Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 27.09.2008, 18:45:30
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Eu stiam ca omul are doar trup si suflet, atat. De cand si pana cand trup eteric si trup astral? Trup duhovnicesc si trup sufletesc???????? NU! Eu cred simplu ca avem doar trup si suflet, atat. De unde sunte-ti asa siguri ca ce vi s-a dat sa vedeti e si real? Daca Dumnezeu a ingaduit dracilor sa fiti incercati sa vedeti diverse culori albastre ale trupului duhovnicesc care de fapt e diferit de cel astral si de trup si alte minunatii, astfel incat sa va puna creidnta la icercare, sa vada crede-ti vedeniile sau nu? Nu v-ati pus problema ca a-ti fi putut avea vre-o halucinatie sau nalucire? Hmmmmm....eu nu cred in cele doua stari, clar. E doar una, iar aceea e doar sufletu si atat, simplu. Dumnezeu ne-a facut unitari, nu multi-spirituali.
N-o sa ma mir daca mai incolo am sa-i aud pe diversi credinciosi spunand ca omu mai are inca ceva pe langa trup eteric si astral....:(
Reply With Quote
  #32  
Vechi 28.09.2008, 12:47:58
Dacian Dacian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2008
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Eu stiam ca omul are doar trup si suflet, atat. De cand si pana cand trup eteric si trup astral? Trup duhovnicesc si trup sufletesc?????
Ceea ce stii tu, era baza elementara pt acele vremuri cand nu se puteau intelege astfel de lucruri, acum sunt insa alte vremuri...

Ca sa intelegi asta priveste cu atentie aparitia Maicii Domnului in Zeitun-Cairo

http://www.youtube.com/watch?v=ZCKmsqzRtGE


Trupul Sau duhovnicesc de forma umana si cu aura din zona capului ca un soare. Acel soare din dreptul capului e sufletul! Restul in jos e trupul duhovnicesc.
Dupa Invierea cea de obste in astfel de trupuri vom trai mult, mult timp.
Si ce nu este bine aratat in Sf Scriptura....
Dupa ce vom trai in trupurile duhovnicesti, vom "muri" si vom Invia iar, despartindu-ne de corpul duhovnicesc si ramanand doar cu cel in forma de soare (aura din jurul capului) ! Si toti care vom ajunge aici, vom fi un soare mai mic sau mai mare, in functie/mare masura, de vrednicia de ACUM!

Deci, pana una alta sa ne vedem de neputintele si pacatele noastre de acum, ca sa ne invrednicim de cele zise mai sus!


Reply With Quote
  #33  
Vechi 28.09.2008, 17:19:01
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dacian

Ceea ce stii tu, era baza elementara pt acele vremuri cand nu se puteau intelege astfel de lucruri, acum sunt insa alte vremuri...

Ca sa intelegi asta priveste cu atentie aparitia Maicii Domnului in Zeitun-Cairo

http://www.youtube.com/watch?v=ZCKmsqzRtGE


Trupul Sau duhovnicesc de forma umana si cu aura din zona capului ca un soare. Acel soare din dreptul capului e sufletul! Restul in jos e trupul duhovnicesc.
Dupa Invierea cea de obste in astfel de trupuri vom trai mult, mult timp.
Si ce nu este bine aratat in Sf Scriptura....
Dupa ce vom trai in trupurile duhovnicesti, vom "muri" si vom Invia iar, despartindu-ne de corpul duhovnicesc si ramanand doar cu cel in forma de soare (aura din jurul capului) ! Si toti care vom ajunge aici, vom fi un soare mai mic sau mai mare, in functie/mare masura, de vrednicia de ACUM!

Deci, pana una alta sa ne vedem de neputintele si pacatele noastre de acum, ca sa ne invrednicim de cele zise mai sus!

Daciane, m-am uitat la filmul de pe youtube cu aparitia Maicii Domnului. Il stiam. Insa tin sa-ti spun ca eu nu cred ca acea lumina cu forma de corp si aura in juru capului e Maica Domnului. Nu e frate. Ala e un drac mareeeeee, luminos si placut la vedere tocmai pentru a atrage atentia oamenilor nedocumentati in privinta falsitatii acestor aparitii. Am inteles din ce explica comentatoru ca parca isi schimba si culorile. Tie ti se pare a fi asta de la Dumnezeu? Hmmm, eu zic sa cercetezi inca scrierile sfintilor sa vezi ce spun ei acolo despre vedenii de genu asta, de cum se transforma dracii in ingeri de lumina, mai ales ca aici e vorba de Maica Domnului. Pai suntem noi vrednici de a vedea pe Maica Domnului? Frate, in caz ca nu stiai, deabia Sf. Antonie cel Nou dupa ani si ani de post, rugaciunea inimii si nestiute osteneli si nevointe, in timp ce statea la Liturghie, a fost invrednicit sa o vada pe Maica Domnului, iar tu vii mie si-mi spui ca atatia oameni cu atatea si atatea pacate au vazut ei pe Maica Domnului! Daca tu crezi in filmuletu ala, deja ai luat-o pe aratura rau de tot si ar fi cazu sa iti revii si sa nu mai crezi in vedenii de genu asta, ca-s inselari de la draci.
Si apropo de faza cu trupu duhovnicesc si cel spiritual. Tu crezi ca ce stiu eu despre simplitatea omului si sufletului e de la mine? Nu, o stiu din ce am citit din scrierile sfintilor parinti. Iar tu ai spus ca ce stiu eu e doar o baza elementara pentru acele vremuri cand nu se putea intelege astfel de lucruri, iar acum sunt alte vremuri. Ce vrei sa spui? Ca ce spun sfintii parinti e cam invechit pentru ca ei nu ar fi inteles pe deplin starea sufletului? Pai daca sufletu era alcatuit din aceste doua parti in care crede-ti voi, crezi ca sfintii nu ar fi stiut de ele ca sa le inteleaga corect?
Si de unde ai mai scos si faza ca va mai fi inca o inviere dupa cea de la Judecata de Apoi?
Daciane, incepi sa indrugi invataturi gresite, iar eu nu le cred. Cine crede, treaba lui.
Frate, imi pare rau de tine ca ai inceput sa crezi toate prostiile. Sincer. ???
Reply With Quote
  #34  
Vechi 28.09.2008, 18:35:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Ne hazardam mult prea mult in afirmatii de genul suflet astral sau atunci cand ne referim la aura noastra si chiar si atunci cand facem clasificari in culori sau mai stiu eu ce. Ne indreptam spre zona oculta, ce a dat nastere bioenergiei, tamaduitorilor de ocazie, cititorilor de aure si false predictii. Toate acestea sunt amagiri si oricum nu au de a face cu invataturile Sf.Parinti, cu ORTODOXIA in general.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 28.09.2008, 19:14:30
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Ne hazardam mult prea mult in afirmatii de genul suflet astral sau atunci cand ne referim la aura noastra si chiar si atunci cand facem clasificari in culori sau mai stiu eu ce. Ne indreptam spre zona oculta, ce a dat nastere bioenergiei, tamaduitorilor de ocazie, cititorilor de aure si false predictii. Toate acestea sunt amagiri si oricum nu au de a face cu invataturile Sf.Parinti, cu ORTODOXIA in general.
Nici eu nu cred in aiurelile astea cu suflet astral, aure citite si ghicitori de ocazie. Toate acestea storc bani de la naivi.

Dar, spui tu Toate acestea sunt amagiri si oricum nu au de a face cu invataturile Sf.Parinti, cu ORTODOXIA in general.
Ca sa inteleg eu de aici ca ceva/cineva exista doar daca are de-a face cu invataturile sfintilor parinti? Mi se pare aberant ca un om al sec 21 sa gandeasca asa ceva.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 28.09.2008, 19:33:17
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Sufletul astral e o ineptie new-age.

Sufletul e chipul lui Dumnezeu în om, adica viata, ratiunea, simtirea (asemanarea cu Dumnezeu sunt virtutile).
Reply With Quote
  #37  
Vechi 28.09.2008, 19:38:43
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
Ca sa inteleg eu de aici ca ceva/cineva exista doar daca are de-a face cu invataturile sfintilor parinti? Mi se pare aberant ca un om al sec 21 sa gandeasca asa ceva.


Nu e nimic aberant. Dumnezeu este Acelasi ieri, azi si în vesnicie si El nu a asteptat sa evolueze stiinta materialista ca sa dea Revelatia Sa oamenilor.

Sfintii Parinti nu scriau dupa mintea (parerea) lor ci cereau inspiratia divina.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 28.09.2008, 20:03:27
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Citat:
În prealabil postat de silverstar
Ca sa inteleg eu de aici ca ceva/cineva exista doar daca are de-a face cu invataturile sfintilor parinti? Mi se pare aberant ca un om al sec 21 sa gandeasca asa ceva.


Nu e nimic aberant. Dumnezeu este Acelasi ieri, azi si în vesnicie si El nu a asteptat sa evolueze stiinta materialista ca sa dea Revelatia Sa oamenilor.

Sfintii Parinti nu scriau dupa mintea (parerea) lor ci cereau inspiratia divina.
In nici un caz nu ma refer la "stiinta materialista..." Asta e clar... Citeste mai atent/a ceea ce am scris. Lumea a evoluat fantastic daca ne gandim bine numai la ultimii 20 de ani.
Daca Iliescu si gasca lui au facut tot ce-au putut sa tina Romania intepenita, asta nu inseamna ca toti romanii sunt involuati...
Pacat ca acum cand exista atat de multe mijloace de informare, unii prefera sa ramana la stadiul de roboti si asta pentru ca asa a spus nu-stiu-cine cu mii de ani in urma sau cu sute de ani in urma. Cu asa mentalitati romanii nu vor evolua in veci. Probabil pentru asta se si lupta: pentru ca romanul sa ramana sluga proasta si docila...
Reply With Quote
  #39  
Vechi 28.09.2008, 20:21:15
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Este o aparenta ca lumea a evoluat. Mântuitorul a spus: "Te slavesc pe Tine, Parinte, Doamne al cerului si al pamantului, ca ai ascuns acestea de cei intelepti si de cei priceputi si le-ai descoperit pruncilor."

Deci aparenta evolutie este de fapt o iluzie în mintea celor mândri. Lucrurile sunt la fel azi ca acum 2000 de ani.

Reply With Quote
  #40  
Vechi 28.09.2008, 21:47:04
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Silver, te agiti/superi degeaba. Da, noi ne luam dupa invataturile sfintilor pentru ca ei au avut o adevarata traire in Hristos, ei toata viata s-au straduit sa dobandeasca duhu sfant, astfel incat ei stiu mult mai bine ca noi care sunt inselarile si amagirile decare trebuie sa ne ferim ori pe care trebuie sa le evitam. Ce te supara in acest adevar?
Cat la faza ca am fi ramas la stadiu de roboti ori de slugi proaste si de docile, noi nu am afirmat asa ceva, insa daca tu asa te-ai simti ascultand de sfintii parinti, este doar problema ta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce este sufletul? Prior of ORI Generalitati 61 10.06.2011 21:41:10
Va rog din tot sufletul... quasar Generalitati 4 04.10.2007 20:20:28
Ce este sufletul luc Biserica Ortodoxa Romana 20 07.02.2007 02:32:49