Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 09.12.2007, 14:42:56
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Am citit o carte despre un psihoterapeut cu experienta in meserie din SUA care nu neaga existenta celor posedati. Atunci cand nu exista alta explicatie pentru vindecare brusca in urma exorcizarii, atunci cand cel posedat stie niste lucruri despre cei din jur care nu i-au fost spuse.
Cum striga dupa Mantuitorul cel posedat: Tu esti fiul lui Dumnezeu!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 21.12.2007, 15:46:59
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crina
Am sufletul curat
NU locul e de vina! Raspunsul ti l-ai dat chiar singura!
Cat timp vei gandi ca esti curata sufleteste, Dumnezeu va ingadui sa fii ispitita astfel ca sa vezi ca mai ai inca "pete de curatzat".
Din cauza MANDRIEI, bat-o vina, ti s-a intamplat!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 22.12.2007, 19:03:29
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Nu o mai acuzati toti, ea chiar s-a speriat.
Draga mea, poate ai aflat despre locul cu pricina si apoi te-ai sugestionat ca iti venea si tie sa te sinucizi, nu te mai speria, tuturor ne mai vin ganduri rele, ai incredere in Dumnezeu si in ingerul tau pazitor.
Nu ti se poate intampla nimic rau.
Sarbatori fericite!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 05.01.2008, 15:25:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de euftalia
Nu o mai acuzati toti, ea chiar s-a speriat.
Draga mea, poate ai aflat despre locul cu pricina si apoi te-ai sugestionat ca iti venea si tie sa te sinucizi, nu te mai speria, tuturor ne mai vin ganduri rele, ai incredere in Dumnezeu si in ingerul tau pazitor.
Nu ti se poate intampla nimic rau.
Sarbatori fericite!
Autosugestia este puternica intradevar, dar este benefica cand o folosim intru binele si indreptarea noastra. Un gand rau, o ratacire, deznadejdia, vin peste noi cand gasesc loc liber , cuibarindu-se in mintea si sufletul slab si ratacit. Golul pe care-l gaseste gandul rau, trebuie umplut cu credinta si dragostea in Dumnezeu, prin rugaciune, post si spovedirea la timp a pacatelor noastre. Intr un suflet si o minte curata, scapata de balastul pacatelor, lumina gandurilor bune salasuieste neancetat. Frica, deznadejdea, uitarea, lenea sunt stari ce vin , napadesc atunci cand Duhul Sfant este indepartat de noi insine prin patimile si slabiciunile noastre, neandreptate la timp, nefiind constienti de ele, lucu cat se poate de grav, de unde vin toate necazurile si pricinile bolilor trupesti.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 26.01.2008, 01:20:29
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Citat:
În prealabil postat de crina
Am sufletul curat
NU locul e de vina! Raspunsul ti l-ai dat chiar singura!
Cat timp vei gandi ca esti curata sufleteste, Dumnezeu va ingadui sa fii ispitita astfel ca sa vezi ca mai ai inca "pete de curatzat".
Din cauza MANDRIEI, bat-o vina, ti s-a intamplat!
UN RASPUNS PERFECT! Asa gindesc si as fi raspuns la fel dc nu era acesta!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 20.02.2008, 19:57:15
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Exorcizari ale BO: ( cine nu suporta, sa nu se uite)

http://video.google.com/videoplay?docid=2895338309540069294&q=20+20+exorcism&total=33&start=0&num=10&so=0&type=sea rch&plindex=0

http://video.google.com/videoplay?docid=2895338309540069294&q=20+20+exorcism&total=33&start=0&num=10&so=0&type=sea rch&plindex=0

Exorcizari BC:
http://www.mostholyfamilymonastery.com/watch_our_videos_3.html
Reply With Quote
  #47  
Vechi 23.02.2008, 16:08:19
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Nu stiu cat sunt de reale Ancah clipurile pare mai mut o prefecatorie decaqt un exorcism... Sa vezi cum se manifesta demonizatii in La moliftele citite de preotii ortodocsi..AM observat ca toate sunt de provenienta catolica...daca ai pune preotii ortodocsi..
Reply With Quote
  #48  
Vechi 04.05.2008, 21:51:19
copil copil is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.05.2008
Mesaje: 9
Implicit

Draga Crina, Nu stiu ce se mai itimpla cu tine. Postingul este tare vechi. Eu acum am accesat aceasta pagina.Toti oamenii sint posedati de cel rau. In momentul cind Domnul Hristos ocupa loc in inima mea eu nu mai apartin celui rau. Cu alte cuvinte am un alt stapin. Pentru acum atit.

Cu stima John
Reply With Quote
  #49  
Vechi 23.08.2008, 21:43:42
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga Crina,
Un gand rau e un gand rau , venit de la vrajmas si i se poate intampla oricui, fara sa fie posedat. Diavolul patrunde in ganduri si ne inseala astfel facandu-ne sa credem ca sunt gandurile noastre. Unui astfel de gand trebuie sa-i spui cu hotarare : ,,Inapoia mea, satano!" Si gandul piere. La fel sa faci si atunci cand iti vine un gand prea insistent de desfranare, de invidie, de mandrie, de zgarcenie etc. Gandul respectiv pleaca daca este alungat la timp. Toate bunurile materiale si spirituale le avem de la Dumnezeu si nu este bine sa ne mandrim cu ele, caci le putem pierde intr-o clipa mai ales pe cele spirituale. aceasta este lupta. Calugarii stiu ca acesta este ,,razboiul gandurilor" pe care necuratu il poarta cu noi. E bine sa-i spui acest lucru si duhovnicului tau cat mai repede.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 24.08.2008, 15:48:07
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Un parinte spunea:"cate pacate avem nespovedite atatia diavoli zac in noi"Depinde de noi sa-i alungam prin spovedanie si pocainta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce se intampla? alex.petrisor Despre Biserica Ortodoxa in general 4 10.02.2020 16:14:15
Poate un crestin ma poate ajuta? andrei1994 Umanitare 6 16.10.2011 17:02:01
Se intampla din nou... Hector Biserica Romano-Catolica 176 21.09.2011 13:00:04
Ce se intampla cand nu se poate scana codul de bare? BogdanF2 Generalitati 2 26.01.2009 14:47:43
Ce se intampla? Mirela333 Biserica Ortodoxa Romana 0 06.08.2008 20:34:45