Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.01.2013, 23:21:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicusor3 Vezi mesajul
Dar in sine acest lucru este pacat? Si daca tu ca persoana vrei sa infiintezi un centru de plasament cu ce bani ai putea realiza acest lucru tinand cont ca nu este o suma prea accesibila?
Sigur, intentia e laudabila dar cred ca Dumnezeu ar vrea mai degraba sa vada ca faci asta cu munca si sacrificii nu cu bani care nu iti apartin.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.01.2013, 02:31:09
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Oare ce crede Dumnezeu cand vede atata dezbatere pe idei efemere? A fi sau a nu fi pacat sa joci la loto, sau la jocurile de noroc!... Iata o intrebare tare delicata pentru impatimiti. Pentru ca ei au crezul lor. Nu dau in cap nimanui, nu inseala pe nimeni, nu fura, muncesc cinstit pentru banutul lor, ba chiar mai fac si milostenii sau alte fapte bune... Ce mare lucru sa platesti saptamanal un bilet la loto, (apropo, cat o mai fi o varianta 6/49?)?
Imi amintesc de o intamplare bizara in urma cu niste ani. Am intrat cu sotia in florarie sa-i iau niste flori, iar de acolo se puteau procura si bilete euro-bingo, sau cum se mai numeau... Si am ramas foarte surprins cand am vazut un preot din provincie imbracat civil (pe care-l cunosteam fiindca avea doi baieti la scoala in aceleasi clase cu baietii mei) care completa mai multe bilete de bingo. In timp ce o ajutam pe sotie sa-si aleaga florile, i-am spus cu voce tare astfel incat sa ma auda preotul: "Ma tem ca astazi nu mai jucam la bingo, din moment ce parintele a completat deja biletele castigatoare!" Sotia abia atunci l-a recunoscut pe parinte si a zambit fiindca stia ca noi oricum nu practicam astfel de sporturi... Dar parintele s-a simtit tare incurcat, saracutu...
Personal nu stiu cum este cu pacatul asta! Eu cred ca lumea asta i-a fost data Satanei sa ne duca in inselare, dar ultimul Cuvant, tot Dumnezeu il are. Tin minte cand abia eram casatorit de vreo doi ani, stateam cu chirie intr-o garsoniera, aveam un gâgă mic si jucam saptamanal la loto in speranta ca Dumnezeu ma va ajuta sa castig si sa avem casa noastra. Pana intr-o sambata cand am ramas pironit in fata oglinzii cu biletul de loto gata completat, descoperind cat sunt de idiot daca ii dau eu lectii lui Dumnezeu din ce bani sa-mi cumpar eu casa! Atunci am pus punct acestor jocuri. Si s-a intamplat, nu stiu cum ca in nici doua luni, noi ne mutam in casa noastra...
Multe minuni face Dumnezeu cu un om care realizeaza cum si unde greseste si se caieste pentru asta.
Daca e pacat? DA! In principiu este pacat! Spun in principiu pentru ca, atat timp cat Dumnezeu detine suprematia, doar El decide cand e pacat si cand nu. Imi amintesc de o poveste adevarata citita cu multi ani in urma, nici nu mai stiu unde. Era o femeie tare batrana, saraca si bolnava, care facuse mereu voia lui Dumnezeu. Acum ar fi vrut sa moara. Avea o fata care traia si ea ca vai de ea, alaturi de familie, avand mai multi copii. Si mereu ii spunea mama-sei: "Sa nu mori acum, mama! Sa nu mori acum, ca nu avem cu ce te ingropa!" Si plangeau mereu, iar batrana se tot ruga sa faca Dumnezeu cumva sa aiba fata bani ca sa-si dea si ea sfarsitul in liniste. Si nu stiu prin ce imprejurari, cineva din familie a primit un bilet de la un strain, (cred ca tot de bingo), fara o explicatie anume... Iar femeia a castigat exact acea suma cat sa o poata ingropa pe mama-sa fara sa se roage sau sa imprumute de la nimeni... In mod normal, batrana n-ar fi trebuit sa stie asta, avand in vedere ca a murit inainte cu o zi ca fata sa castige, dar Dumnezeu stia, si a asigurat-o ca totul e bine in urma ei!...
Ce e pacatul? Ce e norocul?... Acolo sus e doar Dumnezeu care vegheaza! Si... Sfintii! Noi suntem cei care cautam sa facem legile la care se se supuna chiar El, Dumnezeu... Pai daca ne facem vise cu banii de la loto (nu din alta parte, ca noi nu stim sa facem si altceva mai bun inafara sa ghicim numere), normal ca El trebuie sa se supuna si sa ne asculte rugaciunea... Ca doar avem scopuri nobile, ce naiba (Doamne iarta-ma)...
Fratilor, nu mai alergati dupa iluzii? Castigul nu apare cand vrem noi si in nici un caz acolo unde este cea mai mare nevoie (exceptia de mai devreme, apartine lui Dumnezeu, nu amagitorului). Iar daca totusi apar niste castiguri din cand in cand, eu nu cred in fericirea bazata pe astfel de castiguri. Dimpotriva, istoria loteriei abunda in nenorociri aparute in urma unor castiguri fabuloase!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)

Last edited by Mosh-Neagu; 13.01.2013 at 02:36:52.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.01.2013, 03:06:07
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Jucatul la loto e o forma de divinatie, ghicitul numerelor fiind o maniera de interogare falsa a viitorului.
Nu, nu pot sa cred ! Dar sa te dai cu capul de zidul rasaritean al casei cand citesti asemenea asociatii de idei, este pacat sau nu ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.01.2013, 11:27:33
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu, nu pot sa cred !
Si ce este jucatul la loto daca nu o forma de divinatie? Cand joc nu incerc sa ghicesc anumite numere ce vor fi extrase la o tragere viitoare? Va veni o vreme cand cel care joca saptamanal, va constientiza ca e pacat sa-si iroseasca banii la loto, sansele sa castige fiind infime si va inceta sa mai joace.

Citat:
Dar sa te dai cu capul de zidul rasaritean al casei cand citesti asemenea asociatii de idei, este pacat sau nu ?
Dati-va cu capul de zidul estic si dupa puteti sa va dati seama daca este pacat sau nu, fara a ma mai intreba.

Last edited by ioanna; 13.01.2013 at 11:38:06.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.01.2013, 11:46:23
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicusor3 Vezi mesajul
Daca joci de exemplu la loto, la 6 din 49 si nu joci obsesiv, joci doar o varianta simpla pe saptamana in privinta de a castiga niste bani, care din acei bani tu nu vei lua nimic si toti banii ii vei da nevoiasilor si institutiilor cum ar fi: biserici,azile de batrani si centre de plasament, ar fi acest lucru un pacat?

Dar in sine acest lucru este pacat? Si daca tu ca persoana vrei sa infiintezi un centru de plasament cu ce bani ai putea realiza acest lucru tinand cont ca nu este o suma prea accesibila?
Domnul Mihnea Dragomir ti-a spus sa joci linistit o varianta pe saptamana, daca tot ai bani de buzunar, ca nu e un pacat in sine, eu iti spun ca e o prostie, iti irosesti banii aiurea, ca probabiltatea de castig ar fi de 1/C(49,6) ... adica fix tranta. Arata ca esti om responsabil, daca vrei sa ai un azil, nu unul care se bazeaza pe hazard. Daca nu poti gasi surse de finantare pentru a infinta un azil/centru, decat apeland la loto, ce te face sa crezi ca esti capabil sa-l administrezi, ca vei putea sa o faci? Inteleg ca este mai comod sa joci la loto intretinand o speranta minuscula de 1 la 14 milioane decat sa-ti folosesti capul, pentru a demara un proiect. Ajuta un copil de la un centru de plasament, daca nu-ti permiti financiar sa infintezi tu insuti un centru.

Rog administratorul sa inchida topicul.

Last edited by ioanna; 13.01.2013 at 12:41:19.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.01.2013, 13:04:36
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Oare ce crede Dumnezeu cand vede atata dezbatere pe idei efemere? A fi sau a nu fi pacat sa joci la loto, sau la jocurile de noroc!...
Daca e pacat? DA! In principiu este pacat! Spun in principiu pentru ca, atat timp cat Dumnezeu detine suprematia, doar El decide cand e pacat si cand nu[b]. Imi amintesc de o poveste adevarata ... Si nu stiu prin ce imprejurari, cineva din familie a primit un bilet de la un strain, (cred ca tot de bingo), fara o explicatie anume... Iar femeia a castigat exact acea suma cat sa o poata ingropa pe mama-sa fara sa se roage sau sa imprumute de la nimeni...
Ce e pacatul? Ce e norocul?... Acolo sus e doar Dumnezeu care vegheaza! Si... Sfintii! Noi suntem cei care cautam sa facem legile la care se se supuna chiar El, Dumnezeu... Pai daca ne facem vise cu banii de la loto (nu din alta parte, ca noi nu stim sa facem si altceva mai bun inafara sa ghicim numere), normal ca El trebuie sa se supuna si sa ne asculte rugaciunea...

Ca doar avem scopuri nobile, ce naiba (Doamne iarta-ma)...

Ai niste cuvinte frumoase da un tupeu in tine sau e doar inconstienta? Naivitate sau pur si simplu crezi ceea ce zici? Initial am crezut ca gresesc eu, dar vad ca si aici am dat de tine si de subtilitatile tale:
-vai ce discutii efemere - oare ce crede Dumnezeu ca s-ar lumina oare cineva pe acest thread asupra idolatriei?
-vai saracul preot ca a jucat / dar vai ce bine de batrana ca a castigat fie-sa la bingo
-vai, e pacat dar totusi nu e
-vai ca scopul nu scuza mijloacele, dar vai ce duci tu numele Domnului in desert!

iar la thread-ul revelatia mea o dai cu sotia leoaica...http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=15990

De care ne esti neagule?

Last edited by Crestin_Simona; 13.01.2013 at 13:07:46.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.01.2013, 16:27:12
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
De care ne esti neagule?
Am fost tentat sa-ti raspund printr-o gluma, dar parca tot zic sa nu te supar si mai mult.
De care sunt eu? Pai nu vezi? Ratacit, cum altfel? Dar de ce nu-ti place o astfel de abordare? Daca stii tu ce e pacatul, spune-o asa cum intelegi tu si nimeni n-o sa-ti sara la gat (sau in orice caz, nu eu).
"Vai, saracu' preot!" Ce-ar fi trebuit sa spun? "Pai daca joaca el, inseamna ca nu-i pacat, nu?" Dar eu insumi fusesem un jucartor, si? Cine sa ma ia de guler si cu ce folos? As fi ascultat eu? Cu siguranta nu!
"Vai ce bine ca a castigat acei bani, pentru inmormantare!" De ce crezi tu, Simona, ca eu fac reguli? Eu indraznesc doar sa privesc si sa fac legatura. Toate vin de la Dumnezeu fiindca El este stapanul vistieriei. Cum rezolva El problema fiecaruia, nu cred ca intra in grijile noastre. Eu spuneam ca nu e bine sa-I indicam lui Dumnezeu nici sursa de unde sa ne ajute si nici macar probleme prea mari sa nu ne facem ca stie El mai bine ce ne lipseste si ce ne foloseste. S-ar putea, de gura noastra, sa ne dea ceea ce cerem, dar sa pierdem astfel mantuirea!... Aceasta era ideea pe care eu am dorit s-o scot in evidenta! De unde ai scos-o ca as duce numele lui Dumnezeu in desert, numai tu stii. (Sau cel putin asa as vrea sa cred!!!)
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.01.2013, 16:52:51
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Ca doar avem scopuri nobile, ce naiba (Doamne iarta-ma)...
Aici!
Nu poate limba omeneasca sa laude si in acelasi timp sa zica cuvinte urate si sa-l pomeneasca pe cel rau.

Iarta-ma, am asteptari mari din partea ta!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.01.2013, 17:06:00
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Aici!
Nu poate limba omeneasca sa laude si in acelasi timp sa zica cuvinte urate si sa-l pomeneasca pe cel rau.

Iarta-ma, am asteptari mari din partea ta!
Iarta-ma, te rog. Este o ironie voita pe care orice copil o sesizeaza. Pentru cei care n-o sesizeasa, am pus in paranteza acel "Doamne, iarta-ma". Mai mult de-atat nu pot! Tu esti libera sa spui absolut ce crezi de cuviinta.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.01.2013, 18:31:59
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicusor3 Vezi mesajul
Daca joci de exemplu la loto, la 6 din 49 si nu joci obsesiv, joci doar o varianta simpla pe saptamana in privinta de a castiga niste bani, care din acei bani tu nu vei lua nimic si toti banii ii vei da nevoiasilor si institutiilor cum ar fi: biserici,azile de batrani si centre de plasament, ar fi acest lucru un pacat?
Se spune ca ar fi niste bani nemunciti, si de aceea ar fi pacat. Eu nu cred ca este pacat. La urma urmei daca castigi ar putea fi un semn de la Dumnezeu, mai bine zis o incercare, sa vada daca intradevar vei face ceea ce ti-ai propus cu acei bani.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 06:34:17
este un pacat sa emigrezi? bmadalin Generalitati 308 28.09.2017 20:53:03
Incinerarea este un pacat? rainer_ligia Eutanasia 108 06.03.2013 20:01:52
Este iluzionismul pacat? Bunl Generalitati 2 05.09.2008 00:47:01