Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.02.2011, 21:05:59
vicentiu68's Avatar
vicentiu68 vicentiu68 is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Locație: CLUJ
Religia: Ortodox
Mesaje: 41
Implicit De ce mint copiii?

Copiii mint de frică sau din obișnuință. Mulți copii percep minciuna ca pe cea mai bună ieșire din impas, ca pe o măsură de evitare a pedepsei. Teama că mama o să-l certe iarăși sau că tata o să-l pedepsească și nu o să-l mai lase afară, la joacă, sau nu o să-i mai cumpere reviste sau jucării, teama că își va dezamăgi părinții, teama că doamna învățătoare o să-l facă de râs în fața întregii clase îl împing pe copil să mintă. Comportamentul irascibil al părinților, mediul familial tensionat în care copilul aude certuri, insulte îl face pe copil să devină mincinos. Pentru a evita astfel de carențe în dezvoltarea copilului, părinții trebuie să negocieze, să facă pe cât posibil compromisuri înainte de a-l acuza pe copil, să vorbească cu el, calm și rar.
__________________
Pe cel ce se bucură în Domnul, nici un necaz nu-l va scoate din bucuria lui.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.02.2011, 21:15:55
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Talking

Majoritatea copiilor sunt firi cu imaginatie bogata si le place sa fantazeze, sa-si dea importanta , sau sa exafereze o stare de fapt.....Altii mint de teama , altii ca sa obtina ceva...O "tehnica" este ca parintele sa devina prietenul de suflet al copilului , sigur asta neexcluzand pedepsele, a caror aplicare trebuie motivata...Pentru mine, mama a fost si atat cat mai poate la anisorii ei, prietena , sora si mama scumpa....Si da...in copilarie imi placea teribil sa...exagerez.....
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.02.2011, 21:17:47
vicentiu68's Avatar
vicentiu68 vicentiu68 is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Locație: CLUJ
Religia: Ortodox
Mesaje: 41
Implicit

Copiii pot minți în cazul în care părinții așteaptă prea multe de la ei. Copiii pot minți în legătură cu notele lor atunci când părinții cred că ei învață mai bine decât în realitate. Când un copil este întrebat de ce a avut un anume comportament greșit, el poate minți deoarece nu poate explica acțiunile lui. Copiii cărora nu li se cultiva un set de valori încă din copilărie pot minți. Copiii care nu sunt încurajați sau răsplătiți pentru eforturile și reușitele lor pot minți pentru a atrage atenția asupra lor.Când un părinte observă că este mințit de copil, devine nervos și simte că nu mai poate avea încredere în copil. Minciuna unui copil cauzează mânie, durere și îngrijorare pentru părinte. Copiii pot învăța să mintă din sursele mediului exterior, mass-media, adulți, alți copiii mai mari, și părinții devin nesiguri în aceste cazuri, deoarece își dau seama că nu pot deține controlul informațiilor și ideilor ce le sunt prezentate copiilor.
__________________
Pe cel ce se bucură în Domnul, nici un necaz nu-l va scoate din bucuria lui.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.02.2011, 21:25:27
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vicentiu68 Vezi mesajul
Copiii mint de frică sau din obișnuință. Mulți copii percep minciuna ca pe cea mai bună ieșire din impas, ca pe o măsură de evitare a pedepsei. Teama că mama o să-l certe iarăși sau că tata o să-l pedepsească și nu o să-l mai lase afară, la joacă, sau nu o să-i mai cumpere reviste sau jucării, teama că își va dezamăgi părinții, teama că doamna învățătoare o să-l facă de râs în fața întregii clase îl împing pe copil să mintă. Comportamentul irascibil al părinților, mediul familial tensionat în care copilul aude certuri, insulte îl face pe copil să devină mincinos. Pentru a evita astfel de carențe în dezvoltarea copilului, părinții trebuie să negocieze, să facă pe cât posibil compromisuri înainte de a-l acuza pe copil, să vorbească cu el, calm și rar.
Așa e. Și eu am ajuns o mincinoasă.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.02.2011, 21:26:09
vicentiu68's Avatar
vicentiu68 vicentiu68 is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Locație: CLUJ
Religia: Ortodox
Mesaje: 41
Implicit

Părinții sunt primii răspunzători pentru comportamentul copiilor, chiar dacă, de multe ori, un părinte recunoaște destul de greu că a greșit. Copiii mint pentru că uneori așa sunt învățați, pentru a nu-i răni pe cei din jur. Dacă, de exemplu, un copil este întrebat dacă îi place cadoul sau prăjitura, el spune „da“ pentru a fi politicos, deși poate nu îi place cadoul primit.

Sunt și cazuri grave, când un copil minte pentru că dorește ca părintele să-și petreacă mai mult timp cu el. Din cauza lipsei de comunicare și a relației precare cu părintele, copilul nu spune întotdeauna adevărul.
__________________
Pe cel ce se bucură în Domnul, nici un necaz nu-l va scoate din bucuria lui.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.02.2011, 11:21:12
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit copiii mint din cauza parintilor

Copiii mint pentru ca nu se simt iubiti.
Le este frica de pedeapsa, pe care cred ca ar primi'o in urma spunerii adevarului.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.02.2011, 11:58:19
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daca un copil va observa ca devine mai "descurcaret" in viata prin minciuna, nu va inceta sa renunte la ea. Nu trebuie sa ascundem faptul ca si lumea copiilor este una dura. Si nu putine sunt cazurile in care un copil ca sa fie acceptat de ceilalti, trebuie sa minta. Pe de alta parte e mai usor sa atragi atentia prin minciuna decat prin adevar, chiar daca atentia dureaza putin, pana la aflarea adevarului.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.02.2011, 12:23:25
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Smile

Exact ca in lumea "celor mari", exista minciuni in toata puterea cuvantului , facute gratuit ori nu si minciunele "necesare" , un soi de artificii, ca sa nu deranjam, sa nu suparam, etc...Atunci copiii de ce ar fi altfel? In plus "copiaza" ades comportamentul adultilor...Important imi pare ca minciunica sa nu devina un obicei de nedespartit pentru copii...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.02.2011, 17:46:57
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Copilul poate invata minciuna, in mod nefericit, in sanul familiei. Un copil mintit va vedea in minciuna o realitatea fireasca. De asemenea, un copil care este martor al "eficientei" minciunilor celorlati copii din anturaj, va minti la randul sau.

Cel ce se foloseste de minciuna isi face din ea un fals aliat. Or unui copil ii este dificil sa inteleaga acest fapt, din moment ce o data, de doua ori, ea a reprezentat pentru el "solutia" iesirii din impas. Va mai apela la minciuna cu incredere si cu alte ocazii. Vine insa o vreme cand minciuna il tradeaza, cand aceasta nu-i mai poate ascunde neputinta, relele intentii, vinovatia etc.

Trebuie sa se lepede de ea pentru "picioarele sale scurte", pentru neloialitatea ei, dar mai ales constinetizand, cu vremea, ca "increderea nu se pierde decat o singura data" (Nicolae Iorga).
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.02.2011, 18:43:31
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Sa ridice mana sus cei care au copii, stau zi de zi cu ei, poate chiar chlipa de clipa pana ce acestia merg in colectiv, si pretind ca " din cauza lipsei de educatie din partea parintilor acestia sunt obraznici, sau mincinosi...sau cum vreti voi " Si aici, ma refer in special la copii micuti.
M-am saturat de ineptiile de genul acesta, toata lumea arata cu degetul spre parinti, mai ales cei care habar nu au " cu ce se mananca cresterea unui copil ", ca sa nu mai vorbim de conceperea acestora ( vizeaza femeile ).
Pur si simplu, am ajuns sa ma cert cu femeile, asazisele prietene sau cunostinte, care au depasit varsta de 30 de ani, care habar nu au ce-nseamna copii fiindca nu vor sa-si rupa....nascandu-i, care nu vor sa se ingrase la sarcina, ori sa spele scutece murdare sau sa se trezeasca noaptea, care nu se marita caci " au tabieturi " si nu au chef sa " slugareasca barbatul ", care le apuca mizeria de nas in jurul lor de cata lene le curge pe ochii fardati strident, dar care arata cu degetul spre mamele ce " nu stiu sa-si educe copii " .
Copilul meu a inceput sa minta, asa subtil, usor si cu inteles . El spune ca " glumeste ", iar eu ii atrag atentia ca nu este frumos, ca poate afecta relatia cu cei din jur fiindca risca sa nu mai fie crezut cand spune adevarul, incerc sa-i explic dupa putinta mea despre acest fenomen. Nu stiu de unde a invatat sa strecoare cate o minciuna, nici nu stiu sigur in ce mod percepe acesta minciuna, nu a vazut in casa la mine minciuna, ea nu-si are rostul, este infima...cu toate acestea, copilul meu experimenteaza fenomenul uneori . Probabil capteaza mici trasaturi de comportament din mediul colectiv, probabil din instinct apeleaza si la acest tertip considerandu-l folositor, probabil pentru el chiar reprezinta o gluma, proasta, bine-nteles ( ii atrag atentia ca nu este gluma, sau ca nu este deloc o gluma buna), nu stiu, dar un lucru este clar, uneori, unele lucruri chiar nu tin de educatie. Am observat ca inca nu asociaza minciuna cu teama, mai degraba o foloseste fara sens si fara acoperire .
Copii au si propria lor personalitate, se manifesta si in functie de anumiti factori sociali, genetici, chiar si alimentari , dar si de educatie, insa, nu doar de educatie.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 17.02.2011 at 18:49:49.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Copiii,un dar de la Dumnezeu RalucaMC Nunta 32 22.05.2013 00:50:45
Copiii din spitale Adriana Cluj Umanitare 0 11.04.2012 09:30:57
Copiii dementei Dia20_diana Generalitati 0 11.02.2008 03:00:57
copiii bolnavi urzicuta Generalitati 16 12.09.2007 09:02:35
COPIII silvimiha Generalitati 4 23.04.2007 18:23:51