Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.09.2008, 22:02:31
livadarufelix livadarufelix is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.01.2008
Mesaje: 33
Implicit

Pana la urma fratele meu student la teologie si viitor preot si-a gasit o fata cu un suflet minunat. E credincioasa tine post si e foarte sufletista. Vara viitoare se vor casatori. Ea i-a spus ca s-a mai culcat inainte cu mai multi baieti (asta mi-a spus el mie ca intre frati). Mi-a mai spus ca el si-a dorit sa cunoasca asa o fata care sa vrea sa puna inceput bun in viata ei si sa fie credincioasa.A vorbit cu duhovnicul si i-a spus ca nu are importanta daca fata si-a inceput viata sexuala inainte de casatorie atat timp cat pe viitor e hotarata sa-si vada de familia ei. El ca viitor preot nu isi va incepe viata sexuala decat dupa casatorie.Mi-a mai spus ca ii va face inainte de casatorie destule analize ca sa nu fie probleme si spera sa aiba o casnicie fericita. Credeti ca ar trebui sa intervin in vre-un fel daca imi sta in putinta pentru a impiedica aceasta casatorie?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.09.2008, 23:03:12
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de livadarufelix
Pana la urma fratele meu student la teologie si viitor preot si-a gasit o fata cu un suflet minunat. E credincioasa tine post si e foarte sufletista. Vara viitoare se vor casatori. Ea i-a spus ca s-a mai culcat inainte cu mai multi baieti (asta mi-a spus el mie ca intre frati). Mi-a mai spus ca el si-a dorit sa cunoasca asa o fata care sa vrea sa puna inceput bun in viata ei si sa fie credincioasa.A vorbit cu duhovnicul si i-a spus ca nu are importanta daca fata si-a inceput viata sexuala inainte de casatorie atat timp cat pe viitor e hotarata sa-si vada de familia ei. El ca viitor preot nu isi va incepe viata sexuala decat dupa casatorie.Mi-a mai spus ca ii va face inainte de casatorie destule analize ca sa nu fie probleme si spera sa aiba o casnicie fericita. Credeti ca ar trebui sa intervin in vre-un fel daca imi sta in putinta pentru a impiedica aceasta casatorie?
Sa impiedici aceasta casatorie?Pai doar nu esti Dumnezeu?Cum poti sa gandesti asa ceva despre fratele tau?El este hotyarat sa se insoare,si tu te ontrebi daca nu cumva sa-l impiedici?Vrei sa-i distrugi viata?mai bine iti vezi de viata ta,si-l lasi pe el sa vada de a lui.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.09.2008, 23:13:49
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Daca s-a pocait cum se cuvine, este ca si noua. Dar nu prea cred ca s-a întâmplat, e ceva rar.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.09.2008, 03:01:37
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fratele tau, Felix, a gasit, conform spuselor tale, exact ceea ce a cautat.
Dar oare mai poate fi hirotonit daca se casatoreste cu aceasta femeie? Intrebarea se pune numai in cazul in care doreste sa devina preot.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.09.2008, 12:16:13
aradeanu aradeanu is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.03.2008
Mesaje: 48
Implicit

Parerea mea e ca trebuie sa-i lasi sa-si vada de viata lor. Ei stiu mai bine ce e intre ei. Daca fratele tau a acceptat trecutul fetei si o iubeste, gandeste bine. Tu nu ai aici niciun fel de amestec.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.09.2008, 13:34:35
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Dumneata te consideri mai induhovnicit decat duhovnicul fratelui dumitale ca sa iti permiti sa ii dai un sfat contrar fata de sfatul dat de duhovnicul sau? Te consideri mai curat, mai credincios, mai plin de Har decat duhovnicul sau? Consideri ca "stii tu mai bine"? Esti cumva preot?

Crezi ca este dreptul si datoria dumitale sa ghicesti daca fata respectiva va pacatui in viitor dupa casatorie? Sau sa-i randuiesti dumneata viata fratelui dumitale? Sau sa o judeci pe fata respectiva inca de pe acum, cum ca va fi o pacatoasa? Ai dumneata dreptul sa judeci alt om ca va face un anumit lucru in viitor? Stii dumneata "mai bine" care sint gandurile si hotararile launtrice ale altui om?

Cred ca aceastea sint intrebarile pe care ar trebui sa ti le pui in sinea dumitale.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.09.2008, 15:48:43
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Felix,daca fratele tau o iubeste si ea de asemenea,bucura-te si te roaga pentru ei.Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum sa-mi apar fratele de Blestem Ovidiu_26 Rugaciuni 4 25.05.2012 11:57:46