Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.04.2007, 00:03:33
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Altadata, imi povestea mama, o familie de crestini din Tohan s-a dus la Sambata pentru un maslu. Cu aceeasi ocazie, taranii s-au plans ca li se furasera caii de curand. Dupa ce i-a ascultat, parintele a raspuns scurt: <<Duceti-va pana in Poiana Marului la alde Ilie Tamadau, sa va luati caii inapoi, dar sa-mi promiteti ca nu va luati la harta! Sa-l iertati pentru fapta rea, ca sa va ierte si voua Cel de Sus alte pacate...>>".
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.04.2007, 00:09:42
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

A consemnat Lucia Chima
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.04.2007, 00:26:07
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

O fata din Fagaras a plecat spre Dragenescu la parintele Arsenie Boca desi nu stia daca va ajunge sa vorbeasca cu dumnealui.Era sfarsit de toamna si era tare frig. Cum statea ea pe peron, in gara la Fagaras, a dat peste o tiganca necajita care nu avea ciorapi in picioare. Fata, care avea in picioare doua pereche de ciorapi, s-a dus la toaleta si-a dat jos o pereche.I-a adunat frumos si i-a dat tigancii sa se incalte cu ei, ca sa nu-i mai fie frig.Cand a ajuns la Draganescu, Parintele i-a iesit in cale si i-a zis:"Hai tu fata, ca de cand te astept, ca stiu de fapta ta cea buna pe care ai facut-o pe peronul garii, cu femeia aia necajita la care i-ai dat ciorapii tai, sa se incalte cu ei".
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.04.2007, 00:32:40
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Odata, s-a dus la Parintele o femeie care si-a facut operatie la nas ca sa fie mai frumoasa. Parintele i-a zis:"Tu, femeie, de ce te-ai schimonosit asa?".Femeia zice:"Cum Parinte?"."De ce ti-ai facut operatie la nas? Crezi ca daca Dumnezeu ar fi vrut sa fii cum esti acum, nu te-ar fi putut face asa de la inceput? Du-te de aici, ca nu vreau sa stau de vorba cu tine".
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.04.2007, 00:38:26
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Parintele a facut Sfanta Liturghie intr-o Dumnica, la Siliste. La sfarsit a miruit. a trecut prin fata lui o doamna cu fetita in brate. Parintele Arsenie ii zice: "N-ai rabdat pana nu te-ai culcat cu barbatu-tau azi noapte. Du-te, du-te".Si a miruit numai fetita
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.04.2007, 00:52:37
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Cand Parintele lucra la chilia din munte, avea 12 oameni care il ajutau. Unul dintre ei mi-a spus ca o data, cand urcau pe poteca, un urs le-a aparut in fata chiar pe poteca. N-au mai indraznit, nici sa urce, nici sa coboare, desi aveau si securi la ei, si l-au asteptat pe Parintele Arsenie, care ramasese putin in urma.Cand a ajuns Parintele Arsenie le-a zis: " Ce faceti mai fricosilor?", apoi s-a dus la urs cu mainile goale, si spre uimirea lor, l-a luat de o ureche si i-a zis:" Du-te ma pe aici la vale. Tu nu vezi ca la astia le e frica de tine?". Si ursul a plecat la vale!
[Biblioteca Matei, Savastreni]
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.04.2007, 09:32:29
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Cand Parintele lucra la chilia din munte, avea 12 oameni care il ajutau. Unul dintre ei mi-a spus ca o data, cand urcau pe poteca, un urs le-a aparut in fata chiar pe poteca. N-au mai indraznit, nici sa urce, nici sa coboare, desi aveau si securi la ei, si l-au asteptat pe Parintele Arsenie, care ramasese putin in urma.Cand a ajuns Parintele Arsenie le-a zis: " Ce faceti mai fricosilor?", apoi s-a dus la urs cu mainile goale, si spre uimirea lor, l-a luat de o ureche si i-a zis:" Du-te ma pe aici la vale. Tu nu vezi ca la astia le e frica de tine?". Si ursul a plecat la vale!
[Biblioteca Matei, Savastreni]
:):D:D:D:D:D:rolleyes:

-poi da, singurul lucru care imi place la parintele Arsenie, din care mai Laurentziule iar am impresia ca vrei sa o punem noi de o secta, era ca nu se sfia sa vorbeasca cinstit si primise destule prin puterea smereniei sale.
-in rest sunt destule chestiuni care nu sunt in conformitate cu realitatzile si care se purtate mai departe de anumitzi pezevenchi, ma refer la o serie de teorii, care puse pe seama Parintelui Arseni Boca ne pot duce pe unii in eroare. Acuma nu c-ar fi o problema, ca in eroarea au trait oamenii mii de ani si n-au patzit nimic, dar pentru unii ca mine mai conteaza si asta...
-si apoi e chiar nasol ca cineva sa te cunoasca chiar mai bine decat tine, si oricum doar Dumnezeu stie inima omului, iar parintele stia doar cate ceva din ea, dar si necuratzii o stiu uneori asha ca nimic interesant in aceasta privintza, in schimb puterea de a fi credincios si de itzi ajuta oamenii datzi pentru a le mai indulci suferintza care-i ashteapta eventual fara a-i fenta sau a-ti bate joc de ei, apropiindu-i de o viatza respectabila este o stradanie demna de luat in seama.
In schimb Laurentziule, eu te sfatuiesc sa nu te duci la el la mormant ca nu-ti foloseshte, asha mi se pare, fara sa fiu neaparat convins de aceasta, de cat te cunosc de pe forum. Mai bine te duci la parintele Pimen sa-l intrebi daca te sfatuieshte sa te duci la parintele Arsenie... Si ma iarta pe mine daca te-am descumpanit.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.04.2007, 09:48:26
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi

-poi da, singurul lucru care imi place la parintele Arsenie, din care mai Laurentziule iar am impresia ca vrei sa o punem noi de o secta, era ca nu se sfia sa vorbeasca cinstit si primise destule prin puterea smereniei sale.
-in rest sunt destule chestiuni care nu sunt in conformitate cu realitatzile si care se purtate mai departe de anumitzi pezevenchi, ma refer la o serie de teorii, care puse pe seama Parintelui Arseni Boca ne pot duce pe unii in eroare. Acuma nu c-ar fi o problema, ca in eroarea au trait oamenii mii de ani si n-au patzit nimic, dar pentru unii ca mine mai conteaza si asta...
-si apoi e chiar nasol ca cineva sa te cunoasca chiar mai bine decat tine, si oricum doar Dumnezeu stie inima omului, iar parintele stia doar cate ceva din ea, dar si necuratzii o stiu uneori asha ca nimic interesant in aceasta privintza, in schimb puterea de a fi credincios si de itzi ajuta oamenii datzi pentru a le mai indulci suferintza care-i ashteapta eventual fara a-i fenta sau a-ti bate joc de ei, apropiindu-i de o viatza respectabila este o stradanie demna de luat in seama.
In schimb Laurentziule, eu te sfatuiesc sa nu te duci la el la mormant ca nu-ti foloseshte, asha mi se pare, fara sa fiu neaparat convins de aceasta, de cat te cunosc de pe forum. Mai bine te duci la parintele Pimen sa-l intrebi daca te sfatuieshte sa te duci la parintele Arsenie... Si ma iarta pe mine daca te-am descumpanit.
dar si necuratzii o stiu uneori...hm
Am impresia ca esti pe langa subiect ...necuratzii nu stiu gandul omului...asa cum stia Parintele Arsenie Boca
Ca fapatele noastre le cunosc si sfintii si dracii este adevarat numai ca este o diferenta, dracii stiu doar faptele noastre pe care le noteaza caci fiecare de la botez pe langa ingerul cel bun avem si cate un inger rau [drac] dar gandul omului il stie numai Dumnezeu si cei la cre El vrea sa le descopere.
Tocmai am scris mai sus interviul cu parintele Ghelasie Tepes
Si poate iti voi da si niste exemple in care le spune si gandul oamenilor:)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.04.2007, 10:26:42
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Asta seara plec la Prislop :)
Toate cele bune un Paste fercicit cu bucurie intru Domnul va doresc!!
:(:(:(:(OFFF vreau si eu sa ajung.Sa ma ajute bunul Dumnezeu..
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.04.2007, 10:45:43
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Odata, m-am dus la Draganescu sa vorbesc cu Parintele. In biserica n-am vazut nici un om cu barba, imbracat in haine calugaresti - asa cum imi inchipuiam ca trebuie sa arate Parintele Arsenie .Acolo era doar un om imbracat in halat alb si cu boneta pe cap. Vazand ca nu pot lua legatura cu dumnealui, m-am hotarat sa plec. Atunci, numai ce vad ca omul acela in halat alb vine catre mine si ma intreaba: "Ce cauti?".Eu m-am intors catre dansul si i-am raspuns ca il caut pe Pictorul Arsenie.
"Ce ai cu Pictorul Arsenie?" - ma intreaba dumnealui. "Am si eu ceva" - i-am raspuns.Omul zice: " Vino mai aproape".Si iar ma intreaba ce am cu pictorul Arsenie si eu ii spun ca am si eu ceva.Apoi dau sa plec. Omul acela imi zice cu vorba blanda: Hai, ma, sa-ti spun eu ce ai cu pictorul Arsenie".si incepe sa-mi spuna de ce il caut pe Parintele. Vazand ca imi spune gandurile, ca-mi spune de ce am venit la dansul, mi-am dat seama ca omul acela in halat alb nu poate fi decat Arsenie Boca. I-am zis:"Dumneata esti pictorul si Parintele Arsenie".Si dumnealui imi zice :"Pe ce te bazezi cand spui ca eu sunt?"Si eu ii zic:"Mi-ati spus gandurile mele si de ce am venit, ori altcineva nu putea sa mi le spuna decat Parintele Arsenie". Si i-am zis: "Parinte inca un om ca dumneavoastra nu mai este in Romania".Atunci, dumnealui imi zice: "Du-te, ma!" si ma mangaie pe fata cu mainile.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
este greu de ajuns la mormantul parintelui ARSENIE BOCA? ghetsimani Generalitati 13 04.09.2016 14:02:14
Pelerinaje la Mormantul Parintelui Arsenie Boca, pentru cei din Maramures vlad90 Generalitati 0 10.08.2011 22:45:21
rugaciunea Parintelui Arsenie Boca clujeanul33 Rugaciuni 3 30.11.2010 16:57:10
100 de ani de la nasterea parintelui Arsenie Boca laurschepsis Generalitati 14 29.09.2010 14:51:03
100 de ani de la nasterea Parintelui Arsenie Boca cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 20.09.2010 22:22:55