Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 07.04.2012, 08:29:04
Chrisu Chrisu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2012
Mesaje: 8
Implicit Subiect nou

Dupa cum am scris zilele trecute, am intalnit o fata pe care as vrea sa o duc in valea plopului. Ma poate ajuta cineva? Poate facem o mica excursie si ducem si cate ceva pentru copii de acolo. Sper sa se stranga cat mai multi oameni cu suflet.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 07.04.2012, 09:20:51
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Chrisu Vezi mesajul
Dupa cum am scris zilele trecute, am intalnit o fata pe care as vrea sa o duc in valea plopului. Ma poate ajuta cineva? Poate facem o mica excursie si ducem si cate ceva pentru copii de acolo. Sper sa se stranga cat mai multi oameni cu suflet.
Nu puteti merge cu trenul daca e? Din Bucuresti pana in Prahova nu e asa mult. Valea Plopului ar fi cea mai buna solutie ptr.aceasta tanara. Cu siguranta Pr.Tanase si cei de acolo o sa ajute.
Poate o sa doreasca cineva pana la urma sa va duca cu masina,daca nu, trenul e solutia.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 07.04.2012, 10:44:31
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Cel mai mare dusman al ajutorarii celor de pe strazi este neincrederea
Cel putin la mine ,dar sunt convins ca si la altii,acesta este .
Nu cunosc in detaliu diferitele cazuri,si tot timpul am imprersia ca sunt pacalit,ca acela castiga poate mai mult decat mine ,sau ca diferitele fundatii baga banii in buzunarul lor,in loc sa ii ajute pe cei pentru care s-au dat banii.
Altfel,daca as stii cazuri concrete de oameni care chiar au nevoie,si garantate de altii,as fi in stare sa rup de la gura mea ,pentru unii ca acestia. Ar fi cel mai minunat post....

Dar singur nimeni nu face nimic,caci avem venituri prea mici .
Haideti sa ne asociem mai multi,haideti sa faptuim nu sa vorbim.
Eu as fi in stare sa imi dedic viata pt asa ceva .Pentru ca nicaieri nu este mai prezent Hristos, decat in acesti sarmani de linga noi.
Daca ar stringe cineva,o persoana sau o fundatie bani,si ar fi f transparent cu cheltuielile, daca cazurile alese ar fi in asentimentul tururor,daca nu ar lua nimic pentru el ,si ar dovedi-o cu filmulete si facturi,si marturiile celor ajutati ,eu cred ca inimile celor multi s-ar deschide. Pentru ca ar stii,ca desi ei nu au timp sa caute astfel de cazuri, banii lor,sau ajutorul lor,ar ajunge exact unde e nevoie de el.
Frate Iustin, există, într-adevăr, și profitori, dar există și oameni cu adevărat sărmani. Eu am scris pe un alt topic despre o astfel de persoană, și chiar am primit ajutor de la mulți de pe forum în decembrie. Însă dacă de îmbrăcat și de-ale gurii se mai găsește, e foarte greu cu locuința.
Iarăși e greu că oamenii ăștia au cea mai mare nevoie de... un om. Nu se pot descurca singuri și au nevoie să fie adoptați. Totuși, una e să adopți un copil și alta un om matur, care are alte nevoi.
Mi-a trecut și mie prin minte ideea că am putea noi, forumiștii, să încropim o fundație. Poate voluntari s-ar găsi. Nu știu dacă și bani. În primul rând ar fi nevoie de un spațiu amenajat unde să poată fi găzduiți niște sărmani. Iar acolo ar trebui să fie primiți de niște oameni inimoși, cărora chiar le pasă.
Până atunci, însă, să ne ajute Dumnezeu să facem cva pentru persoanele astea concrete, despre care scriem pe aici.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 10.04.2012, 09:49:06
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Chrisu Vezi mesajul
Dupa cum am scris zilele trecute, am intalnit o fata pe care as vrea sa o duc in valea plopului. Ma poate ajuta cineva? Poate facem o mica excursie si ducem si cate ceva pentru copii de acolo. Sper sa se stranga cat mai multi oameni cu suflet.
Mai împărtășește-ne câte ceva despre fata de care vorbești, poate îți va fi și ție de ajutor. Cum ți se pare că este din punct de vedere mintal? În general oamenii ăștia au probleme psihice. Cum comunici cu ea? Înțelegi ce-ți spune, care e necazul ei, cum de a ajuns așa?
Dacă acceptă examenul psihiatric și se constată că are un handicap mintal ar putea fi ajutată altfel, pe baza unui dosar, de către o fundație.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 10.04.2012, 17:05:24
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Trebuie luat urgent legatura cu asociatiile umanitare din Bucuresti, ca sa vada care poate sa o primeasca pe tanara. Exista centre de zi pentru persoanele adulte fara adapost, ce ofera gazduire temporara, precum si servicii psiho-sociale-medicale, consiliere si sprijin.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum ii putem ajuta pe atei sa-L gaseasca pe Dumnezeu? laurastifter Generalitati 47 09.02.2013 05:22:11
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 21:24:24
Cum putem ajuta? Adriana-Simona Calugarul 15 05.01.2012 01:11:49
Si noi putem ajuta anita Umanitare 2 16.09.2009 19:42:32
Macar o data putem ajuta... maryanast Umanitare 5 29.11.2007 22:25:51