Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.05.2011, 11:24:43
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
cu moartea lui ben Laden nu încetează fundamentalismul islamic
Nu încetează dar a primit o grea lovitură care va marca începutul declinului său.

Islamul este o iluzie narcisistă menținută de visul că musulmanii vor cuceri lumea, că allah le-a hărăzit victoria (așa le promite mahomed în curan) dar realitatea înfrângerii repetate îi va trezi din credința lor ridicolă într-un om.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.05.2011, 11:55:36
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cred că ben Laden a fost, cu adevărat, ucis. Ar fi mult prea compromițător doar să răspândească acest zvon, iar după aceea să fie infirmat.
Desigur, cu moartea lui ben Laden nu încetează fundamentalismul islamic, tot așa cum cu moartea lui Obama nu va înceta imperialismul occidental. Doar că alți actori vor juca o piesă cunoscută, al cărei inspirator este Prințul Lumii Acesteia.
Eu ii cred in stare de orice pe americani,inclusiv de o astfel de mascarada si imi vine greu sa ii privesc ca pe ingerii dreptatii si pacii in lume.
Dovezile lor se bazeaza pe o poza lansata de Reuters,care nu stim,in fapt,de cand dateaza sau cat de autentica este,pentru ca si ei au retras-o,deoarece ar fi aparut pe anumite site-uri inca din data de 14 aprilie 2011;un test ADN asa cum spunea si Traditie,insa la care evident ca nici unul dintre noi,muritorii de rand nu avem acces,iar trupul lui Bin Laden aruncat in mare imediat dupa uciderea sa conform traditiei islamice.
Ma intreb de ce nu l-au capturat viu,sa il arate lumii intregi,sa il judece si abia apoi sa il condamne?De ce l-au si eliminat pe loc si apoi l-au si aruncat in mare?Eu sincer inca am multe semne de intrebare si pana acum nu am reusit sa gasesc o dovada destul de solida care sa ma faca sa cred ca asa este.
Si apropo de ce spunea CarareaImparatiei,eu cred ca treaba asta ne priveste pe toti,pentru ca daca alte planuri sangeroase se pun cap la cap,asta ne va afecta pe toti intr-o masura mai mare sau mai mica si nu consider ca a fi crestin inseamna sa nu vrem sa vedem ce se petrece in stanga sau dreapta noastra,cel putin asta cred eu.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 02.05.2011 at 12:07:39.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.05.2011, 11:59:25
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Nu încetează dar a primit o grea lovitură care va marca începutul declinului său.

Islamul este o iluzie narcisistă menținută de visul că musulmanii vor cuceri lumea, că allah le-a hărăzit victoria (așa le promite mahomed în curan) dar realitatea înfrângerii repetate îi va trezi din credința lor ridicolă într-un om.
Inceputul declinului a fost acum multe sute de ani. E greu de precizat (reconquista, Lepanto sau alt moment) dar este cert ca Islamul nu a mai repurtat victorii militare iar din marile lor cuceriri s-a cam ales praful.

Absentia petrol, islamul ar fi fost astazi o putere mondiala de nivel enshpe.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.05.2011, 12:37:10
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Inceputul declinului a fost acum multe sute de ani. E greu de precizat (reconquista, Lepanto sau alt moment) dar este cert ca Islamul nu a mai repurtat victorii militare iar din marile lor cuceriri s-a cam ales praful.
Victoriile miraculoase de la Lepanto, ca și, mai devreme, de la Poitiers au fost momente cheie ale STOPĂRII expansiunii islamice în hinterlandul creștin. Au vrut ei să își hrănească caii de pe Sf Altar din Roma, dar nu le-a mers: cu Sf Fecioară nu te pui.
Totuși, momentul de inflexiune care a dus la retragerea Semilunei de pe continent, după părerea lui Cantemir în "Istoria Creșterii și Descreșterii" a fost asediul Vienei. În timpul lui Soliman Magnificul, considerat perioada de cea mai mare înflorire a Imperiului și a curții "umbrei lui Allah pe Pământ", iată cum începe eroziunea. Bine ar fi ca aceasta să fie o învățătură și pentru noi și pentru timpurile noastre !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.05.2011, 13:15:05
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Nu e doar Obama, cum poți să spui așa ceva? Corpul teroristului există, a fost identificat nu numai după înfățișare ci pe baza testului ADN iar oficialitățile din Pakistan au confirmat moartea lui (de asemeni în atac a fost ucis și un fiu al lui Laden):
1. Un test ADN nu se face in cateva minute, nici in cateva ore, ci dureaza destul de mult. Pe Osama l-au omorat de prea putin timp pentru a se putea afirma ca a fost identificat pe baza ADN-ului.

2. Pentru ca o persoana sa poata fi identificata pe baza testului ADN, trebuie sa existe o mostra prelevata anterior (par, sange, etc) de la acea persoana, despre care sa se stie cu siguranta ca apartine persoanei respective.
Aveau americanii asa ceva, o bucatica din organismul lui Osama prelevata mai de mult timp, despre care sa se fi stiut sigur ca e din Osama ?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.05.2011, 13:18:38
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Cam asta ar fi unul dintre zvonurile lansate si care ar veni ca o consecinta a "grozavei victorii" obtinute impotriva liderului cu turban fugarit de zece ani,pe care l-au lichidat si facut pierdut in valurile marii conform unei traditii islamice care nu exista:

http://stirileprotv.ro/stiri/interna...in-europa.html

Pentru mine este un mare semnal de alarma ce se intampla acum si sa ne rugam la Dumnezeu sa ne pazeasca de ce se pune la cale.Din cate stiu,chiar si unii traitori au avertizat in privinta anului 2011...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.05.2011, 14:29:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Nu e doar Obama, cum poți să spui așa ceva? Corpul teroristului există, a fost identificat nu numai după înfățișare ci pe baza testului ADN iar oficialitățile din Pakistan au confirmat moartea lui (de asemeni în atac a fost ucis și un fiu al lui Laden):
http://en.wikipedia.org/wiki/Death_of_Osama_bin_Laden


De ce preferi să crezi zvonurile unei morți mai timpurii și nu această știre oficială? Nu e logic. Și de asemeni nu e logic să crezi că ar exista o conspirație, că ar exista nu-știu-ce aranjamente secrete, că avertismentele date turiștilor ar fi manipulare etc.
Foarte interesant dar acum cateva zile am gasit intamplator o stire si o fotografie care demonstra ca Osama Bin Laden este mort de fapt de ani de zile.
Sa fi grabit oare aceasta "uciderea" lui?

O prima incoerenta:

"ABC News has reported that the body has been identified by DNA testing.
However, Reuters reports that DNA test results will be available in the next few days and that bin Laden's body was identified using facial recognition techniques.[8]"

Pana la urma, ramane sa-i credem pe cuvant pe americani, care cel putin de la Irak incoace cu "armele de distrugere in masa" stim cat de credibili sunt.

"According to a U.S. official on May 2, bin Laden's body was handled in accordance with Islamic practice and tradition,[9] and was buried at sea[10] within 24 hours"

Scopul acestei povesti:

SUA avertizează asupra riscului de izbucnire a unor violențe după moartea lui ben Laden

http://www.mediafax.ro/externe/sua-a...-laden-8214369

Deci, sa ne asteptam la un mic/mare 11 septembrie?
Un atentat terorist, nuclear eventual?
Autor, Iran -ul?

LE:
Cautand link -ul care sustinea ca Bin Laden nu mai e in viata de ani buni, am gasit asta:

Lideri al-Qaida: Dacă Bin Laden este ucis, declanșăm iadul nuclear!

http://www.jurnalul.ro/stiri/externe...ar-576097.html

Deci, nu trebuie sa ghicesti viitorul, e suficient sa citesti presa.

Articolul cu Bin Laden mort de aproape 10 ani:

http://www.lovendal.net/wp52/poza-so...fost-inselati/

Last edited by AlinB; 02.05.2011 at 15:14:07.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.05.2011, 21:50:35
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

A crescut dolarul si a scazut pretul petrolului.
Cineva (intr-un comentariu de la stiri) spunea ca moartea lui Osama ar fi un pretext pentru americani sa isi retraga trupele...
Nici eu nu inghit povestea asta cu Bin Laden.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.05.2011, 22:06:39
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
1. Un test ADN nu se face in cateva minute, nici in cateva ore, ci dureaza destul de mult. Pe Osama l-au omorat de prea putin timp pentru a se putea afirma ca a fost identificat pe baza ADN-ului.

2. Pentru ca o persoana sa poata fi identificata pe baza testului ADN, trebuie sa existe o mostra prelevata anterior (par, sange, etc) de la acea persoana, despre care sa se stie cu siguranta ca apartine persoanei respective.
Aveau americanii asa ceva, o bucatica din organismul lui Osama prelevata mai de mult timp, despre care sa se fi stiut sigur ca e din Osama ?
Osama bin Laden's body was identified by US authorities by matching a DNA sample to one taken from his late sister's brain, according to reports.



Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Articolul cu Bin Laden mort de aproape 10 ani:

http://www.lovendal.net/wp52/poza-so...fost-inselati/
Poza cu Bin Laden "mort acum 10 ani" e un fals, la fel ca și știrea morții lui de atunci. Poza din articol și originalul după care a fost făcută:




Nu ar strica să luați în calcul și varianta oficială a uciderii lui abia ieri.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 02.05.2011 at 22:58:31.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.05.2011, 11:49:40
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sunt curios cum vor evolua lucrurile, daca vor aparea acum zeci de Osama in loc de unul.
Chiar acum fundamentalistii musulmani se pregatesc sa "transforme" un "pion" in "regina"!
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 07:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 17:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 08:26:42