Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.07.2015, 16:26:24
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ce guvern generos!!!

Cea mai mare moschee din Europa se va construi in Bucuresti pe un teren oferit in dar comunitatii musulmane de catre Guvernul Romaniei.

Se rasucesc in mormant Stefan cel Mare si alti domnitori romani care nu au permis cumpararea pamantului romanesc de catre turci si nici construirea de moschei pe teritoriul Romaniei. Au incheiat tratate in care au mentionat clar acest lucru, acceptand sa plateasca tribut. Proritatea lor a fost protejarea religiei ortodoxe in interiorul granitelor Romaniei.
Cine si cu ce drept considera pamantul Romaniei o mosie proprie pe care o ofera in dar? Si ar mai fi o intrebare: cu ce scop?

Sa nu ne miram daca se va adeveri prorocia unor duhovnici privind cutremurul devastator ce va avea loc in Bucuresti!

http://adevarul.ro/locale/constanta/...x.html?ref=yfp
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.07.2015, 19:49:43
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

din cate stiu eu , Patriarhia Romana a primit la randul ei un teren in Istambul pentru construirea unei biserici.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.07.2015, 20:55:18
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
din cate stiu eu , Patriarhia Romana a primit la randul ei un teren in Istambul pentru construirea unei biserici.
Normal, trebuie reciprocitate. E mult mai bine ca e o moschee, decat un alt stadion sau alta porcarie.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.07.2015, 18:11:25
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
din cate stiu eu , Patriarhia Romana a primit la randul ei un teren in Istambul pentru construirea unei biserici.
Cat de mare? Una e sa fie vorba de cativa metri patrati pentru o biserica si alta e sa donezi teren pentru o moschee monumentala. In interesul romanilor nu putea fi folosit acel teren sau macar o parte din el? De ce sa fie incurajata astfel islamizarea Romaniei? O constructie modesta, ar fi trecut neobservata si nimeni n-ar fi comentat nimic. Fiind, insa, vorba de un mare centru cultural, e firesc sa ne punem intrebari suplimentare.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.07.2015, 18:13:14
Ursu-WiFi Ursu-WiFi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 122
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cat de mare? Una e sa fie vorba de cativa metri patrati pentru o biserica si alta e sa donezi teren pentru o moschee monumentala. In interesul romanilor nu putea fi folosit acel teren sau macar o parte din el? De ce sa fie incurajata astfel islamizarea Romaniei? O constructie modesta, ar fi trecut neobservata si nimeni n-ar fi comentat nimic. Fiind, insa, vorba de un mare centru cultural, e firesc sa ne punem intrebari suplimentare.
Prevad o cearta intre fete in gen masculin: a mea e mai mare decat a ta.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.07.2015, 19:47:21
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cat de mare? Una e sa fie vorba de cativa metri patrati pentru o biserica si alta e sa donezi teren pentru o moschee monumentala. In interesul romanilor nu putea fi folosit acel teren sau macar o parte din el? De ce sa fie incurajata astfel islamizarea Romaniei? O constructie modesta, ar fi trecut neobservata si nimeni n-ar fi comentat nimic. Fiind, insa, vorba de un mare centru cultural, e firesc sa ne punem intrebari suplimentare.
Um, curtea din spatele casei poporului sunt... cativa metri patrati?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.07.2015, 20:42:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Um, curtea din spatele casei poporului sunt... cativa metri patrati?
Da.
Pentru o mica bisericuta.
Altceva este o Moschee Monumentala.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.07.2015, 21:32:18
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da.
Pentru o mica bisericuta.
Altceva este o Moschee Monumentala.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.07.2015, 20:36:37
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.237
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cat de mare? Una e sa fie vorba de cativa metri patrati pentru o biserica si alta e sa donezi teren pentru o moschee monumentala. In interesul romanilor nu putea fi folosit acel teren sau macar o parte din el? De ce sa fie incurajata astfel islamizarea Romaniei? O constructie modesta, ar fi trecut neobservata si nimeni n-ar fi comentat nimic. Fiind, insa, vorba de un mare centru cultural, e firesc sa ne punem intrebari suplimentare.
Mai citind eu și alte opinii, am ajuns să îmi dau seama că problema asta este serioasă și ridică mari semne de întrebare. Unul ar fi: De ce nu s-a făcut în prealabil o consultare publică pe tema asta? De ce suntem puși în fața faptului împlinit? Dacă musulmanii nu doresc să facă prozelitism la noi, cum spune muftiul, la ce bun consturirea acestui mare complex, care, pe lângă o moschee comparabilă cu Moscheea Albastră din Istanbul, va cuprinde și săli de curs (unii spun că pentru 6000 de cursanți; muftiul neagă) pe lângă alte anexe. Cum se justifică ridicarea unei construcții de asemenea proporții într-o țară în care comunitatea musulmană reprezintă 0,3% din totalul populației?

Iar dacă proporțiile ei vor rivaliza cu Catedrala Mântuirii Neamului, poate că ar fi fost echitabil ca, la schimb, guvernul turc să ne doneze Hagia Sofia.
Deși nu cred că Patriarhia n-a fost înștiințată dinainte, sper, totuși, să aibă o reacție.

Însă problemele pe care le ridică această construcție ar putea să nu țină doar de Biserică. Mai multe semne de întrebare în articolul de aici.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.07.2015, 15:12:14
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Observ ca crearea acestui imens centru cultural islamic poate avea efecte neplacut surprinzatoare pe termen lung, asa cum subliniaza articolul citat de CristianR:

http://www.revista22.ro/bucurestiul-...ica-57342.html

Venirea la studii a multor studenti islamici din alte tari ar putea prilejui surprize neplacute ortodocsilor. Cine este interesat sa creeze o noua zona de conflict? De ce nu s-a ales pentru o astfel de constructie o tara musulmana, in care studentii sa-si studieze linistiti religia lor fara a fi deranjati de catre cei care gandesc altfel?

Nu era normal sa fie consultati diversi factori de decizie? Terenul oferit ii apartinea premierului Ponta? Chiar daca i-ar fi apartinut lui insusi, aceasta hotarare este una politica si nu trebuia luata intr-un cadru atat de restrans.
Reply With Quote
Răspunde