Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 04.02.2012, 20:48:41
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Mai intai de toate,ptr,ca ai avut o sarcina extrauterina,mergi frumos la o biserica sa te marturisesti si atunci preotul iti va da sau nu Sfanta Impartasanie.....eu zic ca mai degraba nu..dar vei primi un canon (sa citesti rugaciuni,sa faci metanii..etc..)...iar dupa ce iti vei curata sufletul ,abia atunci indreapta-ti gindul,sufletul spre Sfintii bine=placuti Lui Dumnezeu,altfel rugaciunea ta nu va fi bine-primita.Inca ceva,cauta o carte in care vei gasi "sfaturi crestinesti"..a parintelui Arsenie Papacioc,sau a parintelui Arsenie Boca....acolo vei gasi modalitatea in care noi pacatosii trebuie sa cautam si sa gasim "calea" spre mantuire.....Doamne Ajuta!!!!.....ai grija de tine ,dar mai ales de sufletul tau....
Reply With Quote
  #92  
Vechi 03.03.2012, 20:58:03
liliana maria liliana maria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2012
Mesaje: 3
Implicit sf nectarie

am fost si m-am spovedit imediat dupa operatie, ma rog in fiecare zi pt iertarea pacatelor si pentru sanatate si pot spune ca ma ajutat mereu trebuie sa te rogi cu credinta.Imi doresc sa ajung la manastirea radu voda din bucuresti sa ma rog si sa iau mir poate ma poate ajuta cineva cu mir platesc taxele si tot. Ii multumesc sf Nectarie ca este langa mine si langa familia mea. Rugati-va mereu la sfinti si la Maica Domnului. Eu imi doresc un bebelus si sanatate pt fam mea si a iubitului meu. DUMNEZEU sa ne ajute ! Slava tie sf Nectarie pt ca esti langa mine in fiecare zi face minuni pt mine.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 04.03.2012, 13:52:28
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de liliana maria Vezi mesajul
imi cer scuze pt felul cuma m scris in primul mesaj probabil ca cine citeste nu prea intelege nimik dar va rog sa ma credeti ca sunt disperata ma rog la sf nectarie sa ma ajute sa trec peste si sa ma linisteasca sunt foarte deprimata. il rog pe Sfantul Ierarh Nectarie sa ma ajute sa nu ma mai cert cu prietenul meu sa nu mai fie asa gelos degeaba si sa ma ajute si pe mine sa am mai mult curaj sa-i spun totul si sa nu gresesc cu nimik. vreau sa ajung in rai cu iubitul meu il iubesc enorm si vreau sa fiu cu el pt vesnice. il rog pe sf Nectarie sa aiba grija de mine si de iubitul meu
Ar fi bine sa te casatoresti in biserica si asa v-or inceta certurile dintre voi si toate necazurile cu ajutorul Domnului.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #94  
Vechi 05.03.2012, 10:17:31
elenadaniela elenadaniela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.09.2010
Mesaje: 6
Implicit Sfantul nectarie

Va scriu ce minuni a facut sfantul Nectarie cu fratele meu, care a fost operat a treia oara pe inima.
Incepand din septembrie 2011 fratele meu a inceput sa se simta din ce in ce mai rau, iar in decembrie cand m-am dus la el sa-l vad era grav, respira greu pentru ca facuse apa la plamani deoarece valva mecanica de la inima se desprinsese pe 75%. Din decembrie si pana in ianuarie am fost la toate spitalele din Bucuresti si in mod sistematic am fost refuzati la operatie spunandu-ne ca nu mai este nimic de facut. Am trimis si la Targu-Mures documentatia cu toate analizele si rezultatele, dar raspunsul a fost acelasi ca ne-am dus prea tarziu.
Singurul care a acceptat sa-l vada a fost domnul doctor Gaspar de la Timisoara, un Om deosebit, caruia îi mulțumim din suflet. L-a pregatit pentru operatie si urma sa-l opereze cu doctorul Laufer din Viena, care, deoarece nu a avut o coronografie foarte clara, din care sa vada anevrismul de la aorta, a refuzat sa faca interventia la Timisoara, invitandu-ne la Viena. Operatia era foarte complicata, trebuia sa-i faca grefa de aorta si la inima sa-i puna doua valve si inele la celelalte valve. Dupa aproape o luna l-a programat la Viena si l-a operat. Operatia a durat aproape douasrezece ore, dar a reusit, si acum fratele meu este bine.
Vreau sa va spun ca in tot acest timp eu am citit in fiecare zi acatistul parintelui Nectarie si m-am rugat continuu si la Maica Domnului. De fiecare data cand ma rugam la sfantul Nectarie fratele imi spunea ca se simte mai bine si gaseam oameni care sa ne ajute, ca piedicile erau la tot pasul. Parintele Nectatie, cu rugaciunile lui a facut sa ne vina minunile de la Bunul Dumnezeu si acum sa fim fericiti. Rugaciunile catre sfantul Nectarie sunt foarte frumoase si bunul parinte este si a ramas ocrotitorul familiei mele, ma ajuta totdeauna cand sunt in nevoie. Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #95  
Vechi 05.03.2012, 10:30:30
Alina Iordache Alina Iordache is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.03.2012
Mesaje: 1
Implicit mesaj de multumire

Iti multumesc din nou Sfinte Nectarie pentru tot ceea ce faci pentru mine si familia mea si prietenii pentru care m-am rugat si CARE au nevoie de ajutorul TAU.Iarta-ma Doamne, pentru toate greselile si pacatele facute cu voia sau fara voia mea si ajuta-ne sa fim sanatosi ca este cel mai important lucru.

Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #96  
Vechi 05.03.2012, 23:51:44
iulianaa iulianaa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.03.2012
Mesaje: 2
Implicit Buna

Am trecut prin multe momente neplacute in ultimul an. L-am rugat pe D-zeu , de fiecare data sa ma ajute. Am pierdut sarcina, dar mi-a dat putere sa trec sa trec cu usurinta peste asta. Cu toate astea cred ca o particica din mine a murit si si-a pierdut increderea in rugaciune. Uneori am impresia ca rugaciunea nu imi este ascultata, ca am gresit cu ceva. Ca oricat m-as ruga nu voi avea un copil. Stiu ca nu este bine ca simt lucrul asta si nu stiu ce sa fac.
Am aflat de curand despre Sf Nectarie, am mers la Biserica si mi-a cumparat o carticica cu Acatistul Sf. Nectarie , pe care incerc sa o citesc in fiecare seara. Ma simt vinovata ca nu ma pot concentra in timpul rugaciunii, ca imi fuge mintea in alta parte oricat as incerca.
Ma rog Sfantului sa ma ajute sa imi recapat increderea, mi-e teama sa nu il supar.

Acum am aflat de Biserica din Bucuresti unde se afla moastele Sfantului si sper sa ajung cat de curand acolo.
Ma bucur sa aflu ca pe voi v-a ajutat, sper sa ma ajute si pe mine sa ma linistesc si sa am cat de curand un copil.
Dumnezeu sa va ajute.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 06.03.2012, 13:34:57
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Multumesc Sfinte Nectarie pentru ajutor!!!!
Reply With Quote
  #98  
Vechi 06.03.2012, 13:38:43
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulianaa Vezi mesajul
Am trecut prin multe momente neplacute in ultimul an. L-am rugat pe D-zeu , de fiecare data sa ma ajute. Am pierdut sarcina, dar mi-a dat putere sa trec sa trec cu usurinta peste asta. Cu toate astea cred ca o particica din mine a murit si si-a pierdut increderea in rugaciune. Uneori am impresia ca rugaciunea nu imi este ascultata, ca am gresit cu ceva. Ca oricat m-as ruga nu voi avea un copil. Stiu ca nu este bine ca simt lucrul asta si nu stiu ce sa fac.
Am aflat de curand despre Sf Nectarie, am mers la Biserica si mi-a cumparat o carticica cu Acatistul Sf. Nectarie , pe care incerc sa o citesc in fiecare seara. Ma simt vinovata ca nu ma pot concentra in timpul rugaciunii, ca imi fuge mintea in alta parte oricat as incerca.
Ma rog Sfantului sa ma ajute sa imi recapat increderea, mi-e teama sa nu il supar.

Acum am aflat de Biserica din Bucuresti unde se afla moastele Sfantului si sper sa ajung cat de curand acolo.
Ma bucur sa aflu ca pe voi v-a ajutat, sper sa ma ajute si pe mine sa ma linistesc si sa am cat de curand un copil.
Dumnezeu sa va ajute.
Cred ca asa e omul, nu toti suntem constanti in credinta....ne mai indoim, mai deznadajduim, dar vei vedea cum lucreaza Dumnezeu prin sfinti, si cum ne asculta rugaciunea.

Dumnezeu sa iti auda rugaciunea, si sa auzim vestea cea mai mare!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #99  
Vechi 06.03.2012, 13:49:01
iulianaa iulianaa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.03.2012
Mesaje: 2
Implicit multumesc

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Cred ca asa e omul, nu toti suntem constanti in credinta....ne mai indoim, mai deznadajduim, dar vei vedea cum lucreaza Dumnezeu prin sfinti, si cum ne asculta rugaciunea.

Dumnezeu sa iti auda rugaciunea, si sa auzim vestea cea mai mare!

Doamne ajuta!
Iti multumesc pentru cuvintele scrise, nici nu iti dai seama cat bine imi fac.
Biserica unde merg are o cutiuta unde se pun acatiste pentru Sf. Nectarie. Spre rusinea mea nu stiu cum se scrie un acatist. Scriu numele meu de botez si pentru ce ma rog Sfantului?
Reply With Quote
  #100  
Vechi 10.03.2012, 14:38:11
Gracchus's Avatar
Gracchus Gracchus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 119
Implicit

Desi este posibil sa apara pareri sceptice citind randurile de mai jos, o sa scriu si eu ceea ce consider a fi o minune a Sf. Nectarie.
Am avut de facut lucrarea de disertatie, si desi am inceput sa lucrez la ea din noiembrie, pur si simplu apareau momente in care efectiv nu reuseam sa lucrez la ea desi voiam acest lucru (pur si simplu, faceam ceva si se dovedea dupa aceea a fi gresit). In aceste conditii, am ajuns aproape de data la care trebuia predata lucrarea (3-5 februarie si 6-8 sustinerea) si nu facusem decat putin mai mult de jumatate din lucrare. Si aici apare ceea ce as putea zice, minunea, fiindca m-am rugat Sfantului sa-mi ajute sa termin lucrarea si la 2 zile dupa aceea s-a prelungit termenul de predare pana la 15 februarie, si sustinerea pe 23-24 februarie. Mai apoi cu fiecare zi cresteau si pretentiile profesorului indrumator, si de unde pana atunci spunea ca trebuie sa se regaseasca in cuprinsul lucrarii doar anumite capitole, mai apoi a spus ca mai trebuie incluse inca doua (la care era foarte mult de lucru, in acest moment primind ajutor nesperat de la un coleg cu care nu mai vorbisem de mult timp). Insa, cu ajutorul lui Dumnezeu, a Sfantului Nectarie si al Maicii Domnului (si Dumnezeu mai stie al cui), am reusit sa trec cu bine si de acest examen
Nadajduiesc sa-mi ajute sa gasesc si un loc de munca, ca pana acum...am ramas doar cu depunerea CV-urilor...
Doamne ajuta!
__________________
”Ființele raționale au fost înzestrate de Dumnezeu cu liberul arbitru, astfel încât nu suferă nici un fel de constrângeri în a se mișca după bunul lor plac în plan spiritual și în sfera moralității. Atât îngerii cât și oamenii înclină spre bine sau spre rău ca rezultat al unei dispoziții și decizii strict personale. Această libertate a lor este cel mai mare dar pe care l-au primit de la Dumnezeu.”
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile Sf. Nectarie 2 cosmin_82 Intamplari adevarate 682 12.01.2023 12:29:14
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 00:03:20
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 21:47:33