Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.05.2012, 21:01:48
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Atentie: ADVENTISTII FAC PROZELITISM IN SCOLI

Hristos S-a Inaltat!

"Adventistii fac prozelitism in scolile romanesti sub masca unui parteneriat incheiat cu Ministerul Educatiei si cu alte institutii de stat de una din asociatiile lor dedicate, chipurile, “imbunatatirii sanatatii” populatiei. Informatiile le-am primit de la comentatori ai site-ului si sunt afisate mai jos:

Ioan Dan:

1. (…) Fiti foarte atenti ca un grup de tineri adventisti din Iasi au venit in mai multe orase din sudul Moldovei, mergand din scoala in scoala sub masca unui program numit ,,Educatie pentru sanatate” prin care isi promoveaza niste romane-biografii ale unor adventisti din SUA care numai despre sanatate nu vorbesc in cartile lor. Directorii au facut parteneriate cu ei fara sa aiba nici cea mai mica banuiala ca ei fac cel mai subtil prozelitism mascat in acest program.

2. Adresa de net a acestei asociatii este urmatoarea:
http://www.asef.ro/index.php?option=...&id=2&Itemid=3

Am gasit-o pe contractul incheiat cu Inspectoratul Scolar Judetean Buzau cu care ei au incheiat un parteneriat cu profesori ai diferitelor scoli. Cu acesti profesori am avut azi o discutie in contradictoriu, fiind acuzat de intoleranta si discriminare la adresa adventistilor. Atata stiu ca Hristos a zis ca ,,nu poate face pomul rau poame bune” si ei necinstind-O pe Maica Domnului si pe Sfinti, fara Sfintele Taine, cartile pe care ei le promoveaza sunt impregnate de duhul ereziei si-i poate influenta pe copii.

Sa fim seriosi! Oare aceste programe sustinute pe banii lor tintesc doar sanatatea copiilor ortodocsi fara nici o intentie de prozelitism?!

La obiectivele asociatiei gasim la ultimul punct:

,,Acordarea de asistență sanitară, socială și morală”.

Iar la Declaratia de misiune se spune:

,,ASEF îmbină într-o relație armonioasă și interdependentă programul New Start de viețuire sănătoasă, exprimat de cei opt factori sanogeni, cu o educație bazată pe valori morale și spirituale absolute și cu descoperirea unei relații fericite în cămin, pentru a dezvolta o viață deplină și de înaltă calitate.”

Dar una este morala si spiritualitatea adventista si alta e cea ortodoxa.

3. Am vorbit cu ei si au recunoscut ca sunt adventisti din Iasi iar cartile pe care le promovau sunt ,,Maini inzestrate-Povestea vietii mele” si ,,Gandeste cutezator” de Dr. Ben Carson, carti promovate de http://beta.amicusromania.ro/despre-no/istoric/, adica

,,AMiCUS (Adventist Ministry for International College and University students) a pătruns în România în anul 1993, cînd un grup de studenți ieșeni au pus bazele asociației studențești non – guvernamentale, non profit și apolitice. Scopurile de atunci ghidează și astazi activitatea AMiCUS: întărirea relațiilor interumane fundamentate pe valorile moralei creștine și pe promovarea unor principii de viață sănătoase pentru trup, minte și suflet.”

4. Mirela:

http://www.adventist.ro/index/organi...f-romania.html

http://www.adventist.ro/index/stiri/...e-sociala.html

“Aceștia au apreciat colaborarea cu Biserica Adventistă prin Asociația pentru Sănătate, Educație și Familie (ASEF) materializată printr-un protocol semnat în urmă cu cinci ani prin care sunt organizate în instituțiile de învățământ seminare de prevenire a violenței, a consumului de droguri licite și ilicite, ca și pentru promovarea unor relații bune cu familia, prietenii și profesorii, apreciind în mod deosebit implicarea personală a pastorului Cornel Popa.”

http://matca1.adventist.ro/index/sti...rtie-2009.html

“In discutiile avute s-a amintit si faptul ca A.S.E.F. este un O.N.G. apartinand Bisericii Adventiste de Ziua a Saptea si ca pastorii acestei biserici sunt singurii care se implica in educarea tinerilor din orasul Campina, apelandu-se si la reprezentantii celorlalte biserici sa se alature Bisericii Adventiste in aceste programe educative.”

N.n.: Aici (http://www.adventist.ro/index/organi...f-romania.html) este vorba despre site-ul oficial al “Bisericii Adventiste de ziua a 7-a”, in care, la categoria institutii, este prezentata si asociatia lor intitulata ASEF Romania:

Asociatia pentru Sanatate, Educatie si Familie este organizata la nivel national si desfășoară activități în parteneriat cu Institutul de Sănătate Publică, Ministerul Educației, Cercetării și Tineretului, Agenția Națională Antidrog, Direcțiile de Sănătate Publică Județene.

Activitatile desfasurate de ASEF au ca scop îmbunătățirea sănătății populației prin informare și educare cu privire la un stil de viață sănătos dar si combaterea activa a comportamentelor dăunătoare sănătății (alcoolism, tabagism, consum de droguri) și sprijinirea celor care doresc să renunțe.

Activitățile Asociației pentru Sănătate, Educație și Familie cuprind în mod frecvent:

promovarea principiilor de sănătate fizică, mentală, social-relațională și spirituală;
organizarea și implicarea în campanii de combatere a obiceiurilor dăunătoare sănătății;
scordarea de sprijin umanitar și material persoanelor în nevoie;
acordarea de asistență sanitară, socială și morală;
campanii de mediatizare;
organizarea de seminarii, cursuri, conferințe și dezbateri publice;
organizarea de cursuri și expoziții de bucătărie sănătoasă;
oferirea de consiliere medicală și psihologică pentru persoane defavorizate;
consultanță în domeniile premarital, planning familial, vârsta a 3-a;
acțiuni de strângere și distribuire de fonduri;
înființarea și întreținerea de cămine și aziluri pentru copii orfani, abandonați și bătrâni;

Dintre proiectele deja organizate amintim:

“Împreună pentru o sănătate mai bună” – în colaborare cu Institutul de Sănătate Publică al municipiului București și Casa de Editură “Viață și Sănătate”,

Seminariile de vectori de sănătate organizate sub egida Institutului de Sănătate Publică unde au fost instruite peste 80 de persoane ca educatori de sănătate, obținând diplome care să le ateste pregătirea. Aceștia lucrează consecvent în București și în alte zone, făcând determinări ale reperelor de sănătate la populație și semnalând cazurile grave la medicul de familie.

Expozițiile de Sănătate - ample campanii de informare cu privire la beneficiile unui stil de viata sanatos si vor incuraja prin seminarii, materiale informative si exercitii practice adoptarea unei atitudini pro sanatate. Acțiunea durează de obicei câteva zile și cuprinde:

1. Standuri informative: La fiecare stand (100 de panouri informative) cei interesați sunt condusi în grupuri organizate de către un ghid si primesc explicatii concise, completate ulterior de pliantele puse la dispozitie si de conferintele medicale.

2. Standuri cu teste/servicii medicale/materiale informative

După vizitarea expozitiei, cei interesați au posibilitatea de a beneficia de o serie de teste gratuite în vederea depistării unor factori de risc sau a unor boli cronice în stadiu mai mult sau mai putin incipient. De obicei aceste teste sunt:

• Măsurarea tensiunii arteriale
• Măsurarea greutătii, procentului de grăsime corporală si taliei
• Măsurarea pulsului, test scărită (conditia fizică)
• Teste de evaluare a stilului de viată (pe calculator)

3. Conferinte si cursuri de educatie pentru sănătate

Temele abordate de conferentiari cuprind subiectele cele mai actuale ale medicinii preventive. Astfel in functie de interes se organizează seminarii pe teme ca: impactul alimentatiei asupra sănătătii, rolul alimentatiei în mentinerea sănătătii, controlul stresului, Renunta la droguri, fumat etc. (…)

"
sursa:
Atentie: ADVENTISTII FAC PROZELITISM IN SCOLI sub masca unui PARTENERIAT cu MINISTERUL EDUCATIEI
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.05.2012, 21:21:57
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cititi si comentariile de pe site-ul acesta (link-ul de mai sus)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.05.2012, 21:57:50
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Fratilor , de ce va este teama de prozelitismul orticarui neortodox ?
De ce stati de vorba cu ei ? Nu stiti ce a invatat Pavel apostolul cum sa procedam cu acestia , mergind de la a nu vorbi decit o data sau cel mult de 2 ori , iar apoi nici casa sa nu i-o calci ?

Cu cit le dati mai multa atentie cu atitit vor avea mai mare putere asupra voastra . Ia lasati-i sa latre precum ciinii la pustiu , sa vedem ce putere or mai avea ?

Nu va temeti de ei , si nic de altii asemenea lor , decit atunci cind le veti da mai multa atentie . Pina atunci nu au nici o putere ! Singuri ne predam de buna voie in mina ispititorului .

Numai cind dragostea draceasca de aproapele ne indeamna , atunci devenim o prada usoara in mina orisicui.
Dragostea hristica a aproapelui nu este tot atit de usor de trait precum a bea un pahar cu apa .
Atit ii trebuie diavolului sa auda , ca voim sa ne innebunim dupa dragostea de aproapele cea nedumnezeiasca ,ca apoi ne da el de lucru pina nu mai intelegem nimic din ortodoxie si pina ajungem in desnadejde , iar de acolo cine stie unde .

Asta gasesc toti care nu vor sa inteleaga ca poruncile ortodoxe nu sunt propuneri ci porunci pur si simplu .

Iar ceea ce am scris acum si aici nu mai este doar o parere ci o invatatura primita de la altii mai buni ca mine !

NB: daca este vorba de elevi , atunci trebuiesc invatati sa iasa afara din clasa cind se intimpla asa ceva iar parintii sa sesizeze direct inspectoratul , ministerul si media .
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 25.05.2012 at 22:21:35.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.05.2012, 22:20:51
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
De ce stati de vorba cu ei ?
Dar copiii?

Intr-un cadru institutionalizat, nu oriunde, ci acolo unde ei stiu ca trebuie sa invete, deci sa asimileze tot ce li se pune inainte, li se livreaza aceste ""programe"" cu gardul vopsit. Cal troian.
De aceea am facut referire la comentarii.

Postez un comentariu de pe acea pagina:

""Ioan Dan
Inca ceva ciudat: Baiatul meu de clasa a V-a a venit foarte entuziasmat de la scoala, gata sa citeasca aceste doua carti, iar o colega de-a lui a si citit una din ele de vineri pana luni in conditiile in care de-abia citesc o viata de Sfant pentru nota si nu si-au facut timp sa citeasca macar o Evanghelie.""

Last edited by Adriana Cluj; 25.05.2012 at 22:23:13.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.05.2012, 22:45:32
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Dar copiii?

Intr-un cadru institutionalizat, nu oriunde, ci acolo unde ei stiu ca trebuie sa invete, deci sa asimileze tot ce li se pune inainte, li se livreaza aceste ""programe"" cu gardul vopsit. Cal troian.

Postez un comentariu de pe acea pagina:

""Ioan Dan
Inca ceva ciudat: Baiatul meu de clasa a V-a a venit foarte entuziasmat de la scoala, gata sa citeasca aceste doua carti, iar o colega de-a lui a si citit una din ele de vineri pana luni in conditiile in care de-abia citesc o viata de Sfant pentru nota si nu si-au facut timp sa citeasca macar o Evanghelie.""

Pt. a-si apara copiii , trebuie ca mai intii parintii sa fie bine infipti in ortodoxie , credinciosi cu un singur Dumnezeu , credinciosi care sa-si fi dus copii la biserica de la 2,5 ani si stat cu ei la toata liturghia , credinciosi fara idoli si neecumenisti , credinciosi care sa ofere copiilor in cadrul familiei un climat ortodox continuu si nu doar duminica , copiii sa traiasca intr-o casa cu icoane cinstite /venerate,cu candele , invatati de mici cu un canon ,cu post , precum si toate cele ale vietii duhovnicesti , corelate mereu cu virsta lor .
Cu cit parintii traiesc impreuna cu copii lor facind cit mai putine din acestea cu atit protectia lor este din ce in ce mai slaba si ii vintura sectarii cum vor ei , si pe ei si si pe parintii lor , acestia crezind desigur ca fac dragoste frateasca fata de aproapele si ca ecumenismul este un lucru deosebit de bun dar pe care scirbosii de ortodocsi il mistifica si il denatureaza cu multa dusmanie !

Asta este baza luptei ,ca restul , cu reclamatii ,cu petitii si sesizari catre oficialitatile masone ... slaba nadejde !
Sau poate mai sperati in Patriarhie , in ONG-uri, in TVG-uri sau alte O-Le-Le-uri !?!?
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.05.2012, 22:50:21
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Da de ce religia se face la scoala indiferent daca un copil e ortodox sau nu si daca se face, de ce sa nu fie si alta religie?

Dupa parerea mea nu ar trebui sa existe ora de religie in scoli, e pierdere de vreme si se pun note care pot strica mediile copiilor.

Care vrea sa isi bage in cap povesti cu zei,ingeri, draci etc, poate sa citeasca linistit in timpul liber.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.05.2012, 22:51:54
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Pt. a-si apara copiii , trebuie ca mai intii parintii sa fie bine infipti in ortodoxie , credinciosi cu un singur Dumnezeu , credinciosi care sa-si fi dus copii la biserica de la 2,5 ani si stat cu ei la toata liturghia , credinciosi fara idoli si neecumenisti , credinciosi care sa ofere copiilor in cadrul familiei un climat ortodox continuu si nu doar duminica , copiii sa traiasca intr-o casa cu icoane cinstite /venerate,cu candele , invatati de mici cu un canon ,cu post , precum si toate cele ale vietii duhovnicesti , corelate mereu cu virsta lor .
Cu cit parintii traiesc impreuna cu copii lor facind cit mai putine din acestea cu atit protectia lor este din ce in ce mai slaba si ii vintura sectarii cum vor ei , si pe ei si si pe parintii lor , acestia crezind desigur ca fac dragoste frateasca fata de aproapele si ca ecumenismul este un lucru deosebit de bun dar pe care scirbosii de ortodocsi il mistifica si il denatureaza cu multa dusmanie !

Asta este baza luptei ,ca restul , cu reclamatii ,cu petitii si sesizari catre oficialitatile masone ... slaba nadejde !
Sau poate mai sperati in Patriarhie , in ONG-uri, in TVG-uri sau alte O-Le-Le-uri !?!?
Nu, voiam sa spun ca sunt expusi.
Multi copii au ramas singuri, parintii lor fiind plecati la munca, multi copii nu arata acasa ce carti au primit la scoala, nu povestesc cu parintii lor toate amanuntele ce li se ivesc la scoala si nici nu stiu cine e sub blana de lup -ca nu li se spune la scoala deschis, acestea sunt carti de la adventisti, ori de la mormoni, ori de la nu stiu cine, ca sa stie exact ce tin in mana- sunt entuziasmati de lucrurile ""interesante"" gasite in acele brosurele despre sanatate, despre educatie, despre moralitate, despre regim alimentar, etc.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.05.2012, 22:53:36
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Da de ce religia se face la scoala indiferent daca un copil e ortodox sau nu si daca se face, de ce sa nu fie si alta religie?

Dupa parerea mea nu ar trebui sa existe ora de religie in scoli, e pierdere de vreme si se pun note care pot strica mediile copiilor.

Care vrea sa isi bage in cap povesti cu zei,ingeri, draci etc, poate sa citeasca linistit in timpul liber.
Dar ce povesti ar trebui sa se invete la scoala dupa parerea ta ?
Si de ce ar trebui copilul meu sa invete ce ti se pare tie ca ar trebui ?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.05.2012, 22:56:03
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Dar ce povesti ar trebui sa se invete la scoala dupa parerea ta ?
Si de ce ar trebui copilul meu sa invete ce ti se pare tie ca ar trebui ?
Nu pierde timpul degeaba raspunzandu-i. Joaca rol de troll.
Eticheta aceea ce si-a pus-o, ortodox, e doar asa, pentru derutare.....
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.05.2012, 22:58:23
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Nu, voiam sa spun ca sunt expusi.
Multi copii au ramas singuri, parintii lor fiind plecati la munca, multi copii nu arata acasa ce carti au primit la scoala, nu povestesc cu parintii lor toate amanuntele ce li se ivesc la scoala si nici nu stiu cine e sub blana de lup -ca nu li se spune la scoala deschis, acestea sunt carti de la adventisti, ori de la mormoni, ori de la nu stiu cine, ca sa stie exact ce tin in mana- sunt entuziasmati de lucrurile ""interesante"" gasite in acele brosurele despre sanatate, despre educatie, despre moralitate, despre regim alimentar, etc.
Imi aduc aminte cand eram eu la scoala aveam o profesoara de engleza (nu stiu ce natie de sectar era ) care utiliza alte trucuri ca de exemplu invitarea unor americani care bineinteles erau "fratii" dansei .Se intampla de mult lucrurile astea si scoala e un mediu propice pentru prozelitism.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atentie! sfantul_calinic Umanitare 11 14.03.2010 12:32:44
Adventistii neaga viata sufletului dupa moarte Iustin32 Secte si culte 1872 20.12.2009 23:41:43
Misiune vs prozelitism georgeval Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 12.10.2009 13:41:05