Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 07.04.2012, 15:14:04
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Dimpotriva, potopul nu avea cum sa fie fericirea pestilor, pentru ca majoritatea speciilor oceanice nu pot supravietui decat in apa sarata, ori cantitatea imensa de apa necesara unui potop global ar fi redus semnificativ salinitatea marilor. Majoritatea pestilor din mari si oceane ar fi murit.
in plus, ar trebui ca distributia geografica a raselor de pesti sa fie uniforma.
si nu este deloc asa. unele sunt chiar endemice.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 07.04.2012, 15:15:51
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Noi cei de amu suntem urmasii lui Noe si a familiei sale?!
Stiinta si istoria ateista spune ca la inceput a fost un singur continent, iar apoi pamantul s-a despartit si a ajuns la forma actuala. Si tot ei zic, ca Africa e cel mai vechi continent, desi eu stiu ca e Europa.
Daca informatiile mele sunt corecte, arca lui Noe a ajuns pe undeva in zona Asiei, pe acolo. Cum au ajuns urmasii imediati a lui Noe in America, ca apoi sa fie descoperita America destul de tarziu ? Ma refer la indieni, pieile rosii. Nu constat adevarul din Biblie, am doar unele intrebari la care nu gasesc un raspuns clar.
"cauta si vei afla" spune Iisus.
dar vezi, ca de la astfel de cautari am ajuns ateu
Reply With Quote
  #33  
Vechi 07.04.2012, 15:17:07
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In mesajul meu am dat si trei link-uri in care se explica putin mai amanuntit, inclusiv ca potopul e posibil sa nu fi fost declansat doar de ploaie (oricum se mintioneaza si apa din adancuri), si ca oceanele e posibil sa nu fi fost sarate in acea vreme.
e prima oara cand aud asa ceva...
Reply With Quote
  #34  
Vechi 07.04.2012, 15:56:29
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
@ iRoDiOn

Iti inteleg neputinta de a intelege aceste lucruri , pentru ca si eu am trecut prin aceleasi intrebari. Insa odata cu trecerea timpului si cu ajutorul Lui Dumnezeu - sper sa poti intelege.
In primul rand , cand Noe a construit arca si a adunat perechi din fiecare specie de animale este posibil ca Noe sa nu fi luat fiecare specie la rand ... insa sa nu uitam ca Noe era povatuit de Dumnezeu , iar la Dumnezeu toate lucrurile sunt cu putinta... Dumnezeu a avut si are puterea necesara de a reconstrui lumea.
Pe de alta parte ,nu cred ca ar fi putut exista un "potop regional" deoarece s-au gasit si inca se gasesc schelete de balene/pesti (sau alte animale marine) in zone ca : desertul Sahara , desertul Atacama si altele. In plus tinand cont ca arca lui Noe a ramas pe muntele Ararat din Turcia (iar M. Ararat are o altitudine de 5137 metri) - implicit si nivelul apei a fost de aprox 5000 metri altitudine fata de nivelul initial al marilor/oceanelor => astfel este absurd sa zici ca potopul din vremea lui Noe a fost un potop regional.
In ceea ce priveste rasele umane - eu nu am multe cunostiinte insa iti dau un url cu un filmulet in care se explica origonea raselor umane : http://vimeopro.com/icr/thats-a-fact/video/39524116
Iti voi da si un alt url cu un alt filmulet despre potpoul lui Noe : http://vimeopro.com/icr/thats-a-fact/video/37406847

PS : Iti sugerez sa cumperi cartea "Si totusi Biblia are dreptate" , o carte foarte vanduta - scrisa de Werner Keller , in care sunt explicate descoperirile arheologice care atesta toate adevarurile biblice.
de la ce specii de balene s-au gasit schelete in desert?

iar decoperirea Arcei lui Noe, este ea insasi un mit.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 07.04.2012, 16:03:39
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In cadrul fiecarei specii de animale exista rase. Si rasele umane au doar o mica schimbare a unei gene, nu e imposibil sa fi aparut si pe parcurs (mai sunt si sotiile fiilor lui Noe, care nu erau probabil rude). O intrebare interesanta era si cum au aparut uriasii.
daca am lua momentul lui Noe si momentul nostru, ar fi o logica in ce spui.
dar Biblia insasi spune ca erau mai multe rase de oameni de mii de ani.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 08.04.2012, 12:16:40
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
dovezile arheologice si geologice demonstreaza ca au fost mai multe potopuri dar locale.
si nu am spus ca sunt doar mitologii.
in plus, sunt zone unde nu a fost nici un potop, cel putin nu de cand sunt oameni pe pamant.
Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
"cauta si vei afla" spune Iisus.
dar vezi, ca de la astfel de cautari am ajuns ateu
Vezi tu Dumitru de multe ori asa zisele dovezi sant tot niste povesti.Chiar daca vedem un film pe National Geographic despre un "potop " in zona Marea Neagra nu inseamna neaparat ca s-a intamplat si nu inseamna neaparat ca acel "potop " sta la originea povestii din Biblie.
In plus ar trebui sa ne gandim la cat erau de primitivi oamenii acum multe mii de ani ca saracii nici nu si-au dat seama ca ridica orase sub apa.
Sant o multime de constructii pe tot globul care se afla la momentul asta sub apa si pe care stiinta evolutionista le ignora pentru ca nu se poate gasi o explicatie plauzibila. Fara un potop global si cresterea nivelului oceanelor constructia acestor orase ar trebui sa fi avut loc in timpul ultimei glaciatiuni si lucrurile nu prea se leaga.Oricum ai lua-o stiinta evolutionista ofera cele mai proaste raspunsuri.

Last edited by iuliu46; 08.04.2012 at 12:26:56.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 09.04.2012, 17:44:54
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Vezi tu Dumitru de multe ori asa zisele dovezi sant tot niste povesti.Chiar daca vedem un film pe National Geographic despre un "potop " in zona Marea Neagra nu inseamna neaparat ca s-a intamplat si nu inseamna neaparat ca acel "potop " sta la originea povestii din Biblie.
In plus ar trebui sa ne gandim la cat erau de primitivi oamenii acum multe mii de ani ca saracii nici nu si-au dat seama ca ridica orase sub apa.
Sant o multime de constructii pe tot globul care se afla la momentul asta sub apa si pe care stiinta evolutionista le ignora pentru ca nu se poate gasi o explicatie plauzibila. Fara un potop global si cresterea nivelului oceanelor constructia acestor orase ar trebui sa fi avut loc in timpul ultimei glaciatiuni si lucrurile nu prea se leaga.Oricum ai lua-o stiinta evolutionista ofera cele mai proaste raspunsuri.
tocmai, datorita primitivismului si a lipsei de cunostinte, au interpretat un potop local ca fiind global.

la ce constructii sub apa te referi?
oricum, apele s-au retras dupa potop. de ce mai sunt sub ape?

evolutionismul da explicatii mult mai clare si mult mai multe dovezi decat creationismul.
creatinismul sta prost pana si in a dovedi existenta unor personaje sau evenimente biblice.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 20.04.2012, 23:56:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

O lectura interesanta

Potopul Genezei
De ce spune Biblia că trebuie să fie local

de Rich Deem

http://exegeza.net/Potop_local.htm
Reply With Quote
  #39  
Vechi 27.04.2012, 23:07:30
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
O lectura interesanta

Potopul Genezei
De ce spune Biblia că trebuie să fie local

de Rich Deem

http://exegeza.net/Potop_local.htm
cu adevarat interesanta.
dar cine este autorul?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce Biblia? andravenache Despre Sfanta Scriptura 27 28.08.2013 21:27:42
biblia patricia2006 Generalitati 4 10.07.2012 21:49:19
biblia AlexieOmulLuiDumnezeu Rugaciuni 0 19.09.2011 17:33:45
Biblia Ortodoxa Si Biblia Sectara pac_man_c Generalitati 5 28.12.2009 03:52:06
biblia The_Fallen Despre Biserica Ortodoxa in general 28 04.10.2009 12:47:18