Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 12.04.2016, 22:05:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
Nici un vaccin pe care-l facem copiilor nostri nu este doar unul..de obicei sunt cate doua-trei in acelasi ser:de ex ...
Asta era mai demult, adica acum cativa ani. Intre timp au aparut cate 6 si chiar 7 in acelasi "ser". Pe masura ce apar, alea trivalente nu se mai gasesc pe piata. Practic, o mama care vrea sa isi vaccineze copilul cu DTP (contra celor trei boli pentru care vaccinarea e recomandata si de mult practicata) nu mai are cum sa faca chestia asta decat daca il vaccineaza cu Hexa. Vrei un cal, fiindca ai ajuns la concluzia ca un cal e util ? Musai sa iei si un hipopotam la pachet. Iar pretul vaccinurilor tinde sa se apropie de cel al hipopotamilor. Sa nu credeti ca vaccinul "hexavalent" de azi e de doua ori mai scump decat vaccinul "trivalent" de ieri. O, nu! In Franta e de 15 ori mai scump. Si, macar in Franta, raman banii in Franta, adica la Sanofi. Pe cand in Romania se duc tot in Franta. Sau in Anglia, la alti rechini, deoarece industria vaccinurilor din Europa s-a concentrat la doua multinationale: Sanofi si SmithKlineBeecham. Restul fabricilor, precum Inst Cantacuzino, au fost ajutate sa crape.

Ceea ce este bine sa retina mamele e urmatorul lucru: in Romania, deocamdata, niciun vaccin nu este obligatoriu. Din punct de vedere legal si teoretic. Practic, pot aparea probleme la gradinita, din cauza ca aceeasi institutie care ii freaca pe medici sa vaccineze cat mai mult le freaca si pe directoarele de gradinita sa nu primeasca copii vaccinati. Astfel de lucruri, desigur, constituie abuzuri si discriminari. Ca sa nu mai spun de lipsa oricarei logici stiintifice. Dar logica, mai ales stiintifica, este ultimul lucru pe care il puteti gasi la vaccinoduli.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #52  
Vechi 12.04.2016, 23:55:36
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Red Rose:

Imi pare rau sa aud asta...uneori nici nu-mi gasesc cuvintele in fata unor oameni atat de incercati.
Imi pare bine ca iei in calcul sa vizitezi Manastirea Banceni din Ukraina,am auzit numai lucruri si intamplari minunate despre acesl loc.

Sper sa ajung si eu candva acolo,e pe lista!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 13.04.2016, 03:11:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ca sa nu mai spun de lipsa oricarei logici stiintifice. Dar logica, mai ales stiintifica, este ultimul lucru pe care il puteti gasi la vaccinoduli.
O, cine vorbeste de "logica stiintifica".
Domnul homeopat, care vinde apa chioara pe post de medicament in baza asumtiei "stiintifica" ca scuturand apa, capata proprietati magice vindecatoare.

Prin ce clasa se invata la chimie despre numarul lui Avogadro? A 7a parca?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 13.04.2016, 04:10:18
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
. Practic, pot aparea probleme la gradinita, din cauza ca aceeasi institutie care ii freaca pe medici sa vaccineze cat mai mult le freaca si pe directoarele de gradinita sa nu primeasca copii vaccinati.
Banuiesc ca s-a strecurat o greseala: "...sa nu primeasca copii nevaccinati".
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #55  
Vechi 13.04.2016, 09:52:29
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Imi pare rau ca s-a ajuns sa se discute pana la urma despre problema mea si a copilului meu...Iarasi suntem offtopic! In fine, n-am venit aici sa ma plang, dar uite ca, tangential, daca veni vorba, ati aflat si ce si cum cu autismul in cazul nostru.
Cu permisiunea voastra, am sa inchei discutia asta, pentru ca sincer nu-mi face bine.Suntem in Postul Mare si incerc sa fiu mai calma, mai echilibrata, sa ma apropii cat mai mult de Dumnezeu. Postarea de ieri m-a facut sa-mi aduc aminte de tot calvarul prin care am trecut si mi-a trezit niste amintiri si emotii mai mult decat negative.Am simtit iarasi disperare, suferinta, neintelegere, neputinta, furie, ura.Nu e ok...
Nu incerc sa conving pe nimeni de nimic..Subiectul asta este si va ramane mereu controversat..Cine vrea sa creada bine, cine nu, e tot bine...
Alin, ai in continuare respectul meu pentru firea ta super lucida, super rationala,"sangele tau rece" si intelectul tau deosebit.E normal sa gandesti diferit de mine pentru tu n-ai trecut prin ceea ce-am trecut eu.
Yasmina, multumesc pentru sustinerea ta calda...inseamna mult pentru mine...Sa dea Dumnezeu sa fii si tu mama la randul tau si sa ai copii sanatosi...Si sa te bucuri la maxim la ei, pentru ca-s o adevarata binecuvantare!
Dl.Mihnea, va multumesc si dvs pt informatii si postari..Sunteti un doctor deosebit, dar mai presus de toate, imi faceti impresia ca sunteti mai intai OM..ceea ce-i lucru rar, mai ales in zilele noastre..Ne changez jamais, svp! :)
Post binecuvantat in continuare tuturor, ca nu mai este mult..cam vreo 2 saptamani..:) Dumnezeu sa ne ajute si sa ne aibe in grija lui pe toti!
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 13.04.2016, 13:17:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

"Dialogul" cu dl. Mihnea nu are nici o legatura cu problema ta, erau niste chestiune de principiu, el ridicand primul problema, deci ii eram dator cu niste raspunsuri.

E adevarata, fata de doctorul bagator in seama care decat sa ridice din umeri cu o atitudine de superior sau chiar dispret, sa puna intrebari tampite sau sa dea tratamente aiurea, doar ca sa-si justifice banii nu putini luati pe consultatie, unul ceva mai modest in pretentii (dar nici ala gratuit), cu o doza de amabilitate cel putin formala pare painea lui Dumnezeu. Daca isi mai face si doua cruci si are o icoana in cabinet, parca te duci la popa - slujitorul lui Dumnzeu, nu la doctor, pai ce, ar putea tocmai asta sa te traga in piept?

Si te trage, ca si le are foame, si nu e mica.

Si se vede din momentul in care incearca sa-ti vanda gogosi, la pret de miracol dar bietul parinte care nu stie mare lucru de medicina, nici nu stie in ce directie sa o mai apuce si avand deja experienta celeilalte categorii, au impresia ca soiul astalalt de pacalici cu diploma sunt painea lui Dumnezeu.

Uite un exemplu, public:

Citat:
"Una din cele mai dure reacții îi aparține actriței Ani Crețu, mamă a unui copil. Ea spune că fiul său a avut de suferit din cauza vaccinurilor și că noua lege nu are nimic de-a face cu sănătatea, ci cu interesele financiare ale concernurilor farmaceutice, scrie ActiveNews.

“Dacă ar trebui să mă pun înaintea trenului ca să opresc această lege, chiar o fac. Am avut și încă mai am de tras cu fiul meu din cauza acestor vaccinuri. Eu sunt o mamă pățiță. La 3 săptămâni după ce l-am vaccinat de ROR, a început calvarul. A debutat cu rujeolă infantum și stomatită aftoasă și după alte 3 săptămâni diaree cronică. Am umblat cu el prin spitale, am făcut analize până și genetice, am trimis o analiză în Germania, m-a costat 3200 de lei o singură analiză genetică, iar genetic copilul nu are nimic, nicio alergie. Din luna martie am întrerupt orice medicație de sinteză și de atunci este numai pe homeopate (de 8 feluri), tinctură de echinaceea și alte feluri de tincturi, ulei de chimen negru, presat la rece. Numai pe naturiste îl țin, ceaiuri multe, suc de iarbă de grâu în fiecare dimineață. Nici nu-mi vin în cap toate produsele bio pe care le cumpăr pentru el. Mă costă lunar 3.000 de lei produsele bio, mâncarea, homeopatele."

De un an si 5 luni nu exista noapte sa nu citesc minimum 2 ore despre vaccinuri, eliminari metale grele, caut magazine bio, ma uit sa cumpar iaurturi de soia, cu fructe, branza de soia, biscuiti fara gluten etc. Copilul e alergic la lactate, se umfla, i se umfla capul. Nu-i de gluma. Un an si ceva am umblat cu fecalele copilului meu in geanta pentru tot felul de analize. Mergeam de 3 ori pe saptamana la laboratoare ca sa fac analize."
http://www.ziaristionline.ro/2015/10...edicamentelor/

Deci nu stie ce are, dar stie ca este de la vaccinuri pentru ca asa a facut ea niste corelatii.

Nu ii ofera nimeni vreo certitudine ca asa zisul tratament "naturist" "bio" si "homeopat" ajuta la ceva (dar sigur ii hranesc iluziile, ca sa iasa banul) dar cheltuie 3000 lei pe luna pentru asta.

Alergia la lactate nu e ceva foarte exotic, solutia e sa eviti lactatele care nu sunt o necesitate biologica majora, pentru ce sa cheltui 3000 lei pe luna, ca sa-i poti da la un moment dat laptele si branzica?

Mai ales ca la majoritatea celor care o au, intoleranta trece de la sine iar daca o sa se intample asta, cu siguranta o sa asistam la o noua victorie a medicinei "naturiste" si "homeopate".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 13.04.2016 at 13:23:35.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 13.04.2016, 13:35:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
Alin, ai in continuare respectul meu pentru firea ta super lucida, super rationala,"sangele tau rece" si intelectul tau deosebit.E normal sa gandesti diferit de mine pentru tu n-ai trecut prin ceea ce-am trecut eu.
Sa stii ca inteleg si cauzele subiectivismului tau.

Exista un consens cvasi general ca autismul e o problema genetica dar multi iau asta personal, la modul "ceva nu e in regula cu mine" sau mai rau "eu am facut un rau copilului meu" si atunci e mai usor sa priveasca in alta directie, oricare ar fi aceea.

Eu am incercat doar sa fac o invitatie la o analiza lucida, dar probabil ca pana la urma nu ajuta la nimic si concluziile oricum nu sunt usor de dus.

Important este ca atat timp cat nu o sa fii pusa la cheltuieli costisitoare si inutile de evanghelistii antivaccinarii ca in exemplul de care vorbeam mai sus, discutii despre cauze nu mai conteaza cine stie ce.

MIFNE pare ceva serios, dar daca esti pusa sa dai sute de lei pe homeopate si "naturiste" este bataie de joc la adresa unor parinti deja greu incercati.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 13.04.2016 at 13:48:20.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 21.04.2016, 12:44:28
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Ca sa revenim la subiectul topicului.

Exista intradevar persoane (si dupa cum spune initiatoarea topicului este o astfel de persoana), care, din motive medicale independente de vointa lor, nu pot a naste copii, sau daca i-ar naste copii ar aveea anumite boli.

Si acele persoane nu sunt cu nimic de condamnat.

Insa, este absolut normal ca si acele persoane sa-si doreasca a fi iubite si a iubi, si a aveea pe cineva alaturi toata viata, cu care sa se casatoreasca, si inclusiv de a aveea relatii intime cu sotul/sotia.

Asadar gasesc dorinta initiatoarei topicului ca pe ceva absolut normal si firesc, si nu pot decat sa zic sa o ajute Dumnezeu sa gaseasca un astfel de sot!
Reply With Quote
  #59  
Vechi 22.04.2016, 06:45:38
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Ca sa revenim la subiectul topicului.

Exista intradevar persoane (si dupa cum spune initiatoarea topicului este o astfel de persoana), care, din motive medicale independente de vointa lor, nu pot a naste copii, sau daca i-ar naste copii ar aveea anumite boli.

Si acele persoane nu sunt cu nimic de condamnat.

Insa, este absolut normal ca si acele persoane sa-si doreasca a fi iubite si a iubi, si a aveea pe cineva alaturi toata viata, cu care sa se casatoreasca, si inclusiv de a aveea relatii intime cu sotul/sotia.

Asadar gasesc dorinta initiatoarei topicului ca pe ceva absolut normal si firesc, si nu pot decat sa zic sa o ajute Dumnezeu sa gaseasca un astfel de sot!
Sa ma ierte Dumnezeu ca iti recomand cu toata umilinta ca la proxima spovada sa spui duhovnicului tau ca ti se pare normala, fireasca si cu nimic de condamnat... desfranarea.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #60  
Vechi 22.04.2016, 10:08:55
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Sa ma ierte Dumnezeu ca iti recomand cu toata umilinta ca la proxima spovada sa spui duhovnicului tau ca ti se pare normala, fireasca si cu nimic de condamnat... desfranarea.
Pe lângă ipocrizia pe care e clar că o afișezi, nu e nici normal ce susții, desfrânare nu există între soți , în căsnicie.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, copii, fara copii, nu isi doreste

Thread Tools
Moduri de afișare