Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.12.2009, 15:34:17
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit Parintele Nicolae Steinhardt - "NU, DOMNULE!"

Referitor la lupta cu vrajmasii vazuti si nevazuti, parintele Nicolae Steinhardt a sintetizat "solutia" intr-o in formula simpla si de efect:

“NU, DOMNULE!”. “A TE IMPOTRIVI, a-l tine pe NU in brate“- in sens moral si duhovnicesc – inseamna a te hotari la modul absolut si categoric sa refuzi cea mai mica negociere cu vrajmasul, chiar cand (sau cu atat mai abitir cand) acesta ia masca mieroasa a prietenului, a celui care “iti vrea binele”; a nu primi nimic de la diavol, nici cea mai mica influenta, a nu accepta din capul locului sa intri in dialog cu el. Este solutia fermitatii neclintite si consecvente, a incapatanarii celei bune, a bunului simt “taranesc”, a simplitatii omului credincios care nu se incurca in artificii sofisticate si nu se lasa prada fantasmelor, delirului, imaginatiei, ci care stie una si buna: NU POT SA TRADEZ!"

Mi-au mers la suflet aceste cuvinte, sper sa va bucurati si voi de ele. Doamne ajuta!

(preluat de pe http://www.razbointrucuvant.ro/)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.12.2009, 15:43:38
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Imi amintesc ca tot Steinhardt spunea ca si daca diavolul iti spune sa semnezi alaturi de el ca unu si cu unu fac doi, sa nu semnezi.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.12.2009, 22:57:07
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Multumesc. Asa este,un crestin trebuie sa fie vertical si hotarat. Cand am citit pasajul, mi-am adus aminte de 2 persoane,poate 3, despre care stiu ca sunt ilustrativi pentru acest pasaj.iar unul dintre ei este chiar pe acest forum. Sa ne dea Dumnezeu tarie si curaj!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Acum stiu, am aflat si eu... " de Nicolae Steinhardt Andrei B. Generalitati 4 27.07.2011 21:36:49
Parintele Nicolae Steinhardt georgeval Generalitati 14 17.06.2011 14:31:26
"Minunea" unui fachir si rugaciunea lui Iisus (de Arhimandrit Nicolae Drobiazghin) andrei_im Alte Religii 1 14.05.2011 02:05:28
Parintele Serafim Man, duhovnicul lui Nicolae Steinhardt costel Mari Duhovnici si predicile lor 3 04.02.2011 17:55:04
Abuzam de "domnule"? Langu Generalitati 27 12.01.2010 03:13:21