Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 18.04.2016, 22:42:55
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Uff, da' ce tare te-ai aprins!


Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Dar tu cum gandesti? Ai 50 de ani, ti se cer 10.000$ ca sa nu arunce un nemernic munca ta de 30 de ani la gunoi. Ce faci?.
Pana ajung la varsta aia, 'oi face io cumva, nu cum sa nu ma saboteze altii pe mine, ci cum sa nu ma sabotez eu.


Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
O faci pe nebunul? .
Da' nu tre' sa ma straduiesc prea mult :)

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Tare de tot eroismele astea ieftine si de taraba. Lasa-ma cu textele astea de 2 bani..
Pai, eu te las...cine nu te lasa?

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ai familie, 3 copii, ai muncit de ai rupt la o Biserica, este tot sufletul tau acolo.
Lasa-ma cu logica asta a unui adevar fara de suflet, fara de minte, fara de logica, fara nimic. Care doar atata vrea, sa fie el mai tare decat altii.

Si daca ai dreptate si te pui cu ei ce castigi? Pentru ca nu ai cum sa castigi in treaba asta. Episcopul nu se schimba decat la moarte si nu pe marturia unui preot de parohie sa stii. Ai sa infunzi ocna si tu si familia ta pentru niste eroisme artistice de film.

Si ai sa te uiti la un copilas NEVINOVAT care se chinuie si te intreba: tati, de ce ne mutam in capatul tarii, uite am prieteni aici. Si ce-i raspunzi: sunt dobitoc si refuz ca boul sa-mi vad de viata corect? Ce-i raspunzi? Ce-i raspunzi sotiei? Ce raspunzi celor din jurul tau, ca ai avut tu o prostie de moment?

Asta nu este marturisire corecta a lui Hristos, este o cale gresita. Este zelotism absurd.

Pentru situatia asta eu am o pilda destul de buna care se numeste: autostrada si blocul de beton.
Pe scurt, mergi cu masina pe autostrada, ai 100km/h si in fata iti apare un bloc de beton.
Ai 2 optiuni: esti hiper corect si te certi cu blocul de beton ca nu este corect sa stea in mijlocul autostrazii si te contrezi cu el si intri direct in el, in fond asa este drept. Sau il ocolesti.
In viata ai sa ai de a face cu multe blocuri de beton in mijlocul autostrazii. Iti urez sa le colectezi pe toate.

Mai este o fata care recent a ramas fara un ochi pentru ca s-a certat cu niste tigani care i-au tras direct cu pistolul cu bile o bila in ochi. Fata a ramas chioara, distrusa pe viata, aia in puscarie cu datorie. Vezi ce iti aduce corectitudinea si scandalul? Hristos nu ne-a invatat asta sa stii. A zis sa intoarcem obrazul sa primim si cealalta palma, si sa nu stam in fata raului. Habar nu ai de ce zice Hristos.

Hristos a zis: NU STATI IN FATA CELUI RAU.
Si sa-ti zic de ce nu merita sa faci asa ceva: PENTRU CA TURMA ISI PIERDE PASTORUL. Si asta este un mare pacat.

Nu am zis-o eu. Trebuie sa ocolim raul in viata, nu are sens sa fim hiper corecti unde nu e cazul.
Ce spui tu este logica omeneasca: adevar si contra cu orice pret. Ori nu se procedeaza duhovniceste asa.
Oamenii duhovnicesti II LASA PE CEI CARE GRESESC IN SEAMA LUI DUMNEZEU.
Voi vorbiti de logica lumeasca a razbunarii si a judecatii imediate, iar logica asta nu are nimic in comun cu logica dumnezeiasca. Nu o rezolvi tu, o rezolva Dumnezeu cand crede el de cuviinta.

Pentru unele lucruri trebuie sa apelam la dreptatea lumeasca, pentru altele la cea dumnezeiasca.

Sa murim pentru Hristos si pentru Adevar, dar nu pentru prostii de nimic.

Uiti ca este Dumnezeu care ii judeca si pe cei care cer bani necuveniti.
Vai, ce le amesteci! Autostrazi, blocuri, fete chioare, coruptie, mita!!

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Uiti ca este Dumnezeu care ii judeca si pe cei care cer bani necuveniti.
Si pe cei care dau mita, calcand peste cadavre, nu-i judeca?
Avea Inaltul Bartolomeu o vorba, o cita des pe maica-sa:"decat sa mânci pâine cu unt, si sa te uiti in pamant, mai bine mânci pita cu sare si sa te uiti la soare!"

Treaba mea e sa nu incurajez sistemul asta corupt in care pentru a castiga tre' sa treci musai peste cadavre, nu sa tin socoteala lui Dumnezeu pe cine are de judecat.
  #72  
Vechi 18.04.2016, 22:43:40
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Dar tu cum gandesti? Ai 50 de ani, ti se cer 10.000$ ca sa nu arunce un nemernic munca ta de 30 de ani la gunoi. Ce faci?

O faci pe nebunul? Tare de tot eroismele astea ieftine si de taraba. Lasa-ma cu textele astea de 2 bani.
Ai familie, 3 copii, ai muncit de ai rupt la o Biserica, este tot sufletul tau acolo.
Lasa-ma cu logica asta a unui adevar fara de suflet, fara de minte, fara de logica, fara nimic. Care doar atata vrea, sa fie el mai tare decat altii.

Si daca ai dreptate si te pui cu ei ce castigi? Pentru ca nu ai cum sa castigi in treaba asta. Episcopul nu se schimba decat la moarte si nu pe marturia unui preot de parohie sa stii. Ai sa infunzi ocna si tu si familia ta pentru niste eroisme artistice de film.

Si ai sa te uiti la un copilas NEVINOVAT care se chinuie si te intreba: tati, de ce ne mutam in capatul tarii, uite am prieteni aici. Si ce-i raspunzi: sunt dobitoc si refuz ca boul sa-mi vad de viata corect? Ce-i raspunzi? Ce-i raspunzi sotiei? Ce raspunzi celor din jurul tau, ca ai avut tu o prostie de moment?

Asta nu este marturisire corecta a lui Hristos, este o cale gresita. Este zelotism absurd.

Pentru situatia asta eu am o pilda destul de buna care se numeste: autostrada si blocul de beton.
Pe scurt, mergi cu masina pe autostrada, ai 100km/h si in fata iti apare un bloc de beton.
Ai 2 optiuni: esti hiper corect si te certi cu blocul de beton ca nu este corect sa stea in mijlocul autostrazii si te contrezi cu el si intri direct in el, in fond asa este drept. Sau il ocolesti.
In viata ai sa ai de a face cu multe blocuri de beton in mijlocul autostrazii. Iti urez sa le colectezi pe toate.

Mai este o fata care recent a ramas fara un ochi pentru ca s-a certat cu niste tigani care i-au tras direct cu pistolul cu bile o bila in ochi. Fata a ramas chioara, distrusa pe viata, aia in puscarie cu datorie. Vezi ce iti aduce corectitudinea si scandalul? Hristos nu ne-a invatat asta sa stii. A zis sa intoarcem obrazul sa primim si cealalta palma, si sa nu stam in fata raului. Habar nu ai de ce zice Hristos.

Hristos a zis: NU STATI IN FATA CELUI RAU.
Si sa-ti zic de ce nu merita sa faci asa ceva: PENTRU CA TURMA ISI PIERDE PASTORUL. Si asta este un mare pacat.

Nu am zis-o eu. Trebuie sa ocolim raul in viata, nu are sens sa fim hiper corecti unde nu e cazul.
Ce spui tu este logica omeneasca: adevar si contra cu orice pret. Ori nu se procedeaza duhovniceste asa.
Oamenii duhovnicesti II LASA PE CEI CARE GRESESC IN SEAMA LUI DUMNEZEU.
Voi vorbiti de logica lumeasca a razbunarii si a judecatii imediate, iar logica asta nu are nimic in comun cu logica dumnezeiasca. Nu o rezolvi tu, o rezolva Dumnezeu cand crede el de cuviinta.

Pentru unele lucruri trebuie sa apelam la dreptatea lumeasca, pentru altele la cea dumnezeiasca.

Sa murim pentru Hristos si pentru Adevar, dar nu pentru prostii de nimic.

Uiti ca este Dumnezeu care ii judeca si pe cei care cer bani necuveniti.
Atata bla bla ca sa justificam fapte reprobabile. Ma apuca greata. O sila imensa am pentru acei episcopi care primesc bani ca sa inscauneze asa zisi preoti, fara vocatie, fara har, dar cu bani in buzunar. Din pacate avem unul de asta la Arad.
Nici o justificare nu exista, si nu mai au, din punctul meu de vedere, niciun drept moral, cei care si-au cumparat posturile, sa infiereze nici un pacat, nici sa tina predici, nici sa tina slujbe. Sa se duca la sapa.

Intr-o biserica centrala in Arad sunt 5 preoti si nenumarati diaconi. De ce? Pentru ca au dat spaga bani multi ca sa nu mearga la tara. Dar ce, taranii nu sunt oameni? ei nu au nevoie de preot? Dar la tara nu pot castiga atatia bani ca in centrul Aradului, si doar banii ii intereseaza.

De d-voastra nu ma mir ca aveti astfel de conceptii, daca episcopii si preotii au astfel de comportamente gretoase, ce pretentie sa avem de la d-voastra?

Urmariti insa Adevarul, adica pe Hristos, si nu veti gresi. Nu va fie frica sa spuneti adevarul, adevarul va va elibera, nu scuzati comportamentele acestea care nu au scuza.

Last edited by aubergine; 18.04.2016 at 23:12:47.
  #73  
Vechi 19.04.2016, 04:42:53
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Uff, da' ce tare te-ai aprins!




Pana ajung la varsta aia, 'oi face io cumva, nu cum sa nu ma saboteze altii pe mine, ci cum sa nu ma sabotez eu.



Da' nu tre' sa ma straduiesc prea mult :)


Pai, eu te las...cine nu te lasa?



Vai, ce le amesteci! Autostrazi, blocuri, fete chioare, coruptie, mita!!


Si pe cei care dau mita, calcand peste cadavre, nu-i judeca?
Avea Inaltul Bartolomeu o vorba, o cita des pe maica-sa:"decat sa mânci pâine cu unt, si sa te uiti in pamant, mai bine mânci pita cu sare si sa te uiti la soare!"

Treaba mea e sa nu incurajez sistemul asta corupt in care pentru a castiga tre' sa treci musai peste cadavre, nu sa tin socoteala lui Dumnezeu pe cine are de judecat.
Soro, imi vazui de spurcatele obiceiuri, precum din pacate ma stii...
Si-acolo, in spurcaciune, intrebai pre unul (nu stiu cum se facu): ce este rugaciunea?
Si el imi zise simplu: SIMTUL INIMII.
Si eu am marturisit asta, iata, cu rugaminte de iertare.
  #74  
Vechi 19.04.2016, 07:46:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Intr-o biserica centrala in Arad sunt 5 preoti si nenumarati diaconi. De ce? Pentru ca au dat spaga bani multi ca sa nu mearga la tara. Dar ce, taranii nu sunt oameni? ei nu au nevoie de preot? Dar la tara nu pot castiga atatia bani ca in centrul Aradului, si doar banii ii intereseaza.
Dar poate chiar e nevoie de atati preoti, fiind biserica centrala, vin foarte multi oameni, la asta nu te-ai gandit?

Sau i-ai vazut tu personal dand spaga?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #75  
Vechi 19.04.2016, 07:52:11
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Păi dacă-s acolo, _SIGUR_ au dat șpagă!
Nu e clar?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #76  
Vechi 19.04.2016, 07:58:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Dar tu cum gandesti? Ai 50 de ani, ti se cer 10.000$ ca sa nu arunce un nemernic munca ta de 30 de ani la gunoi. Ce faci?
Nu inteleg, cum se duce munca de 30 ani la gunoi? Ai un credit la banca sau cum?

Sigur, daca nu sunt bani munciti, e mai usor sa renunti la ei, bagi niste predici barosane despre milostenie si banul vaduvei spre slava Domnului si in 6 luni i-ai facut la loc.
Probabil ca daca n-ar sti unii ca asa stau lucrurile, nici nu i-ar cere.

Citat:
Si ai sa te uiti la un copilas NEVINOVAT care se chinuie si te intreba: tati, de ce ne mutam in capatul tarii, uite am prieteni aici. Si ce-i raspunzi: sunt dobitoc si refuz ca boul sa-mi vad de viata corect? Ce-i raspunzi? Ce-i raspunzi sotiei? Ce raspunzi celor din jurul tau, ca ai avut tu o prostie de moment?
Ii spui: prieteni se fac oriunde, daca esti om cu caracter si tatal tau tocmai asta este, nu incurajeaza si nu sponsorizeaza coruptia.

Citat:
Asta nu este marturisire corecta a lui Hristos, este o cale gresita. Este zelotism absurd.
Sigur, sa dai spaga pentru un post caldut ESTE marturisirea corecta a lui Hristos.

Citat:
Pentru situatia asta eu am o pilda destul de buna care se numeste: autostrada si blocul de beton.
Pe scurt, mergi cu masina pe autostrada, ai 100km/h si in fata iti apare un bloc de beton.
Ai 2 optiuni: esti hiper corect si te certi cu blocul de beton ca nu este corect sa stea in mijlocul autostrazii si te contrezi cu el si intri direct in el, in fond asa este drept. Sau il ocolesti.
In viata ai sa ai de a face cu multe blocuri de beton in mijlocul autostrazii. Iti urez sa le colectezi pe toate.
Exista si optiunea cu dat spaga blocului de beton?

Citat:
Mai este o fata care recent a ramas fara un ochi pentru ca s-a certat cu niste tigani care i-au tras direct cu pistolul cu bile o bila in ochi. Fata a ramas chioara, distrusa pe viata, aia in puscarie cu datorie. Vezi ce iti aduce corectitudinea si scandalul? Hristos nu ne-a invatat asta sa stii. A zis sa intoarcem obrazul sa primim si cealalta palma, si sa nu stam in fata raului. Habar nu ai de ce zice Hristos.
Esti confuz tare. Ce legatura are corectitudinea cu scandalul?

Sa fii scandalagiu cu unii fara minte inseamna sa fii corect sau cum?
Corect, daca un hot iti cere portmoneul, il dai, ca mai bine pierzi ceva bani decat sa fii taiat.
Da' ca preot, de la maimarii tai poti avea totusi pretentii, nu?

Citat:
Hristos a zis: NU STATI IN FATA CELUI RAU.
Si sa-ti zic de ce nu merita sa faci asa ceva: PENTRU CA TURMA ISI PIERDE PASTORUL. Si asta este un mare pacat.
Nu pierde, vine altul, stai linistit.
Si poate o turma care nu avea pastor ca nu vroia nimeni in fundatura aia, primeste unul chiar bun, trimis chipurile, disciplinar - iata niste oameni castigati.

Citat:
Nu am zis-o eu. Trebuie sa ocolim raul in viata, nu are sens sa fim hiper corecti unde nu e cazul.
Sa fii santajabil nu cred ca inseamna sa ocolesti raul ci sa pactizezi cu el.

Citat:
Ce spui tu este logica omeneasca: adevar si contra cu orice pret. Ori nu se procedeaza duhovniceste asa.
Oamenii duhovnicesti II LASA PE CEI CARE GRESESC IN SEAMA LUI DUMNEZEU.
Pacatul simoniei de exemplu.
Este de ambele parti. Si cel care cere/primeste, dar si cel care da.

Citat:
Pentru unele lucruri trebuie sa apelam la dreptatea lumeasca, pentru altele la cea dumnezeiasca.
Dumnezeu este 10.000 $ in cazul asta?

Citat:
Sa murim pentru Hristos si pentru Adevar, dar nu pentru prostii de nimic.
Pai si copilului ce zici? Zice, tata, am nevoie de tine, de ce sa mori pentru o idee?
Sotia? Prietenii? Celor din jurul tau? O prostie de moment?
Nu mai frumos pleci capul, scapi, pe urma faci pocainta si etc?
Doar n-ai sa intri cu 100km/h in blocul de beton. Tocmai tu.

Citat:
Uiti ca este Dumnezeu care ii judeca si pe cei care cer bani necuveniti.
Da' poate si pe cei care dau sa pastreze/castige un loc necuvenit.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 19.04.2016 at 10:50:43.
  #77  
Vechi 19.04.2016, 11:16:37
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

@aubergine: Speranța mea e ca pe acest topic să ne ocupăm de păcatele noastre – în cazul de față, mita – ferindu-ne pe cât posibil să ne referim la persoane concrete, mai ales că în multe cazuri avem doar bănuieli; și bănuiala este, și ea, un păcat; ca și judecarea aproapelui. Dar păcatul poate fi (și trebuie) judecat.

Dar dacă încercăm să distingem între bine și rău, în baza unor situații generice, poate vom face alegeri mai potrivite cu voia lui Dumnezeu în împrejurările concrete de viață.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
  #78  
Vechi 19.04.2016, 12:04:02
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu inteleg, cum se duce munca de 30 ani la gunoi? Ai un credit la banca sau cum?

Da' poate si pe cei care dau sa pastreze/castige un loc necuvenit.
Caracterul nu are nici o legatura cu NEDREPTATEA pe care o fac altii.
Loc necuvenit? Poate omul ala il merita de 10 ori mai mult decat altii. Adaugi tot felul de texte pentru a-ti iesi tie la socoteala.
V-ati invatat sa duceti luptele lumeste si nu duhovniceste, uitand ca exista un Judecator pe lumea asta si mai ales in Biserica.
Uitati ca in Biserica intai se judeca duhovniceste si il lasam pe Hristos sa judece. Apucati sabia inainte sa deschida celalalt gura.

Iar Hristos spune foarte frumos in Matei Cap.5:
39. Eu însă vă spun vouă: Nu vă împotriviți celui rău; iar cui te lovește peste obrazul drept, întoarce-i și pe celălalt.
40. Celui ce voiește să se judece cu tine și să-ți ia haina, lasă-i și cămașa.
41. Iar de te va sili cineva să mergi o milă, mergi cu el două.
42. Celui care cere de la tine, dă-i; și de la cel ce voiește să se împrumute de la tine, nu întoarce fața ta.



Pacat ca vorbesti de dreptate dar nu vorbesti despre Hristos. Vorbesti lumeste si nu duhovniceste.

Zice Hristos frumos: luati jugul meu si povara mea care este usoara. De asta te chinui in dreptati lumesti Aline, pentru ca tu umbli cu judecata lumeasca si cu dreptati din lumea asta.
Iti cauti dreptate cu sabia si cu "hiper corectitudine" cand de fapt Hristos ne zice sa mai si plecam capul.
De asta si duhul tau de razboi si nu de pace. Semeni razboi si nu pace. Si nu poti sa ai pace in veci pana nu vei invata ce a zis Hristos despre a incasa o palma. Si inca una. Si inca una. Cum a facut el pe Cruce.

Voi nu sunteti in stare sa luati o palma si sa intoarceti celalalt obraz.
  #79  
Vechi 19.04.2016, 12:49:43
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.232
Implicit

Revin la ipoteza cu cei doi (sau mai mulți) candidați pentru o parohie. Avem mai multe situații:
a) unul urmează sfatul tău și dă mită, în timp ce ceilalți nu. Acesta va obține parohia dorită (dorită pentru confortul său și al familiei?). Ceilalți vor putea alege parohii periferice, nedorite de cineva. Vor face acolo lucrul lui Dumnezeu, în timp ce primul va face și lucrul lui Dumnezeu după ce își va aranja familia, casa, mașina etc.
b) toți urmează sfatul de a da mită. Care va fi rezultatul? Se va alege cel cu mita mai mare (ca la licitație), iar ceilalți vor fi, și ei, recompensați cu posturi mai mult sau mai puțin călduțe; tot așa le va fi și slujirea; și credința enoriașilor lor.
c) niciunul nu urmează sfatul. Nimeni nu dă mită. Pică toți? Să zicem. Se repetă concursul. Iarăși nu dă nimeni. Nu-i așa că în cele din urmă va fi o competiție corectă? Și că în felul ăsta vor putea ajunge preoți inimoși nu doar la țară, ci și în buricul tîrgului?
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
  #80  
Vechi 19.04.2016, 13:31:25
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Daca preotul da sau nu mita pt postul sau, isi pierde harul ?
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare