Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Arta bisericeasca in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.02.2013, 21:40:45
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
De ce nu sunt animale? Nu stiu, icoanele au fost pictate tot de catre oameni, probabil unii considera animalul ceva diavolesc ceea ce este gresit, multe animale sunt mai bune decat oamenii si apoi daca vedeam o icoana cu un sfant si un caine de exemplu cine stie cum mai interpreta lumea.
E bine: "nu stiu", "probabil". Probabil ca cineva isi da cu parerea despre un subiect in necunostinta de cauza. Asta e, doar sportul national e datul cu parerea.
Ar trebui sa mai stiti ceva. Icoanele nu se picteaza dupa cum considera unii. Exista canoane si reguli de pictare a icoanelor.
Cand cineva picteaza ceva dupa cum considera nu respecta canoanele, iar daca preotul constata abaterea canonica in reprezentarea respectiva ar trebui sa refuze sa o sfinteasca. Daca nu o face... va raspunde pentru asta.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.02.2013, 21:43:09
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
cea mai importanta si adevarata sursa!: http://www.moldovacrestina.net/doctr...-chip-cioplit/
Genial. Pur si simplu genial.
Cea mai importanta sursa de invatatura este un site. Uaaaaaaaaaau. Asta cam spune totul.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.02.2013, 22:36:03
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
E bine: "nu stiu", "probabil". Probabil ca cineva isi da cu parerea despre un subiect in necunostinta de cauza. Asta e, doar sportul national e datul cu parerea.
Ar trebui sa mai stiti ceva. Icoanele nu se picteaza dupa cum considera unii. Exista canoane si reguli de pictare a icoanelor.
Cand cineva picteaza ceva dupa cum considera nu respecta canoanele, iar daca preotul constata abaterea canonica in reprezentarea respectiva ar trebui sa refuze sa o sfinteasca. Daca nu o face... va raspunde pentru asta.
Dumnezeu spune sa nu facem icoane si acum imi spui tu de randuiala bisericeasca in ceea ce priveste icoanele. Eu cred in Iisus, Dumnezeu, Maica Domnului nu in ce spun si scriu oamenii. Cunosc foarte bine cum se picteaza icoanele si de ce persoanele sunt reprezentate cum sunt. Ma rog, e un subiect cam fara sfarsit :D

Last edited by Ana Tr.; 03.02.2013 at 22:38:50.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.02.2013, 22:50:46
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
Dumnezeu spune sa nu facem icoane si acum imi spui tu de randuiala bisericeasca in ceea ce priveste icoanele. Eu cred in Iisus, Dumnezeu, Maica Domnului nu in ce spun si scriu oamenii.
Porunca a doua a decalogului se refera la idolatrie. Icoana nu e idol.Randuiala bisericeasca respecta intru-totul Sfanta Scriptura.
Citat:
Cunosc foarte bine cum se picteaza icoanele si de ce persoanele sunt reprezentate cum sunt. Ma rog, e un subiect cam fara sfarsit :D
S-a vazut ce bine cunosti, ce experta esti in pictura, dupa modul in care ai comentat subiectul :)

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Hai sa ne dam cu parerea. Ce ar fi sa va informati inainte sa va dati cu parerea?

Acum peste 2000 de ani nu avusese inca loc invierea Mantuitorului. (Da sunt ironic cu cineva care se declara ortodox, dar isi permite sa atace una din invataturile Bisericii fara a avea cunostinte si a se informa inainte).
Daca doreste mistocareala, de asta va avea parte. Daca coboara de pe piedestal, poate va invata cate ceva despre invatatura crestina.

Last edited by ioanna; 03.02.2013 at 22:59:58.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 03.02.2013, 23:01:07
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Porunca a doua a decalogului se refera la idolatrie. Icoana nu e idol.Randuiala bisericeasca respecta intru-totul Sfanta Scriptura.
S-a vazut ce bine cunosti, ce experta esti in pictura, dupa modul in care ai comentat subiectul :)
Bine ca sunteti dvs. experta in toate. Va felicit! Subiect inchis.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 03.02.2013, 23:04:43
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana Tr. Vezi mesajul
Bine ca sunteti dvs. experta in toate. Va felicit! Subiect inchis.
Am precizat la inceputul topicului ca n-am specializare in pictura iconografica, dar va las pe d-voastra sa-i raspundeti intrebarilor Sophiei, daca tot cunoasteti pictura atat de bine, cum ati spus, iar dupa puteti sa inchideti subiectul. Cultul icoanelor il puteti insa contesta in continuare pe alte topice.

Last edited by ioanna; 03.02.2013 at 23:09:23.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare