Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.10.2015, 22:56:07
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Tusea măgărească sau convulsivă

E o boală practic fără leac, cu rare excepții. Chinezii o numesc boala celor 100 de zile.

Citat:
For the average case of whooping cough there is no treatment likely to make a difference to the course of the illness or materially reduce the symptoms. It will generally take its course no matter what. Attempts to get benefit from bronchodilators, cough suppressants or antibiotics are generally futile.
http://www.whoopingcough.net

Autorul saitului are doctoratul în boala sus-numită.
Citat:
I am Dr Doug Jenkinson, a recently (June 2011) retired family doctor in England who has studied whooping cough in the general population for over 35 years. I qualified at Liverpool Medical School in 1967. I worked in hospitals in England and Zambia until 1974 when I joined a General Medical Practice in Nottingham. I was a lecturer in General Practice at Nottingham Medical School 1979-94 and I was awarded a doctorate for my work on whooping cough by the University of Nottingham in 1996.I have researched and written extensively on this subject and others in medical journals and books. I worked in a UK General Medical Practice from 1974 to 2011. In this practice I personally studied over 700 cases of whooping cough, and my special expertise is in the clinical diagnosis of this condition which most doctors have difficulty diagnosing.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.10.2015, 23:04:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Are leac: vaccinul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.10.2015, 23:21:27
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Are leac: vaccinul.
Dacă-l faci înainte, probabil ajută și oricum are efect limitat. Interesantă ideea de vaccin vechi și vaccin nou, cu mai puține efecte adverse. Asta dacă nu nimerești vreun lot cu defecțiuni...

Pe cînd dacă treci prin boală, imunizarea este pe zeci de ani, mai exact cine face boala o dată nu se mai întîlnește cu ea. Variantă nerecomandată sugarilor care mulți mor din cauza acestui tip de tuse.

http://www.whoopingcough.net/prevent...munization.htm
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.10.2015, 00:35:59
crisstiann crisstiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Implicit

pai zici ca :"E o boală practic fără leac"
-si dupa :"dacă treci prin boală, imunizarea este pe zeci de ani, mai exact cine face boala o dată nu se mai întîlnește cu ea."

-pai daca e fara leac inseamna ca ramai cu ea,nu te vindeci...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.10.2015, 00:42:49
crisstiann crisstiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Implicit

http://www.csid.ro/boli-afectiuni/pe...opii-12839827/

"Tusea convulsiva - Este determinata de Bordetella pertussis ce se localizeaza la nivelul cailor respiratorii

Adolescentii, adultii si copiii partial protejati prin vaccinare se pot infecta cu Bordetella pertussis

tratament:

Difera in functie de formele bolii. In formele usoare este suficienta izolarea la domiciliu aproximativ 10 zile si administrarea de antibiotice (macrolide) si tratament simptomatic (antitermice, antitusive sau mucolitice).

In formele severe, la nou-nascuti, sugarii <3 luni, batrani sau in cazurile de complicatii este necesara spitalizarea (cu monitorizarea atenta a acceselor de tuse si a intensitatii acestora, oxigenoterapie, nutritie parenterala, corticoterapie si chiar administrarea de imunoglobuline)."

http://adevarul.ro/sanatate/medicina...27d/index.html

"Antibioticele, tratamentul de bază

Deși nu acționează asupra simptomatologiei, tratamentul cu antibiotice întrerupe lanțul infecțios și favorizează vindecarea. Astfel spus, cu cât administrarea antibioticului se face mai devreme, cu atât mai rapid și mai simplu evoluează procesul de vindecare. De asemenea, medicii pot recomanda medicamente specifice pentru a ușura dizolvarea sputei și expectorarea acesteia. În același scop este indicat consumul crescut de lichide (apă, ceai, supe etc.) și asigurarea unui grad optim de umezeală și o temperatură scăzută în cameră, în special noaptea, când se intensifică atacurile de tuse."

Last edited by crisstiann; 20.10.2015 at 00:46:51.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.10.2015, 01:41:00
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crisstiann Vezi mesajul
pai zici ca :"E o boală practic fără leac"
-si dupa :"dacă treci prin boală, imunizarea este pe zeci de ani, mai exact cine face boala o dată nu se mai întîlnește cu ea."

-pai daca e fara leac inseamna ca ramai cu ea,nu te vindeci...
Fără leac pentru mine = intervenție din exterior cu medicamente de orice fel.

Eu vorbeam de cazul cînd o contactezi. Atunci nu ai ce-i face. Vezi ce zice nenea medicul cu doctorat.

Dacă ai făcut-o deja, nu o mai întîlnești în mod normal. Ești imun practic pe viață.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.10.2015, 02:05:55
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crisstiann Vezi mesajul
Adolescentii, adultii si copiii partial protejati prin vaccinare se pot infecta cu Bordetella pertussis
Acum explică tu cum adică sînt parțial protejați prin vaccinare. Dacă se pot infecta, la ce bun să-i vaccinezi? Vorbim despre probabilități?

Citat:
tratament:

Difera in functie de formele bolii. In formele usoare este suficienta izolarea la domiciliu aproximativ 10 zile si administrarea de antibiotice (macrolide) si tratament simptomatic (antitermice, antitusive sau mucolitice).

In formele severe, la nou-nascuti, sugarii <3 luni, batrani sau in cazurile de complicatii este necesara spitalizarea (cu monitorizarea atenta a acceselor de tuse si a intensitatii acestora, oxigenoterapie, nutritie parenterala, corticoterapie si chiar administrarea de imunoglobuline)."

http://adevarul.ro/sanatate/medicina...27d/index.html

"Antibioticele, tratamentul de bază

Deși nu acționează asupra simptomatologiei, tratamentul cu antibiotice întrerupe lanțul infecțios și favorizează vindecarea. Astfel spus, cu cât administrarea antibioticului se face mai devreme, cu atât mai rapid și mai simplu evoluează procesul de vindecare. De asemenea, medicii pot recomanda medicamente specifice pentru a ușura dizolvarea sputei și expectorarea acesteia. În același scop este indicat consumul crescut de lichide (apă, ceai, supe etc.) și asigurarea unui grad optim de umezeală și o temperatură scăzută în cameră, în special noaptea, când se intensifică atacurile de tuse."
Mai exact balaurul mănîncă nuș-ce firișoare de păr de pe pereții organelor respiratorii și de aici încolo mai aștepți vreo cîteva luni bune pînă ce crește la loc să-și facă treaba. Adică indiferent dacă intervii cu antibiotice și-l omori, dacă acele firișoare nu mai există boala se manifestă în continuare.

Deci bine ar fi să depistezi problema de la început și să intervii cu ceva usturoioase, doar că simptomele înșeală de multe ori chiar doctorii care pun diagnistice greșite.

Nenea cu PhD are și o pagină pe care pacienții s-o ducă medicilor lor:

http://www.whoopingcough.net/For_doctors.htm
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.10.2015, 02:14:21
crisstiann crisstiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Acum explică tu cum adică sînt parțial protejați prin vaccinare. Dacă se pot infecta, la ce bun să-i vaccinezi? Vorbim despre probabilități?



Mai exact balaurul mănîncă nuș-ce firișoare de păr de pe pereții organelor respiratorii și de aici încolo mai aștepți vreo cîteva luni bune pînă ce crește la loc să-și facă treaba. Adică indiferent dacă intervii cu antibiotice și-l omori, dacă acele firișoare nu mai există boala se manifestă în continuare.

Deci bine ar fi să depistezi problema de la început și să intervii cu ceva usturoioase, doar că simptomele înșeală de multe ori chiar doctorii care pun diagnistice greșite.

Nenea cu PhD are și o pagină pe care pacienții s-o ducă medicilor lor:

http://www.whoopingcough.net/For_doctors.htm
-cu vaccinarea nu sunt nici eu de acord in totalitate, ai dreptate:"Dacă se pot infecta, la ce bun să-i vaccinezi"

-dar antibiotice cred ca trebuie sa luam "cu cât administrarea antibioticului se face mai devreme, cu atât mai rapid și mai simplu evoluează procesul de vindecare."
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.10.2015, 10:20:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Dacă-l faci înainte, probabil ajută și oricum are efect limitat.
Parere bazata pe ce studii?
Statisticile zic ca are o eficacitate de peste 70% si vaccinarea salveaza anual in jur de 500.000 de vieti deci..?

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/1....pub6/abstract

Citat:
Interesantă ideea de vaccin vechi și vaccin nou, cu mai puține efecte adverse. Asta dacă nu nimerești vreun lot cu defecțiuni...
Mai propbabil e sa nimeresti tusea magareasca. Fara defectiuni.

Citat:
Pe cînd dacă treci prin boală, imunizarea este pe zeci de ani, mai exact cine face boala o dată nu se mai întîlnește cu ea.
Mai ales aia care mor.
Iarasi nu esti bine informat, imunitatea data de infectie dispare dupa 4-12 ani.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15876927

Citat:
Variantă nerecomandată sugarilor care mulți mor din cauza acestui tip de tuse.
Tocmai de aia vaccinarea e recomandata in special la sugari.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 20.10.2015 at 10:25:35.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.10.2015, 10:27:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Mai exact balaurul mănîncă nuș-ce firișoare de păr de pe pereții organelor respiratorii și de aici încolo mai aștepți vreo cîteva luni bune pînă ce crește la loc să-și facă treaba. Adică indiferent dacă intervii cu antibiotice și-l omori, dacă acele firișoare nu mai există boala se manifestă în continuare.
De unde e povestea asta?

Citat:
Deci bine ar fi să depistezi problema de la început și să intervii cu ceva usturoioase
Sfat de la ce baba?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 20.10.2015 at 10:32:23.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare