Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 27.05.2021, 03:11:24
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Eu nu cred ca noi facem pacate daca luam dumicate in gura (la care nu stim ce contin exact) si vaccinuri (din "fetusi") in mana, sincer....cine se joaca cu viata noastra sigur Domnul ii va trage la raspundere pe ei la Judecata de Apoi, nu pe noi. Si atunci vom afla adevarul. Noi cu ce sa gresim? Ca suntem cobaiul lor? Nu stim ce contine cu adevarat fiecare. Pacatul cade asupra celor care se joaca cu viata noastra! Poate la Judecata vom sti adevarul, si o sa aflam daca cei din ierarhia inalta ne-au vrut raul sau binele.
Trebuie sa stii ce bagi in gura (mai ales in post), insa dezinteresul se numeste ignoranta si este definit ca pacat deoarece cade in raspunderea fiecaruia dintre noi. Totdeauna individul este informat prin diverse cai(numai Dumnezeu stie cum), dar refuzul omului de a deschide urechile, de a auzi si a intelege este pacatul lui; si ceilalti care ne smintesc au o parte serioasa din vina, dar de vina proprie nu ne scuteste nimeni.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
...

Un singur lucru e cert, ce am auzit de la jurnalistul Lucian Mandruta: mai marii lumii, nu vor anihila populatia lumii (prin vaccin) pentru ca ei au NEVOIE de noi pentru ca ei sa se imbogateasca, fara noi ei sunt nimicuri.
Zice Lucian ca fara noi ei sunt "nimicuri", dar noi suntem nimicuri oricum(si cu ei si fara ei) si suntem fericiti daca ei se "imbogatesc" pentru ca mai cad firimituri de la masa lor.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #52  
Vechi 27.05.2021, 09:05:13
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 389
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Ti se pare ca as vrea sa aleg păacatul mai mic (raul mai mic) si defapt aleg raul mai mare?

De ce crezi ca daca m-am vaccinat am ales raul mai mare si nu raul mai mic?
Vaccinandu-ma si facandu-mi si rapelul exact asta am ales: raul-pacatul mai mic!

Crezi ca am gresit?
Multi cad prada teoriilor conspiratiei, in legatura cu vaccinu, eu am facut rapelul pe 8 Mai (deci nu demult) era in preajma Izvorului Tamaduirii cand trebuie sa bem apa sfintita speciala de la aceasta sarbatoare timp de 7 zile, pe care am si facut in fiecare dimineata pe burta goala inainte sa mananc, si in ziua cand sa merg la vaccin, dupa ce luasem apa am simtit ca totul va fi bine, prima zi dupa rapel tot asa am luat apa pe burta goala si am simtit ca e bine, aveam speranta ca nu mi se va intampla nimic (si culmea nu am avut nici o reactie severa, Multumesc Domnului) decat asa o ameteala mica. A doua zi dupa rapel nimic, a treia zi dupa rapel am inceput sa am o energie inexplicabila in corp, cu presiuni la cap, am continuat sa iau apa pana in a 7-a zi, mi-au trecut toate reactiile adverse (inclusiv de ceva ce am suferit cateva luni ca o mica afectiune a corpului de care nu pot sa spun e personal). Deci apa sfintita cred ca m-a ajutat foarte mult si chiar ii multumesc Domnului pentru asta, si am incredere in El ca nu voi pati nimic pe viitor de la vaccin.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #53  
Vechi 27.05.2021, 09:17:29
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 389
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Multi cad prada teoriilor conspiratiei, in legatura cu vaccinu, eu am facut rapelul pe 8 Mai (deci nu demult) era in preajma Izvorului Tamaduirii cand trebuie sa bem apa sfintita speciala de la aceasta sarbatoare timp de 7 zile, pe care am si facut in fiecare dimineata pe burta goala inainte sa mananc, si in ziua cand sa merg la vaccin, dupa ce luasem apa am simtit ca totul va fi bine, prima zi dupa rapel tot asa am luat apa pe burta goala si am simtit ca e bine, aveam speranta ca nu mi se va intampla nimic (si culmea nu am avut nici o reactie severa, Multumesc Domnului) decat asa o ameteala mica. A doua zi dupa rapel nimic, a treia zi dupa rapel am inceput sa am o energie inexplicabila in corp, cu presiuni la cap, am continuat sa iau apa pana in a 7-a zi, mi-au trecut toate reactiile adverse (inclusiv de ceva ce am suferit cateva luni ca o mica afectiune a corpului de care nu pot sa spun e personal). Deci apa sfintita cred ca m-a ajutat foarte mult si chiar ii multumesc Domnului pentru asta, si am incredere in El ca nu voi pati nimic pe viitor de la vaccin.
... continuare. Dumnezeu decide cine more si cine va trai din toata pandemia (bolnavi De Covid sau cei vaccinati/nevaccinati). Dar am o intrebare sincera, de ce la fiecare 100 de ani apare asa o pandemie in lume? Nu e conspiratie, e ceva real
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #54  
Vechi 27.05.2021, 09:37:43
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 389
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Trebuie sa stii ce bagi in gura (mai ales in post), insa dezinteresul se numeste ignoranta si este definit ca pacat deoarece cade in raspunderea fiecaruia dintre noi. Totdeauna individul este informat prin diverse cai(numai Dumnezeu stie cum), dar refuzul omului de a deschide urechile, de a auzi si a intelege este pacatul lui; si ceilalti care ne smintesc au o parte serioasa din vina, dar de vina proprie nu ne scuteste nimeni.
Nici nu mai stiu in ce informatii sa ma bazez. Parca totul e confuz. Ar trebui sa ne facem propria gospodarie unde sa ne crestem hrana cu mana noastra, gradina legume, fructe, animale chestii si sa nu mai luam nimic de pe piata.

O ruda apropiata care este foarte credincioasa am zis a facut vaccinul cu tot cu rapel in timpul Postului Mare si nu a patit nimic, ba chiar a fost impartasita si a SIMTIT lucrul acesta iar de Pasti s-a simtit si Lumina in sufletele noastre. Daca facea pacat ca a facut vaccinul simtea.

Eu nu oblig pe nimeni sa se vaccineze, fiecare face ce vrea, si mai ales fiecare are soarta lui, pe care numai Dumnezeu o stie si o decide.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #55  
Vechi 27.05.2021, 20:03:38
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Revoltător! Guvernul Cîțu, sub umbrela UNICEF, folosește copii în spoturile pro-vaccinare. „Vaccinul înseamnă să mă bucur de copilărie”

https://www.rostonline.ro/2021/05/re...-de-copilarie/

În spoturile pro-vaccinare, lansate, joi, de Guvernul Cîțu, sunt folosiți copii care răspund la întrebarea „Ce conține vaccinul?”, ceea ce pune sub semnul întrebării nu doar moralitatea, ci și legalitatea acestei campanii de informare.

Noua campanie de informare cu privire la vaccinare a fost lansată, joi, de premierul Florin Cîțu.

Potrivit acestuia, campania de comunicare a fost realizată fără costuri din partea Guvernului cu sprijinul UNICEF.

„Guvernul nu a plătit nici pentru conceptul creativ, nici pentru partea de producție – și acestea au fost donate -, nici pentru partea de difuzare în mass media, pentru că este o campania de informare publică, de interes national; fac și eu apel către televiziuni, radio, mediul online să ne sprijine în această campanie. De asemenea, mulțumim și Google pentru sprijinul acordat în promovarea online. Cele 11 spoturi vor fi difuzate la TV, radio și mediul online pentru cel puțin șase luni de zile”, a spus premierul.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 28.05.2021, 02:27:14
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Nici nu mai stiu in ce informatii sa ma bazez. Parca totul e confuz.......

O ruda apropiata care este foarte credincioasa am zis a facut vaccinul cu tot cu rapel in timpul Postului Mare si nu a patit nimic, ba chiar a fost impartasita si a SIMTIT lucrul acesta iar de Pasti s-a simtit si Lumina in sufletele noastre. Daca facea pacat ca a facut vaccinul simtea.
Pare confuz pentru ca este foarte profund si de regula nu se face diferenta intre trup si duh si, chiar daca s-ar face, grija de trup este de cele mai multe ori primordiala. Sunt foarte multi preoti si ierarhi care fac reclama provaccin si foarte putini alaturi de IPS Teodosie, care se multumeste cu Impartasania din Trupul si Sangele lui Hristos, fiindca e cel mai bun vaccin; si, pentru ca IPS Teodosie si "ierarhii provaccin" se contrazic, impresia favorabila este de partea celor multi, nu de partea IPS.
Dumnezeu s-o binecuvanteze pe ruda ta si pe cei asemenea. Ma rog pentru ei.
Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Ar trebui sa ne facem propria gospodarie unde sa ne crestem hrana cu mana noastra, gradina legume, fructe, animale chestii si sa nu mai luam nimic de pe piata.
La asta ma gandeam si eu. O gradina de legume de 5.000mp ar fi suficienta pentru o familie pentru un an de zile(asa mi s-a spus, poate e adevarat); aproape nimeni nu are atata pamant, nici macar la tara.


Citat:
Eu nu oblig pe nimeni sa se vaccineze, fiecare face ce vrea, si mai ales fiecare are soarta lui, pe care numai Dumnezeu o stie si o decide.
Asa este, ai dreptate.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 28.05.2021 at 05:59:28.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 28.05.2021, 09:35:00
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 389
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Pare confuz pentru ca este foarte profund si de regula nu se face diferenta intre trup si duh si, chiar daca s-ar face, grija de trup este de cele mai multe ori primordiala. Sunt foarte multi preoti si ierarhi care fac reclama provaccin si foarte putini alaturi de IPS Teodosie, care se multumeste cu Impartasania din Trupul si Sangele lui Hristos, fiindca e cel mai bun vaccin; si, pentru ca IPS Teodosie si "ierarhii provaccin" se contrazic, impresia favorabila este de partea celor multi, nu de partea IPS.
Dumnezeu s-o binecuvanteze pe ruda ta si pe cei asemenea. Ma rog pentru ei.
Multumesc foarte mult. E buna si afirmatia cu Sf. Impartasanie, dar tin minte un lucru pe care a spus preotul de la parohia mea intr-o duminica la Sf. Liturghie, asemenea ca "sa nu il ispitim pe Dumnezeu", adica ce insemna: daca noi ne aruncam de la etajul 5 din bloc sa nu ne asteptam ca Dumnezeu sau ingerul pazitor sa ne tina cu bratele deschise jos sa ne salveze (facea aluzie la pandemie). Adica sa avem grija de noi sa nu luam covidutzu, nu sa ne gandim tot timpul ca, " E lasa eu merg la o petrecere privata, nunta cu multi invitati, lasa are grija Dumnezeu sa nu ma imbolnavesc" gen... (doi din preoti au avut Covid, si o nevasta a preotului paroh care a fost mai grava afectata, dar si-au revenit cu ajutorul lui Dumnezeu). De asta ziceau ce au zis.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #58  
Vechi 07.06.2021, 21:31:45
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

http://www.cuvantul-ortodox.ro/sf-la...si-multi-orbi/
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #59  
Vechi 08.06.2021, 11:01:11
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 389
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Aici are dreptate, mai intai este razboiul nuclear apoi restu. Tin minte ca si in Biblie, Apocalipsa incepe cu primu semn ca fiind interpretat De un razboi cu "foc amestecat cu sange=nucleare" . Nicidecum vaccinul nu e pecetea.

Daca stam sa ne gandim. Ce mi se pare mie interesant, toata lumea prezice o soarta a noastra a viitorului cu Antihrist, peceti, razboaie, etc...

Ma gandeam de ce nu facem ceva ca sa anulam acest viitor? Pentru ca inca nu s-au intamplat multe. Nu au cazut bombe, etc. Poate ne putem schimba viitoru, si ne construim altfel soarta, putem trai si evolua tehnologic si spiritual ca civilizatie in Univers.

Nu se gandeste lumea ca aceste lucruri au fost prezise ca sa fie anulate si sa nu se intample? Ca si cand cineva a venit din viitor sa ne anunte, bai fiti cuminti ca ia uitati ce se va intampla daca continuam asa...
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #60  
Vechi 08.06.2021, 22:10:23
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Ma gandeam de ce nu facem ceva ca sa anulam acest viitor? Pentru ca inca nu s-au intamplat multe. Nu au cazut bombe, etc. Poate ne putem schimba viitoru, si ne construim altfel soarta, putem trai si evolua tehnologic si spiritual ca civilizatie in Univers.
Dacă am avea un pol suveranist cum e în Polonia, Ungaria s-ar putea limita distrugerile în demografie, educație, pentru micul producător, antreprenor, în agricultură și silvicultură, s-ar încuraja sănătatea prin sportivitate și investiții în săli polivalente și sport de masă cum face Ungaria, evlavia prin exemplul personal vorba lui Sorin Lavric senator de Neamț:

„ Vom schimba figurile, vom primeni limba, vom aduce bucuria de a fi romani. Vom regasi gustul mistic dea fi crestini in umbra oricarei catapetesme din bisericile din tara. Vom recapata caldura pe care ne-o da gindul de a fi una in virtutea apartenentei la un neam. Vom aduce exaltarea de a fi parte dintr-un intreg numit Romania. Vom intretine cu veneratie memoria detinutilor politici.
Mastile, lobby-rile, matrapazlicurile vor inceta.”

În realitate nu vom avea niciodată niște patrioți adevărați care să conducă țara, ci doar niște conducători cinici care ne spun că fac bine când ne iau și ultima resursă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare