Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 31.08.2016, 02:48:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
care ar fi sansele ca pruncul sa imprumute trasaturile feței de la parintele mai frumos ?
In mod cert peste 50 la suta. Dar asta nu fiindca "trasaturile frumusetii" s-ar transmite genetic cu peste 50 la suta de la parintele mai frumos, adica ar avea penetrabilitate genetica mai mare fata de "trasaturile urate".

Ci din cauza ca de multe ori spunem de cineva ca e urat(a) din cauza unor asimetrii ale fetei. Bunaoara un "nas Cyrano", un nas lung si ascutit, in dizarmonie cu ochii prea apropiati. Probabilitatea da a mosteni o extrema de la un parinte si cealalta extrema de la celalalt e de doar 25 la suta.

In realitate, lucrurile sunt mult mai complicate, fiindca nu avem "gene ale nasului" si "gene ale distantei dintre ochi". O gena codifica o proteina sau o bucata de proteina.

Pe urma, multe trasaturi urate sunt non-mostenite. Sunt marci ale traumatismelor de exemplu. Sau ale carentei de vitamina D, ca alt exemplu. Asemenea trasaturi nu se mostenesc.

Se mai poate si invers. Din doi genitori cu trasaturi frumoase sa rezulte prin recombinare genetica o progenitura cu aspecte dizarmonice. De exemplu, grupul de gene care jaloneaza marimea arcadelor dentare e altul decat cel care jaloneaza marimea dintilor. Sa presupunem ca avem un tata armonic cu "arcade mari/dinti mari" si o mama armonica avand "arcade mici, dinti mici". Ei bine, se intampla (frecvent!) sa mosteneasca tipul de arcada de la un parinte si tipul de dinti de la celalalt. Mostenind arcadele mici de la mama si dintii mari de la tata pot rezulta dinti incalecati. Nu e foarte grav, cu rabdare si un pic de cheltuiala se rezolva.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #32  
Vechi 31.08.2016, 05:06:56
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.976
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Roxia85 Vezi mesajul
Stim ca femeii i s-a dat blesemul : "atrasă vei fi către bărbatul tău și el te va stăpâni ..." .
Credeti ca este ridicat acest blestem prin imbratisarea unei vieti crestine autentice...? Adica ma refer daca in casatorie se mai fac simtite efectele blestemului astuia sau ele se estompeaza pe masura ce femeia traieste crestineste?
Viata crestina autentica este monahia si n-are nicio legatura cu casatoria.
Trupul femeii insa va fi vesnic atras spre barbat (prin instinct), dar prin monahism femeia poate devia cu mare folos atractia trupeasca spre daruire duhovniceasca catre Hristos, ceea ce intr-o cununie nu prea se poate.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 31.08.2016, 10:34:36
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Viata crestina autentica este monahia si n-are nicio legatura cu casatoria.
Trupul femeii insa va fi vesnic atras spre barbat (prin instinct), dar prin monahism femeia poate devia cu mare folos atractia trupeasca spre daruire duhovniceasca catre Hristos, ceea ce intr-o cununie nu prea se poate.
Aici imi pare rau, dar nu pot fi de acord cu dumneavoastra!

Consider ca si o femeie care decide sa se casatoreasca, sa-si intemeieze o familie si sa traiasca in lume cum se zice, poate duce o viata crestineasca autentica, deoarece si casatoria este binecuvantata de Dumnezeu!

Nu toata lumea are vocatie si inclinatie pentru monahism!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 31.08.2016, 10:37:28
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Cu aspectele medicale, legate de gene si de modul de transmitere a caracteristicilor genetice de la parinti la copii, a explicat foarte clar si documentat colegul de forum Mihnea- fiind si aspecte legate de meseria dumnealui.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 31.08.2016, 10:44:31
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Roxia85 Vezi mesajul
De acord cu ce ai zis, nici n-am insinuat ca ar fi concurenta. Ci sunt doar indiscret de curioasa :) de cuplurile in care femeia nu e asa frumoasa sau are un handicap/boala etc..

Cu alte cuvinte pun in discutie capacitatea barbatului de a iubi dincolo de aspectul estetic al consoartei.

Asa cum am spus, ideea este ca atunci când un barbat matur (nu vorbim de adolescenti) spune ca iubeste o femeie din tot sufletul, in mod evident (daca este intreg la minte si cu o buna judecata), iubeste aceea femeie pentru absolut tot ceea ce este ea ca om- pentru felul cum gandeste, pentru felul cum vorbeste, pentru felul cum se comporta, pentru gusturile, pasiunile ei, dar si pentru felul cum arata!

Cred ca nici un om de pe aceasta planeta nu a putut da pana acum o definitie universal-valabila pentru frumusetea feminina! Pana la urma diversitatea umana este asa de mare, incat nu exista doua persoane la fel, si o femeie care pentru un barbat poate fi extrem de frumoasa fizic, pentru alt barbat poate fi neinteresanta!

Pana la urma conteaza ceea ce simti pentru omul de langa tine!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 31.08.2016, 13:11:42
Roxia85 Roxia85 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.10.2014
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Viata crestina autentica este monahia si n-are nicio legatura cu casatoria.


Nu stiu de unde stiti asa ceva, dar eu stiu ca e gresit. Cele doua cai: monahismul si casatoria sunt in egala masura potrivite pt mantuire.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Trupul femeii insa va fi vesnic atras spre barbat (prin instinct)
Nu stiu de unde ati scos-o pe asta. Eu observ tocmai inversul: barbatii sunt atrasi fizic de femeie. Daca o femeie umbla dezgolitape strada o sa vedeti reactia barbatilor. Invers insa ,cred ca respectivul si-ar primi niste genti zdravene in cap. :))
Reply With Quote
  #37  
Vechi 31.08.2016, 13:21:40
Roxia85 Roxia85 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.10.2014
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu stiu daca ai auzit de cazul Mioarei Grigore o femeie care a nascut dupa 30+ de ani si care a murit de cancer la san, dar a avut un sot si 5 copiii care efectiv s-au prins de ea ca un burete si au ajutat-o foarte mult.

Mai este si cazul Adei Calciu descris in Am vazut raiul, o femeie medic, care se tinea foarte cocheta inainte de un accident care a nenorocit-o intr-o deplasare cu lotul olimpic, fiind singura ranita, dar pe care sotul nu a lasat-o chiar daca nu au mai putut avea copii.
Multumesc pt exemplificari, nu auzisem de ele. Dar e frumos ca exista astfel de cazuri. :)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 31.08.2016, 13:54:41
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Roxia85 Vezi mesajul
Multumesc pt exemplificari, nu auzisem de ele. Dar e frumos ca exista astfel de cazuri. :)
Mioara Grigore „Cancerul, dragostea mea” , emisiune pe trinitas.
https://www.youtube.com/watch?v=cWMM7DPyeLw

Ada Calciu, la lansarea de carte „Am vazut raiul” la editura sophia.
https://www.youtube.com/watch?v=shEujVsnFiQ
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 31.08.2016, 21:56:03
Roxia85 Roxia85 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.10.2014
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Implicit

@Iorest In cazul dnei Mioara Grigore e interesant insusi felul in care s-au intalnit, ca-n filme. Daca stau bine sa ma gandesc si eu aveam in liceu un prof de fizica ce isi ingrijea singur sotia paralizata. O fi ceva cu profii astia de fizica. :) Trist insa ca a ramas si baietelul cu Sidrom down, fara mama...
Reply With Quote
  #40  
Vechi 31.08.2016, 22:33:54
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Viata crestina autentica este monahia si n-are nicio legatura cu casatoria.
Haoleu! Și cum rămâne cu 'și vă inmulțiți!'? Prin spori? Prin diviziune? Ca râmele? Sau cum?
Că bag seamă că nici măcar pe Adam, Dummezeu nu l-a făcut singur ci i-a dat și beleaua, pardon, femeia ca sprijin, partener, egal, zi-i cum vrei. Sau în "Facerea" scrie undeva de două mănăstiri, una de maici și una de taici, și n-am văzut eu? A, stai, "Facerea" nu e creștină!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie

Thread Tools
Moduri de afișare