Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.04.2010, 14:04:20
NTatiana NTatiana is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Locație: Irlanda
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit Fetusi...

Nu stiu cum a ajuns omenirea in aceasta situatie ...dar unele creiere chiar sunt diabolice...ma intreb ce s-ar intampla daca acestia ar detine intrega putere si ne-ar conduce...cred ca am avea 100% sanse sa disparem ca civilizatie in mai putin de 50 de ani...credeti ca exagerez??? am citit acum 5 minute un alt articol pe Yahoo!News in care oamenii de stiinta din SUA si alte tari care studiaza problemele de poluare a mediului inconjurator si schimbarea globala de clima ce are loc sub privirile noastre neputincioase...( stiaiti ca acum le fata mintea alti \'\'pui\'\' si anume sa se mute in Africa...Africa de vest e sub presiunea constructiilor haotice - cumpara din Europa utilaje ptr. constructii la mana a 2-a in disperare si ghiciti cine va construi chinezii,desigur!...natura acolo va fi distrusa si atunci chiar nu stiu ce se va intampla cu noi toti...)au primit amenintari pe internet din partea unor concernuri care au capital imens investit in productii foarte poluante si nu vor sa mai investeasca inca o avere in filtre si adaptarea proceselor de productie la standarde mai putin poluante,si nu stiu nici ei cum vor putea in aceste conditii sa-si mai continue activitatea de cercetare...;veniti si voi cu propuneri constructive , cum putem sa-i ajutam?cum putem sa-i protejam? cum putem sa ne spunem si noi cuvantul mai ales daca pretindem ca ne iubim pe noi insine...fara sa mai pun la socoteala daca ne iubim familiile...si pe cei din jurul nostru ...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.04.2010, 15:04:21
Let Let is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.01.2008
Mesaje: 1
Implicit Crescatoriile de fetusi

Omul este om din prima clipa, de la conceptie are trup si suflet.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.04.2010, 17:30:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ce legatura are subiectul topicului cu topicul?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.04.2010, 17:32:49
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ce legatura are subiectul topicului cu topicul?
cred ca sunt comentarii la articolul:
http://www.crestinortodox.ro/morala/...si-118684.html
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.04.2010, 12:46:59
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nu stiu cine este John Breck si ce legatura are cu ortodoxia.
Nu stiu nici de unde are anumite informatii pe baza carora vorbeste si daca sunt reale. Cred ca nu cunoaste unele lucruri...si face un ghiveci.
Nu pot decat sa spun :"Iarta-i Doamne, ca nu stiu ce spun".
Ceea ce scrie acolo este oribil si loveste in parinti si in oameni care nu pot avea copii pe cale naturala.
Unii oameni ar trebui mai intai sa afle ce inseamna sa fii parinte, si mai ales ce inseamna sa nu poti fi parinte desi iti doresti, si mai apoi sa vorbeasca.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.04.2010, 14:01:49
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Unele lucruri pur si simplu NU TREBUIE facute. PUNCT.

Citat:
With growing numbers of couples relying on in-vitro fertilization, estimates place the number of frozen embryos in America at more than 400,000. During in vitro, doctors stimulate the woman's ovaries to release multiple eggs - for most women, one round of stimulation yields 15 or more eggs. Usually, anywhere from half to 90% of these eggs are fertilized in a process where the sperm and eggs are combined in a Petri-dish. The resulting embryos are then implanted into the woman's uterus. To avoid risky multiple births, however, only three eggs are implanted into the uterus at a time. Often, pregnancy is achieved before all the embryos have been implanted. The extras are cryopreserved - that is, frozen - and the couple must then decide what to do with them.
Couples have several options, each with ethical implications. Some couples choose to implant the extra embryos at a time during the woman's cycle when she is not likely to become pregnant. Others choose to donate the embryos for stem cell and fertility research. Still others take them home to bury, or allow them to be destroyed at the clinic.
Cine este John Breck si ce treaba are cu ortodoxia:

Citat:
Father John Breck (1939- ) is an archpriest and theologian of the Orthodox Church in America specializing in Scripture and Ethics. He has been Professor of Biblical Exegesis and Patristics at the St. Sergius Orthodox Theological Institute (Paris, France), and Director of the Saint Silouan Retreat on Wadmalaw Island, South Carolina, since 1995.

Breck received his B.A. in Religious Studies from Brown University (1960), an M.Div. (Master of Divinity, the basic seminary degree for those seeking ordination) from Yale Divinity School (1965), and a Doctorate of Theology from the Ruprecht Karl University of Heidelberg in Germany (1972). In 2003 he was awarded an honorary doctorate from the University of Cluj-Napoca in Romania.
Printre cartile publicate de el:
-
  • The Sacred Gift of Life: Orthodox Christianity and Bioethics. Crestwood: St Vladimir's Seminary Press, 1999.
  • Stages on Life's Way: Orthodox Thinking on Bioethics (with Lynn Breck). Crestwood: St Vladimir's Seminary Press, 2006.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 27.04.2010 at 14:05:22.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.04.2010, 15:16:29
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

1. Asta ai citat din alta parte nu din articolul monstruos de pe site.
2. "Some couples choose to implant the extra embryos at a time during the woman's cycle when she is not likely to become pregnant." - asa ceva nu se face. Este interzis.
3. As completa la ce a scris el : "...others choose to donate their embryos to other couples who can not have children". In multe tari se face si asta (unde sunt eu nu, din pacate).

Ce trebuie facut si ce nu...stie numai Dumnezeu.
Iti doresc sa ai copii daca ii vrei, sa nu ajungi sa plangi. Atat.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.04.2010, 15:22:16
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

O sa plangem si-o sa adoptam, daca va vrea Dumnezeu.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.04.2010, 15:27:22
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Asta ai citat din alta parte nu din articolul monstruos de pe site.
2. "Some couples choose to implant the extra embryos at a time during the woman's cycle when she is not likely to become pregnant." - asa ceva nu se face. Este interzis.
3. As completa la ce a scris el : "...others choose to donate their embryos to other couples who can not have children". In multe tari se face si asta (unde sunt eu nu, din pacate).

Ce trebuie facut si ce nu...stie numai Dumnezeu.
Iti doresc sa ai copii daca ii vrei, sa nu ajungi sa plangi. Atat.
PS: ce am citat eu e la fel de monstruos, ca e despre acelasi lucru la care se refera si el, FIV. Cauta si citeste tot ce gasesti pe tema asta si spune ce te face sa plangi mai tare: faptul ca nu poti avea copii sau ce se intampla de fapt cu fiinta umana in secolul 21 (inca de prin 96 se punea problema embrionilor congelati dar trecem peste).
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.04.2010, 16:03:46
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu stiu cine este John Breck si ce legatura are cu ortodoxia.
Nu stiu nici de unde are anumite informatii pe baza carora vorbeste si daca sunt reale. Cred ca nu cunoaste unele lucruri...si face un ghiveci.
Nu pot decat sa spun :"Iarta-i Doamne, ca nu stiu ce spun".
Ceea ce scrie acolo este oribil si loveste in parinti si in oameni care nu pot avea copii pe cale naturala.
Unii oameni ar trebui mai intai sa afle ce inseamna sa fii parinte, si mai ales ce inseamna sa nu poti fi parinte desi iti doresti, si mai apoi sa vorbeasca.
Parintele John Breck este un teolog ortodox cunoscut, care a scris mai multe carti de bioetica si exegeza biblica, unele traduse si pe romaneste.
Este un om cu pareri echilibrate, nu un fundamentalist.
In scrierile lui bioetice apara viata. Nu este in principiu impotriva unor metode de conceptie asistata, daca ele nu implica distrugerea vietii.
Il cunosc opentru ca mi-a fost profesor la Institutul St Serge (unde vine de cateva ori pe an sa predea) si am asistat si la conferinte ale lui.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde