Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 02.03.2012, 12:21:49
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Da, sigur că este preferabil să-ți faci procesul de conștiință în fața duhovnicului sau în fața unei alte persoane în care ai încredere, decât în cadrul unui interviu de angajare. :)
Felicitări pentru calitățile pe care le-ați menționat!!
Voi încerca să enumăr și eu câteva calități și defecte personale.

Calități:
1. credința neîndoielnică în Dumnezeu,
2. sinceritatea,
3. optimismul,
4. consecvența,
5. simțul umorului.
Desigur, toate calitățile menționate se datorează iubirii lui Dumnezeu, fiind daruri ale Sale, iar nicidecum meritele mele.

Defecte:
1. încăpățânare,
2. restanță la smerenie (de exemplu, acum îmi este mult mai ușor să-mi identific calitățile decât defectele) :),
3. tendința de a uita ce am de făcut (de exemplu, uit că am de dat un telefon etc),
4. dezinteresul total față de activitățile care nu-mi plac sau mi se pare că nu-mi sunt utile,
5. tendința de a-i judeca (doar în gând) pe anumiți semeni (de exemplu, pe atei sau pe cei duplicitari și dispuși să accepte compromisuri morale).

Calitățile pe care le-am menționat se datorează lui Dumnezeu, iar defectele, lipsei mele de maturitate în viața spirituală. :)

Slăvit să fie Domnul!
Felicitari si tie pentru calitati. Esti "angajata"! Pot sa dau "copy-paste"? Am glumit.
(ma rog, intr-o firma de atei poti inlocui la pct. 1 cu incredere neindoelnica in mine insami" - cu toate ca nu chiar ok dpdv. moral, stim bine...varianta corecta e cea enuntata de tine). Dpdv al defectelor...nu stiu ce sa zic, daca e ok sa le dai pe fata sau nu, probabil depinde unde si cand, nu cred ca la angajare e bine sa spui de exemplu ca obisnuiesti sa uiti, sa intarzii, te lenevesti, sa te "prinzi"in activitati care-ti plac si sa le neglijezi pe cele care sunt importante in contextul respectiv, etc.
Nu stiu daca chiar toate calitatile pe care le poate avea un om se datoreaza exclusiv lui Dumnezeu sau sunt rezultatul (sau rezultanta) propriei vointe, ambitii, constiintei, moralitatii, tariei de caracter, rezistentei la ispite, educatiei duhovnicesti a fiecaruia, anturajului ( depinde unde a cazut "samanta", nu?). Desigur, daca ai dragoste nemasurata pentru Dumnezeu, toate iti vin mai usor, dar si dragostea asta presupun ca trebuie sa ti-o cultive cineva sau ceva in suflet, ori parintii, ori profesorii, ori preotul, ori vreun bunic, cine stie....
Reply With Quote
  #52  
Vechi 02.03.2012, 19:15:02
luciand luciand is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Cand cineva spune "preot", deja il numeste - numele lui este "slujitor al Lui Hristos", investit cu putere de Insusi Hristos.
Cand tu spui "persoane religioase (nu credincioase, ci doar religioase)" ..." care au comis acele acte de fariseism și habotnicie" deja le-ai pus o eticheta persoanelor, prin prisma interpretarii tale a faptelor lor, deja este o judecata.

In fata Lui Hristos la judecata, oare tot asa ii vom vorbi despre slujitorii Lui?

Si spui ca asta este "discernamant duhovnicesc" in opinia ta?!...
Așa cum am spus, exemplele pe care le-am dat sunt reale (îți vine să crezi sau nu). Iar părerea mea este că aceste exemple sunt exact o mostră de iubire”abstractă”.
Nu că mi-ar plăcea mie (sau altora) termenul, dar el desemnează acea pseudo-iubire autosuficientă, în care nu-l poți vedea pe cel în suferință de lângă tine. E starea în care te crezi îndreptățit în orice ai face, iar ceea ce te îndreptățește este tocmai viața ta „virtuoasă”, „obligațiile creștinești” pe care le îndeplinești fără greșeală, toată tipicăreala măruntă care ține de formă și eludează fondul, care ține de literă și ucide duhul.
Faptul că cineva observă aceste lucruri și le aduce în atenție la rubrica „așa nu!”, nu înseamnă că automat îl și osândește pe omul care se comportă astfel. Trebuie să discerni între faptele bune și cele rele, iar asta nu înseamnă nicidecum judecată în sensul de osândă. Exact asta spunea și Sfântul Vasile cel Mare, să alegem tot timpul nectarul din flori, adică să discernem între lucrurile bune și cele rele.
Iar despre preot (în general) ai observat bine că este un slujitor al lui Hristos și al altarului. Dar este și un slujitor al oamenilor, după cum le-a arătat Hristos ucenicilor în joia spălării picioarelor! Cel care vrea să fie mare, trebuie să se facă mic! Iar cel care se comportă ca în exemplul de mai devreme, se află în starea celui care împarte cele ale Stăpânului său, ca și cum ar fi ale sale. „În dar ați luat, în dar să dați!”
Cât despre judecată, fiecare merge cu faptele sale, iar preotul este un mijlocitor între noi și Hristos, tocmai pentru a ne feri de „abstract” în momentul mărturisirii păcatelor. Și încă ceva și închei cu vorbăria! Sacerdotul este Episcopul, preotul având doar un "mandat" limitat. Iar asta ar trebui să-i facă pe slujitorii altarelor să fie mai smeriți și să nu caute atât cinstea oamenilor aici pe pământ, riscând să piardă cinstea din Ceruri...

Last edited by luciand; 02.03.2012 at 19:22:12.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 05.03.2012, 22:21:04
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celmandru Vezi mesajul
... Mărturisirea și ascultarea cu mare, mare, mare luare aminte de duhovnic.
... Grija noastră trebuie să fie întâi la inima noastră. Cu rugăciune, și cu strădanie continuă de a înmuia inima, toate celelalte vor veni în dar de la Domnul dacă ne chinuim măcar un pic, să nădăjduim la Mila Lui.
Amin! Amin! Amin!

Si totusi, desi sunt cu totul in asentimentul tau pe ansamblu, am mari dubii, de fapt cred tare ca nu e a buna treaba cu chinuiala... Nu, nu de chin e vorba... Dimpotriva!
Pocainta nu e chin, frate. Unde e chin, lucreaza dracu nu Domnul!
Duhul Sfant este Mangaietorul. Iar cind renuntam pur si simplu sa ne tinem in corsajul obisnuintelor mintale ale mandriei, cand ne punem putin in paranteza ambitul si caposenia, imediat vine mangaierea si lucrarea e grea, de acord, insa nu e chin. Cand simt ca bate chinul la usa eu unul ma opresc si imi torn, ca sa zic asa, o galeata de apa rece in cap. Ceva nu e in regula. Ma nevoiesc eretic. Iti spun aceasta cu toata dragostea si m-as bucura sa cugeti o clipa la experienta ta personala si sa vezi de nu cumva e si la fratia ta asemanator cu experienta mea. Eu cred ca asa e la toti cei ce tanjesc dupa Dumnezeu, laudat fie Hristos Domnul in veci!

Viata crestinului nu este chin. Este nevointa, ceea ce implica pe Mangaietorul. Chin e doar supravietuirea in bambiliciul labirintic al mascariciului vrajmas, care ne poarta din placere in durere pana experiementam, tot mai chinuit, toata durerea.
Chinul e rodul pacatului, al bolii, al vrajmasului.

Domnul aduce in nevointa noastra, in viata fiecaruia si a comunitatii euharistice: pace, bucurie, rodnicie. AMIN!+

Last edited by ioan cezar; 06.03.2012 at 13:01:03.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 15.03.2012, 16:55:08
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Amin! Amin! Amin!

Si totusi, desi sunt cu totul in asentimentul tau pe ansamblu, am mari dubii, de fapt cred tare ca nu e a buna treaba cu chinuiala... Nu, nu de chin e vorba... Dimpotriva!
Pocainta nu e chin, frate. Unde e chin, lucreaza dracu nu Domnul!
Duhul Sfant este Mangaietorul. Iar cind renuntam pur si simplu sa ne tinem in corsajul obisnuintelor mintale ale mandriei, cand ne punem putin in paranteza ambitul si caposenia, imediat vine mangaierea si lucrarea e grea, de acord, insa nu e chin. Cand simt ca bate chinul la usa eu unul ma opresc si imi torn, ca sa zic asa, o galeata de apa rece in cap. Ceva nu e in regula. Ma nevoiesc eretic. Iti spun aceasta cu toata dragostea si m-as bucura sa cugeti o clipa la experienta ta personala si sa vezi de nu cumva e si la fratia ta asemanator cu experienta mea. Eu cred ca asa e la toti cei ce tanjesc dupa Dumnezeu, laudat fie Hristos Domnul in veci!

Viata crestinului nu este chin. Este nevointa, ceea ce implica pe Mangaietorul. Chin e doar supravietuirea in bambiliciul labirintic al mascariciului vrajmas, care ne poarta din placere in durere pana experiementam, tot mai chinuit, toata durerea.
Chinul e rodul pacatului, al bolii, al vrajmasului.

Domnul aduce in nevointa noastra, in viata fiecaruia si a comunitatii euharistice: pace, bucurie, rodnicie. AMIN!+
Exact asta am incercat sa spun si eu, cu alta ocazie.... imi pare rau daca s-a inteles altceva. Probabil ca vrajmasul mi-a impleticit "limba" si mi-au iesit alte vorbe din gura, dar va asigur ca ideea de baza era exact aceasta enuntata mai sus.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Constiinta morala si legea lui Dumnezeu. georgeval Generalitati 20 15.02.2012 00:37:34
Stiinta fara constiinta.. anna21 Stiri, actualitati, anunturi 46 03.02.2012 19:30:21
Despre constiinta mihailt Generalitati 1 17.03.2010 04:51:20
Constiinta sau ascultare? tudor2012 Calugarul 31 02.02.2009 23:44:00
E BINE SA INTREBAM ? filotegheorghe Generalitati 8 03.09.2008 15:23:42