinti>era un trup luminos, asemănător cu trupul lui Iisus, după ce a înviat din morti, cu care a trecut prin usile încuiate. După ce au păcătuit, trupul lor li s-a schimbat (au primit îmbrăcăminte de piele Fac.3:21), devenind muritor, slab, bolnăvicios (printr-un om a intrat păcatul în lume si prin păcat moartea Rom 5:12).
__________________
Pe cel ce se bucură în Domnul, nici un necaz nu-l va scoate din bucuria lui.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 15.02.2011, 18:24:12
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
ATENTIE: Interpretarea de mai jos este proprie nu trebuie luata ca fiind parerea bisericii!

Mie imi pare destul de simpla problema, si plec de la ideea ca niciodata creatia nu poate lua locul Celui care a creat-o. Oricat si-ar dori creatia acesta este un lucru imposibil si aici se vede amagirea sarpelui si greseala: sarpele a mintit ca ei vor ajunge ca si creatorul iar greseala este ca desi stia ca este creat totusi si-a imaginat ca poate deveni si el creator desavarsit. Ok, creatia poate fi la randul ei creatoare dar niciodata la nivelul Creatorului ei.
unde vezi mata ca primii oameni au vrut sa-i ia locul lui Dumnezeu?aceasta premisa este falsa... si ispita diavolului nu a fost in acest sens.. ci a fost in sensul acela, in care oamenii ar fi ajuns "ca si Dumnezeu" ... si daca ne luam dupa un verset urmator aceasta s-a si intamplat "Iata Adam a ajuns ca si Noi" ..


Citat:
Daca omul ar fi devenit la fel atunci care mai era rolul creatorului? De aici este clar ca DUmnezeu ar fi fost inlocuit in acest caz.
eu cred ca asta e si scopul omului.. Din Scriptura: dumnezeii sunteti si toti fii ai Celui PreaInalt." "fiti desavarsiti precum Tatal vostru desavarsit este".. Si nu inteleg cum asta l-ar inlocui pe Dumnezeu... Pe baza carui rationament?Mai incearca cu afirmatia asta..

Citat:
Cred ca Dumnezeu a pus acel pom pentru ca avea exeperienta anterioara cu diavolul care si el la randul lui a gandit ca poate lua locul creatorului, din acel moment creatia este supusa la un test: felul cum isi foloseste liberul arbitru.
diavolul cum a cazut? de ce sa fie nevoie ca intreaga creatie sa fie supusa la acest test?Dumnezeul atotstiutorul nu cunoastea inimile si rarunchii fiecarei molecule ale creatiei?


Citat:
Noi nu suntem pedepsiti pentru ce nu am facut ci suntem pusi la acelasi test usor inversat: noi nu am aparut in rai ca sa fim izgoniti, ci pentru ca ne-am nascut in afara raiului trecerea testului ne va obtine biletul de intrare in Rai. Noi nu suferim din acuza pacatului stramosesc, ci alegem: daca vrem sa suferim ne indepartam de Dumnezeu, daca alegem sa traim in rai il cautam pe Dumnezeu.
Nu cred ca pomul in sine era rau cred ca era un pom oarecare, ci neascultarea poruncii era de fapt rea.
pai si de ce a mai dat Dumnezeu porunca aceia cu privire la pomul cunostiintei?a pregatit terenul pentru cadere? in ce a constat porunca lui Dumnezeu cu privire la pom?Astept un raspuns mai amplu si mai complex decat fraza aceia din Biblie... Practic ce a simbolizat porunca? In cazul in care porunca a fost ne-explicita si ne-argumentata , neascultarea este justificala si "rautatea" neascultarii discutabila,poate chiar inexistanta...


Citat:
Cand Adam spune "Am auzit glasul Tău în rai și m-am temut, căci sunt gol, și m-am ascuns" nu trebuie sa ne imaginam ca se rusina de goliciunea trupeasca, ci de faptul ca lepadase porunca data, era gol sufleteste. El a gresit spunand "sunt gol" in loc sa spuna "doamne am gresit iarta-ma". Si nici a doua oara nu si-a recunoscut greseala, ci a pasat vina catre femeie.
La fel si aceasta: "Atunci li s-au deschis ochii la amândoi și au cunoscut că erau goi, și au cusut frunze de smochin și și-au făcut acoperăminte." Eu zic ca frunzele de smochin nu arata ca goliciunea lor fizica era problema, cred ca este ceva de genul celor care dupa ce fac un lucru rau se spala, crezand ca stergand numai urmele fizice constiinta lor este curata.
Da, goliciunea aceasta se pare ca a fost una sufleteasca.Care a doua oara?Or fi ei vina de la unul la altul, de fapt nu cred ca despre asta e vorba aici, ci despre faptul ca nu si-au asumat responsabilitatea... de fapt lucrurile au stat asa... femeia i-a dat lui Adam, si sarpele a amagit-o pe femeie..

Citat:
Mai departe cand se spune "Și a zis Domnul Dumnezeu: "Iată Adam s-a făcut ca unul dintre Noi, cunoscând binele și răul. Și acum nu cumva să-și întindă mâna și să ia roade din pomul vieții, să mănânce și să trăiască în veci!..."" eu interpretez cam asa:
Cuvintele cheie in aceasta fraza sunt s-a făcut ca unul dintre Noi pentru ca cunoscând(cunoaste) binele și răul. Deci si Adam a cunoscut cine este Dumnezeu si cine este diavolul.
Daca despre asta e vorba atunci asta e un lucru bun... e un lucru rau in cazul asta ca nu i-a fost admis sa cunoasca cine este diavolul si cine este Dumnezeu.. Ce este raul si ce este binele... Fiind on-topic si putin cinstit voi sublinia ca Adam a ajuns ca Dumnezeu "cunoscand binele si raul" ... adica in sensul asta a ajuns ca Dumnezeu... Ce inseamna asta mai concret nu stiu... poate mai tarziu pe topic voi forta si eu o interpretare..

Citat:
Pentru ca Adam nu cunostea moartea, era nemuritor, daca ar fi ramas asa, ar fi fost ca si diavolul: unul ce s-a impotrivit lui Dumnezeu si este nemuritor. In dragostea lui fata de creatie Dumnezeu a mai acordat o sansa: i-a dat moartea. (De aici si ideea ca plata pacatului este moartea. Nu in sensul ca noi platim pacatele cu moartea cu in sensul ca noi pacatuind vom muri. Nu noi platim pacatele, ci noi suntem platiti cu moartea pentru ca pacatuim.) Dar aceasta moarte nu este cum cred multi o pedeapsa, ci este intradevar o PLATA. Noi suntem niste privilegiati ca ni s-a dat acest timp, pana la moarte, sa ne putem recastiga raiul, si daca l-am pierdut prin neascultare, il putem castiga prin ascultare.
Da, cam asta spune si Serafim Rose in viata dupa moarte, argumentand cu citate din sfintii parinti.Asa se spune ca daca omul ar fi mancat apoi din pomul vietii starea aceia de goliciune sufleteasca si pacatul ar fi devenit vesnice si nemuritoare.. Deci intr-un fel e bine ca suntem izgnotiti si moartea e un lucru bun!Cu gandul si la premisa asta am deschis topicul...
Reply With Quote
  #49  
Vechi 15.02.2011, 18:42:54
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

ce a fost pomul cunostiintei binelui si raului?ce inseamna cunoasterea binelui si a raului din primele pagini ale Bibliei?
Reply With Quote
  #50  
Vechi 15.02.2011, 21:10:09
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
nu mi se pare un post bun... cum s-au mandrit in mom cand au mancat din pom?nu au recunoscut?ba da.. ..
Nu s-au mandrit cand au mancat, ci in momentul in care Dumnezeu a intrebat daca nu care cumva au mancat din pomul cunoasterii, ei nu s-au cait pentru fapta, Adam a dat vina pe Eva, Eva a dat vina pe sarpe. Nu au zis Doamne iarta-ne ca am gresit inaintea Ta.


Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Eliberarea de robia ignorantei,de prostie, de incultura, de nestiinta.. cred ca stiinta merita toate sacrificiile.. nu cred ca ar fi fost asa de faina fericirea asta in raiul ignorantei... daca ar fi fost asa probabil ca nici nu le pasa primilor oamenii de pomu cela..
Ei habar nu au avut ce-au facut.
Era doar fericire, oricum nu pot sa te fac sa intelegi.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
caderea lui a & e, pacatul originar



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Caderea Constantinopolului cozia Stiri, actualitati, anunturi 13 03.01.2018 16:22:00
200 de ani de la Caderea Bastiliei - 14 iulie LapetiteMoc Stiri, actualitati, anunturi 43 16.07.2009 02:22:27
Atotstiinta Lui Dumnezeu vs. Crearea si caderea omului Florin-Ionut Generalitati 10 06.07.2009 16:25:52
LUPTA CU CADEREA IN IMAGINATIE cozia Teologie si Stiinta 9 10.12.2007 12:07:37