Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.03.2013, 21:52:01
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu e nici fericit, nici trist . E Dumnezeu și atât.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.03.2013, 21:56:39
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Apostolul Pavel spune in I Timotei 6:15 ca Dumnezeu este ,,fericitul"dar daca asta pare paradoxal intr-o lume parca atat de rea atunci sa va uitati in predica de pe Munte ca sa-i vedeti pe ,,fericitii"lui Dumnezeu din aceasta lume.O adanc al intelepciunii Tale,cum sunt cerurile fata de pamant asa sunt si gandurile Tale fata de intelegerea noastra.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.03.2013, 22:28:20
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ellami Vezi mesajul
Sa fii fericit atunci cand cineva isi recunoaste greseala si isi da silinta sa se indrepte.
Sa fii fericit cand cineva prin gesturi simple iti lumineaza viata
Sa fii fericit cand un simplu cuvant te face sa vibrezi...

Asa si cu Dumnezeu
-Dumnezeu ar fi fericit daca ne-ar vedea ca ne straduim sa ne iubim intre noi.Unii din voi crestini ortodoxi poate nu vorbesc cu un chinez care este budist pentru ca " este pacat"
-Daca tot ce am face am face cu gandul la Dumnezeu
Stiu si eu?
Dumnezeu ii socoteste fericiti, culmea, pe cei ce plang, pe cei ce sunt ocarati si prigoniti - vezi Fericirile din Biblie - http://ro.orthodoxwiki.org/Fericirile
Si aplicand aceasta grila la logica ta, Dumnezeu este cu adevarat cel mai fericit, la cat de ocarat si prigonit este El de credinciosii Lui.

Dumnezeu este o fiinta perfecta, desavarsita, a spune ca e nefericit este egal cu a spune ca este imperfect, ca ii lipseste ceva.
Altfel, inteleg ce spui si cred ca aceasta ar trebui sa fie atitudinea crestinului adevarat, sa se raporteze in tot ce face la Dumnezeu: sa se gandeasca, uite, daca fac asta, il mahnesc pe Dumnezeu, daca fac ailalta, o fac spre slava lui Dumnezeu si nu pentru ca ma gandesc ca asa o sa ajung in rai sau ca o sa scap de iad sau ca sa ma laude oamenii... Dar pentru asta trebuie sa iubesti si sa iesi cumva din tine, din egoism si din propriile limite.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.03.2013, 22:41:33
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ellami Vezi mesajul
Am intrebat clar Dumnezeu este fericit?
Nu am intrebat de oameni daca sunt fericiti, nici ce spune biblia.

Este o intrebare clara, la care vad ca se evita raspunsul. Pentru ca nu puteti gasi un raspuns de genul " da, Dumnezeu este fericit ca ne vede asa, pentru ca..."
Nu puteti spune nici unul din voi " Eu il fac fericit pe Dumnezeu". Indiferent ca stati cu orele cu nasul in biblie. Caci la primul stop cand sunteti in masina si va taie unul calea injurati, la prima luna fara salariu va blestemati seful,cand va sculati cu fundul in sus, sau sunteti nemultumiti va atacati verbal partenerul daca nu si fizic... chiar si pe acest forum intre un " Doamne miluieste" se va trezi cineva care sa se uite la meci si sa zica " bagami-as.... nu a bagat gol!" si apoi sa presteze cu citate din biblie parand primul credincios din lume!

Iisus a urmat cuvantul Domnului, prin "faca-se voia Ta". Iisus l-a facut fericit pe Dumnezeu pentru ca acesta nu s-a limitat doar la cuvinte ci si la fapte, conduita.
Se vede ca nu ai incercat sa afli Cine este Dumnezeu, de intrebi daca e fericit. Daca nu te intereseaza Biblia, atunci de unde sa stii despre Dumnezeu? L-ai vazut cumva?
Dar Iisus cine este, de L-a facut fericit pe Dumnezeu? Despre care Domn e vorba mai sus?
Presupun, din cele scrise de tine, ca atat Iisus , cat si Dumnezeu sunt oameni ca si noi, care pot fi fericiti. Am inteles bine?
Injuraturile nu sunt de la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.03.2013, 23:19:01
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Dumnezeu nu e fericit cand vede atata nedreptate.Nu degeaba Dumnezeu a dat potopul de pe vremea lui Noe in trecut,nu degeaba o sa existe marea triere si Apocalipsa.. si tot asa...Dar totusi Dumnezeu este si fericit cand vede ca oamenii se roaga,ca mai sunt si oameni cu HAR care merita toata aprecierea.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.03.2013, 08:29:18
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

A mai spus cineva dar se pare ca e mai greu de inteles. Il cunoasteti pe Dumnezeu???? Cum aveti indrazneala sa spuneti ce "simte" Dumnezeu? Cum aveti indrazneala sa Il raportati pe Dumnezeu la om. Intrebarea asta are fix aceeasi valoare ca intrebarea "Ce a facut Dumnezeu inainte de facerea lumii?".
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.03.2013, 11:02:43
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu doreste in primul rand mantuirea noastra. Asa cum l-a primit pe fiul risipitor, ii primeste si pe altii care fac sau vor face pocainta nestiuta de noi.

http://www.ioanguradeaur.ro/620/omilia-iii-filimon/

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=8640
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.03.2013, 11:47:13
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ellami Vezi mesajul
Dumnezeu este fericit?
Dumnezeu - Tatăl dorește crearea lumilor deși a preștiut că mare parte dintre ființele create se vor îndepărta de El. Totuși El iubește în continuare și tot timpul și pentru totdeauna toate ființele, indiferent de alegerea lor. Deși mulți îngeri și oameni refuză să-I răspundă prin iubire, El dorește aducerea noastră la o existență eternă. În felul acesta Tatăl face o jertfă continuă începută mai înainte de veci: iubește fără a fi iubit înapoi.

Dumnezeu - Fiul primește propunerea Tatălui și binevoiește să realizeze designul lumilor ce vor fi create. El știe mai înainte orice se va întîmpla și totuși acceptă dorința Tatălui, deoarece numele Lui este Amin. Știe că oamenii vor ajunge la un asemenea grad de decădere încît El va avea de răbdat Crucea și de asumat păcatele omenirii prin conștientizare, ca martor la relele ce vor fi făcute. Jertfa Lui este mai înainte de veci, se continuă acum, cînd Hristos este aici și acum martor răstignit pe lemnul Crucii cînd fiecare dintre noi păcătuiește. Și jertfa Lui este veșnică, fiindcă cei ce vor alege Iadul se vor împotrivi pentru totdeauna iubirii Sale desăvîrșite.

Dumnezeu - Duhul Sfînt este Cel Care face posibilă existența a orice este creat. Jertfa Lui este aceea că ființele libere Îl "forțează", ca să spun așa, să ducă la îndeplinire răul pe care ele, srmanele, îl comit. Iadul în sine ființează prin energiile Duhului Sfînt. Dumnezeu Duhul Sfînt va menține și această existență tristă pentru totdeauna, deoarece ființele create sînt libere și eterne, după chipul divin.

Cam așa înțeleg eu jertfa Lui Dumnezeu, adică nefericirea Lui veșnică din cauza proastei noastre alegeri.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.03.2013, 11:51:50
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu e nici fericit, nici trist . E Dumnezeu și atât.
Cam așa cred și eu... Plus că prin această întrebare îl raportăm pe Dumnezeu la om, ceea ce e absurd.

Last edited by Annyta; 08.03.2013 at 11:53:52.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.03.2013, 16:02:47
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit fericit

"Dumnezeu e un Tata fericit" - Arhim. Laurențiu Popa staretul mănăstirii Stânișoara
http://www.lumeacredintei.com/images...intei94cs4.jpg
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare