Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 06.09.2016, 12:32:24
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Roxia85 Vezi mesajul
Cred ca vorba de felul incare facem alegerile. Si daca tu critici acest proces, sa stii ca nu e nimeni impotriva ca altii sa se ia sa se casatoreasca cu prima/primul iesit in cale daca asta vor. Dar sunt si altii care isi pun intrebari cam care ar fi criteriile in casatoria ortodoxa. Nu prea am fost incantata de baietii care nu le au cu credinta. Acum fiecare alege pt el.

Vorbesti de normalitate. Pai pt unul e normal sa lase sa se nasca toti copiii care vin, pe cand pt altul e 'de la sine inteles' ca o sa aiba doar 2. Daca vorbim de normalitate in ortodoxie, atunci vorbim deja de chestii mai clare, si raspunsul e evident.
In mesajul meu am dorit sa aflu care sunt criteriile dupa care tu (si nu numai tu) numesti pe unul sau altul ortodox sau nu. N-am inteles exact ce anume ceri tu de la viitorul sot si ce nu-ti convine.
Poate dai niste exemple...Ce ti-ai dori tu de la un ortodox si ce nu.
Mi se pare ca esti nemultumita de ceva si prea pretentioasa.
Sigur ca trebuie sa pui niste conditii, dar si sa ai grija sa nu pui stacheta prea sus.
Pana si un preot poate avea probleme cu casatoria si anumite defecte. Si atunci nu mai este ortodox?

Si sa stii ca intr-o casnicie nu conteaza numai credinta ca atare. Sigur ca prin ea se stabilesc multe lucruri, dar poate sa fie un cuplu foarte ortodox si totusi sa nu functioneze, sa nu se potriveasca.

Atentie, sa nu cadem in fariseism si extremism!
Am scris aici pentru ca deranjeaza mult judecarea permanenta a celuilat si clasificarea lui aiurea in tramvai.

Si legat de exemplul cu copiii - nu omul stabileste numarul copiilor, ci Dumnezeu.
Unui ii da intr-una, altuia nici unul.
Si uite asta este si un exemplu de criteriu pentru un adevarat cuplu si care nu are neaparat legatura
cu ortodoxia.
Exista oameni care nu vor, altii care nu pot avea copii, sau nu asa multi. Nu sunt de condamnat.
Sunt oameni care au probleme de sanatate sau de alt fel si nu au posibilitatea sa aibe un copil, sau
sa creasca 10 si nu inseamna ca nu ortodocsi (buni)
Trebuie discutate inainte de casatorie aceste aspecte.
Casnicia nu inseamna numai mers la biserica, rugaciune si post, ci mult mai mult. Cred ca aici este problema ta.

Si inca ceva - daca tot cautam perfectiunea, ramanem singuri. Nici noi insine nu suntem perfecti. Noi ce oferim totusi? La asta te-ai gandit?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 06.09.2016 at 12:41:16.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 06.09.2016, 12:57:10
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu cred ca a spus nimeni aici pe forum ca relatiile dintre soti sunt pacatoase ,desigur daca nu se facea referire la relatiile din post ,zile de oprire,perioada ciclului si alte referiri la curatie(gravidie, boala,etc).


Da,de acord suntem pacatosi si facem pacate la tot pasul,dar nu este de dorit sa avem o atitudine laxa fata de acest aspect al firii umane,sa nu ne delasam cu usurinta ca si asa suntem coruptibili si sa facem mai multe.
Daca avem cateva kilograme in plus,continuam sa ne imbuibam consolandu-ne ca si asa suntem grasi?

Nu este productiv sa ne consolam ca suntem pacatosi ci sa fim vigilenti sa nu facem pe acelea care puteau fi oprite cu oarecare control de sine/vointa.

Oricum,preotii mai trec cu vederea relatiile maritale in post ale cuplurilor tinere,prospat casatorite,cu hormoni vijeliosi...dar la cuplurile adulte,care s-au mai linistit, spre 50 de ani asa...nu vad o problema in a nu putea sa se infraneze pt perioada de post sau inainte de Sf.Liturghie,sa fie mai linistiti.
Este in natura lucrurilor oricum.
Ba da, Yasmina. Tocmai asta este. Uite si la mesajele lui Demetrius mai sus si mai sunt destui. Nu mai reluam aici discutia.
Se spune si clar pe undeva ca "in/din pacat ne nastem".
Si chiar si ideea ca relatiile intre soti nu sunt permise in post, sau inainte de Sf. Liturghie pentru multi ridica un semn de intrebare. Uite ca tu insati pui aici aceasta problema cu abtinerea in anumite ocazii.
Pai nu tot asta inseamna? Ca trebuie sa ne abtinem pentru ca sunt ne-curate si pacat?
Altfel n-ar fi fost interdictie.
Eu asa vad lucrurile.
Ah, ca noi si altii ne infranam, este altceva. Nu vad o problema in infranare si autocontrol, ci am probleme cu regulile in sine, cu interdictiile. Existenta lor.
Scrie undeva, parca la par. Cleopa ca omul care a avut relatii cu femeia lui nu bare voie aia si aia si aia (in biserica), este "murdar".

Si nu depinde de varsta (infranarea sau vijelia) ci de hormoni si temperament. Sunt unii foarte tineri potoliti si frigizi si altii care la 80 ani nu se pot opri. Natura...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #83  
Vechi 06.09.2016, 13:02:02
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si nu depinde de varsta (infranarea sau vijelia) ci de hormoni si temperament. Sunt unii foarte tineri potoliti si frigizi si altii care la 80 ani nu se pot opri. Natura...
Oho, deja la 80 de ani nu mai e natura ci dracul, adica omul e stapanit de patima desfranarii. Casnicia e pentru cei care nu se pot infrana, cu speranta ca in timp vor ajunge sa fie stapani peste trupul lor.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 06.09.2016, 13:14:17
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

@sophia: Tocmai despre natură este vorba, că pe Dumnezeu nu-L putem cunoaște în mod natural, ci făcând un efort de a ne ridica deasupra naturii noastre. Spune că Duh este Dumnezeu, nu? Ca să-L cunoaștem, să intrăm în legătură cu El, să ne unim cu El, trebuie să fim și noi mai mult duh decât trup, așa se explică restricțiile la ceea ce ne unește prea mult cu trupul. Când ești plin de senzații epidermice, nu mai ai loc în suflet pentru o simțire mai subțire, duhovnicească.

Dar e adevărat că unii cad prea mult spre dreapta, ajungând să respingă trupul și cele ale lui, inclusiv unirea dintre soți. Și, cum a arătat Iorest pe un topic, tocmai a respinge căsătoria și ce ține de ea reprezintă un păcat, conform învățăturii Bisericii. Este loc destul și pentru natură. Biserica nu o respinge, ci o sfințește.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #85  
Vechi 06.09.2016, 13:31:36
Roxia85 Roxia85 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.10.2014
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
In mesajul meu am dorit sa aflu care sunt criteriile dupa care tu (si nu numai tu) numesti pe unul sau altul ortodox sau nu. N-am inteles exact ce anume ceri tu de la viitorul sot si ce nu-ti convine.
[...]
Si inca ceva - daca tot cautam perfectiunea, ramanem singuri. Nici noi insine nu suntem perfecti. Noi ce oferim totusi? La asta te-ai gandit?
Subiectul topicului nu e ceea ce vreau eu de la un sot ortodox ci daca sotii vad in sotiile lor mai mult decat frumusetea fizica. Simplu!

E vorba sa cauti pe cineva sa iti placa, nu perfect pt toata lumea ci pt tine. Ideea e ca in general oamenii care nu le au cu biserica mie personal mi se par mai reci, nu reusesc sa ma imprietenesc cu ei. De aceea criteriul credintei pt mine este important. Nu prea pot sa zic ca critic pe cineva anume sau la modul general. Sunt chestii care sunt personale in ceea ce ma priveste.

Last edited by Roxia85; 06.09.2016 at 13:40:35.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 06.09.2016, 13:40:30
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Roxia85 Vezi mesajul
Cred ca mie imi este doar incercata credinta putin...
Roaga-te Maicii Domnului si fii deschisa! Accepta sa cunosti orice baiat care se arata interesat de tine. Cu sfat de la duhovnic si rugaciune nu vei da gres!
Reply With Quote
  #87  
Vechi 06.09.2016, 13:46:25
Roxia85 Roxia85 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.10.2014
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Roaga-te Maicii Domnului si fii deschisa! Accepta sa cunosti orice baiat care se arata interesat de tine. Cu sfat de la duhovnic si rugaciune nu vei da gres!
Multumesc crinrin pt incurjare si sfat. :)
Reply With Quote
  #88  
Vechi 06.09.2016, 13:59:41
Roxia85 Roxia85 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.10.2014
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Implicit

@sophia da m-am gandit la ce oferim. Pai daca nu putem oferi pt ca avem o problema ce sa facem?
Reply With Quote
  #89  
Vechi 06.09.2016, 14:49:38
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Roxia85 Vezi mesajul
Pai daca nu putem oferi pt ca avem o problema ce sa facem?

Nu face un complex din faptul ca ai avea o problema fizica. In primul rand, esti la fel de pretioasa ca oricare alt om, pentru sufletul tau vesnic.
Cauta sa afli ce daruri ti-a dat Dumnezeu si lucreaza cu ele. Intotdeauna oamenii reactioneaza la frumosul sadit de Dumnezeu in noi!

Ai vazut cum sunt fetele care prezinta moda? Defileaza precum niste cuiere ca sa prezinte altora niste haine. Asa si noi, sa ne transformam in instrumente prin care Dumnezeu sa poata lucra in lume. Cum sa n-ai nimic de oferit?
Reply With Quote
  #90  
Vechi 06.09.2016, 15:05:44
Roxia85 Roxia85 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.10.2014
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Nu face un complex din faptul ca ai avea o problema fizica. In primul rand, esti la fel de pretioasa ca oricare alt om, pentru sufletul tau vesnic.
Acum nu am o problema fizica, dar as putea avea in viitor. Asta ma sperie.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie

Thread Tools
Moduri de afișare