Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 07.03.2013, 14:08:00
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Din cate vad bunica ta isi joaca un joc foarte bine pus in scena si pe care si-l permite pentru ca voi ii permiteti.


1. In primul rand este invatatura in Scriptura in care zice clar sa ai grija de familia ta, mai ales ca acum sunt mari probleme.
Deci ce face ea va pericliteaza si pe voi.

Daca facea asta in contextul in care aveati de toate era cu totul altceva, dar in felul asta ea greseste.

2. Trebuie sa opresti complet jocul ei; trebuie sa-i iei toate jucariile cu care se juca inainte sa vada exact ce inseamna "sa dea totul din casa".

Cumparati un alt frigider pentru ea si punetii tot ce are ea in frigiderul ala.
La fel, separati toate lucrurile, sa nu mai intre in lucrurile voastre.
Iar daca intra vedeti cumva sa puneti cheie pe usile in care voi stati.

Trebuie neaparat sa va separati fizic de ea, si ea sa nu mai aiba deloc acces la lucrurile voastre. Cat timp va avea acces, o sa va chinuie si pe voi si pe ea.

Daca va separati:
- ea o sa invete ca "sacul fara fund" nu mai exista iar iluzia de "sac fara fund" o sa dispara complet
- voi o sa aveti liniste.

Puneti sub cheie totul in casa, camerele voastre si toate lucrurile la care aveti probleme.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 07.03.2013, 14:28:30
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

smechera babuta,dar a cam dus o la extrem cu milostenia.ea mergea pe principiul "da si haina de pe tine".s a cam inselat pe sine si a cam profitat aghiuta de fapta ei buna,a adus o in pragul disperarii si acum a cazut in extrema cealalta.trebuie sa o duci la un preot priceput sa i spuna ce si cum.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 07.03.2013, 16:53:53
ellami ellami is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2013
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rainrainbow Vezi mesajul
smechera babuta,dar a cam dus o la extrem cu milostenia.ea mergea pe principiul "da si haina de pe tine".s a cam inselat pe sine si a cam profitat aghiuta de fapta ei buna,a adus o in pragul disperarii si acum a cazut in extrema cealalta.trebuie sa o duci la un preot priceput sa i spuna ce si cum.
pai cand traia tata, tata a chemat un preot prieten de familie sa ne faca festanie si mamaia s-a apucat sa spuna cate fapte bune face, cate ore sta in genunchi si parintele ia cam taiat-o si ia spus "faptele bune nu trebuie sa le stie nici vantul nici pamantul ci numai Dumnezeu". Ea se astepta la ovatii, dar...
Ei de atunci pe acel parinte nu suporta.

ea mai are un alibii... ea daca a facut curatenie prin biserici cand era in puteri, cu 2 zambete, 2 spalari de vesmant a reusit sa ajunga in sufletul oamenilor.

Sa va dau un alt exemplu... ea acum merge in baston... inainte de a spune saracuta batranica nevinovata citi...
Intr-o zi cand eram cu mama ne venii ideea sa o urmarim sa vedem cum merge pe strada. Pana indreptul statiei merge ca melcul, dar apoi cand iese din perimetrul casei, strazii noastre, ghici cine tine bastonul ca Charlin Chaplin sau ca Fred Asteir. Asta cand este singura... pai o data de boboteaza a dus la prietenele ei 6 sticle de 2 l cu aghiasma! pe care bineinteles ca le-a vandut si a luat 10 lei!

acum face macinici pentru prietenele ei..deci consuma din faina noastra, faina cumparata de mama pentru niste babete. Daca ar face din banii ei nu m-ar deranja. Dar banii ei si pastreaza pe prajituri in oras, pe bere, pe pateuri... De ce face macinici? bineinteles ca sa le vanda.

Eu nu stiu la care parinte se duce ea ca i-as explica eu direct cum sta treaba

Halal pomana este asta cand furi de la altul si cand iti insusesti meritul! Culmea ca ea nu da la amarati, la straini cum s-ar da normal ci da la prietenele ei cu care se mai cinsteste cu cate un vinisor...
Reply With Quote
  #34  
Vechi 07.03.2013, 17:17:09
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Povestea incepe a lua alura bulgarului de zapada.
Nu prea vad nici un sentiment de dragoste fata de aceasta bunica. Mie aceasta mi se pare singura care are legatura cu Biserica, prin faptul ca merge duminica de duminica la biserica, duce oamenilor aghiazma si anafura acasa, da milostenie.
Bunica aceasta imi aminteste de Sf. Filofteia:

Urmatoare poruncii iubirii

Mama Filofteiei a fost o crestina evlavioasa, care a invatat-o iubirea de Dumnezeu si de aproapele, milostenia, postul si rugaciunea. A murit insa de tanara, lasand-o pe Filofteia orfana la o varsta frageda. Pentru a face fata greutatilor pe care le presupunea cresterea unui copil, tatal sau a decis sa se recasatoreasca. Traditia spune ca noua sotie nu era un om al rugaciunii si al milosteniei. Nici cu Filofteia relatia nu era foarte buna, mai ales cand fetita se ducea la biserica, se ruga si isi arata marinimia sufletului. A inceput sa o persecute, trimitand-o la diferite munci grele. In acelasi timp, se pare ca incerca sa il intarate si pe tata impotriva copilei sale.

Martirizata la doar 12 ani

Una dintre indatoririle Filofteiei era cea de a-i duce mancare tatalui ei, care muncea la camp. Pe drum insa, intalnindu-se cu oamenii saraci, care ii cereau macar un coltisor de paine, nu o lasa inima sa treaca nepasatoare mai departe. Astfel, ea le dadea din mancarea tatalui sau. Lucrul s-a repetat, astfel incat tatal, ramanand mai mult flamand, si-a certat sotia. Aceasta insa s-a aparat, spunandu-i ca Filofteia este vinovata, caci imparte mancarea la saraci. Manios peste fire, tatal s-a pus la panda si, surprinzand-o pe Filofteia in timp ce facea milostenia obisnuita, a aruncat spre ea cu barda ce o purta la brau. Tanara Filofteia a fost grav ranita la un picior. In urma acestei rani si-a incredintat sufletul Domnului, la varsta de doar 12 ani. Era in anul 1218.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 07.03.2013, 17:36:33
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

E exagerată comparația, aici avem de-aface așa cum zice ellami cu o bunicuță sărită de pe fix. O fi ea simpatică dar se și știe preface ca să-și împlinească interesele viclene. Nu vreau să o judec ca să-i fac jocurile, dar se vede cât colo că ar face bani din orice ca să-i dea apoi milostenie pentru ginerele pe care l-a urît de moarte... și se pare că sărmanul a și murit din pricina asta și acuma dă pentru el milostenie ca să-și spele ea păcatele, nu el. Poate că totuși l-a iubit până la urmă. Bine face... iar dacă fură din cărnăreala din frigider, salamuri și friptane și sărmăluțe.., și o dă milostenie tot bine vă face că așa măcar mai postesc casnicii ei la de dulce. Iar cozonacii sunt pentru copii și pentru bătrâni deci bine că mai are prietene și bine că împarte cu prietenele ei tot ce are de mîncare și foarte bine că încă mai poate umbla și căra. Și nu cred că aghiazma o vinde ci ea își cere banii pentru serviciile de curierat și de catering, deci iată că baba noastră e băgată-n economia de piață și face față chiar recesiunii și crizei mondiale. Așa că n-am nimic de obiectat mai ales că am încercat și eu cândva să fac afaceri și nu mi-a ieșit. Știu că e rău cu rău da' mai rău e fără rău... că bine mai era când trăia bunica.

Sărut-o și îmbrățișaz-o în fiecare zi de 2 ori din partea noastră și vei fi iertată c-o pârăști. Norocul tău e c-o pârăști la cei ce o iubesc. Iar banii n-au mântuit și nu vor mântui niciodată pe nimeni așa că nu mai tot plânge după ei că și pe tine te iubim, ellami dragă, mult mai mult ca pe ea, săraca, cum are ea grijă de morți, ce frumos.

Last edited by vsovivivi; 07.03.2013 at 17:55:39.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 07.03.2013, 17:37:38
ellami ellami is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2013
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Din cate vad bunica ta isi joaca un joc foarte bine pus in scena si pe care si-l permite pentru ca voi ii permiteti.


1. In primul rand este invatatura in Scriptura in care zice clar sa ai grija de familia ta, mai ales ca acum sunt mari probleme.
Deci ce face ea va pericliteaza si pe voi.

Daca facea asta in contextul in care aveati de toate era cu totul altceva, dar in felul asta ea greseste.

2. Trebuie sa opresti complet jocul ei; trebuie sa-i iei toate jucariile cu care se juca inainte sa vada exact ce inseamna "sa dea totul din casa".

Cumparati un alt frigider pentru ea si punetii tot ce are ea in frigiderul ala.
La fel, separati toate lucrurile, sa nu mai intre in lucrurile voastre.
Iar daca intra vedeti cumva sa puneti cheie pe usile in care voi stati.

Trebuie neaparat sa va separati fizic de ea, si ea sa nu mai aiba deloc acces la lucrurile voastre. Cat timp va avea acces, o sa va chinuie si pe voi si pe ea.

Daca va separati:
- ea o sa invete ca "sacul fara fund" nu mai exista iar iluzia de "sac fara fund" o sa dispara complet
- voi o sa aveti liniste.

Puneti sub cheie totul in casa, camerele voastre si toate lucrurile la care aveti probleme.
cum am mai spus situatia noastra materiala nu ne permite o doua locuinta sau sa investim pentru ea in frigidere. si cand avea frigiderul ei in camera lua de la noi si punea la ea. Si cand statea singura, vecini ne sunau ca a inundat jos.. iar eu cat stau cu ea, trebuie sa verific mereu gazele, apa, lumina, pe care le lasa deschise...

pana sa ne mutam cu ea, defapt ea a vrut sa se mute, insistand la tata cu lacrimi de crocodil, pana atunci eram o familie unita, veneau la noi rudele, prietenii. De cand cu mamaia nu mai vin si asta de 14 ani. Unii au si spus-o pe fata.

mama ia explicat la vremea respectiva lui tata "mai, nu o cunosti pe mama, asta te va baga in mormat".. tata nu credea asa ceva, crezand ca toate mamele sunt ca mama lui.

Mie tata nu-mi povestea ce ii facea mamaia, decat ca pleca de acasa si se intorcea seara. Dar dupa moartea sa, mama mi-a povestit o intamplare . "Ma suna plangand din oras ca sa nu-l auzi tu si imi spunea ca nu mai rezista. ca mama a inceput sa-si ridice fusta in sus si-l ruga sa o pipaie sa vada de ce este pielea rece".

Sau cand intr-o zi ii spune lui tata " ginerica draga, ce ar fi sa dormim noi impreuna, tu la un cap eu la un cap sa facem economie la gaze?"


Mie de exemplu dupa ce vorbesc cu o colega incepe cu " huooooo cu toate curvele vorbesti.. panarama ce esti! de baieti vorbiti voi"...

Este o cruce grea si mai in gluma mai in serios eu nu stiu daca apuc 30 de ani! Nu vreau nici sa plec de acasa disperata, doar ca sa scap de ea. Nu vreau sa stau cu orele in oras pe strazi doar ca sa evit certurile. Chiar daca stau cu chirie, mobila este a mea, deci decat peretii sunt inchiriati practic.

Imi este greu sa-mi gasesc de munca si asta pentru ca multi nu ma cred ca am 26 spre 27 de ani, multi luandu-ma eleva de clasa 8. Degeaba le dau eu cv, interviul in cazul in care ma cheama se incheie cu "va vom contacta"

Eu am terminat liceul de arta, nu am continuat cu arta pentru ca nu am avut bani, dar acum vreau sa incerc sa vand tablouri desi va spun ca am fost cu ele in italia din poarta in poarta si nimic...
Ma las in voia lui Dumnezeu cum s-ar zice dar nici nu vreau sa cred ca aceasta voie ma duce in prapastie. Nu am venit pe lume sa fiu marioneta nimanui...


Tin la bunica mea, dar nu vreau sa profite de noi. Nu ia cerut nimeni nimic, chiar daca a avut. Tin minte ca mai demult cu ani in urma in timp ce noi mancam paine goala ea isi cumpara fripturi si nu a zis "luati si voi"...

In orice casa civilizata ce se face cand se ia salariile si pensiile? se pun pe masa . " astia pentru factur, datorii, mancare". Bunica mea dadea cam 50 de lei pentru facturi, in conditiile in care ele veneau caum 400-800 lei. ca ea mai mult nu are... isi facea provizi de iarna pe care dupa 2 ani le arunca! daca vroiam sa mananc si eu imi facea morala ca o las nemancata...Si noi cumparam in casa faina, zahar, sare, ulei, cartofi etc.. si vedeam cum dispar incet incet. Bineinteles ca intr-o zi am gasit in camera ei un bon de la marchet si luase dulciuri in valoare de 60 de lei (ciocolati, sucuri, biscuiti, caramele)... Deci noi sa-i luam ei frigider din banii nostri si daca se poate sa-l si umplem! pai si daca ar fi asa tot ar zice " ca noi avem frigiderul mai bun"...
Ea a avut un pat rupt si eu i-am dat patul meu nou si tot asa zicea ca patul ei era foarte bun.

Noi din cauza ei ne-am mutat cam de cateva ori ori ca "ba este curent in camera ei, ba este pe colt, ba ca a visat ca o sa fie cutremur,ba ca l-a visat pe tataia".. peste tot unde am mers noi am cautat sa ii fie ei bine si apoi noua. Ea nu a vrut sa-si de-a mobila ei din 1200 toamna, veche, rupta si am dat-o pe a noastra care era buna si frumoasa.

Foarte multi ii spunea si mamei " las-o pe mata, mai gandeste-te si la tine si la fata"...

Mamaia ca sa va spun asa provine dintr-o familie longeviva, sora ei murind la 90 de ani... Deci inca 10 ani mai traieste asta in cazul in care nu moare otravita, pentru ca are obiceiul sa puna la gura orice gaseste. Pai intr-o zi cand era cu mama, mama a vazut-o cum a luat de jos un covrig bineinteles negand cu tarie si jurandu-se pe toti sfintii...

Asa a fost din totdeauna,deci nu este boala batraneasca. In plus sunt multe femei invarsta de o moralitate impecabila!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 07.03.2013, 17:42:28
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ellami Vezi mesajul
pai cand traia tata, tata a chemat un preot prieten de familie sa ne faca festanie si mamaia s-a apucat sa spuna cate fapte bune face, cate ore sta in genunchi si parintele ia cam taiat-o si ia spus "faptele bune nu trebuie sa le stie nici vantul nici pamantul ci numai Dumnezeu". Ea se astepta la ovatii, dar...
Ei de atunci pe acel parinte nu suporta.

ea mai are un alibii... ea daca a facut curatenie prin biserici cand era in puteri, cu 2 zambete, 2 spalari de vesmant a reusit sa ajunga in sufletul oamenilor.

Sa va dau un alt exemplu... ea acum merge in baston... inainte de a spune saracuta batranica nevinovata citi...
Intr-o zi cand eram cu mama ne venii ideea sa o urmarim sa vedem cum merge pe strada. Pana indreptul statiei merge ca melcul, dar apoi cand iese din perimetrul casei, strazii noastre, ghici cine tine bastonul ca Charlin Chaplin sau ca Fred Asteir. Asta cand este singura... pai o data de boboteaza a dus la prietenele ei 6 sticle de 2 l cu aghiasma! pe care bineinteles ca le-a vandut si a luat 10 lei!

acum face macinici pentru prietenele ei..deci consuma din faina noastra, faina cumparata de mama pentru niste babete. Daca ar face din banii ei nu m-ar deranja. Dar banii ei si pastreaza pe prajituri in oras, pe bere, pe pateuri... De ce face macinici? bineinteles ca sa le vanda.

Eu nu stiu la care parinte se duce ea ca i-as explica eu direct cum sta treaba

Halal pomana este asta cand furi de la altul si cand iti insusesti meritul! Culmea ca ea nu da la amarati, la straini cum s-ar da normal ci da la prietenele ei cu care se mai cinsteste cu cate un vinisor...

Ellami,este evident ca esti furioasa pe ceea ce se intampla la tine in casa,pana la urma este firesc,probabil ca oricine s-ar confrunta cu o situatie similara ar simti pana la urma,inevitabil,un sentiment de revolta...
Insa,dincolo de sentimentul de revolta,avand in vedere ca esti constienta ca dansa nu se va mai schimba acum la batranete ( batranete care intr-adevar poate accentua niste trasaturi de personalitate mai neplacute ) te-as intreba cum vezi tu iesirea din aceasta situatie?Voi,ceilalti membri ai familiei ati incercat sa gestionati in vreun fel acest context?Tu,spre exemplu,pentru ca esti cea care cauta niste raspunsuri la aceasta situatie care inteleg ca dureaza de ceva ani,te-ai gandit pana acum la niste variante de a gasi o solutie?Pana la urma,obiectiv judecand,esti singurul om in masura sa isi cunoasca viata,contextul familial si resursele de care dispune,nimeni altcineva neputand fi in masura sa iti spuna ce ai putea sa faci cu propria ta viata si familie...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #38  
Vechi 07.03.2013, 18:13:17
ellami ellami is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2013
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Ellami,este evident ca esti furioasa pe ceea ce se intampla la tine in casa,pana la urma este firesc,probabil ca oricine s-ar confrunta cu o situatie similara ar simti pana la urma,inevitabil,un sentiment de revolta...
Insa,dincolo de sentimentul de revolta,avand in vedere ca esti constienta ca dansa nu se va mai schimba acum la batranete ( batranete care intr-adevar poate accentua niste trasaturi de personalitate mai neplacute ) te-as intreba cum vezi tu iesirea din aceasta situatie?Voi,ceilalti membri ai familiei ati incercat sa gestionati in vreun fel acest context?Tu,spre exemplu,pentru ca esti cea care cauta niste raspunsuri la aceasta situatie care inteleg ca dureaza de ceva ani,te-ai gandit pana acum la niste variante de a gasi o solutie?Pana la urma,obiectiv judecand,esti singurul om in masura sa isi cunoasca viata,contextul familial si resursele de care dispune,nimeni altcineva neputand fi in masura sa iti spuna ce ai putea sa faci cu propria ta viata si familie...


O minune de la Dumnezeu sa ma marit. Dar nu din disperare ca sa scap de bunica...Dar planul lui Dumnezeu nimeni nu-l stie...


Cand ma refeream la sfat, defapt vroiam sa fiu sfatuita ce rugaciuni as putea spune. Ce as putea citi astfel incat sa fie bine pentru toti.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 07.03.2013, 19:10:51
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Buna sau rea, e bunica ta. Sangele apa nu se face.
Dumnezeu va incearca rabdarea. Si ei ii incearca intelepciunea caracteristica batranilor.

Dati-i voi ce sa dea de pomana, ca sa nu se mai simta frustrata. Stabiliti ce dati si ce nu dati de pomana, stiind ca prin milostenie se iarta multe pacate. Daca schimbati un pic tactica, desi nu e comod, toata lumea va fi mai multumita.

Nu spun ca aceasta e solutia miraculoasa, dar merita incercata. Sa aveti inima buna si multa rabdare.

Cunosc cateva persoane zgarcite care nu dau de pomana pentru morti, dar nici spor la bani nu au, desi muncesc... Fumeaza sot si sotie si pentru asta au bani! Isi cumpara des bautura si cafele. In rest, traiesc modest.

http://www.crestinortodox.ro/acatist...tii-67106.html

http://www.crestinortodox.ro/rugaciu...ita-72577.html

http://www.crestinortodox.ro/acatist...nia-67103.html

Last edited by antoniap; 07.03.2013 at 20:03:29.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 07.03.2013, 19:19:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu cred ca este necesar sa continui cu lista cu detalii picante despre caracterul/activitatile bunicii tale.

Daca este un caz real, e destul declar ce trebuie facut (daca nu e, povestea cu intamplari buclucase poate sa continue dar nu o sa convinga).

In orice caz, scurt si la obiect.

Problema are o singura solutie.

Trebuie sa va mutati de acolo.

Stiu, nu sunt suficienti bani, etc.

Dar la ce pagube zici ca face in casa, eu cred ca iti scoti lejer banii de chirie daca te muti.
Eventual poti cauta sa te muti impreuna cu o alta fata si sa impartiti costurile.

Chiar si daca te muti intr-o zona nu tocmai ok, conditii modeste, fara TV, internet si maninci doar paine cu ulei - si tot este mai bine decat ce descrii tu.

Bunica sunt sigur ca se va descurca si in lipsa voastra.
In felul acesta va deveni poate si mai responsabila, deci ii faci un bine.

Buna si rugaciunea, dar e ca si credinta - fara fapte moarta este.

Sfarsitul povestii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 07.03.2013 at 19:22:35.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare